Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Şimşek, Çiftçilerin Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı

Mersin Milletvekili Baki Şimşek geçtiğimiz hafta içinde Mersin bölgesinde yaşanan doğal afet sonrasında zarar gören üreticilerin sorunlarını meclis kurulunda gündeme getirdi.
Tarih: 2 Haziran 2016 Perşembe 11:48
Güncelleme: 2 Haziran 2016 Perşembe 13:13
Şimşek, Çiftçilerin Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Genel kurulda konuşan Şimşek yerel üreticinin büyük zarar gördüğünü ve bu zararın tarım sigortası olmayan birçok çiftçinin karşılayamayacağı boyutta olduğunu dile getirmiştir.
 
Ülkemizde en çok yaş meyve üretimi yapan şehirlerden birisi olan kentimiz Mersin çiftçisinin yaşadığı dolu felaketi hem üreticiyi zor durumda bırakmış hem de yurt içinde ve uluslararası piyasada sofralık üzümün pazar payını olumsuz yönde etkilemiştir.
 
MHP Mersin Milletvekili Baki Şimeşk yaptıkları araştırmalara istinaden ‘’ TÜİK'ten alınan verilere göre yakın geçmişte 2010-2012 yılları arasında bölgemizin yine doğal afetlerden dolayı mağduriyet yaşadığını ve üretimde 2010-11 yılları arasında 6123 ton, 2011-12 yılları arasında 6799 ton, toplamda 3 yıllık dönemde 12.922 tonluk bir düşüş yaşandığını ’’ ifade etti.
 
MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek genel kurulda yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;"Tarsus başta olmak üzere Erdemli ve Silifke ilçelerinde etkili olan yoğun dolu yağışı sonrasında sadece üzüm üreticilerinin zararının %80 civarında olduğunu dile getirdi.
 
Dolu yağışından dolayı çiftçilerin büyük bir bölümünün mağdur olduğunu belirten MHPli Şimşek Mersin, Tarsus, Erdemli ve Silifke bölgelerinde yoğun dolu yağışı yaşanmıştır.
 
Bu doğal afetten dolayı Türkiye'deki sofralık üzümün 3/1 ini üreten Tarsus'ta üzüm bağları çok büyük zarar görmüştür.'' dedi.

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1