Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Tarsus Belediyesi’nde “Madımak” tartışması, Ali Uyan ve Mahmut Tat Tartıştı

Tarsus Belediye Meclisi'nde gerginlik yaşandı.
Tarih: 3 Temmuz 2019 Çarşamba 00:10
Güncelleme: 3 Temmuz 2019 Çarşamba 00:10
Tarsus Belediyesi’nde “Madımak” tartışması, Ali Uyan ve Mahmut Tat Tartıştı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus Belediye Meclisi’nin Temmuz olağan oturumunda Sivas Madımak oteli katliamının 26. yıl dönümünün anılması konusunda tartışma yaşandı.
 
Tarsus Belediyesi meclis toplantısının başlaması sırasında elektrikler kesilince, Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ile meclis üyeleri, karanlıkta Sivas Katliamında hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.
 
Başkan Bozdoğan, “Bu karanlık yalnızca bir trafo arızasına has karanlık değildir. Aynı zamanda Sivas’ın karanlığıdır. Bazen koskoca yangınlara kafa tutarsınız ama göğsünüzdeki mumu söndüremezsiniz. Sivas’ın ışığı hiçbir zaman sönmeyecek” dedi.

MAHMUT TAT ELEŞTİRDİ
 
Başkan Bozdoğan’ın bu mesajının ardından söz alan MHP Grup Başkanı Mahmut Tat, “Bu ifadelerle Meclis oturumunu açmanızı doğru bulmuyorum.

Sivas katliamı bir terör işidir. Bu iş sadece Sivas katliamıyla yeterli kalmamalı; Türkiye’de yaşanan tüm terör eylemlerini lanetle kınamalıyız.

Burası TBMM değil sayın başkan… Burası Tarsus Belediyesi Meclis salonu; burada biz Tarsus’u konuşalım! Eğer ki, Belediye Başkanımız tarafından genel siyaset burada tarihi geldiğinde veya günü geldiğinde farklı algıların oluşması akla geliyorsa, bu durum bizi rahatsız eder.

O yüzden ben MHP grubu olarak, Tarsus Belediye Meclis salonunda genel siyasetin konuşulması, geçmişe yönelik Türkiye genelini ilgilendiren bazı olayların burada hatırlatılarak kamuoyu algısı yaratılmasını doğru bulmuyorum” dedi.

ALİ UYAN ELEŞTİRİYE TEPKİ GÖSTERDİ
 
Bunun üzerine söz alan CHP’li meclis üyesi Ali Uyan ise “2 Temmuz 1993’de Sivas’ta insanlık dışı bir olay yaşanmış ve aydınlarımız katledilmiştir.

Ben, Meclis oturumunu bu katliamın yıldönümünü anarak başlayan sayın Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu söylemlerden bir siyaset anlamı çıkarılmaması gerektiğine inanıyorum.

Demokrasiye sahip çıkmak, insanlığa sahip çıkmak ve bununla birlikte işlenmiş olan bir insanlık suçunu; burada farkındalık yaratmak adına ifade etmek siyaset yapmak anlamına gelmiyor.

Biz o dönem yaşanan acıları anarak, bir daha yaşanmamasını umut ediyor ve hoş görümüzü ortaya koymaya çalışıyoruz.

Biz, etnik yapısı, siyasi düşüncesi mezhebi ne olursa olsun bir canın katledilmesine karşı olduğumuzu ifade ediyoruz” diye konuştu.

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1