Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Başkan Erdoğan Yalçın, “Gecikmiş Ölçü Aleti Muayenesi İçin Son Gün Yarın”

Tarih: 27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:51
Başkan Erdoğan Yalçın, “Gecikmiş Ölçü Aleti Muayenesi İçin Son Gün Yarın”
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Damga süresi geçmiş ölçü ve tartı aletlerinin muayenesi için tanınan muafiyet süresinin yarın sona ereceğini belirten Tarsus Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Erdoğan Yalçın, “Muafiyetten yararlanarak damga süresi geçmiş tartı, taksimetre, akaryakıt sayacı vb. ölçü aletlerini kullanmak isteyenlerin yarına kadar Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine veya yetkili muayene servislerine başvurması gerekiyor.

 Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş ölçü aletini kullanan kişiye, ölçü aletinin türüne ve kullanıldığı işin niteliğine göre 500 TL den 10 bin TL’ye kadar idarî para cezası verilecek. Ayrıca bu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilecek” dedi.

Ölçü aleti muayenesini yaptırmayanlara tanınan muafiyetin kanunun yürürlüğe girmesinin ardından genelge ile esnaf ve sanatkarlara duyurulduğunu, muafiyet kapsamında tanınan 90 günlük sürenin yarın sone ereceğini belirten Tarsus Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Erdoğan Yalçın, “Damgası kopmuş, bozulmuş, periyodik damga süresi geçmiş ölçü aletini kullanan kişiye ölçü aletinin türüne ve işin niteliğine göre 500 TL ile 10 bin TL arasında idari para cezası veriliyor.

Ayrıca bu ölçü aletlerine el konularak mülkiyeti kamuya devrediliyor. Ancak Ölçüler ve Ayar Kanunu'nda yapılan düzenleme ile 1 Aralık 2018'den önce bu fiillerde bulunanlara cezai yaptırım uygulanmayacak.

Maddenin yürürlüğe girdiği 28 Şubat 2019'dan itibaren bu kişilere muayene başvurusunda bulunmaları için 90 gün süre tanındı. Doksan gün içinde periyodik muayene başvurusunda bulunanlar, muayene ve damgası yapıldıktan sonra söz konusu ölçü aletlerini kullanabilir.

Bu süre içinde periyodik muayene için başvuruda bulunmayanlar ise söz konusu ölçü aletini kullanamaz ve haklarında cezai işlem uygulanır' diye konuştu.
Etiketler:

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1