Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Umut Can’ın hayata tutunması için acilen karaciğer nakli yapılması gerekiyor

Tarsus ilçesinde yaşayan Esen ailesinin çocukları olan Umut Can Esen, ablasını hayattan kopartan hiperoksalüri hastalığına yakalandı. 
Tarih: 25 Haziran 2020 Perşembe 21:55
Umut Can’ın hayata tutunması için acilen karaciğer nakli yapılması gerekiyor
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus ilçesinde yaşayan Esen ailesinin çocukları olan Umut Can Esen, ablasını hayattan kopartan hiperoksalüri hastalığına yakalandı. 

Geride kalan dönemde zorlu ameliyatlar geçiren Umut Can Esen’in acil olarak karaciğer nakli olması gerekiyor. Esen ailesi, organ bağışında bulunacak duyarlı insanlara seslenerek, kendilerine yardımcı olmasını istiyorlar.

Acil olarak İstanbul Koç Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan Umut Can Esen’e “0” kan grubunda, organ bağışı yapmaya uygun birinden karaciğer nakli yapılması gerekiyor. 
 
BUGÜNE KADAR 10 KEZ AMELİYAT MASASINA YATTI

Şu anda 22 aylık olan Umut Can Esen, bugüne kadar 10 kez ameliyat masasına alındı. 

Endişeli anne ve babası Umut Can’ı hayatta tutabilmek için mücadele ediyor.

Anne Berivan Esen (25) ile baba İsmail Esen (26) ilk çocuklarını 2016 yılında kaybettikten sonra 2018 yılında hayata gözlerini açan oğullarına “Umut Can” ismini verdiler.
 
Ailenin yeni umudu olan erkek çocuğunda da 2 aylıkken, 2016 yılında ablasını hayattan kopartan ve kalıtımsal özelliği bulunan, akraba evliliklerinde görülen ve enzim eksikliğiyle alakalı bir tür karaciğer rahatsızlığı olan Hiperoksalüri rahatsızlığı çıktı.
 
Baba İsmail Esen, “2016 yılında Hiperoksalüri hastalığından dolayı 2 yaşındaki kız çocuğumuzu kaybettik. 2018 yılında Umut Can doğdu. Sağlıklı şekilde doğan Umut Can’da da 2 aylıkken aynı hastalığın olduğu ortaya çıktı.
 
Adana’da ilk müdahalenin ardından bizi İstanbul’a sevk ettiler. 3 ay karaciğer nakli için İstanbul’da hastanede kaldık. Bu süre zarfında işten çıkmak zorunda kaldım.

Nakil yapıldı ve 1 ay sonra taburcu olduk. Fakat oğlumun durumu ağırlaşınca yeniden İstanbul’a gittik. Geride kalan 1.5 yıl boyunca defalarca kez İstanbul’a gittik ve oğlum bu süre zarfında tam 10 kez ameliyat masasına alındı.
 
Son günlerde durumu daha da ağırlaşınca durumu İstanbul Koç Üniversitesi Hastanesi yetkililerine ilettik. Şu an oğlumun hayata tutunabilmesi için acil olarak “0” kan grubunda yer alan birinden karaciğer nakli yapılması gerekiyor.

Allah rızası için, duyarlı insanlarımızın desteğini bekliyoruz… Umudumuz sönmesin diye çaba sarf ediyorum” dedi.
 
Oğlunun durumunun raporlarla belli olduğunu ifade eden ve şu an oğlu Umut Can Esen’le birlikte İstanbul’da bulunan baba İsmail Esen’in no.su 0507 966 93 70    
 
Etiketler:

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1