Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak ile İş Dünyasının Nabzını Tuttuk

“TGİOSB’de Arazi Sahipleri ile Görüşmeler Devam Ediyor”
Tarih: 18 Haziran 2019 Salı 11:52
Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak ile İş Dünyasının Nabzını Tuttuk
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
“Çukurova Havalimanı İki Yıla Biter”

“Sahil Bandı Projesinde Herhangi Bir Çalışma Şu anda Yok”

“Her şeyimiz Var, Herkes Daha Çok Çalışmalı!


Tarsus iş dünyasının nabzının tutulduğu Ticaret ve Sanayi Odasında,  işadamları yapımı devam eden projelerin bir an önce tamamlanmasını bekliyorlar.

Tarsus Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Çukurova Bölgesel Havalimanı ve Sahil Bandı Projesi başta olmak üzere diğer projelerin mutlak suretle tamamlanarak, kent ve Doğu Akdeniz Bölge ekonomi güzergahının kalkınması gerektiğine vurgu yapan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak ile Tarsus Yeni Doğuş Gazetesi muhabiri Aygül Tunç İlhan iş dünyasının beklentilerine ilişkin bir röportaj yaptı.

ARAZİ SAHİPLERİ İLE SANAYİ PARSELİ KARŞILIĞINDA ANLAŞMALAR SAĞLANACAK

Tarsus Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin tam manası ile faaliyet geçmesi noktasında Mütevveli Heyet Üyelerinin canla başla çalıştığının altını çizen TSO Başkanı Koçak, arazi sahipleri ile sanayi parseli karşılığında anlaşma sağlanması noktasında görüşmelerin başladığını söyledi.

TGİOSB’nin hayata geçmesi ile birlikte yaklaşık 15 bin kişinin istihdam edileceğini hatırlatan Başkan H. Ruhi Koçak, “Tarsus için bundan daha iyi bir proje yok.

Gıda sonrasında karma işlemede yapabiliriz. Kamulaştırma için gerekli kaynakta gecikme yaşanma sebebiyle arazi sahipleriyle sanayi parseli karşılığı anlaşma görüşmeleri başladı. Hemen satmaya hazır olan  arazi sahipleri var, ancak kaynak sıkıntısı var”

HAM MADDENİN ORTASINDAYIZ

Tarsus Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesini kurulması  ve faaliyete geçmesi noktasında olağanüstü bir çaba harcadıklarını anlatan Başkan Koçak, “Tarsus’umuzda tarım var.

Gıda OSB olarak neden düşündük? Bu bölgede yetişen bütün ürünleri ham maddesinin ortasındayız. İşlemek üzere başka yere götürüyoruz. Burada işlenmesi lazım. Biz patlıcanın sapını, kabuğunu neden gönderelim. Biz burada işleyip, burada közleyeceğiz.

Burada işleyeceğiz. Biz patlıcanı, biberi Bursa, İzmir gibi şehirlere gönderiyoruz. Orada işlem görüp, kavanoza giriyor. Oradaki yatırımcıya “buraya gel”dediğimizde. Üstüne bize “kusura bakmayın ama kavanozuda sizde alıyoruz” diyorlar. Patlıcan ve kavanoz  buradan. İşleme oradan” diye konuştu.

SÖZ ALDIK

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’dan destek sözü alındı. Buralardan gelecek olan kaynak ile istihdam alanları yaratabilecek” dedi.

ÇUKUROVA HAVALİMANI İKİ YILA BİTER

SAHİL BANDI PROJESİNDE HER HANGİ BİR ÇALIŞMA YOK


Çukurova Havalimanı inşaatının iki yılda tamamlanacağına dikkat çeken Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak, geçtiğimiz günlerde Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan ile inşaat alanı ziyaret ederek, müteahhit firma yetkililerinden bilgi aldıklarını hatırlatarak, Sahil Bandı Projesinde ise herhangi bir çalışmanın olmadığını söyledi.

Başkan Koçak,  “Geçtiğimiz Nisan ayına sözü verilen yerde pistin yapılmış olduğu. Fiziken beton dökülme işlemi bitmiş, Taksi, yan yol ve apron dediğimiz zemin ile ilgili çalışmaların devam ettiğini gördük.

Terminal ile ilgili ciddi bir çalışma yok. Ancak müteahhit firmalardan aldığımız bilgilere göre orayı da kendilerinin yapacağını ve kısa zamanda terminal inşaatına başlanacağını konusunda bilgi aldık.

Burada bir tek bekleyen ve hareket çalışması görmeyen yol. Daha önce dolgu alt yapı çalışması bir  miktar yapılmıştı.

Ancak şu an yol ile ilgili bir çalışma yapılmıyor. Havalimanı inşaatı biterse yolu olmayacak görünüyor. İkisinin aynı anda yürüyor olması ve birbiri ile paralel şekilde bitmesi gerekiyor.

Nitekim Sahil Bandı ile ilgili yatırımcılardan birisi ile yaptığımız görüşmede de kendisinin havalimanı inşaatı bitmeden hiçbir yatırımcının buraya yatırım yapmayacağını kendi ağzından öğrendik.

Bunların hepsi elbette mazeret. Bana kalırsa havalimanı iki yıla biter. Sahil Bandı da başlarsa o da iki yıla biter. Havalimanı bittikten sonra buranın yatırımı da iki üç yıl sürer.

Bu elbette iş dünyasını oldukça rahatsız ediyor. Koskoca bir şehir. 50 ilden büyük. Tamamen tarım gelirine bağlı, büyük bir köy olarak kalıyoruz.

Sanayi, turizm hamlemizi yapamıyoruz. Konaklama tesisimiz yok ki, gelen turisti yatıramıyoruz. Aynı şeyleri söylemekten biz sıkıldık.

Sahil Bandı Projesinde herhangi bir hareketlilik yok. Cumhurbaşkanımız geldiğinde tekrar bir temel atıldı. Tespit ettiğimiz hiçbir hareketlenme yok.

Türkiye de şuan ciddi bir turizm talep patlaması yaşanıyor. Benim şahsi fikrim Antalya, Eğe tamamen dolmadan hiç kimse buraya yatırım yapmazdı.

Ancak yer kalmayacağından orda alternatif güzergah olarak buraya gelip, yatırıma başlarlar diye düşünüyorum. Burada 10 bin yatağın üzerinde bunun hepsini beraber hareketlendireceğimiz İnanç turizmimiz var.

Doğu Akdeniz güzergahımız var. Biz bunu sadece Tarsus olarak düşünmememiz gerekiyor. Antakya, Adana, Mersin, Osmaniye dahil, Doğu Akdeniz diye düşünüyoruz.

Bütün projelerimizi Doğu Akdeniz fikri ve coğrafyası üzerinde götürmemiz gerekiyor. Enerji üssü var, lojistik merkezi, limanlarımız var. Yani kısacası her şeyimiz var” diye konuştu.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1