Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısına Ali Uyan Damga Vurdu

Tarih: 18 Mayıs 2019 Cumartesi 01:16
Güncelleme: 18 Mayıs 2019 Cumartesi 01:44
Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısına Ali Uyan Damga Vurdu
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs Ayı Toplantısı’nın 2. Birleşimi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi.

KOMİSYONDAN RET GELDİ

Bir önceki oturumda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e İller Bankası veya ticari bankalardan 349.500.000,00 TL’ye kadar kredi kullanmak için yetki verilmesi konusu Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edilmişti. Ancak komisyondan Mersin Esnafına ödenecek borçlar için ret kararı geldi.

VİCDANLARINA BIRAKIYORUM

Borçlanma yetkisi ile ilgili teklifin reddedilmesi ile ilgili düşüncelerini aktaran ve teklifin geri çekilmesinin zaman kaybı olduğunu ifade eden Başkan Seçer,“Zaman yitirmek bizim açımızdan sıkıntılı olabilir.

Mutlaka oylatmak istiyorum. Bende yol almak istiyorum. Neticede ben bir kent yöneteceğim. Bazı vehimlerle, endişelerle doğru olan bir şeye çekimser kalmak ya da ret oyu vermeyi kendi vicdanlarına bırakıyorum” dedi.

MİS SÖZLEŞMESİNİN İPTALİ AK PARTİ VE MHP’Lİ MECLİS ÜYELERİNDEN RET YEDİ

Plan ve Bütçe Komisyonu, Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılından beri üyesi olduğu, yüklü miktarda yıllık ödemesi bulunan ve Büyükşehir Belediyesi bütçesine yük olan Mahalli İdareler İşverenler Sendikası üyeliğinden ayrılma kararına da ret oyu verdi.

Ret kararının verilmesi ile ilgili meclis üyelerine çağrıda bulunan ve“Bu kararı siyasi sebeple veriyorsanız bunu yapmayın. Böyle yaparsanız yanlış yöne gideriz. Her kuruşu çok iyi düşünüp harcamak zorundayım. Büyükşehir Belediyesi’nin buna verecek parası yok” dedi.

Borçlanma ile ilgili madde için bazı meclis üyeleri söz alarak fikirlerini söylediler.

MAHMUT TAT; “HAKARET ETTİĞİNİZİN FARKINDA DEĞİLSİNİZ”

MHP’li Meclis Üyesi Mahmut Tat, konuşmasında şunları söyledi; ”Konularla ilgili görüşmeler yapılırken son iki maddede tansiyon değişti.

 Tabi burada sükunetle biz müdahale etmeden dinlemeye çalıştık. Fakat konuşmacıları dikkatle dinliyoruz. Değerli arkadaşlar belli yaşa gelmişsiniz, kendinizce belli kariyerler yapmışsınız.

Biraz şov amaçlı biraz salonda, belkide kendi tabanınıza veya Mersin halkına popülist yaklaşımla şov yapmaya kalkabilirsiniz.

Fakat konuşmalarınızın arasında nasıl hakaretler yaptğınızın farkında değilsiniz. Biz buraya Mersin halkının verdiği oylarla geldik. Sizde aynı şekilde geldiniz. Mersin halkı başkanlığı Vahap Seçer’e verdi.
 
Şimdi burada arkadaşlarımız konular itibariyle derslerine iyi çalışmışlar. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, tutarsızlıktan bahsetti. Sayın Başkanım tutarsızlık yok. Burada herkes dersini çok iyi çalışmış gelmiş.

Biz buraya Mersin halkını temsil etmek için geldik. Ve bir siyasi partinin temsilcisi olarak geldik. Kendi siyasi partimizin de bir siyaseti var. Bu şekilde yaklaşımla ve konuları uzatarak, bizlere hakaret ederek, bu meclisi yönetemezsiniz.

Biz buraya kavga etmeye gelmedik. Yaklaşık 25 yıldır Mersin siyasetinde MHP’nin açık ara birinci olduğu bir siyaset yaşıyoruz.  Ve bu siyasetin uzun yıllarında ben il başkanıydım. MHP Mersin siyasetini ben yönetiyordum, tüm arkadaşlarımla.

Sendika konusunda araştırmalar yaptığınızı söylediniz, peki şu anda işçi sendikalarının işçilere nasıl ağır baskılar uyguladığını tespit edemediniz mi? Eğer araştırılacaksa herşey araştırılsın. Belediye sıkıntıda bankalara 1.6 Milyar borç var.

Bu borcun hesabının sorulması lazım. Biz beraber Vahap Seçer’in önderliğinde Mersin’i yönetmeye geldik. Belediyenin borç yapılanması tekrar ele alınabilir.”dedi.

ALİ UYAN’IN KONUŞMASI DAMGA VURDU

CHP'li Meclis Üyesi Ali Uyan konuşmasında şunları söyledi; "Mevlüt arkadaşımız konuşmasında, CHP’li meclis üyesi arkadaşlarımızı kast ederek “keşke konuşmasaydınız da ortam bu kadar gerilmeseydi”, dedi.

Ben Mahmut Tat’a teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten, konuşmasıyla ortalığı öyle bir yumuşattı ki gerçekten “yumoş” gibi oldu ortalık.

Bu konuşma sonunda gerçekten bizleri gerek televizyonda gerekse sosyal medyada izleyen vatandaşlar hangi konuşmaların ortalığı gerdiğini kendileri takdir edecektir.

Rakamlar ortada. Geçmişe yönelik birşey söylemeyeceğim. Mehmet Topkara, konuşmasında işverenler sendikası için o kadar çok belediyemize hizmet edecekler ki vallahi umutlandım. Yani ne borçlanmaya gerek var. Ne de bir çalışmaya gerek var.

Bir çelişki var mı yokmu? 2014-2019 dönemi. Çok kısa bir kesinti var. Kendi iç parti meselelerinden dolayı bir parti değişikliği oldu. Çok kısa bir süre. O dönemler meclis üyesi olan arkadaşlar var. Aynı siyasi partinin il başkanlığını yapan arkadaşlar var.

Yaklaşık 5 yıla yakın bir süre de görev yaptılar. Ve bütün kararların altında imzaları var. Geldik 2019 faaliyet raporuna, ret oyu veriliyor. Bu nasıl bir çelişkidir. Yani siz yaptınız o faaliyetleri. Burada evet oyu vereceğinize ret oyu verdiniz.

Demek ki 2014-2019 arasında iyi şeyler yapılmadı. Yani 5 yıl göev yapacaksınız. Beraber çalışma yapacaksınız. Ondan sonra faaliyet raporuna ret oyu vermek ne demek?

Mahmut Tat, konuşmasında şu an içinde bulunduğumuz yönetim için mobing uygulaması, sürgünler, onlar, bunlar... dedi.

Allah için siz bunu bize söylemeyin. Hani siz dediniz 1994-1999 arası...Bu mobing uygulamalarının 1994 Tarsus'ta  neler yapıldığını ben fazla açmak istemiyorum.
 
Bunu Tarsus’ta biliyor. Türkiye’de biliyor. Herkes biliyor. Allah için bari siz söylemeyin, bizim de yaramızı deşmeyin.

BORÇLANMA YETKİSİ KOMİSYONA GERİ GÖNDERİLDİ

Başkan Seçer değerlendirmelerin ardından komisyondan gelen raporu Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tekrar görüşülmek üzere iade etti.

İŞTE UYAN'IN KONUŞMASI

 

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1