Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Hani Zam Haberi Yalandı?

Tarih: 16 Haziran 2019 Pazar 21:09
Hani Zam Haberi Yalandı?
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus Haber Gazetesi'nde 15 Haziran Cumartesi günü çıkan "Tarsus'ta Yaz Kursu Fiyatlarını 2 Katına Çıkardılar" başlıklı haberimizde Tarsus Belediyesine ait Mehmet Çelebi Spor Salonunda açılan yaz okullarına kurs kaydı yaptırmak için giden vatandaşlar geçtiğimiz yıl 40 TL olan kurs ücretinin 80 TL'ye çıktığını görünce gazetemize ulaşarak tepkilerini dile getirmişti.

Bizde vatandaşların haklı tepkilerini gazetemize taşıyarak kurs ücretlerinin eski fiyatına düşmesi isteniyor demiştik.

TARSUS BELEDİYESİ AÇIKLAMA YAPTI

Haberin yayınlandığı gün yani cumartesi günü akşam 22.38'de Tarsus Belediyesine ait sosyal medya hesaplarından "Basına ve Kamuoyuna" başlığıyla bir açıklama paylaşıldı. 

O açıklamada "Bazı basın yayın organlarında çıkan kurs ücretlerine yüzde 100 zam yapıldığı ile ilgili iddalar, asılsız ve gerçeği yansıtmamaktadır. Mehmet Çelebi Spor Salonu'nda gerçekleştirilen basketbol, voleybol ve jimanstik dallarında kurs kayıt ücretleri 40 liradır. Spor okullarımızda Başkan Haluk Bozdoğan'ın talimatıyla bu yıl kurs ücretlerine zam yapılmayacaktır.

Bahse konu asılsız haberler ile sosyal medyada dolaşan iddialar kurumumuza çirkin, mesnetsiz, araştırmaya dayanmayan ve habercilik ilke ve ahlak kurallarına uymayan tarzda haberlerin yayınlanmasını şiddetle kınıyoruz", denildi.

O AÇIKLAMA BUGÜN DEĞİŞTİ

Tarsus Belediyesi'nin dün gece paylaştığı açıklama bugün akşam saatlerinde değiştirildi. Değiştirilen açıklamada ise şu ifadelere yer verildi; "Belediyimizle ilgili bazı yayın organları ve sosyal medyada çıkan ve kamuoyunu meşgul eden Yaz Spor Okulları kurs ücretlerine yüzd 100 zam yapıldığı ile ilgili haberlere ilişkin kamuoyuna bir açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Yaz Spor Okulları bu yılda hizmet etmeye devam edecektir. Bu doğrultuda bahse konu kurs ücretleriyle ilgili velilere gönderilen mesaj, yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermiştir. Bazı yayın organlarında çıkan kurs ücretlerine yüzde 100 zam yapıldığı ile ilgili iddialar üzerine kursa kayıt olmak isteyen çocuklarımızın velilerine tekrardan konuyla ilgili düzelme mesajı atılmıştır.

Mehmet Çelebi Spor Salonu'nda gerçekleştirilen basketbol, voleybol ve jimanstik dallarında kurs kayıt ücretleri 40 liradır. Spor okullarımızda Başkan Haluk Bozdoğan'ın talimatıyla bu yıl kurs ücretlerine zam yapılmayacaktır.",
denildi.

BELEDİYECİLİK İLKE VE AHLAK KURALLARINI TEKRAR İNCELEYİNİZ

Evet belediye yaptığımız haberin doğruluğunu değiştirdiği açıklamayla kabul etmiş oldu.

Ancak belediyenin ilk açıklamasında bizim için söylenen "çirkin, mesnetsiz, araştırmaya dayanmayan ve habercilik ilke ve ahlak kurallarına uymayan tarzda haberlerin" cümlesi için birkaç cümlemiz olacak.

Öncelikle Tarsus Haber'de yayınlanan haberler %99 değil %100 doğrudur. Aksi halde yayınlanmaz. Belediye kamuoyunun yakından izlediği bir kurumdur.

Bu kurumdan bir açıklama yapılırken haberin doğru olup olmadığı iyice araştırılmalı, ona göre bir açıklama yayınlanmalıdır. İçinde kin ve nefret kokan kelimeleri barındıran açıklamalar hiçbir zaman toplum tarafından kabul görmeyecektir.

TARSUS HABER GAZETESİ

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1