Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Cerrahoğlu;"Kadın Cinayetleri Katliama Dönüştü"

Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, “Kimse Şiddet Uygulamaya, Kadını Aşağılamaya Cesaret Edememeli”
Tarih: 31 Ağustos 2019 Cumartesi 15:16
Cerrahoğlu;"Kadın Cinayetleri Katliama Dönüştü"
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, toplumumuzda kadını aşağılayan, ikinci sınıf vatandaş olarak görüp tanımlayan ve şiddete mazeret bulan anlayış ve söylemlerle etkili şekilde mücadele edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Başkanı Ali Cerrahoğlu, Ülkemizdeki kadın cinayetlerinin son örneklerinde biri olan Emine Bulut’un öldürülmesini akıl almaz vahşet olarak değerlendirdi.

Cerrahoğlu, “Ülkemizde kadına yönelik şiddet maalesef azımsanmayacak ölçüde artarak adeta bir katliama dönüştü. Sadece 2019 yılının ilk 7 ayında öldürülen kadın sayısı 245 olarak açıklandı.

Kamuoyuna yansıyan az sayıda cinayetin dışında yüzlerce kadın öldürülüyor, yaralanıyor, tecavüze uğruyor, şiddete maruz kalıyor.

Bu konuda belli aralıklarla üzüntü ve kınama içeren söylem ve açıklamaların çok ötesinde yapılması gerekenler var.

Toplumumuzda kadını aşağılayan, ikinci sınıf vatandaş olarak görüp tanımlayan ve şiddete mazeret bulan anlayış ve söylemlerle etkili şekilde mücadele edilmeli.

Fiziksel veya sözel her türlü şiddete karşı vicdani ve hukuki olarak sıfır tolerans gösterilerek şiddetin en etkili şekilde cezalandırılacağı algısı topluma hakim kılınmalı. Kimse şiddet uygulamaya, kadını aşağılamaya cesaret edememeli.

Uzun vadeli politikalar üretilerek çocukluktan başlayarak eşitlik algısı yeni nesillere benimsetilmeli. Bu konuda başta resmi kurumlar olmak üzere yerel yönetimler ve sivil toplumun bütününe büyük görevler düşüyor.

Eşitlik anlayışını toplumun tümüne benimsetmeyi çocukluktan itibaren başlatabilmek amacıyla eğitim politikaları tüm detaylarıyla gözden geçirilerek eşitlikten uzak tüm ifade ve söylemler düzeltilmeli.

Tarsus Kent Konseyi olarak ulusumuza baş sağlığı diliyor ve toplumun tüm dezavantajlı bireylerine ve kadına yönelik şiddetin karşısında olduğumuzu ve bu konuda etkili şekilde mücadele edeceğimizi belirtmek istiyoruz” diye konuştu.
Etiketler: , ,

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1