Toplu Taşıma Esnafına Vize Ücreti İndirimi Geliyor

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde etnik ve mezhepsel ayrımcılık yapıldığına ilişkin iddialar üzerine tartışma yaşandı.

GÜNCEL 12.01.2021, 14:49 Tarsus Haber
Toplu Taşıma Esnafına Vize Ücreti İndirimi Geliyor

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde etnik ve mezhepsel ayrımcılık yapıldığına ilişkin iddialar üzerine tartışma yaşandı. Konuyla ilgili bir meclis üyesine yanıt veren Başkan Seçer, “Bu konudaki hassasiyetimi tartıya koyamazsın.

Bu konudaki hassasiyetimi, samimiyetimi tartacak kantar yok sizin elinizde. Kim burada ayrımcılık yapabilir? Kim buna müsaade edebilir? Bu ülke milliyetçisiyiz biz. Bu ülkede ayrımcılığı reddediyoruz. Hepimiz kardeşiz. Burası barış kenti, kardeşlik kenti bin kere söylüyorum. Kim kimi ayırabilir, kim kime ötekileştirebilir? Buna müsaade edemeyiz. Siyaset yapma adına siz şehri germeyin” diye konuştu.

Başkan Seçer, tedavi için kent merkezine gelen hastalara refakat eden kişilerin önemli sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını vurgulayarak, ‘Refakatçi Evi Projesi’ni hayata geçireceklerinin müjdesini verdi. Seçer, “Biz bunu otellerimizden hizmet almak suretiyle yapacağız. Hem otel esnafı kazanacak hem de hasta yakınları artık sefil olmayacak” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, pandemide esnafa destek olmak için bir adım daha atıyor. Başkan Seçer, pandeminin esnafta yarattığı ekonomik sorunlar ve travmalar nedeniyle toplu taşıma araçlarında hem devir işlemlerindeki süreyi hem de kullanım yaşını 15’e çıkaracaklarını duyurdu. Ayrıca, okul servisi yapan esnafın vize ücretlerinde yüzde 90, minibüsçü, halk otobüsü, servisçi ve taksici esnafının vize ücretlerinde ise yüzde 45 indirim yapılacak. Konuya ilişkin teklif, görüşülmek üzere ilgili komisyona sevk edildi. 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde etnik ve mezhepsel ayrımcılık yapıldığına ilişkin iddialar üzerine tartışma yaşandı. Bu tartışmalara tepki gösteren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Bu ülke milliyetçisiyiz biz. Bu ülkede ayrımcılığı reddediyoruz. Hepimiz kardeşiz. Burası barış kenti, kardeşlik kenti bin kere söylüyorum. Kim kimi ayırabilir, kim kime ötekileştirebilir? Buna müsaade edemeyiz” diye konuştu.

“Bu ülkede ayrımcılığı reddediyoruz”

Büyükşehir Meclisi’nde Tarsus İlçesi Atalar Mahallesi 194 Ada 1 parselin Yenice'ye ve çevresine ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonuna göre ibadethane olarak işaretlenmesine ilişkin madde görüşüldü. Bu konuda bazı meclis üyeleri arasında etnik ve mezhepsel ayrımcılık yapıldığına ilişkin tartışmalar yaşandı. Başkan Seçer, bir meclis üyesine yönelik olarak şunları söyledi:
“Bu konudaki hassasiyetimi tartıya koyamazsın.

Bu konudaki hassasiyetimi, samimiyetimi tartacak kantar yok sizin elinizde. Hiç siyaset yapma rica ediyorum. Bu tarz siyaset sana yakışmıyor, rica ediyorum. Ne demek yani, kim burada ayrımcılık yapabilir? Kim buna müsaade edebilir? Lütfen! Kamuoyuna mesaj vereceğim diye, burada kendini yorma. Ben fırsat vermiyorum, sen rahat ol. Bu ülkeyi benden fazla sevmiyorsun Sayın Topkara. Bu ülke milliyetçisiyiz biz.

Lütfen böyle ucuz politikalar yapmayalım. Bu ülkede ayrımcılığı reddediyoruz. Hepimiz kardeşiz. Burası barış kenti, kardeşlik kenti bin kere söylüyorum. Kim kimi ayırabilir, kim kime ötekileştirebilir! Buna müsaade edemeyiz. Siyaset yapma adına siz şehri germeyin.”

Bir meclis üyesinin cemevlerinin ibadethane olmadığını dile getirmesi üzerine Seçer, “Şimdi biz ‘cemevleri ibadethane statüsüne alınsın’ diye bir yasa yapmıyoruz. Şu anda üstünde bulunduğu parselin ibadet yeri olarak işaretlenmesini tartışıyoruz. Kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyin” diye konuştu.

Akdeniz Belediye Başkanı ve Meclis Üyesi Mustafa Muhammet Gültak’ın cemevlerine daha çok maddi yardım yapılmasıyla ilgili değerlendirmelerine de yanıt veren Seçer, şunları söyledi:
“Ben şimdi rakamlarla vereceğim. Siz dediniz ki, yardım yapmıyorsunuz, maddi sıkıntılar yaşanıyor. Daha önceki mecliste olan arkadaşlarımız bilir. 1’er milyon lira yardım kararı almış meclis ve biz yönetime geldiğimizde şu anda rakamları hemen acil istetmedim, ama hafızamda. İşimizi takip ediyoruz.

Örneğin, Toroslar Cemevi bizden 800 bin lira para aldı, 200 bin lira da herhalde bitti. Ne kadar kaldı, 1 taksit kaldı. Demek ki 1 milyon lira ödenmiş ya da 150 bin lira kalmış. Yenişehir Cemevi, burada yöneticisi de var. 1 milyon lira almış bizim dönemimizde. Yaklaşık yüzde 50’si duruyordu. Kalanını ödedik, yani 500 bin TL olan kısmını. Yine aynı şekilde, Mezitli Cemevi yüzde 50’sinden fazlası duruyordu, yüzde 60 civarında ödentisi yapılmamıştı. Bunları da ödedik. Ama Akdeniz Belediyesi bu saydığı, tavsiyede bulunduğu, nasihatte bulunduğu cemevlerine merak ediyorum ne kadar yardımda bulunmuş? Onu da kendisinden söylemesini talep ediyorum.” 

Başkan Seçer, ilk olarak Tarsus İlçesi Atalar Mahallesi 194 Ada 1 parselin ibadethane olarak işaretlenmesini meclis üyelerinin oylamasına sundu. Daha sonra, Tarsus İlçesi Yenice ve çevresine ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonuna gelen itirazları meclis üyelerinin oylarına sundu. İki oylama da oy çokluğuyla kabul edildi.

“Konu Silifke ise tekrar komisyonda görüşülmek üzere çekiyorum”

Meclis’te, Silifke İlçesi 1. Etap (Silifke-Merkez-Taşucu Planlama Bölgesi) 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Ulaşım Komisyonu ile Kamu ve Özel Sektör Yatırımları Koordine ve İzleme Komisyonu’na müştereken havale edilen konu da ele alındı. Konuyla ilgili meclis üyelerine bilgi veren Başkan Seçer, şöyle devam etti:
“Burada CHP grubunun bir şerhi var. Konu, bir ilçenin planları.

Onun için daha dikkatli davranmak durumundayız. Kişisel bir mesele değil ancak buradaki herkes bizden bir an önce planların meclisten geçmesini bekliyor. Piyasada işler yürümüyor bu anlamda. Şimdi burada çekincelerimiz var. Bir tartışma açmak için söylemiyorum. Konu 1/5000’lik planlar. Bu düzenlemelerden benim haberim yok. Özellikle buradaki yoğunluk artışları, bakın bu çok önemli. Ama ben yine de iyi niyetli davranacağım, şimdi bir teklifle geleceğim konu Silifke olduğu için.

Ben şu anda oylatsam bu reddedilir, Silifke kaybeder. Sadık Başkan’ın yapacağı belediye binasında değiliz. Biz de ona yardımcı olalım, güzel bir bina yapsın, önerilerimizi getirelim çünkü gelecek belki 50 yıl kullanılacak bu bina. Bir görselliği olsun, şehir estetiğine uygunluğu olsun. Bunları kendisine söyleme hakkımızdır. Kendisinin de iyi niyetli davrandığını çok net biliyorum. Daha önce de kendisiyle konuştum. Ben bunu komisyona tekrar iade edeceğim ancak özellikle yoğunluk artışları konusunda ortaklaşalım arkadaşlar.

Bakın ben sayısal çoğunluğu kullanmıyorum. Bunu da bir not alın. Şu anda oylama yapsam bu plan reddedilir. Burada derdimiz birbirimize ayar vermek, birbirimize engel olmak değil. Konu Silifke ise ben bu konuyu tekrar komisyonda görüşülmek üzere çekiyorum. Bunu oylarınıza sunuyorum ama söylediğim gibi. Şimdi arkadaşlar farklı düşünenlerle inatlaşacağız diye en büyük sorunu daha da mı öteleyelim, vatandaşın tepkisini mi alalım onu mu istiyoruz? Niye bundan rahatsız oluyorsunuz anlamıyorum.”

“Siz bu konuları bana aktarmamakla sayısal çoğunluğunuza güvendiniz”

Bir meclis üyesinin sayısal çoğunluk ile ilgili yaptığı eleştiri üzerine Seçer, “Siz bu konuları bana aktarmamakla, gelip benim fikrimi almamakla komisyondaki sayısal çoğunluğunuza güvenerek yaptınız. Yoksa gelip benim de fikrimi alırdınız. Konu Silifke olduğu için tekrar bir müzakere edelim bizim de görüşümüz alınsın. Bakın tekrar söylüyorum ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu konulardan bihaber olarak bugün burada Meclis’i yönetiyorum.

Bir ilçenin planından bahsediliyor ve istenilen değişiklik Büyükşehir Belediye Başkanı’nı ilgilendiren bir konu 1/5000’lik planlar. İlçe Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı, komisyon başkanı gerekse komisyon üyeleri oturup bir masa etrafında, mesele belediye binasıdır, belediye pazar yeridir, bunların hepsi çözülecek konular. Şimdi siz feveran ediyorsunuz ama ben bir şeye işaret etme adına söylüyorum yoksa çoğunluk demokrasisini ben her zaman eleştiriyorum.

Böyle bir zihniyetimiz yok. Bakın biz bu rüzgâra kapılırsak buradan karar çıkmaz. Burada ağız tadıyla bir karar da alamayız. Sen bana ben sana, onun için ben diyorum ki bunu tekrar komisyona çekelim. Hemen yarın buyurun gelin, oturalım konuşalım. Komisyona getirin, birkaç gün sonra bunu getiririz ve buradan geçer hiç olmazsa ağzımızın tadıyla, oybirliği ile geçer” dedi. Maddenin tekrar görüşülmek üzere daha önce görüşülen ilgili komisyonlara iadesi oybirliğiyle kabul edildi.

Başkan Seçer’den “Refakatçi Evi Projesi” müjdesi

Mecliste oylanan gündem maddelerinden birisi de Sosyal Hizmetler ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği’nde Sayıştay Bakanlığı’nca yapılması istenen değişiklik oldu. Başkan Seçer, söz konusu değişiklikle “Refakatçi Evi Projesi” ile ilgili bir eksiğin tamamlanmış olduğunu duyurdu. Mersin’in 16 bin kilometrekarelik geniş bir coğrafya üzerine kurulu olduğunu belirten Seçer, müştemilatı ve teşekkülü daha fazla olan büyük hastanelerin kent merkezinde yer aldığına dikkat çekti.

Seçer, tedavi için kent merkezine gelen hastalara refakat eden kişilerin önemli sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını vurgulayarak, “Gelip burada barınacak yer bulamıyorlar. Annesi hastanede yatıyor, kız kardeşi hastanede yatıyor, refakatçisi oda alamıyor. O kadar ekonomisi yok. Nerede kalacak? Bir yakını varsa 3 gün onun yükünü çekebilir. Ama uzun süre kalamıyorlar. Bunu hayata geçirdik. Bu yönetmelikle çalışmaları bitirdik” dedi.

“Hem otel esnafı kazanacak hem de hasta yakınları artık sefil olmayacak”

“Refakatçi Evi Projesi” ile hem refakatçilere hem de otel esnafına destek olacaklarını belirten Başkan Seçer, “Biz bunu otellerimizden hizmet almak suretiyle yapacağız. Pandemi dolayısıyla çok da sıkıntı yaşadılar. Hiç olmazsa biz de yaralarına merhem olabiliriz bu uygulamalarla. Hem otel esnafı kazanacak hem de hasta yakınları artık sefil olmayacaklar” diye konuştu.

“Refakatçi Evi Projesi”, merkez ilçelerin kırsal mahallelerinde ve diğer 9 ilçede yaşayan vatandaşlardan Mersin’deki üniversite ve kamu hastanelerine yatılı veya ayakta tedavi için gelen hasta, hasta yakınları ve refakatçileri kapsayacak. 18 yaşından küçük hastanın en fazla 2 refakatçisi, 18 yaşından büyük hastanın ise 1 refakatçisi hizmetten faydalanabilecek. Şehit ve gazi yakınlarına öncelik tanınacak. Her tedavi döneminde hasta yakını en fazla 30 gün konuk edilecek. Kanser tedavisi gören hastalar için ise süre 45 güne kadar uzatılabilecek. 

Toplu taşıma esnafına vize ücreti indirimi

Gündem dışı maddeler bölümünde ise 2021 mali yılı vergi, harç ve ücret tarifesindeki, Ulaşım Dairesi Başkanlığı bölümlerinde yapılacak değişiklikler de görüşüldü. Madde ilgili komisyonlara oy birliğiyle sevk edildi. Seçer, konunun vizeler ve ruhsatlarla ilgili bir konu olduğundan söz ederek, “Bize talep geldi. Minibüsçü esnafı, halk otobüsü esnafı, servis esnafı, taksi esnafı. Bütün T, M, H, S ve C plakalı toplam 5 bin 415 araç var. Bunların bize ödeyecekleri vize ücretleri var. 2021 yılına ait.

Biz şöyle bir uygulama yapalım istedik. Bu ödentilerden indirim yapalım, S plakalılar yani servisler ama bunlardan okul servisi olanlar en mağdur olanlar. Bunlar hiç iş yapamadı. Bu vizelerden hiç para almamazlık yapamıyoruz, silemiyoruz, terkin yapamıyoruz. Bir en azından iz değer almamız lazım. Bunlardan yüzde 90 iskonto yapalım. yüzde 10’luk kısmını alalım diyoruz. Diğer T, M, H ve C olmak üzere, bunlar farklı araçlar, onlardan da yüzde 45 indirime gidelim. Bunu komisyona sevk edeceğiz zaten. Orada da değerlendirilecek” dedi. 

“Toplu taşımada kullanım yaşını 15'e çıkarttık”

Toplu taşıma araçlarının 10 yıl olan trafikte olma yaşı ve devriyle ilgili de düzenleme yapacaklarını ifade eden Seçer, pandeminin yarattığı ekonomik sorunlar ve travmalar nedeniyle hem devir işlemlerindeki süreyi hem de toplu taşımada kullanım yaşını 15'e çıkaracaklarını söyledi. Seçer, “10 yıl geçtiği zaman yapılamıyordu ya da 12 yaşına kadar bu araçlar toplu taşımada kullanılabiliyordu. Biz bunun her ikisini de pandeminin getirdiği, bunların komplikasyonları, yarattığı ekonomik sorunlar, travmalar; bunları da göz önüne alarak, her ikisini de hem devir işlemlerindeki süreyi hem de toplu taşımada kullanım yaşını 15'e çıkarttık.

Böyle bir teklifle geliyoruz komisyona. Diğer belediyelerle de değerlendirme yaptık, şartları inceledik, kendi koşullarımızı idare olarak göz önüne aldık. Bu şekilde bir teklifle, idarenin teklifi olarak, Plan ve Bütçe ve Ulaşım Komisyonu’na sevkini oylarınıza sunuyorum” diye konuştu. Maddenin ilgili komisyonlara sevki oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis’te ayrıca, Mersin Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarının çalışma usul ve esaslarını belirleyen toplu taşıma araçları, özel halk otobüsü ve minibüs yönetmeliği ve ticari taksi yönetmeliğinin günümüz şartlarına uygun revize edilmesi de görüşüldü. Başkan Seçer, “Az önce bahsettiğim konu. Yaş meselesi. Devirlerde ve kullanımda. Bunu da yine Plan ve Bütçe, ayrı ayrı 2 teklif olarak ve Ulaşım Komisyonu’na sevkini oylarınıza sunuyorum” dedi ve maddenin ilgili komisyonlara sevki oy birliğiyle kabul edildi.

“Her Sebze Hali’nin kira koşullarına göre bir düzenleme getirmenin daha adaletli olacağı varsayımıyla bazı düzenlemeler yapmak istiyoruz”

Sebze ve meyve toptancı hallerinde faaliyet gösteren kiracılardan alınan ve her yıl ocak ayında 1 yıllık kira bedelinden az olmamak üzere belirlenen teminat tutarı da Meclis’te gündeme geldi. Madde ile ilgili konuşan Başkan Seçer, “Bu konu hal esnafını ilgilendiren bir konu. Teminat alma zorunluluğumuz var. Ama bunu seyyanen değil de, her Sebze Hali’nin kira koşullarına göre bir düzenleme getirmenin daha adaletli olacağı varsayımıyla bazı düzenlemeler yapmak istiyoruz. Bunu da komisyonun takdirine sunacağız. Halden anlamak lazım, biz de halden anlıyoruz” dedi. Konu Plan ve Bütçe Komisyonu’na oybirliğiyle sevk edildi.

Temiz Akdeniz Projesi’yle ilgili Başkan Seçer’e yetki verildi

Öte yandan, Meclis’te Forum Alışveriş Merkezi önü üst geçit altında bulunan boş büfenin 5 yıllığına Büyükşehir Belediyesi Denizkızı Turizm A.Ş. tarafından işletilmesiyle ilgili konu kabul edildi. 
Ayrıca Temiz Akdeniz Projesi’yle ilgili üniversite desteği ile yapılacak projelerin Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmesine, proje kapsamında da temsil ve ilzama, sözleşme dahil bütün belgeleri imzalama konusunda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e yetki verilmesini kapsayan madde de kabul edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 28 60
2. Eyüpspor 27 53
3. Pendikspor 27 50
4. Rizespor 26 49
5. Sakaryaspor 27 49
6. Keçiörengücü 28 47
7. Bodrumspor 27 42
8. Manisa FK 26 42
9. Göztepe 27 41
10. Boluspor 27 41
11. Bandırmaspor 26 40
12. Tuzlaspor 27 28
13. Erzurumspor 26 25
14. Altay 27 25
15. Adanaspor 28 25
16. Altınordu 27 23
17. Gençlerbirliği 27 21
18. Denizlispor 28 17
19. Yeni Malatyaspor 28 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13