Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Başkan Varal, "Evden Çıkmayın Dediğiniz İnsanların Gelir Durumlarını da Mutlaka Düşünmelisiniz"

“Evden Çıkmayın Dediğiniz İnsanların Gelir Durumlarını da Mutlaka Düşünmelisiniz”
Tarih: 21 Mart 2020 Cumartesi 19:38
Başkan Varal, "Evden Çıkmayın Dediğiniz İnsanların Gelir Durumlarını da Mutlaka Düşünmelisiniz"
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Cumhuriyet Halk Partisi Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, iktidar paketinde "Evden çıkma, ellerini yıka ve kendini koru" dan başka bir şey sunamadığını belirtti.

Sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada Başkan Ozan Varal, “Uçak bileti indirimi, konaklama indirimi, ev kredisi kolaylıklarını düşünürken, seyyar arabasıyla yağmur çamur demeden iki büklüm tatlı satan yaşlı amca evden çıkamayınca ne yapacak?

Hayatta kalmak onun gibiler için iki misli zor artık” diyerek, iktidar herkesin tüm halkın iktidarı olması gerektiğine vurgu yaptı.

CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, zor bir dönemde yaşadıklarını sözlerine ekleyerek, düşüncelerine şöyle devam etti: “Herkesin bu zor günleri aşma konusundaki çabası çok değerli. Tarih boyunca bitmemiş bir salgın hastalık olmadı, bundan sonra da olmayacak.  Biz önlemimizi alalım!

Ancak dar gelirli halkın, işsizlerin, esnafın, işverenlerin, memurun, işçinin bu ekonomik salgından nasıl daha az etkileneceğini çözümlemek zorundaki iktidarın açıkladığı paketlerin gerçeklikten uzak olduğu, hatta en basit anlamı ile korunmak için avuca damlatılan kolonya kadar değer ifade etmediğini belirtmek gerekiyor .

İktidarın bu paket ile gerçeklikle bağının kalmadığı da görülmüştür.

Paket özetle; dar gelirli yurttaşa ; sen sen ol!

"Evden çıkma, ellerini yıka ve kendini koru" dan başka birşey sunamamaktadır. İktidar herkesin tüm halkın iktidarı olmalıdır.

Uçak bileti indirimi, konaklama indirimi, ev kredisi kolaylıklarını düşünürken, seyyar arabasıyla yağmur çamur demeden iki büklüm tatlı satan yaşlı amca evden çıkamayınca ne yapacak? Hayatta kalmak onun gibiler için iki misli zor artık.

Tiyatro, sinema, lokanta, kafe, spa ve spor salonları, gösteri merkezleri, konser ve düğün salonları, alkollü satış yapan mekanlar, kahvehaneler, nargile salonları, internet kafeler, her türlü oyun salonları ve bir sürü yerin faaliyetleri durdurulmuş durumda; 149 bine yakın işyeri kapalı şu an; buralarda çalışan herkes ücretsiz mecburi izne çıkmış durumdayken bu insanlar kiralarını, faturalarını, nasıl ödeyecekler, ne yiyip ne içecekler?

Evden çıkmayın dediğiniz insanların gelir durumlarını da mutlaka düşünmelisiniz.

İktidarın paketinde; ihracatçıya stok desteği var. Malını ürettin, ihraç edecektin, edemedin. Stokta kaldı. Buradan kaynaklanacak maliyeti üstleniyor hükumetin paketi.

Ücretsiz izine çıkarılmış, işini kaybetmiş vatandaşın buzdolabına bakmıyor. Aylarca gelirsiz ne yapacak? Neyle markete gidecek?

2018 Aralık-2019 Aralık arasında 578.000 işten çıkarılan,194.000 de işyeri kapandığı için işsiz kalan ve iş aramaya devam eden insanımız var. 

Toplamı 772.000!

Bu insanlara işten çıkarıldığı ya da işyeri kapandığı için işsiz kalıp, iş aramaktan vazgeçenler dahil değil.

4.4 milyon işsiz yurttaşımızın 1.1 milyonu 1 yıldan uzun zamandır iş aradığını ve bulamadığını söylüyor.

2019 Aralık ayında kendi hesabına çalıştığını söyleyenlerin sayısı 2018 Aralık'a göre 147 bin düşmüş.

Ne olursa olsun, umutsuzluğa düşmemek gerekiyor. Çünkü, bu olayda insanlarımızın en yüksek dayanışma ve iş birliği içerisinde hareket ediyor olması , çok ama çok önemli umut verici noktalardan biridir”
Etiketler: ,

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1