Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Kbb Uzmanı Özkardeşler’den “Nezle-Grip” Uyarısı

Özkardeşler, özellikle küçük çocuklu aileleri nezle ve grip konusunda uyardı.
Tarih: 19 Kasım 2015 Perşembe 13:32
Kbb Uzmanı Özkardeşler’den “Nezle-Grip” Uyarısı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
TARSUS Özel Ortadoğu Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Operatör Doktor Mehmet Can Özkardeşler, son bahardan kışa geçilen şu günlerde vücut sıcaklığının korunması için dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Özkardeşler, özellikle küçük çocuklu aileleri nezle ve grip konusunda uyardı.
 
Son bahardan kışa geçilen Kasım ayında alerjiye neden olacak birçok faktörün ortaya çıktığını belirten Mehmet Can Özkardeşler, “Özellikle çınar ağaçları yaprak döküyor.
 
Ağaç yaprak dökerken toz çıkartıyor. Bu toz bazı insanlarımızda alerjiye neden oluyor. Genellikle şikayetler burun akıntısı, hapşırık, tıksırık veya burun tıkanıklığı oluyor.
 
Bunun ilerlemesi de sinüzit meydana getirebiliyor; başağrısı veya geniz akıntısı belirtisi de hastalığı ortaya çıkartıyor. Son bahardan kış aylarına geçtiğimiz bugünlerde vücut sıcaklığının buna alışması için tedbirli olmamız gerekiyor.
 
Özellikle nem bakımından yüksek olan Çukurova’da güneş çıktığı zaman sıcak oluyor; biranda gölgeye geçildiği zaman ise hava soğuyabiliyor” dedi.
 
Güneşli havalara aldanıp, bu aylarda ince giyinmenin oldukça sakıncalı bir durum olduğuna vurgu yapan Tarsus Özel Ortadoğu Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Operatör Doktor Mehmet Can Özkardeşler, “İnce giysiler giyinildiği zaman bir anda soğuk havaya maruz kalabiliyoruz.
 
Bu durumda nezle, grip belirtileri meydana geliyor. Üst solunum yolunda da etkili olan bu hastalıklar ilerlediği zamanda genelde orta kulak iltihapları çok oluyor ve genelde çocuklarda sıkça rastlanan şikayetler arasında yer alıyor. Özellikle ailelerin çok dikkatli olması gerekiyor.
 
Çünkü nezle, grip uzadığı zaman burun-östaki aracılığıyla mikrop kulağa geçiyor. O nedenle aileler ‘nezle-griptir, hemen geçer’ demeliler ve gerekli olan ilaçları vermeliler.
 
Eğer ki hastalık geçmiyorsa, hemen bir uzmana başvurmalılar. 0-2 yaş çocuklarda görülen orta kulak iltihabı eğer ki tekrar ederse, 8-10 yaşa geldiğinde kulakta “duyma” riski meydana gelebilir” uyarılarında bulundu.

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1