Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Tarsus'ta Maraş katliamında ölenler anıldı

Maraş’ta yaşanan ve 105 yurttaşın yaşamını yitirdiği katliamın 37. yıl dönümü dolayısıyla Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şubesi tarafından, Cemevi’nde anma programı düzenlendi. Anma programında Semah dönüldü.
Tarih: 23 Aralık 2015 Çarşamba 10:57
Tarsus'ta Maraş katliamında ölenler anıldı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
MARAŞ’ta yaşanan ve 105 yurttaşın yaşamını yitirdiği katliamın 37. yıl dönümü dolayısıyla Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şubesi tarafından, Cemevi’nde anma programı düzenlendi. Anma programında Semah dönüldü.
 
Saygı duruşu ile başlayan etkinliğe Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şube Başkanı Erdal Turgut, Maraş katliamında yaşamını yitiren Süleyman Metin’in kızı olan ve olayların tanığı Birgül Sarıkaya, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
 
Maraş katliamının fotoğraflarla anlatıldığı slayt gösterisinin ardından Ercan Kazım dedenin yönettiği cem yapılıp, semah dönüldü.
 
Maraş’ta yaşamını yitirenleri saygı ile andıklarını ifade eden Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şube Başkanı Erdal Turgut, yaşanan olayların süreci ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Cumhuriyet tarihinde Alevi yurttaşlara karşı yapılan en vahşi katliamlar arasında yer alan Maraş olayları 19 Aralık ile 26 Aralık 1978'de gerçekleşmiş ve olaylarda 105 yurttaş yaşamını yitirmişti.
 
200’ün üzerinde evin yakılıp 100’ün üzerinde işyerinin tahrip edildiği olaylar sonrasında uzun bir yargı süreci sürmüştü.
 
Hala karanlık sayfalarının cevap beklediği olaylarla ilgili 22 kişi idam, 7 kişi ise müebbet hapis cezasına çarptırılmışsa da olaya karıştıkları tespit edilen 10’larca kişi ise hala yakalanamamıştır.
 
Umarım bir daha böyle olaylar yaşanmaz ve bu topraklarda analar ağlamaz” dedi.
Etiketler: ,

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1