Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Tarsus'ta Alzheimer Hastaları İçin Yeni Uygulama

Tarsus Emniyet Müdürlüğü ve Alzheimer Derneği Mersin şubesi işbirliği ile yaşlıların sağlıklı bir yaşlılık sürmeleri ve rahatsızlandıklarında kimlik bilgilerinin kolay saptanması amacıyla “Parmak İzi” uygulaması başlattı.
Tarih: 7 Ocak 2016 Perşembe 16:58
Tarsus'ta Alzheimer Hastaları İçin Yeni Uygulama
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus Emniyet Müdürlüğü ve Alzheimer Derneği Mersin şubesi işbirliği ile yaşlıların sağlıklı bir yaşlılık sürmeleri ve rahatsızlandıklarında kimlik bilgilerinin kolay saptanması amacıyla “Parmak İzi” uygulaması başlattı.
 
Emniyet Müdürü Salim Çakan, Tarsus Ülker Aydın Yaşlılar Erinç evinde konuyla ilgili olarak düzenlenen Basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Alzheimer hastaları yalnız olarak ihtiyaçlarını karşılamak veya gezmek amacıyla dışarı çıktıklarında cebinde kimliğinin yanı sıra kendisini tanıtan açık kimlik ve telefon bilgilerinin olduğu enaz iki üç adet yazılı kağıtların giysilerinin cebinde bulunması gerekir.
 
Alzheimer hastalarının gönüllülük esasıyla görevli polisler eşliğinde fotoğraflarının çekilmesi ve parmak izlerinin alınması, hastaların kayıp olarak aranmasında ve bulunmalarında çok önemli faktör olduğunun bilinmesi gerekir.
 
Bu proje; Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi Tarsus Temsilciliği Ülker Aydın Yaşlılar Erinç evi ile Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği’nin ortak çalışmasıdır.
 
Proje kapsamında Alzheimer hastalarının kaybolduklarında ivedi bir şekilde bulunmaları için hastalardan gönüllülük esasına göre Emniyet Müdürlüğü binasında Toplum Destekli Polislik Amirliği personeli eşliğinde fotoğrafları çekilip, parmak izleri alınacaktır” dedi.
 
Alzheimer Derneği Mersin Şube Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge, alzheimer hastalığının başta hafıza olmak üzere, zihinsel melekelerin ilerleyici kaybıyla giden ve sık görülen bir yaşlılık hastalığı olduğunu belirterek, “Söz konusu hastalık için toplumsal farkındalığı artırmak ve hasta yakınlarına destek olmak amacıyla 2006 yılında kurulan Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi bu alanda dikkate değer pek çok projeye imza atmıştır.
 
Büyüklerimizin insanca bir yaşlılık geçirmesinin bizlerin ve toplumun geleceğinin en önemli göstergesi olacağı gerçeğinden hareketle herkesi yaşlılarımızın geleceklerine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bu projeden amacımız unutkanlık nedeniyle kaybolan yaşlılarımızın parmak izi yöntemiyle en kısa zamanda bulunmalarıdır” diye konuştu.
 
Belediye Başkan yardımcısı Ali Bağrık ise konuşmasında, yerel yönetim olarak halkın hizmetinde olduklarını, özellikle yaşlıların sorunlarının çözümünde ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri konusunda her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.
 
Konuşmaların ardından bir yaşlının fotoğrafı çekilerek parmak izi alındı.

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1