Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Tarsus’ta Eczanelerde İlaç Bulunamıyor

İlaç sıkıntısı
Tarih: 27 Ocak 2017 Cuma 15:02
Tarsus’ta Eczanelerde İlaç Bulunamıyor
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus’ta eczacılar, ilaç firmalarının ve depoların, ilaçları zam öncesi piyasaya vermekten kaçındığını söyledi. İlaç bulamayan hastalar mağdur.

İlaç firmalarının 20 Şubat’ta yapılması planlanan zam öncesi depolara, depoların da eczanelere ilaç vermekten kaçındığı ortaya çıktı.

Bir yetkili, piyasadaki ilaçların yüzde 60’a yakınının ithal olduğunu ve bu nedenle şu an hastaların her 10 ilaçtan 9’una ulaşamadığını belirterek, Sağlık Bakanlığı’na çağrı yaptı: “Firmalar, zam gelmeden önce ilaçlarını piyasaya sunmak istemediği için bu sorunlar yaşanıyor. Bakanlık bu konuya el atmalı"

DIŞA BAĞIMLILIK

Fiyat Değerlendirme Komisyonu, yeni yılın ilk günlerinde, özellikle yurtdışından gelen ve ithal olan ilaçların fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan avro kurunu 2.11’den, 2.34 liraya yükseltmişti.

20 Şubat’ta geçerli olacak şekilde ilaç kuruna zam gelmesinin ardından pek çok ilaç firmasının ilaçları piyasaya vermekten kaçındığını söyleyen yetkili, “İlaç firmaları depolara, depolar da piyasaya ilaç vermekten kaçınıyor. Çünkü zam dönemlerinde ellerindeki ilaçları çıkarıp zamlı şekilde piyasaya sunmayı tercih ediyorlar” dedi.

Tarsus’ta da vatandaşların hastaları için eczane eczane dolaşıp ilaç aradığı kaydedildi.

AĞRI KESİCİLER, TANSİYON İLAÇLARI YOK

Eczanede ilacını bulamayan hastanın, eczacılarla karşı karşıya geldiğinin altı çizilirken  özellikle büyük firmalardan ithal edilen pek çok ilaç yok.

Bulunamayan ilaçların içinde antibiyotikler de, ağrı kesiciler de, tansiyon ilaçları da var. Kanser, kan ilaçları da bulunamayanlar arasında...

Döviz hızla artıyor. Yetkililer, böyle devam ettiği sürece ilaç sıkıntısı yaşanmaya da devam edilecek. Ülkemizdeki asıl sorun yerli ilaç sanayisinin bitmesi.

Milli ilaç sanayi tekrar kurulmalı, güçlendirilmeli. İlaçta dışa bağımlılık hızla arttı, önceleri ithal edilen ilaç yüzde 10’du, yüzde 90’ı Türkiye’de üretiliyordu. Şimdi o oran yüzde 60 ithale çıktı” dedi.
Etiketler:

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1