Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Demokrasi ve Seçim

Tarih: 27 Mart 2019 Çarşamba 23:04
Demokrasi ve Seçim
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Pınar Cabbar, "Demokrasi ve Seçim"'in ilişkisini anlattığı bir makale yayınladı.

İşte Cabbar'ın kaleminden "Demokrası ve Seçim"

Tarih boyunca insanlar toplu şekilde yaşamayı öğrenmişlerdir.

Başta mağaralarda gruplar halinde barınma şeklinde baişayan bu süreç, günümüzde içinde metropollerin, şehirlerin, kasabaların bulunduğu toplu yaşama alanlarına evrilmiştir;fakat değişmeyen tek şey vardır ki bu da biz insanların içinde bulunan birlikte yaşama içgüdüsüdür.

İlk çağda yaşamış insanların üzerinden devam edecek olursak, toplu yaşama fikri beraberinde en büyük soruyu da getirmiştir: Sözü geçen insan kim olacak, kimin sözü dinlenecek?           

Eski çağlarda bu sorunun cevabını bulmak şimdiki yaşadığımız zamana göre epey kolaydı; zira en güçlü olan veya en bilge,yaşlı olanın sözü geçer ve bu böylece giderdi; ta ki insan popülasyonu artana kadar ve yerleşik yaşama geçilene kadar.

İnsanalar çoğaldıkça talepler atttı, talepler arttıkça sözü geçen büyükler olaylara ve sorunlara yetişemedi; bunun üzerine ilk defa antik Yunan döneminde demokrası ilk olarak uygulanmaya başladı. Ve demokrasinin de en olmazsa olmaz unsurlarından biri de seçimlerdir.

Seçimler, bir ülkenin kaderini belirler. Bundan dolayı da seçimlerin güvenliğini sağlamak çok önemlidir.Güvenlik dediğimizde elbette herkesin aklına ilk olarak kolluk kuvvetleri gelir, fakat kolluk kuvvetleri kadar önemli bir unsur daha vardır: Farkındalık.

2008 yılında Kenya genel seçimlerinde karşıt görüşlüler arasında protesto ve şiddet olayları oldu, toplamda 600’den fazla kişi hayatını kaybetti.

İşte benim ‘Farkındalık’ dememdeki kasıt budur: Bir ülkenin kaderini belirleyecek kadar önemli olan bir etkinlikte sağduyuyu elden bırakmamak, seçimin öneminin farkında olmak ve buna göre davranmaktır.

İnsan sinirlenebilr, öfkelenebilir, kendi istediği sonucu alamayabilir fakat bu kimseyi şiddete yöneltmemelidir. Unutulmamalıdır ki, yüzyıllar boyunca beraber yaşamayı becerebilmiş insanoğlu, her daim beraber yaşamaya devam edecektir ve öfke bunun önüne geçemeyecektir.

Hepinize mutlu günler diliyorum, hoşçakalın.
Etiketler:

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1