Suphi Altındöken'in Annesi İlk Kez Konuştu.

Cezaevinde geçtiğimiz günlerde öldürülen Suphi Altındöken'in annesinden çarpıcı açıklamalar geldi.

GÜNCEL 25.04.2016, 13:56 25.04.2016, 13:56
Suphi Altındöken'in Annesi İlk Kez Konuştu.
Cezaevinde geçtiğimiz günlerde öldürülen Suphi Altındöken'in annesinden çarpıcı açıklamalar geldi.
 
Türkiye’yi ayağa kaldıran Özgecan Aslan cinayetini işleyen Ahmet Suphi Altındöken, kaldığı cezaevinde öldürüldü. Cenazesi günlerce gömülemeyen katilin annesi Naciye Tan, yaşananların arkasında yatan nedenleri ve Özgecan’ın ölümünden sonra yaşadıklarını Habertürk'ten Kübra Par'a anlattı...
 
 ‘SOKAKTA BAKIŞLARIYLA ‘O KADIN’ DİYORLAR’
 
Oğlunuzun Özgecan’ı katletti­ğini duyunca ne düşündünüz?
 
O an ne düşündüğünüzü bilemi­yorsunuz. Kendinize anlatamıyorsu­nuz. Hiçbir anne bunu istemez. Ben de anneyim. Hiçbir zaman böyle bir şey olmasını istemezdim.
 
Cinayetten nasıl haberiniz oldu?
 
Olaydan 2 gün sonra jandarma­dan neler olduğunu öğrendik. Söy­lenenlerin bu kadar derin olmasına inanmak istemiyordum. Olaydan sonra işe devam etmek zorunda kaldım.
 
Canınız acısa da müşteri geldiği an başka bir maskeye bürü­nüyorsunuz. Akşam el ayak çeki­lince canım o kadar çok yanıyordu ki... Bir hayat gitmiş. Yeni hayatta herkes bana yabancı. Attığım adım bile tam değil, boşluktayım. Kim­seye bir şey anlatamıyordum. Sokakta bakışlarıyla “O kadın” diyorlardı. Hiç kimseye bir şey söy­lemeye hakkım yok. İşyerim eski Ankara yolundaydı.
 
 “Acaba kam­yonun altına mı girsem” diyor­dum. Sonra “Bana çarpana yazık olur” diye yapamadım. Beynim o kadar kalabalıktı ki. Sabah uyanıp kendimi çimdikliyordum. Rüyada olmak benim için daha iyiydi. Hiç uyanmak istemiyordum.
 
Suphi’nin cinayet işlediğini duyunca kendinizi sorguladınız mı? Onu iyi yetiştiremediğinizi düşündünüz mü?
 
Benim de hatalarım olmuştur. Çocuklarımın yanında kavga etme­seydim belki bu hale gelmezdi. Bir ömür verip yetiştiriyorsunuz, eli­nizde kocaman bir sıfır kalıyor.
 
Daha önce problemli bir evlili­ğiniz olduğunu söylemiştiniz..
 
İletişim problemimiz vardı. Benim ailem özgürdü. Kısıtlama nedir bilmedim. Eşimin ailesi özgür değildi. Bütün sorunlar çocukları­mın yanında yaşandı.
 
Şiddet görüyor muydunuz?
 
O konuyu hiç açmak istemiyo­rum. Yaşandı bitti.
 
Ne zaman ayrıldınız? Ayrıldıktan sonra nasıl bir hayat kurdu­nuz?
 
2009’da ayrıl­dım. Kızımın üniversite sınavın­dan bir gün önceydi. Eşya almadan çıkmış­tım o evden. Küpelerimi satıp yol parası yaptım. Kızımı okula yazdırmaya götürdüm. Çok şükür kızım okudu.
 
Suphi neden babasıyla kaldı?
 
O sırada oğlum evliydi. Ayrıl­dıktan sonra maddi imkânsızlıklar nedeniyle o evde kaldı.
 
Küçükken nasıl bir çocuktu?
 
Hareketli bir çocuktu ama kim­seye zarar vermezdi. Eşimle kan uyuşmazlığımız vardı. İlk bebeğimi düşürmüştüm. Üzerine çok titre­dim. Çok sevimli bir çocuktu. Her­kes öpmek isterdi. Kimseye kendini öptürmek istemezdi.
 
Problemli bir çocuk muydu?
 
Ortaokula kadar ona ‘süt çocuğu’ derlerdi. Boyu kısaydı. Bunu kompleks yapardı. Prob­lemleri vardı.
 
Kaçıncı sınıfa kadar okudu?
 
Lise 1’de terk etti. Günlerce ağladım. Giz­lice rapor aldık. Vazgeçer de okula döner diye. Babası kuyumcuydu, ona güvendi. Biz daha ayrılmadan babasının işleri kötüye gitmeye başladı. Orayı satıp, tak­sitle otobüs aldı.
 
Okulu bırakınca ne iş yaptı?
 
Babasının yanında çalışıyordu. Liseden sonra sürekli muavinlik yaptı.
 
 ‘17 YAŞINDA KAZA GEÇİRDİ SONRA BÖYLE OLDU’
 
Suphi’nin şiddet eğilimi ne zaman başladı?
 
17 yaşında feci bir motor kazası geçirdi. Kafası ağır hasar aldı. Günlerce hayat ünite­sinde kaldı. Kafatasındaki bir kemiğini çıka­rıp platin taktılar. İki kez ağzından ameliyat geçirdi. İkinci ameliyat olduğunda dokto­ruyla anlaştım, “Suphi’ye psikolojik tedavi görmesi gerektiğini söyleyin” dedim
 
Neden psikiyatra gitme gereği duydunuz?
 
Kazadan sonra davranışları değişmişti. Agresifleşti. Normal bir hareketi yoktu. Akşamları kızıma ve bana su sıkıyordu. Gece üstümüze ışıldak tutuyordu. Şiddet uygula­yıp “Oh be” diyordu.
 
Bir gün sırf sigarası yok diye darbe aldım. Savcılığa bile gittim. Bize şiddet uyguladı­ğını söyledim. “Yapabileceğimiz bir şey yok. Polis zoruyla beyaz önlük giydirip götürme­niz gerekiyor” dedi. Onu yapamadım. Keşke yapsaydım.
 
Bu hallerini sadece kazaya mı bağ­lıyorsunuz?
 
17 yaşına kadar bana şiddet uygulama­yan bir insan kazadan sonra şiddet uygu­larsa ben bunu kazaya bağlarım.
 
Daha önce eşiniz sizi döverken Suphi’nin izlediğini söylemiştiniz.
 
Ben şiddet görürken o titreyerek seyre­derdi. Her şey gözü önünde oluyordu.
 
Uyuşturucu kullandığı iddiası var.
 
Bunlara girmek istemiyorum. Dünya kadar madde var. Hangisi? Aşırı kullanma ya da iğne yoktu.
 
 ‘DÜĞÜN GÜNÜ BABASININ ÇENESİNİ KIRDI’
 
Babasına da şiddet uyguladığı, hatta bıçakladığı doğru mu?
 
Suphi evlenmeden bir gün önce, kına gecesinde babası içmişti. İçince saçma sapan şeyler söyler. Suphi’nin huyunu da biliyordum. Eve gelince Suphi’yi aradım “Kurban olayım sarhoşluğuna ver” dedim. Aradan 10 dakika geçti. Telefonla arayıp olay çıktığını söylediler. Çenesini kırmış
 
Babasına saldırması normal mi?
 
Benim oğlum normal değil ki yaptığı nor­mal olsun.
 
Neden tedavi ettirmeye çalışma­dınız?
 
Dinlemezdi. “Ben deli miyim” der ve git­mezdi. Kuzeni psikiyatra götürdü. Reçeteyi de yırtıp, atmış. İlaç kullanmayı reddetti.
 
 ‘GELİNİMİ DE DÖVÜYORDU’
 
Ne zaman evlendi?
 
17 yaşında kaza geçirdi, 20 yaşında evlendi. Sorunlu bir çocuk olduğu için eşiyle de problemleri hemen başladı.
 
 ‘GELİNİMİ DE DÖVÜYORDU’
 
Ne zaman evlendi?
 
17 yaşında kaza geçirdi, 20 yaşında evlendi. Sorunlu bir çocuk olduğu için eşiyle de problemleri hemen başladı.
 
Gelininiz boşanmak istemiş ama tehdit edip dilekçeyi geri çektirmiş. Siz o sürece müdahil olabildiniz mi?
 
Oğlumu tanıdığım için gelinime söz söy­leme hakkım yoktu. Bir kediyi seversiniz, sonra bir tane indirirsiniz ya oğlum öyleydi. Ne yapacağı belli değildi.
 
Olup bitenin farkında mı?
 
Daha anasınıfında, hiçbir şeyin farkında değil. Pedagoga götürmüştük ama yine de psikolojik tedavi görecek. Çocukken anla­masan da o his kalır. Siyah balonlar çizi­yor. Korkuyoruz.
 
Torun ve gelinle görüşüyor musunuz?
 
Evet. Bizi kimse kopa­ramaz.
 
Cezaevinde vuruldu. Cenazesini 5 gün boyunca gömemediniz...
 
Cenazeyi gömdürmeyerek, bitmiş bir hayatla kavga ederek aslında ona değil bana işkence ettiler. Ezilmiş bir canlı düşünün. Defalarca üzerinden arabayla geçtiler...
 
SUPHİ ALTINDÖKEN’İN KIZ KARDEŞİ: ‘ÖZGECAN’IN BABASI GİBİ BİR BABAM OLMASINI İSTERDİM’
 
Kardeşin nasıl biriydi? Annen şiddet eğilimini kazaya bağlıyor...
 
Kaza tetiklemiş olabilir ama içinde eğilimi vardır. Suphi’nin bizim açımızdan doğru yoldaymış gibi gözükmesini iste­miyorum. Benden iki yaş büyük olduğu için babamın şiddetine benden daha çok tanık olmuş.
 
Zor zamanlar geçirmiş ola­bilir. Yeğenim için şükrediyorum. O da şiddet eğilimli bir babayla büyüyecekti ve belki de şiddete eğilimli olacaktı. Herkes Suphi’nin kaza yüzünden böyle oldu­ğunu söyledi.
 
Bunu ona da duyurdular. O da şımardı. Gittiği okulun ve Fatih’in (Cinayete yardım eden suç ortağı Fatih Gökçe) etkisi çok oldu. Belki de suçlaya­cak birilerini arıyorum. Kendimle savaşı­yorum...
 
 ‘BİZİ ÖLDÜRESİYE DÖVERDİ’
 
Sana da şiddet uyguluyor muydu?
 
Bunu tasvir etmek çok zor geli­yor. Bir erkeğin kadına vurması başka­dır. Erkekle erkeğin kavgası başkadır. Onda öyle bir ayrım yoktu. Neremize geldiği fark etmeden vurup, karşımıza geçip “Oh rahatladım” derdi.
 
Geceleri siren sesiyle ya da üzerimize su döküle­rek uyanırdık. Sabaha kadar uyumazdı. Yenilgiye tahammülü yoktu. Oyun oynar­ken onu yenersem dayak yerdim.
 
Delirmiş miydi yani?
 
Hayır, dengesizdi ama aklı başın­daydı. Sebepsiz çok dayak yedik. Üniversiteye hazırlanırken sesli ders çalışıyordum. Annem odama geldi. Telefonla konuştuğumu zannet­miş.
 
Anneme “Git başımdan” deyip masayı ittim. Suphi bağırtıya geldi. Beni dövmeye başladı. Annem ağabeyime “Vurma ona” deyince de annemi döv­meye başladı. Kapıları kapattı. O gün canımızı kurtarıp o evden kaçtık. Çünkü ölüme gidiyorduk...
 
Özgecan’ın başına gelenleri duyunca sen ne düşündün?
 
Kardeşimin öfkesini iyi biliyorum. Duyunca dayaktan öldürmüştür diye düşündüm. Ben ölmedim çünkü onun dayaklarına dayanıyordum. Alışmak da iğrenç bir şey... Özgecan belki de hayatı boyunca babasından dayak yeme­mişti. Bizi o kadar dövdü ama kendimizi savunmak için ona bir kere bile vurmuş­luğumuz yok. Başımıza ne geleceğini biliyoruz. Belki Özgecan direnmiştir, o da daha da delirmiştir.
 
 ‘AİLE OLMAK GARİP BİR DUYGUYMUŞ’
 
Canice bir cinayet işledikten sonra cezaevine onu görmeye nasıl gidebildiniz? Cenazeye sahip çıkma­mak aklınızdan geçti mi?
 
Kendimizi olayın içinde hissetme­dik. Anlatılan insan başka insan, cenaze başkasının cenazesi gibi hissettim. Aile olmak garip bir duyguymuş. İnsan kendi ailesinden biri söz konusu olduğunda sadece mantığıyla hareket edemiyor. Silip atamıyorsun...
 
Anne: Kalbimi, beynimi söküp atmak istedim. Günlerce aklım ve beynim ara­sında gidip geldim ama onu silip atama­dım. Sonuçta ben bir anneyim.
 
Öldürüldüğünü duyduğunda ne hissettiniz?
 
Keşke babam da ölse dedim...
 
 ‘ÖZGECAN’IN AİLESİYLE GÖRÜŞMEYİ ÇOK İSTEDİK’
 
Özgecan’ın ailesiyle görüşmeyi denediniz mi?
 
Benim baba eksikliğim vardı. Onun babasına imrenerek baktım. Öyle bir babasının olması ne mutlu! Bizim başı­mıza böyle bir şey gelseydi benim babam böyle yüce bir tepki veremezdi.
 
Anne: Çok istedim. Acılarını dindiremez­dim ama ziyaret etmeyi çok istedim.
 
 ‘ÇOCUK YAPMAYI DÜŞÜNMÜYORUM’
 
Senin hayatın bu süreçten nasıl etkilendi?
 
O zamanlar nişanlıy­dım. Aralıkta nikâhımız kıyıldı. Şubatta da bu olay oldu. Ailesi, arkadaşları, “O kızla ne işin var” dediler. Ama eşim bana sahip çıktı. Düğünüm hâlâ olmadı. Gelinlik giyemedim. Çocuk yapmayı düşünmüyo­rum. İnsan evladına şiddet uygulamak istemez ama kendime güvenemiyorum...
 
Sokakta tepki gör­düğün oluyor mu?
 
Beni kimse öyle tanımı­yor. Bu olaylardan sonra işyerinden ayrıldım. Başka bir işe girdim.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 21 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13