Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Tarsus’ta Aynı Sektörde Açılan Dükkanlar Birbirine Zarar Veriyor

Başkan Mahmut Şahin, “İşyeri Kapanışlarında Yan Yana Aynı Sektör Olmasının Payı Büyük”
Tarih: 6 Şubat 2020 Perşembe 11:41
Tarsus’ta Aynı Sektörde Açılan Dükkanlar Birbirine Zarar Veriyor
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Tarsus’ta kısa mesafelerle aynı cadde üzerine aynı sektörde açılan dükkanlar artık birbirilerine de zarar vermeye başlıyor.

Tarsus Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mahmut Şahin,  son zamanlarda kapanan işyerleri var. Bu kapanışların altında yatan ana sebep ise bir dükkân ara ile aynı sektörde aynı işi yapan kişilerin aynı iş yeri açmasından kaynaklanmaktadır. Yeni bir iş yeri açılırken mutlaka fizibilite yapılmalı ve yeni iş yerlerinin daha açılmadan kapanmasının önüne geçilmelidir” dedi.

Esnafın iş yeri açılışlarının fizibilite çalışması ardından yapılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Şahin, “Esnaf veya sanatkâr olmak isteyenler iş yeri açarken maalesef iş yerini açacağı yerde ön çalışma yapmıyor.

Bunun için fizibilite yapacak donanımda bir kurum ya da kuruma bağlı yer yok. Örneğin berber olmak isteyen kirasını uygun bulduğu ve yerini beğendiği yerde dükkânını açıyor. Fakat çok yakınında, arka sokağında veya iki dükkân yanında da bir berber dükkânı olabiliyor.

Bu sefer birbirlerinin de işlerini azaltmaya başlıyorlar. İş yeri kapanışlarında bu noktanın da önemli bir payı var. Esnafın azalması ya da iş yerini kapatmak zorunda kalmaması için bu ön çalışmanın muhakkak yapılması lazım” 
diye konuştu.

İş yeri kapanışları hakkında bilgi veren Palandöken, “Bu dönemde esnaf ve sanatkar iş yeri kapanışlarını en aza indirmek, bu kapanışlar altında yatan sebepleri çözmek gerekiyor. En kalabalık illerde en fazla kapanış olması da, yine aynı sokakta birden fazla aynı sektörde esnafın olmasının etkisi büyük.

Kapanışlarda daha önemli birçok sebep var fakat o mahalle ya da caddenin potansiyelinin ölçülmesi, aynı sektördeki esnaftan da görüş alınması, nüfus ve yerleşim yerleri ile ilgili bilgi toplanması, büyük oranda kapanışları azaltır, aynı zamanda esnafın doğru yönlendirilmesini sağlar.

Aksi takdirde örneğin karşı karşıya iki bakkalın olması ve ardından ikisinin ya da birinin iflas etmesinin önüne geçilmez. Çünkü açılışlarda fizibilite yok. O yaptı kazanıyor, bende kazanırım mantığı yanlış”
 diye konuştu.


Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1