Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Tarsus eski Adliye binası müze oluyor

Tarih: 25 Ağustos 2017 Cuma 14:51
Tarsus eski Adliye binası müze oluyor
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus eski Adliye binasının kent müzesine dönüştürülmesi için çalışmalar başladı.
 
1950’li yıllarda inşa edildikten sonra 2013 yılına kadar Tarsus Adliye binası olarak kullanılan tarihi mekan, kapsamlı bir tadilata alınacak.
 
Kent merkezinde bulunması ve tarihi yapısı itibariyle müzeye dönüşmeye uygun olan binanın tadilatı için 2017 yatırım programına 18 milyon TL aktarıldı.
 
Yetkililerden alınan bilgiye göre, restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile birlikte son derece modern bir müze olması hedeflenirken, proje kapsamında lazer tarayıcılar ile binanın tüm yapısının belirlenmeye çalışıldığı kaydedildi.
 
Müzenin tasarım çalışmalarının ise tamamlanmak üzere olduğu ifade eden yetkililer, müzenin restorasyon çalışmasının tamamlanması ile birilikte içerisinde sunumların yanısıra maket canlandırmaların ve farklı tekniklerinde yer alacağını vurguladılar.
 
1954 yılında kurulan ve mimarı yapısı ile göz dolduran Eski Adliye binası Milli Emlak Müdürlüğü tarafından Tarsus Müze Müdürlüğüne teslim edilmişti.
 
Ayrıca  Adliye binasına Tarsus Müze Müdürlüğü personeli ile müzede bulunan tarihi eserler taşınacak. Projenin kısa sürede tamamlanarak hayata geçirilmesi hedefleniyor.
Etiketler:

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1