Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Sahte İçki İçen Şahıs Ölümden Döndü

Tarih: 21 Kasım 2016 Pazartesi 15:35
Sahte İçki İçen Şahıs Ölümden Döndü
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Türkiye'nin dört bir yanında rastlanan ‘sahte içki zehirlenmesi’ vakalarından biri Tarsus'ta yaşandı.
İçtiği sahte rakıdaki metil alkolden zehirlenen M.Y. bir günlük yoğun bakım tedavisiyle kurtuldu.

Ölümden dönen M.Y.’nin tedavisini yürüten doktoru, “Metil alkol zehirlenmesi yaşamı tehdit eden ciddi bir tablodur.

Hastamız acil servisimize getirildiğinde ileri evre komadaydı ve solunum desteği gerektiriyordu. Uyguladığımız ileri yaşamsal destek ve hemodiyaliz tedavisi ile hastamız hayata tutunmayı başardı” dedi.
 
2’NCİ GÜN KÖTÜLEŞTİ

Tarsus’ta eşiyle birlikte yaşayan M.Y., evinde içki içmek isteyince, daha önce de birkaç kez içki aldığı büfeye gitti. Büfeden içki alan M.Y., 2 bardak alkol aldıktan sonra uyudu. 

Ertesi gün ağır bir halsizlik yaşayan ve yürümekte bile zorlanan M.Y., içkiden zehirlenmiş olabileceğini düşünmediği için herhangi bir sağlık kurumuna başvurmadı.

Ancak ikinci gün M.Y.’nin durumunun daha da kötüleşmesi üzerine eşi, çocuklarına haber verdi. Eve gelen çocukları, bu arada durumu daha da kötüleşen M.Y.’yi hastaneye götürdü.
 
8 SAAT HEMODİYALİZ TEDAVİSİ

Hastanenin acil servisine geldiğinde bilinci kapalı olan ve yapılan tetkiklerde metil alkol zehirlenmesi yaşadığı anlaşılan M.Y. hemen yoğun bakım servisine alınıp yaşam destek ünitesine bağlandı.

Doktor  ve yoğun bakım ekibi tarafından tedavisi yürütülen M.Y.’ye 8 saat boyunca hemodiyaliz tedavisi de uygulandı. Bir günlük yoğun bakım tedavisinin ardından bilinci açılan hasta, yaşam destek ünitesinden ayrıldı ve normal odaya alındı.
 
KAYNAĞINIZI BİLMİYORSANIZ İÇMEYİN

Konuyla ilgili bilgi veren doktor, metil alkolün çok düşük dozlarda bile yaşamı ciddi anlamda tehdit ettiğini, hastalar hayati tehlikeyi atlatsa bile kalıcı körlük ve kalıcı beyin hasarına neden olabildiğini belirtti.

Doktor şöyle devam etti: “Uygun tedavi uygulanmayan hastaların kaybedilmesi kaçınılmazdır. Bu vakada hasta bize getirildiğinde yaşamsal bulguları ve laboratuar verileri yaşamla bağdaşamayacak düzeyde idi.

Yoğun bakım ekibimizle yaptığımız enerjik ve yoğun müdahale ile hastamız yaşama tutunmayı başardı.

Son günlerde metil alkol zehirlenmesinden kaynaklanan ölümlerdeki artışı da göz önünde bulundurarak, vatandaşlarımızın sahte içki konusunda daha duyarlı olmaları ve kaynağını bilmedikleri alkollü içecekleri kesinlikle tüketmemeleri gerektiğini vurgulamak istiyorum.”
Etiketler:

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1