Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Sırt Ağrılarını Artıran Sebepler?

Tarsus Özel Ortadoğu Cerrahi Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Orçun Tehneldere, son baharın gelmesiyle birlikte havaların yavaş yavaş soğuyacağına dikkati çekerek, “Yağmur ve soğuk sırt ağrılarını artırır” uyarısında bulundu.
Tarih: 22 Eylül 2016 Perşembe 17:48
 Sırt Ağrılarını Artıran Sebepler?
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus Özel Ortadoğu Cerrahi Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Orçun Tehneldere, son baharın gelmesiyle birlikte havaların yavaş yavaş soğuyacağına dikkati çekerek, “Yağmur ve soğuk sırt ağrılarını artırır” uyarısında bulundu.
 
“Soğuk ve nemli bir yerde yaşamak, sıcak iklimli bir yere nazaran ağrıları daha hissedilir kılabilir. Nem oranında artış veya basınçta düşüş gibi hava durumundaki değişiklikler eklemlerin geçici bir süre hassaslaşmasına yol açabilir.
 
Burada kişisel duyarlıklar da önemlidir” ifadelerini kullanan Özel Ortadoğu Cerrahi Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Orçun Tehneldere, sinir uçlarının hava değişikliği nedeniyle aşırı uyarılır hale geldiğini kaydederek, “Ayrıca  barometrik basıncın ani düşmesi ile  eklemlerde bulunan eklem sıvısı ve zarlarının genişlemesi yangılı dokulara aşırı basınç sonucu ağrı ortaya çıkmasıdır. Bazı hastalar uçak ile seyahatlerinde de ağrılarının arttığını söylerler; burada da hava basıncının düşmesi etkili olmaktadır” dedi.
 
“Sırt ağrısı neden oluşur?” sorusunun halk arasında sıklıkla sorulan bir soru olduğuna işaret eden Tehneldere, “Sırt ağrılarının nedeni, sırtımızda omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesidir. Bu gerilmenin en önemli nedeni strestir. Strese girdiğimizde ilk önce boyun kaslarımız gerilir. Bu gerilme sonucunda "C" harfine benzeyen boyun omurgamız düzleşir, omuz ve sırta giden sinirlerin çıkışları daralır, sinirler baskı altında kalır.
 
Bu ağrıları uzun zaman çekenler, avuç avuç ilaç alırlar, doktor doktor dolaşırlar, ömür boyu bu ağrılardan kurtulamayacaklarını düşünerek karamsarlığa kapılırlar.
 
Sırt ağrısı nasıl teşhis  edilir?” şeklinde konuştu.
 
Yaşanan ağrının nedeninin belirlenmesinin önemine vurgu yapan Özel Ortadoğu Cerrahi Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Orçun Tehneldere, “İlk olarak ağrımızın nedeni belirlenmelidir. Ağrının boynumuzdan mı, sırt kaslarından mı kaynaklandığı yoksa başka bir hastalığımız mı olduğu tespit edilmelidir.
 
Akciğer hastalıkları, safra kesesi ve mide rahatsızlıkları da sırtta ağrı yapar. Teşhis öncelikle fiziki muayene, şikayetlerin dinlenmesi ile (ne yazık ki hastayı aktif olarak dinlemek çoğu zaman ihmal ediliyor ve yanlış sonuçlara yönleniliyor), sonra da MR, BT ve direkt grafi incelemeleri ile konur” ifadelerini kullandı.
 
Tehneldere, “Tedavi bitiminde doktorunuzun önereceği sırt kaslarını güçlendirecek egzersizleri yapmak gereklidir. Eğer gerekli ortam bulunursa sırtüstü yüzmek en iyi egzersizdir. Güneş, deniz, sıcak kum, kaplıcalar çok faydalıdır. Soğuktan mümkün olduğunca korunmak gereklidir.
 
Tüm bu tedaviler sırasında ve sonrasında bazı hareketlerden kaçınmak gereklidir.
 
Yerden bir şey alırken öne veya yana eğilmek yerine çömelmek, yukarı doğru uzanmak yerine bir şeyin üstüne çıkıp işimizi görmek sırt ağrısı riskini azaltır.
 
Ayrıca sürekli pozisyon değiştirmek, yani uzun süre oturmamız gereken bir iş yapıyorsak en geç yarım saatte bir dolaşmak, aynı yerde ayakta durmaktan kaçınmak, televizyon seyrederken veya gazete okurken sırtımızı ve başımızı dayayacak koltukları tercih etmek dikkat etmemiz gereken unsurlardan bazılarıdır” dedi.
 
İletişim 0324 614 71 00
Etiketler:

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1