Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Kalp Krizi Geçiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan Hastaneye Kaldırıldı İddiası

CHP'li Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan'ın akşam saatlerinde kalp rahatsızlığı nedeni ile Tarsus'taki bir Özel Hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.
Tarih: 26 Aralık 2019 Perşembe 19:40
Güncelleme: 26 Aralık 2019 Perşembe 19:58
Kalp Krizi Geçiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan Hastaneye Kaldırıldı İddiası
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
CHP'li Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan'ın akşam saatlerinde kalp rahatsızlığı nedeni ile Tarsus'taki bir Özel Hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

İddiaya göre, Cumhuriyet Halk Partisi Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan'ın kaldırıldığı özel hastanede ilk olarak anjiyo yapıldı.

Anjiyoda, Bozdoğan'a 2 stent takıldığı belirtilirken ileriki dönemde by-pass ameliyatı olması gerektiği belirtildi.


BY-PASS NEDİR?

Bypass kelime anlamı köprüleme olarak tanımlanabilir. Bypass ameliyatı bir atardamarın belli bir bölgesinde meydana gelen daralma ya da tıkanma sonucunda bu atardamarın beslediği bölgenin canlılığını korumak için uygulanan cerrahi bir yöntemdir.

Atardamarın tıkalı olan bölgesinin ilerisine vücudun başka bir bölgesinden hazırlanan damarlar vasıtasıyla gerçekleştirilir by pass ile atardamarın beslendiği bölgeye yeterli miktarda kan ulaştırılır. Koroner bypass ameliyatı ise kalbi besleyen koroner damar adı verilen atardamarların tıkanması sonucunda yapılan bypass ameliyatlarıdır.

Bypass ameliyatında Risk faktörleri nelerdir?

Risk faktörleri hastanın ameliyat öncesi durumuna, yaşına, cinsiyetine ve eşlik eden diğer hastalıkların bulunmasına göre değişkenlik gösteriyor.

Kadınlarda ve 70 yaş üzerindeki hasta gruplarında risk faktörleri daha yüksek. Bunun yanı sıra şeker hastalığı, obezite, herhangi bir diğer organ hastalığının (böbrek veya akciğer hastalıkları gibi) bulunması, geçirilmiş kalp krizi yahut inme, eşlik eden kalp kapağı ve/veya ritim bozukluklarının bulunması, önceden geçirilmiş kalp ameliyatı en önemli risk faktörleri arasında yer alıyor.

Bypass ameliyatı süresi nedir?

Gerçekleştirilen ameliyatın şekline, yapılacak bypass sayısına, aynı seansta kalbe yönelik diğer bir cerrahi girişimin bulunup bulunmamasına ve daha önce herhangi bir kalp ameliyatı geçirmiş olup olmamasına göre değişmektedir.

Örneğin; iki yahut üç damara bypass yapılacak bir hastada ameliyat 2,5-3 saat sürebilirken, seansta kapak değiştirilmesi gereken durumlarda bu süre 4-5 saati bulabiliyor.

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1