Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Tarlada 1 liradan satılan karpuz üreticinin yüzünü güldürdü

Geçen sene fiyatı 20 kuruşa kadar düşen ve çiftçiyi mutsuz eden karpuzun kilogram fiyatı 1 lirayı buldu. Fiyatlardan dolayı bu yıl çiftçinin yüzü gülüyor.
Tarih: 24 Haziran 2020 Çarşamba 11:58
Tarlada 1 liradan satılan karpuz üreticinin yüzünü güldürdü
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Yaz sıcaklarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan karpuzda hasat kent genelinde 30 Bin dekar alanda sürüyor.

Haziran ayında olunmasına rağmen ülke genelinde hava sıcaklıklarının düşmesinden dolayı karpuzun yetişmesi biraz gecikti.

Geçen sene kilogramı 20 kuruşa kadar düşen ve para etmediği için bu sene ekim alanı yüzde 10 azalan karpuzda çiftçi bu sezon memnun. Tadı, aroması, kokusu ve rengiyle ünlü Tarsus karpuzunun kilogramı Mayıs ayının ilk haftasında tarlada 2 ile 2 buçuk lira arasında satılırken geçen hafta fiyatlar 60-70 kuruşa kadar geriledi.

Düşen fiyatlar çiftçiyi tekrardan umutsuzluğa iterken bu haftanın başında fiyatlar tekrardan 1 liranın üzerine çıktı.

HASAT BOLLUĞU YAŞANINCA FİYATLAR GERİLEMİŞTİ

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, "Tarsus'ta 30 bin dekar alanda karpuz yetiştiriliyor. Şu an karpuzun kilosu 80 kuruş ile 1 lira arasında değişiyor. Karpuz son 1 haftadır çiftçi ve tüccarın yüzünü güldürmekte.

Yaklaşık 1 hafta önce kilogram fiyatı 50 kuruşa kadar gerilemişti. O fiyatlar da anca maliyeti karşılıyordu. Ovada hasat azalıp havalar da serin gittiği için karpuz azar azar piyasaya girdi.

Fiyatlar iyi ve daha da yükselecek gibi. Mayıs ayının ilk haftasında hasat bolluğu yaşanınca fiyatlar bayağı gerilemişti" diye konuştu.
Etiketler: , ,

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1