Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Tarsus’ta ‘Çağdaş Sanatlar Müzesi’ Kurulacak

Tarsus başta olmak üzere, Türkiye'nin farklı kentlerinden alanlarında tanınmış 200'ün üzerinde isimden oluşan öncü isimle destekleyici yaklaşık 2000 kişi kentte bir ‘Çağdaş Sanatlar Müzesi’ kurulması amacıyla bir girişim başlattı
Tarih: 10 Mart 2020 Salı 13:15
Tarsus’ta ‘Çağdaş Sanatlar Müzesi’ Kurulacak
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Girişim kendi sivil kimliğini “Tarsus Kültür Girişimi İnsiyatifi”olarak belirleyip Tarsus'ta bir “Girişim Sekreterliği” oluşturarak çalışmaya başladı ve bu yöndeki girişimlerini yurt içi ve yurt dışı olmak üzere her Tarsuslu ve “Tarsus sevdalısı”na ulaştırıp katılımcıların sayısını çoğaltmaya girişti. Sayı hızla artıyor.

Aralarında eski Devlet ve Kültür Bakanlarının, Kültür Bakanlığı eski Müşteşar Vekili ile çok sayıda eski eski milletvekili ve Tarsus eski Belediye Başkanlarının, Tarsus'ta ve başka kentlerde yaşayan her alandan Tarsuslu sanatçıların, edebiyatçıların, yazarların, tiyatrocuların, gazetecilerin, siyasetçilerin, bilim insanlarının, sanatseverlerin, sanat ve kültür vizyonerlerinin vb. yanı sıra hemen hemen Tarsus'taki bütün sivil toplum ve meslek kuruluşlarının farklı kimlikleri ve birikimleriyle yer aldıkları 2000 civarındaki kişi ve kurum temsilcisinin fikri destekleri de alınarak kendi aralarında “Tarsus Kültür Girişimi’ isimli bir İnsiyatif oluşturdular.

Girişim konuyla ilgili olarak 12 Mart Perşembe günü saat 16.00'da Tarsus Kent Konseyi Salonunda bir tanışma ve basın toplantısı düzenliyor.

Tarsus Kültür Girişimi İnsiyatifi’, ilk aşama olarak, içerisinde başta Kent Belleği, Tarsus’un değerleri, tarih, arkeoloji, geleneksel sanatlar, çağdaş sanatlar, edebiyat, müzik, tiyatro, çocuk müzesi vb. yanı sıra çok üniteli sosyal ve kültürel yaşam alanlarının da yer alması düşünülen müzenin, fikri vizyonunun ve muhtemel kapsamının ne ve nasıl olması gerektiği konusunda, konunun uzmanlarına danışılarak bir rapor hazırlatmış durumda.

Girişim söz konusu bu rapor ile bu yöndeki çalışmalarını önümüzdeki çok kısa bir zaman içerisinde yalnızca Tarsus halkına değil bütün bir Çukurova'ya ve ilgili kamuoyuna sunmaya hazırlanıyor!

İnsiyatif, böyle bir çalışma için, başta konunun Uzmanları olmak üzere konuyla ilgili uluslararası dünyadaki benzer kurumlaşmaların fikri altyapıları ile bizzat Tarsus'un altyapı olanaklarını, düşüncelerini, taleplerini, önerilerini vb. muhtemel olabilirlikleri 6 ay ile 1yıl boyunca farklı platformlarda tartışmayı ve böylece Müze fikrini iyice olgunlaştırıp öncelikle kalıcı ortak bir  Çağdaş Sanat ve Kültür Vizyonu planlıyor. 
Etiketler:

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1