TADER ilk genel kurulunu yaptı

ARALIK ayında Ankara’da kurulan Tarsuslular Derneği (TADER) 1. Olağan Genel Kurulu’nu yaptı.

GÜNCEL 19.03.2013, 22:39 19.03.2013, 22:39
TADER ilk genel kurulunu yaptı

 

ARALIK ayında Ankara’da kurulan Tarsuslular Derneği (TADER) 1. Olağan Genel Kurulu’nu yaptı.

Genel Kurula Ankara’da yaşayan çok sayıda Tarsuslu ile Tarsus’tan Ankara’ya gelen konuklar katıldı. Yapılan seçimler sonunda Geçici Genel Başkan Semih Özsu’nun hazırladığı liste kazanarak yönetime geldi.

TADER 1. Olağan Genel Kurulu Anıtttepe semtindeki TÜED Genel Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Tarsuslular tarafından yoğun ilgi gösterilen TADER Genel Kurulu’na Kültür eski bakanlarından M. İstemihan Talay, Ulaştırma eski bakanlarından Enis Öksüz, eski milletvekillerinden Rifat Diker, Yargıtay Tetkik Hakimi Mustafa Savaşır, Danıştay kıdemli hakimlerinden Mehmet Aydın, Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, Türkiye Emekliler Derneği(TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, TÜED Mali Sekreteri-Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz  ile çok sayıda halen görevde ve emekli olan bürokratlar ile eski diplomatlar  katıldı.

Genel Kurul çalışmalarını izlemek ve destek olmak için Mersin İl Genel Meclisi MHP Grup Başkan Vekili Muharrem Şimşek,  Tarsus’tan Tarsus Esnaf ve Kefalet Odası Başkanı Mahmut Şahin,TÜED Tarsus Şubesi Başkan Yardımcısı Arif Kılınç ve TÜED Tarsus Şubesi Mali Sekreteri Recep Koyuncu, Tarsus Tenekeciler ve İnşaat Malzemeleri İmalat ve Satıcıları Odası Başkanı Mustafa Güçyetmez, Tarsus Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Kaplan Kiltaş,Tarsus Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cumali Taş, İşadamı Yakup Yarbay, Kanal33 Tarsus Temsilcisi İsa Aydın, Aliefendioğlu Köyü Muhtarı Orhan Canbolat, Tarsus Muhtarlar Derneği eski başkanı İskender Çağlar  Ankara’ya geldiler.

Tarsus’la ilgili araştırmalar yapan Kırşehir Ahievran Üniversitesi öğretim görevlilerinden Arkeolog Hüseyin Adıbelli ve  Açelya Özer de  Genel Kurulu izledi.

Kurucu Genel Başkan Semih Özsu’nun kısa bir konuşmasının ardından Genel Kurul gündemine geçildi. Verilen bir teklifle Divan Başkanlığına TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün seçilirken, üyeliklere de TÜED Genel Mali Sekreteri Ömer Kurnaz, Avukat Mustafa Apak, Kerime Kartaloğlu ile  Nihal Togo oybirliği ile seçildiler.

Divan Başkanı Kazım Ergün, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yaptığı açılış konuşmasında Tarsusluların bir araya gelerek bir dernek altında buluşmanın yararlarına değindi. Konuşmasını Tarsus’a övgülerle sürdüren Ergün, örgütlenmenin önemine anlattı.

Ergün konuşmasında Atatürk’ün “Hakikatı konuşmaktan korkmayınız! “ sözlerini hatırlatarak, Çanakkale Zaferi’nin bu ülkenin kaderini değiştirdiğini kaydetti.

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen TADER Genel Başkanı Semih Özsu, “Ankara’da birbirinden habersiz yaşayan hemşehriler olarak, birbirimizden haberdar olmak, dayanışma içerisinde olabilmek, Ankara’da okuyan çocuklarımızın güvenerek gelebilecekleri ihtiyaçları halinde yardım isteyebilecekleri ve Tarsus’la olan  bağlarımızın güçlenmesini sağlayacağını düşündüğümüz  bir derneğimizin olması zorunlu bir ihtiyaç haline gelmişti.

Ankara’da yaşayan bizlerin birlikteliğinin sağlanması açısından önemli olan bu oluşum aynı zamanda Tarsus’ta yaşayan hemşehrilerimizin, Ankara’daki sorunlarının çözümüne de  katkı sağlayacağı bilinci ile kendi yerleri gibi gelebilecekleri  bir yerin olabilmesi için çalışmalara başladık” dedi.

Konuşmasında “Tarsus’un kurtuluşunun 91.yılında 27 Aralık 2012 tarihinde kuruluşumuzu gerçekleştirdik. Aynı gün kalabalık bir katılımla Anıtkabir’i ziyaret ederek, Ulu Önder ATATÜRK ve Tarsus’un kurtuluşunda, Kurtuluş Savaşı’nda ve günümüzde şehit olanları rahmetle ve gazilerimizi minnetle andık,  Çanakkale’de göğüslerini siper eden şehitlerimizin  önünde de saygı ile eğiliyoruz ” şeklinde konuştu.

Semih Özsu konuşmasının devamında şu konulara da değindi: “Derneğimizin herhangi bir geliri olmadığı için bu imkanın sağlanmasına kurucu üyelerimizden Aykut Yıldırım kira bedelinin bir kısmını ve Genel Merkezin tadilatını ve tefrişini yaparak destek sağlamıştır. Bir yıllık kiranın dokuz aylık bedelini ise yine Kurucu üyelerimizden Halil Gök ödemeyi taahhüt etmiştir. Bu desteklerle Tarsus’umuza yakışır bir merkezde sizler için memleketimiz için faydalı çalışmalar ve etkinlikler yapmaya devam edeceğiz.

Dernek Genel Merkezimizde ilk faaliyetimizi 8 Mart  Dünya Kadınlar Günü kutlamasını yaklaşık elli kişilik bir katılımla gerçekleştirdik. Genel Kurulumuzu yapmanın mutluluğunu taşımaktayız. Dernek Genel Merkezimizin açılışını ise Nisan ayı içerisinde belirleyeceğimiz bir tarihte yapacak ve sizleri davet edeceğiz.Yapacak çok işimiz var.”

Özsu, konuşmasında Tarsus’ta bir üniversite olmamasını eleştirerek, “kentimizde bir üniversite olmaması tüm Tarsuslular olarak bizlerin de eksikliğidir. Çünkü, bugüne kadar Tarsus’ta iki önemli konu bulunuyordu, ilki yeterli destek sağlanamayan il olma sevdası ile sözünü ettiğimiz bir devlet üniversitesinin Tarsus’ta olmayışıdır” dedi.

Özsu,konuşmasının sonunda ‘’Tader’in kuruluş çalışmalarından bugüne kadar bizleri yalnız bırakmayarak, desteklerini  esirgemeyen, Tarsus Basınının değerli temsilcilerine, Ankara’da yaşayan tüm Tarsuslular adına teşekkür ederim.’’dedi. 

--AVUSTURYA HEYETİ--

TADER Genel Başkanlığı’na seçilen Özsu konuşmasında, Tarsus’a ilk önemli etkinliğin 21-24 Mart 2013 tarihleri arasında gerçekleşeceğini açıklayarak şöyle dedi:   “Dört günlüğüne Yönetim Kurulumuzla birlikte   görüşmeler yapmak üzere Tarsus’a geliyoruz.

22 Mart’ta  TADER ve TSO birlikte düzenlenen’’Bölgesel Ekonomik İşbirliği ve Karşılıklı Yatırım İmkanlarının Değerlendirilmesi’’konulu toplantıyı gerçekleştirmek üzere Avusturya Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi ve beraberindeki heyeti  Tarsus’ta misafir edeceğiz. 24 Mart Pazar günü ise,  Avusturya heyetine Tarsus’un tarihi ve turistik yerlerini gezdireceğiz.’’

Genel Kurul’a katılan konukların teker teker kendini tanıtmasının ardından diğer konuşmacıların düşüncelerine yer verildi. Tarsuslu olan Eski Kültür bakanlarından İstemihan Talay, “Tarsus’ta bulunan tarihi evlerin  korunması çok önemli, bu konuda mevcut projenin yaşatılmasında TADER’e önemli görevler düşmektedir ” dedi.

Yine konuşma yapmak için kürsüye gelen Tarsuslu Ulaştırma eski bakanı Enis Öksüz, “geçmişine ve bugününe sahip çıkan bir oluşumun her zaman yanında olacağım ve her zaman destekleyeceğim” şeklinde açıklama yaptı.

Konuklar arasında bulunan Tarsus  Gönüllüsü Ankaralı İşadamı Ruto Taah.İnş.Ltd şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve  eski milletvekillerden Rifat Diker’de “böylesine seçkin bir topluluğu bir arada görmenin heyecanını yaşıyorum. Örgütlenmeniz, dayanışmanız beni heyecanlandırdı” dedi. Diker Ankara’daki Tarsuslular Derneği TADER’e önemli bir miktar bağış sözünde bulundu.

Konukların konuşmasında kürsüye gelen Tarsuslu Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Seyman ise bu oluşumun sürmesi gerektiğini kaydederek, sözlerinde şu konulara yer verdi: “Ankara’da kurulan Tarsuslular Derneği’nin hemşehri birlikteliğini özlenen şekilde gerçekleştiğine inanıyorum.”

Konuşmalarda kürsüye gelen 2014 yerel seçimlerinde Tarsus Belediye Başkanlığı’na aday adayı olan Prof. Dr. Servet Harputlu’da “derneğimizin çalışmalarına destek olmak zorundayız, el ele vererek bu derneğimizi güçlendirmeliyiz” açıklamasını yaptı. Harputlu’da TADER’e önemli bir miktar bağışta bulunacağı sözünü verdi.

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Tek liste ile oylama yapıldı. Oylama sonucunda Kurucu Başkan Semih Özsu tekrar  seçildi. Listede daha önce Kurucu Üye olup, geçici Genel Başkan Yardımcılıkları yapan Doç Dr. Fadıl Kara, Dr. Bora Togo, Belgin Üretmek tekrar seçilirken, daha önce Kurucu üye olarak Genel Başkan Yardımcılığı yapan Prof. Dr. Taciser Onuk, yoğun çalışmalarından dolayı görev almak istemediğini açıkladı. 

Yönetime yeni isim olarak kurucu üye Aykut Yıldırım girdi. Kurucu üyelerden Genel Sekreterlik görevini yapan Ali Fuat Ulay ve Genel Mali Sekreter H.İbrahim Doğanay da yine listede yer aldı.

Denetim Kurulunda ise Mehmet Tuncer,Mehmet Ali Özışık ve Avukat Mustafa Gümrah APAK listede yer aldı.

Seçimlerden sonra, TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün tüm katımcıları öğle yemeğine davet ederek ağırladı. Çekilen hatıra fotograflarından sonra Genel Kurul çalışmalarını tamamladı. Tarsus’ta başlatılan “Tarsus Üniversitesi”nin kurulması için imza kampanyasına TADER’de destekte bulundu.

Tarsuslular Derneği Genel Kurulu’na katılan konuklar Tarsus’a bir devlet üniversitesi kurulması için imza attılar.Tarsus’tan gelen konuklar dönüş için vedalaşırken, Ankara’da bulunan Tarsuslular da yeni bir etkinlikte bir araya gelmek için sözleştiler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
27
açık
banner64
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:44
Güneş 05:22
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:54
Yatsı 21:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31