Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Tarsus’un Kırsal Mahallelerinde IFAD Çalışması

Birleşmiş Milletlere bağlı Kırsal Kalkınma Fonu (IFAD) kapsamında Tarsus’un kırsal bölgelerinde bulunan mahallelerde yer alan çiftçilere tarımsal altyapı desteği verilmeye başlandı.
Tarih: 8 Temmuz 2020 Çarşamba 11:01
Tarsus’un Kırsal Mahallelerinde IFAD Çalışması
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Birleşmiş Milletlere bağlı Kırsal Kalkınma Fonu (IFAD) kapsamında Tarsus’un kırsal bölgelerinde bulunan mahallelerde yer alan çiftçilere tarımsal altyapı desteği verilmeye başlandı.
 
Birleşmiş Milletlere bağlı olarak çalışmakta olan Kırsal Kalkınma Fonu’nun amacı gelişmekte olan ülkelerde tarımsal ve kırsal kalkınmanın sağlanması ve açlıkla mücadele için tarımsal ve kırsal kalkınma projelerine finansman sağlamayı hedefliyor. Proje 600 rakım ve üzerindeki dezavantajlı alanlarda uygulanıyor.
 
Proje kapsamında Tarsus’a bağlı Boğazpınar mahallesinde kapalı serada kivi yetiştiriciliğine başlatıldı. Burada hem projeyle ilgili, hem de diğer tarımsal konularla ilgili bölge çiftçilerinin bilgilendirilmesi amacıyla toplantı düzenlendi.
 
Toplantıya Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hayrı Erdoğan, İlçe Tarım Ziraat Mühendisleri Ersin Ersoy ve Mustafa Yumruoğlu katıldılar.
 
Burada çiftçilere proje ile ilgili olarak bilgi veren Ziraat Mühendisleri Ersin Ersoy ve Mustafa Yumluoğlu, Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen proje kapsamında tarımsal açıdan dezavantajlı alanlarda bulunan çiftçilerin direncinin ve refah düzeyinin arttırılması amacıyla tarımsal altyapı desteği verildiğini ifade ettiler.
 
Projeden, çiftçilerin yanı sıra tüzel kişiliğe haiz birlik ve kooperatiflerde ya %100 hibe desteği ya da belli oranda ayni destekte alabiliyor.
 
Kaliteli ürünün yetiştirilmesinin de amaçlandığı IFAD projesi kapsamında sulama havuzu, kapalı sera, sulama sistemleri ve hayvancılık konusunda da pek çok kalemde desteklemelerde bulunuluyor.
 
Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, onlarca çeşit ürün yetiştirilen bölgemizde, özellikle dezavantajlı kırsal mahallelerin bu projeyle desteklenmesiyle, ürün çeşit ve kalitesinin daha da artacağına dikkat çekti.
 
Başkan Avcı, “Bu, çiftçilerimiz açısından gerçekten olumlu bir gelişme. Şu an için bölgemizde Çamlıyayla ilçemizde 14, Tarsus’ta ise 39 mahallede proje ile ilgili çalışma yürütülüyor.

Kapalı sera içinde kivi yetiştiren çiftçilerimiz, proje dahilinde üzüm de yetiştirmeye başladılar. Tabi bununla sınırlı kalmayacak ve daha değişik tarımsal ürünler yetiştirilecektir” dedi.
 
Toplantı kapsamında çiftçilere Akdeniz meyve sineği ile mücadele konusunda da bilgi verildi.

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1