Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Başkan Kocamaz;“Bu insanlar da bırakın hep cehennemde yaşamasınlar, biraz da cennette yaşasınlar”

Tarih: 21 Ağustos 2017 Pazartesi 10:02
Başkan Kocamaz;“Bu insanlar da bırakın hep cehennemde yaşamasınlar, biraz da cennette yaşasınlar”
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2017 Yılı Ağustos Ayı Toplantısı’nın ikinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında yapıldı.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda, idare tekliflerine ait 2, komisyon raporlarına ait 39 olmak üzere toplamda 41 madde görüşüldü.

Başkan Kocamaz, yapılan eleştirilere yanıt verdi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olup da kamu hizmetlerinde kullanılmayan ve gelecekte de kullanılması planlanmamış olan kat mülkiyeti ve ana taşınmazların satışı ve satış için Mersin Büyükşehir Belediye Encümeni’ne yetki verilmesiyle ilgili rapor hakkında konuştu.

Başkan Kocamaz, madde hakkında yapılan eleştiriler ile ilgili, “Bizim işimize yarayacak yerleri neden satalım? Daha iyi değerlendirmeyi biliriz ama bular hep parça parça olan yerler” dedi.

Kat mülkiyeti ve ana taşınmazların ‘Kime ve nereye satılacağı belli mi?’ sorusuna yanıt veren Başkan Kocamaz, “Şahsın parseliyse ve içinde evi varsa zaten onlara Encümen kararıyla da devredebiliriz. Yani, sanki ilk defa yapılan bir şeymiş gibi değerlendiriyorsunuz. Bunu bütün belediyeler yapıyor. Yalnız Büyükşehir Belediyesi yapmıyor ki. ‘Bir kısmının içerisinde bina var’ diyorlar, gidin yerinde görün. Öyle değerlendirin” şeklinde konuştu ve görüşülen madde oy çokluğuyla kabul edildi.

“Bizim görevimiz vatandaşa verdiğimiz sözlerin yerine gelmesi”

Tarsus İlçesi, Baharlı ve Ağzıdelik Mahallelerinde bulunan 12 adet toplam bin 629 dekar hazine arazisi üzerinde oluşturulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne yüzde 10 hisse ile Büyükşehir Belediyesi’nin katılımı, ortaklık ve katkı payı gibi iş ve işlemler için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a yetki verilmesi ile ilgili madde Mecliste reddedildi.

Maddenin reddedilmesi hakkında konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Bunun bizim teklifimiz olmadığını herhalde hepiniz biliyorsunuz. Bu daha önceden yapılan bir çalışma. Ama bu çalışmada dendi ki; Büyükşehir Belediyesi de yüzde 10 katılsın. Katılsın ya da katılmasın bu işin yapılması önemli.

Yani bir şeyi yaptırmamak için Büyükşehir Belediyesi bir karar alıyorsa, bu Büyükşehir Belediyesi’ne yakışmaz. Ama bizim görevimiz vatandaşa verdiğimiz sözlerin yerine gelmesi. Bu kentin önünü açarak, o bölgede muzla ilgili ve örnek bir seracılık bölgesi yapmak istiyorlar.

Bize böyle bir talep geldi. Biz de Büyükşehir Belediye yönetimi olarak bu işe sıcak bakacağımızı söyledik. Siz engellerseniz biz de bunu her yerde söyleriz. ‘Cumhuriyet Halk Partisi ve AK Parti’nin engellemesiyle bu proje gündemden kaldırılmıştır’ deriz”
ifadelerini kullandı.

Başka bir dernekle yapılması halinde teklifi kabul edeceklerinin söylenmesi üzerine Başkan Kocamaz, “Bu dernek kimin ben bilmiyorum. Bu Valiliğin kontrolünde yapılacak bir şey. Reddediyorsanız, reddedilmiştir. ‘AKP ve CHP’nin birlikte aldığı karar doğrultusunda reddedildi’ diye biz de bunu vatandaşa anlatırız. Başka yapacak bir şey yok.  Ayrıca o yeri ben seçmedim, Valilik seçti” açıklamalarını yaptı.

“Üniversite caddesindeki bat-çıka başlıyoruz”

Meclis’te görüşülen Mersin Büyükşehir Belediyesi sınırları dâhilindeki muhtelif bulvar ve caddelerde, kırsal grup yollarında, toprak, tesviye, üst yapı, alt yapı ve sanat yapıları yapım ihalesinde kullanılmak üzere, İller Bankası’ndan 200.000.000.00 TL kredi talebi konusundaki madde oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Kocamaz, paraların asfalta, yola ve kırsala gittiği fakat kentin önceliklerine önem verilmesi gerektiği konusundaki eleştirilere yanıt verdi.

Paranın belli bir kısmının kent merkezine de hitap etmesi gerektiğinin söylenmesi üzerine, konu hakkında konuşan Başkan Kocamaz, “Zannediyorum bu paranın 80-90 civarında bir bölümü harcanmış durumda. Siz buna evet de deseniz, hayır da demeseniz daha önceki yetkiye dayanarak biz bu krediyi kullanırız. Nasıl kullanırız?

Gideriz başka bir bankadan alırız. İller Bankası’nın istediği bir prosedür bu. Onun dışında zaten biz o 400 milyonluk borçlanma yetkisini almışız. Burada siz işin detayıyla uğraşıyorsunuz. Bunun içerisinde yakın bir tarihte Üniversite Caddesi’nde başlayacağımız bat-çık var. Bunun içerisinde spor salonu var, engellilerle ilgili merkezler var. Yani siz sadece bir tek konu zannediyorsunuz”
diye belirtti.

“Biz vatandaşa hizmet etmek için bu göreve talip olduk”

Ak Parti Akdeniz Belediye Meclis Üyesi İsmail Yerlikaya’nın “Biz geçen sene 2017 bütçesi yapılırken 400 milyona kadar borçlanma yetkisine oy birliğiyle Meclis olarak destek verdik. Çünkü başımızda bir idare var, idare de bir an önce yatırımla hizmet yapmak istiyor. Önünü açalım diye destek verdik.

Ama bu yıl içerisinde 70 milyon İller Bankası’ndan borçlanıldı ve peşine de 20 milyon olmak üzere 90 milyon borçlanıldı. Şimdi 200 milyon daha borçlanılmak isteniyor. Biz burada grup olarak şunu düşünüyoruz. Yani hepsi asfalt, yol olmasa destek vereceğiz. Mesela şehrin öncelikleri var.

Bize göre en azından bunun yüz milyonu şehrin içinde 3 tane otopark ihtiyacını karşılayacak olsa veya 3. çevre yolunu bitiren yani şehir merkezine hitap edecek bir şey olsa biz de destek vereceğiz. Ama gelenin tamamı böyle asfalta, yola, kırsaldaki bazı yollara gidiyor. Kırsaldaki yollarda da ihtiyaç vardır ama şehrin önceliği bu olmadığı için, bütçede de varsa dahi biz önceliklerden sonra bunların yapılmasını istiyoruz”
şeklindeki konuşmasına Başkan Kocamaz yanıt verdi.

Başkan Kocamaz, “Bunun içinde elbette asfalt da olacak. Cumhuriyet tarihinde yüzlerce hükümet gelmiş, bizim kırsaldaki garibanlar şose yolda gitmeye devam etmiş. Bırakın adamlar ömrünün sonunda bir asfalttan gitsin. Bu kimseyi de rahatsız etmez herhalde. Kırsal bölgelerde önümüzdeki hafta bir hafta süreyle yaz şenlikleri ve güreşler var.

Gelin birlikte gidelim o taraflara. Gezin, görün, vatandaşın değerlendirmelerini bizzat kendiniz orada tespit edin. Bu güne kadar yapılmadı, bundan sonra da yapılmayacak anlamına gelmemeli. Biz vatandaşa, ‘Size hizmet etmek için bu göreve talip olduk’ dedik. Bu insanlar da bırakın hep cehennemde yaşamasınlar. Biraz da cennette yaşasınlar”
dedi.

Dünyada ilk örneği Mersin’de gerçekleşecek

Dünyada ilk kez Mersin’de gerçekleşecek, kentin sosyal, ekonomik, kültürel gelişimine ve tanınmasına katkı sağlayacak ve 11-15 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ‘Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’ için Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden 1 milyon TL maddi destek alınmasıyla ilgili teklif oy birliğiyle kabul edildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı ikinci birleşimi, alınan kararların Mersin ve tüm ilçelerine hayırlı olması temennileriyle sona erdi.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1