Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Esnafın Bağ-Kur Primleri Düşürülmeli

Başkan Mahmut Şahin, “Ekonominin Barometresi Olan Esnafın Talepleri Yerine Getirilmeli”
Tarih: 31 Ocak 2020 Cuma 13:02
Esnafın Bağ-Kur Primleri Düşürülmeli
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Tarsus Esnaf  ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mahmut Şahin, esnaf ve sanatkarın hükumetten beklentileri olduğunu belirtti.

Esnaf ve sanatkarın sesine kulak verilmesini isteyen Başkan Şahin, “2018 – 2019 yıllarındaki ekonomik dalgalanma, başta esnaf ve sanatkarımız olmak üzere tüm kesimleri etkiledi. Dalgalanmanın etkisini ortadan kaldırmak için hükumet tarafından atılacak dengelenme adımları kısa süre içinde piyasaları etkiler.

Bu dengelenme sürecinde esnafımızın taleplerine kulak verilmesi, süreci pozitif yönde etkiler. Esnaf ve sanatkarın işi iyi olursa ekonomi de iyi olur. Ancak esnafımızın rahatlaması ve hamle yapabilmesi için öncelikle sırtındaki yüklerden kurtarılması gerek” diye konuştu.

Sosyal güvenlikteki sıkıntıların çözümü ile esnafın rahat nefes alacağını ifade eden Başkan Mahmut Şahin, “Asgari ücrete bağlı olarak esnafımızın ödediği sigorta primleri yükseldi. Yıllık bazda hesaplanınca esnafımız neredeyse sermayesi kadar sigorta primi ödüyor.

Esnaf yalnızca kendi sigorta primini değil yanında çalışan işçinin de sigorta primini ödemekle yükümlü. Kısa süre içinde esnaf ve sanatkarımız sigorta primlerinin altında ezilmekten kurtarılmalı. Sigorta primlerinin yanı sıra esnaf uzun prim gün sayısı altında da eziliyor.

SSK'lı çalışanların emekliliği için 7 bin 200 prim gün sayısı yeterliyken esnaf ve sanatkarımız emeklilik için 9 bin günü doldurmak zorunda.

Arada 1800 prim günü, yani yaklaşık 5 yıllık fark var. Tüm kesimlerin eşit haklara sahip olması ve sosyal güvenlikte norm birliğinin sağlanması için prim gün sayısı eşitlenmeli” şeklinde konuştu.

Etiketler: ,

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1