banner72

Robert Bunsen Analtik Kimya Google 200.Yılı Şerefine Doodle Yayınladı

Robert Bunsen Analtik Kimya Google 200.Yılı Şerefine Doodle Yayınladı

GÜNCEL 31.03.2011, 00:00 31.03.2011, 00:00
Robert Bunsen Analtik Kimya Google 200.Yılı Şerefine Doodle Yayınladı

Robert Bunsen Analtik Kimya Google 200.Yılı Şerefine Doodle Yayınladı

O 19. yüzyılın en büyük doğa biridir Yüzyıl ve öğrencilerin nesillere bir terim: Robert Wilhelm Bunsen. 30 günü Mart 1811 doğumlu kimyacı, spektral analiz ve eponymous Bunsen beki geliştirdi.

Kategori: 200 Doğum günü 2011/03/29 oluşturuldu.
Robert Bunsen araştırma yaptım ve onun 78 kadar öğretti Heidelberg Yıllar. o 1852 yılında Neckar şehrinde profesörlük kabul ettikten sonra "Bu Heidelberg cennette yaşıyor" diye heyecanla yazdı. İlgili bakanlık "Beni uğruna tüm ne. Sık sık korkulu ve endişeli, ben böyle büyük beklentilerini karşılamak için olduğum gibi." Bilmiyor Bu endişe, ancak daha az kuruldu.

Yaratıcı çok yönlü
Birlikte Gustav Robert Kirchhoff Bunsen 1859, spektral analiz, kimyasal elementler yardımı ile tespit edilebilir. Bu ışık, bir prizma veya ızgara üzerinde bir boşluk aracılığıyla yönetilen daha sonra bileşenlere ayrılmıştır. spektral çizgilerinin dalga boylarında itibaren, bazı maddelerin tespit edilebilir. Astronomlar, bu buluş bir devrim anlamına geliyordu. spektral analizi için de mümkün gökcisminin kimyasal bileşimi belirlemek için yapar.

Aynı derecede önemli erimiş tuzların elektrolizi ile metallerin üretimi oldu. Bunsen Bad Dürkheim maden suyu 30 ton, o sezyum denilen metal 1860 yılında izole edilmiştir. Element rubidyum de Bunsen tarafından keşfedilmiştir.

Robert Bunsen Analtik Kimya Google 200.Yılı Şerefine Doodle Yayınladı


çeşitli bilimsel alet ve araçların mucidi araştırma bir isim yapılmıştır bile. Su jeti pompa, valf Bunsen değil, Bunsen en laboratuar bilim adamının yaratıcı çalışmanın ürünüydü. hâlâ laboratuvarlarda ve kimya sınıf bugün kullanılan brülör, çok yüksek sıcaklıklarda oluşturur.

Bunsen 30 edebiyat profesörü Christian Bunsen oğludur Göttingen tarihi Mart 1811. Çocukluğu ve gençliği Kuzey Almanya'da geçti. Heidelberg gelmeden önce Göttingen okuduktan sonra, o eski Marburg ve Breslau yılında profesör oldu. Neckar Şehir yılında 1899 yılındaki ölümüne kadar yaşadı.

Bunsen değildi brülör,
200 yıl önce, kimyager Robert Wilhelm Bunsen doğdu
Mathias Schulenburg
biz profesyonel çevreler almayın, onun adını oyunculuk tek bir sıradan nesne tarafından dünyaya tanıdık geliyor ... Bunsen beki, hala her kimyasal laboratuvar biri olan çok yönlü bir brülör nedeniyle.

O 30 oldu o zaten onun zamanında eklenen olsaydı - Mart 1811 doğumlu kimyacı Robert Wilhelm Bunsen Göttingen henüz hangi bir Nobel ödülü Deyecekmiydi olanlar da dahil olmak üzere diğer tüm yararları satın aldı.

Bunsen Göttingen Üniversitesi ve Fizik, kimya okudu ve orada da onun Habilitasyon aldı. Bu süre zarfında ilgili bugün hala arsenik zehirlenmesi için bir çare geliştirdi. o başkaları tarafından başarılı, kimya ve yüksek fırın fiziği ele - - Kassel Meslek Yüksek Okulu'nda kimya öğretmeni olarak dört yıl sonra kimya Marburg profesör, onu alışverişinde bulunmak, yerel yönetimlerin karar ne Üniversitesi, 28 yaşındaki küçük açıkça tiksinti güvenilen. O Bunsen Marburg için büyük bir kazançtır oldu. Orada son derece zehirli "sıvı buharı Cadet'schen" kompozisyonu Onun elucidation - bunun için seçkin bir hayvani kokusu ile ağırlıklı olarak yatıyordu - hissedilmesi olarak yetenekli idi. Marburg zaman da bir ürün: "Bunsen-element", dinamo, elektrik bol kaynak buluşuna kadar bir çinko-karbon pil. Bu yöntemden sunmak için bir "düz pil" olarak yaptı.
Bunsen - evlenmemiş ve öncelikle araştırma ve öğretim taahhüt - o 1852 yılında Heidelberg Üniversitesi'nde profesör devraldı önce, Breslau bir çağrı izlemiştir. çok geniş kapsamlı sonuçları olmalıdır - - kelimenin tam anlamıyla o fizikçi Gustav Kirchhoff, kimyasal spektral analiz, disiplini ile birlikte var kurdu. Kasım 1859 yılında Bunsen ile arkadaş şunu yazdı:

Robert Bunsen Analtik Kimya Google 200.Yılı Şerefine Doodle Yayınladı


"Kirchhoff güneş spektrumunda koyu çizgiler neden bulunamadı tarafından yapılan harika, beklenmedik keşif. Bu şekilde aynı kesinlik ile güneşin fiziksel yapısı ve sabit yıldızlar göstermek için verilir açılır hangi biz sülfürik asit, klor vb bizim reaktifler "tarafından belirlenir.

ısı yoluyla gönderilen veya, aksi halde çok saf ışık renkleri ya da yuttu, senin durum bağlı olarak oluşan bir karışım önerdi Her kimyasal element. tek renge bir prizma tarafından ışık bölünmüş böyle bir isin, bir perde arkasına bir desen olan analiz katılan unsurların doğru belirlenmesi sağlayan bir spektrum oluşturulur varsa. Kim gibi Richard Strauss notlar bu sıra vardır, titreşim koşulları aralığında yaklaşık bulundu kendi know: ışık hidrojen vericiler olduğunu. Bunsen ve Kirchhoff böylece bütün gözlemlenebilir evrende kimyasal elementler, aynı olduğunu ve doğanın yasalarına, olası diğer şeylerin yanı sıra, garanti o uzak bir yıldız ortamlar da dahil olmak üzere analiz yaptı.
Son olarak, fizikçiler dışarı spektrumları ve nükleer fizik giden sonunda teorisi kuantum yol, açıklama modelleri inşa etmek.
Yeryüzünün üzerinde, Bunsen olan o sırada maddelerin önemli miktarda kazanmak için, bir yüzme havuzu hacmi işlenmiş Bad Dürkheim, mineral su, spektral analiz, rubidyum ve sezyum ile iki yeni elemanlar keşfetti.
baryum ve stronsiyum, yeşil ışık için kimyager müjdesini görkemi, herhangi bir havai fişek genellikle baryum, stronsiyum kırmızı neden olmasıdır dahil - Bunsen da temiz almak için ilk kez keşfedilen diğer unsurları başardı. o kadar pahalı olmaz ise mavi, Bunsen sezyum gelebilir.

Sadece küçük bir gölge Bunsen ünü üzerinde ağırlığında - Bunsen beki o icat gerçekten değildi, ama İngiliz Michael Faraday, Heidelberger enstrüman yapımcısı Peter Desaga inşaat - Bunsen's emriyle on - gelişmiş ve en ünlü isim muhtemelen nedeniyle satılan bir "Bunsen beki" vardı paragraf faydalı oldu.


arsenik zehirlenmesi için ilk çare "bir fizikçi değil bir kimyacı, bir şey değildir", Robert Wilhelm Bunsen kez söyledi. Aslında, Bunsen 19 en çok yönlü bilim adamı biriydi Yüzyıl. Yaptığı bilimsel merak kimya ve fizik arasında sınır oldu. Bugün o fiziksel-kimyasal yolla kurucularından biri olarak kabul edilir. Ayrıca, Benson birçoğu günümüzde halen kullanılmakta olan pratik laboratuvar, bir becerikli geliştirici oldu. 30 günü 200 yıl önceki Mart dünyaya Göttingen Bunsen beki mucidi oldu.

Robert Bunsen Analtik Kimya Google 200.Yılı Şerefine Doodle YayınladıBir öğrenci Bunsen farklı çıkarların gösterdiği gibi: kimya profesörü yanında duydum 17 yaşındaki oğlu fizik, matematik, mineraloji, jeoloji, botanik ve anatomi dersi verdi. 1831 yılında ölçüm cihazları üzerinde bir doktora sonra bir yıllık eğitim yolculuk edilir. Yaya ve posta arabası ile, o diğerlerinin yanı sıra seyahat Berlin, Viyana ve Paris ve Justus von Liebig gibi ünlü bilim adamları bir araya geldi.

Geri Göttingen onun çalışma arsenik bileşikleri duyurmuştur. O şimdi Alman eczanelerde kullanılan panzehir (antidot) Eisenhydroxit keşfetti. arsenik zehirlenmesi sonra ortak bir sorun idi. O, mermi döküm için kurşun kullanıldı ve yeşil boya geldi, örneğin, duvar kağıdı olarak kullanılabilir. Ayrıca, astım için bir çare olarak arsenik (arsenik trioksit) idi.

onun yeni ev sihirli Robert Wilhelm Bunsen çabuk öldü "dedi. It Heidelberg burada yaşıyor göksel ben bu adımı asla pişman olacak şimdi görebiliyorum (...)," kimya yeni atanan profesör sonbaharda rapor dedi 1852 bir arkadaşına. Kassel Göttingen, Marburg ve Breslau, Bunsen Heidelberg doğum onu ​​almış seyahat birkaç yıl sonra kökler vurdu. Heidelberg Üniversitesi'nde ders verdi ve daha sonra 37 yıl toplam Neckar bile hayatını geçirdi. Yarın 200 bilim kutluyor ünlü adam Doğum Günü.

Deneyler yerine gri teorisi
Bunsen her zaman sabit delil ve yazdı masasında hiçbir teori gereken özbeöz araştırmacı idi. Patlayıcı bir deney bir gözde, 25 yaş neredeyse tüm görme onu maliyeti. Ellerini çağdaşları "refrakter" olarak tanımladığı - o yanık boynuz kokusu "başladı kadar gaz alev öğrencilerin önünde düzenlenen bir parmak varmış gibi. O lokantalarda sadece yemek yemek, hemen hemen sürekli puro içen ve evlenmeyi reddetti: ".. Ah, hayır bir yıkanmamış çocuk her adım otururken, eve gidince" onun enerji eserleri oldu - Kendi evinde "şirketler" için her zamanki davetiyeleri konuştu asla.

Robert Bunsen Analtik Kimya Google 200.Yılı Şerefine Doodle YayınladıVe doğa bilimleri bugün şekil bazı başarıları üretti. Bunsen mirası kendi adını taşıyan brülör çok ötesine gidiyor. devrimci bir keşif, spektral analiz açıklaması gibi. o kızgın durumda yayan ışık dalgalarının temelinde - Bu yöntem kimyagerler bir maddenin elementel kompozisyonu bulmanıza olanak sağlar.

Araştırmacılar Onun merakı da bazı "disiplinlerarası" devrimler getirdi. İzlanda Bunsen gezisi, tam Gayzerleriyle neler İlk tanımlandığı sonra. mükemmel yardım "arsenious asite karşı demir" sinirli sinsi zehirlenmesi muhtemelen düzinelerce vardır O'nun gözlem. Bad Dürkheim maden suyu Bunsen elemanları sezyum ve rubidyum izole YTL. O çok daha az kömür tüketilmesi gerekiyordu, böylece bir yüksek fırın yanma teknolojisi optimize edilmiştir.

Bir çok şey için henüz bu listeye ekleyebilirsiniz ya da kısaca söylemek: adam çalışkan dahiydi. Bu Heidelberg biliniyordu. Bir soylu maaşına ek olarak gerçek bir kimyasal kompleks haline geldi onun isteklerine göre, bir Bunsen donanımlı laboratuvar var. kare bugün araştırmacı Benson alan oldu civarında, onun resmi konutu o 55 Plock vardı Zaten 1863 yılında, Bunsen Heidelberg fahri vatandaşı oldu - o Berlin Üniversitesi'nden bir teklifi reddetmişti sonra.

o dağ mezarlığına defnedildi - - 1899 yılında ölümünden sonra uyanık kentinde en popüler insanın hafıza kabul edildi. Bunsen ve 1908 yılında açıldı ona bir lise gibi sonra batı kentinde bir sokak da adlandırılır.

Robert Bunsen Analtik Kimya Google 200.Yılı Şerefine Doodle Yayınladı


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
33
açık
banner64
Namaz Vakti 02 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31