Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Tarsus OSB Başkan Vekili Koçak: “OSB Bölgeye Hayat Verecek”

Tarsus’ta eski Ankara yolu üzerinde kurulacak olan Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde kamulaştırma çalışmaları hızla devam ederken, bölgenin ilk etapta 5 bin, tamamlanıp hizmete girdiğinde ise 15 bin kişiyi direkt olarak istihdam edeceği açıklandı.
Tarih: 26 Şubat 2020 Çarşamba 22:18
Tarsus OSB Başkan Vekili Koçak: “OSB Bölgeye Hayat Verecek”
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus’ta eski Ankara yolu üzerinde kurulacak olan Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde kamulaştırma çalışmaları hızla devam ederken, bölgenin ilk etapta 5 bin, tamamlanıp hizmete girdiğinde ise 15 bin kişiyi direkt olarak istihdam edeceği açıklandı.
 
Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyet başkanlığını yaptığı Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nin mütevelli heyet ve yönetim kurulu Başkan yardımcısı H. Ruhi Koçak, Tarsus Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşundan bu yana kaydettiği aşamalarla ilgili olarak bilgi vermek üzere Basın toplantısı düzenledi. Toplantıda OSB Müdürü Caner Özcan’da hazır bulundu.
 
Koçak, Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlediği basın toplantısında, Tarsus’a bağlı Çamtepe, Sağlıklı ve Kurbanlı mahalleleri sınırları içinde bulunan Tarsus OSB’nin sektör grubunu karma olarak tescil ettirdiklerini kaydetti.
 
Son 2 yılda tüm dünyadaki küresel krize rağmen ve bunun yanında ülkemizin de içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara rağmen Organize Sanayi Bölgesinin 1. etabındaki bin 63 dönümlük arazi parselinin yarısını yatırımcılara sattıklarını belirten Koçak, “Bizim Tarsus OSB olarak amacımız yatırımcılarımıza en ucuz bir şekilde ve en uygun bölgede arsa temin etmektir.
 
Şu anda bölgemizde en ucuz arazi parsellerini satan bir OSB’yiz. 2020 yılına kadar metre karesi 125 TL’den arazi sattık. Şu anda yine aynı fiyattan Mart ayı sonuna kadar yine aynı fiyattan arazi satmaya devam ediyoruz” dedi.
 
Koçak, “İmar Planı 8 Ekim 2019’da onaylanan Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde, büyüklükleri 5 Bin m2 ile 30 Bin m2 arasında değişen 434 adet sanayi parseli bulunmakta olup ihtiyaca göre birden fazla arsa tahsis yapılabilmektedir.

Önümüzdeki aylarda yol ve altyapı çalışmalarına başlanması planlanan, Tarsus OSB’nin toplam alanı 5 Milyon 309 Bin 521 m2 olarak tescil edilmiştir. 1.etap alanı 1 Milyon 690 Bin 853 m2 olup, 1 Milyon 63 Bin 860 m2 sanayi parseli bulunmaktadır.

OSB’de şimdiye kadar toplamda 31 sanayici ile 533 Bin 146 m2 sanayi parseli için ön tahsis sözleşmesi imzalanmıştır. OSB sınırları içerisinde büyük arazisi olan vatandaşlarla da toplamda 612 Bin 690 m2 arazi için 195 Bin 277 m2 sanayi parseli karşılığında anlaşma yapılmıştır.

1. etap sınırları içerisinde olan toplam 48 Bin 903 m2 maliye arazisi 13 Bin 295 TL bedel ile satın alınmıştır. 1.etap sınırları içerisinde kalan 1 Milyon 66 Bin 429 m2 arazi için acele kamulaştırma kararı çıkarılmış ve toplamda 33 Milyon 667 Bin 483 TL ödenmiştir.

Tarsus OSB; stratejik konumu, topografik yapısının düz olması ve uygun fiyatlarıyla yatırımcılar için inanılmaz avantajlar sağlamaktadır. Altyapı ile ilgili başvuru işlemleri yapılmış olan Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde, Tarsus OSB Müteşebbis Heyetince alınan karar ile arsa m2 birim fiyatı 31 Mart 2020 tarihine kadar 125 TL olarak belirlenmiştir.” diye konuştu.
 
2 yıl önce dönümünü 13 bin liraya da satın aldıkları bölgede bilirkişi heyetinin anlaşılmaz bir şekilde metre karesini 30-40 bin lira gibi rakamlara yükselttiğini ve bu rakamları söz konusu bölgede üretilmeyen sebze ve meyve çeşitlerine dayanarak verdiğini öne süren Koçak, Tarsus OSB Mütevelli heyeti başkanı ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı olan Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun kamuyu zarara uğrattıkları gerekçesiyle haklarında Savcılığa suç duyurusunda bulunduğunun altını çizdi.
 
Tarsus OSB’nin hizmete girmesiyle birlikte bölgede işsizliğin bitirileceğini, halkın refah düzeyinin yükseleceğini ve yaşam kalitesinin artacağına dikkat çeken Koçak, “Bölgemiz Tarsus OSB’nin de hizmete girmesiyle birlikte ülkemizin çekim merkezi olacak.

Çünkü Tarsus OSB’de üretilen ürünler, deniz, hava, demiryolu ve kara yolu ile dünyanın tüm ülkelerinin geçiş noktasında bulunmaktadır” şeklinde sözlerini tamamladı.

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1