Mersin’in Parlayan Yıldızı: Tarsus

GÜNCEL 09.02.2019, 20:25 09.02.2019, 20:25
Mersin’in Parlayan Yıldızı: Tarsus
Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe farkı gözetmeksizin verdiği hizmetler ile göz doldurmaya devam ediyor.

Tarsus'ta su sorununun giderilmesinden yol yapımına, ilçeye kazandırdığı büyük projelerden sosyal hizmetlere ve tarımdan sağlığa kadar her alanda hizmetlerini sürdürüyor.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, hem Tarsus Belediye Başkanlığı döneminde vermiş olduğu hizmetler, hem de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için göreve geldiği 2014 yılından bu güne kadar geçen süre zarfında Tarsus’ta ayak basılmadık, hizmet götürülmedik nokta bırakmadı.

Hizmetlerle kalkınan, planlanan projelerle daha da gelişecek olan Tarsus, doğal, tarihi ve kültürel değerleriyle birlikte Türkiye’nin parlayan yıldızı haline gelecek.

1994 yılından bu yana Tarsus’a sayısız hizmet veren ve en önemli projelere imza atan Başkan Kocamaz, Tarsus’un tarihi ve kültürel yapısını modern bir anlayışla birleştirerek,  Tarsus’u hak ettiği yere çıkardı.
 
Alt yapısı sağlam, içme suyu sorunu olmayan bir Tarsus

Mersin Büyükşehir Belediyesi,  Tarsus ilçesindeki su sorununu çözmek amacıyla 4 buçuk yılda 209 bin metre içme suyu çalışması yaptı. İlçede sondaj kuyuları açan, su depoları inşa eden Büyükşehir Belediyesi, toplam 66 bin metre kanalizasyon hattı döşedi.
Yağmur suyu hatları, vidanjör, kanal açma, hat temizliği, baca ve ızgara onarım ve değişimi çalışmaları ile ilçenin altyapısını güçlendiren Büyükşehir Belediyesi, altyapısı sağlam, içme suyu sorunu olmayan bir Tarsus inşa etti.

Tarsus’a 2 köprü

Dört yılda toplam 490 bin ton sıcak asfalt döken, 745 kilometre sathi kaplama ve 45 bin metrekare kaldırım çalışması yapan Büyükşehir Belediyesi, Tarsus’a yapımına başladığı ve tamamlanmak üzere olan iki karayolu köprüsü kazandırıyor.

Tamamlanmak üzere olan Fevzi Çakmak (Sefa) ve Fahrettin Paşa (Vefa) Köprüleri, ilçenin önemli mahallelerini birbirine bağlayacak. Uzunluğu 73,00 metre genişliği 20,00 metre olan Fevzi Çakmak Köprüsü, Fevzi Çakmak Mahallesini Tozkoparan Mahallesine, uzunluğu 48,00 metre, genişliği ise 20,00 metre olan Tarsus Fahrettin Paşa Köprüsü de Dalaklı ile Fahrettin Paşa Mahallesini birbirine bağlayacak.
Yüzbaşı Yaşar Caddesi ve Kasım Ekenler Bulvarını ilçeye kazandırarak, ulaşımı daha kolay hale getiren Büyükşehir Belediyesi,  kente bir de helikopter pisti yaptı. Tarsus’ta durağı olmayan mahalleler için durak yapan Büyükşehir, güvenli ve konforlu bir ulaşım için var gücüyle çalıştı. 

Zeytinler ve yapraklar bu tesisle değer kazanacak
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus’a kazandırdığı en önemli projelerden birisi olan ve bölge halkının ekonomisine can verecek Dedeler Mahallesi Zeytin-Yaprak Salamura Tesisi ile Tarsusluların yüzünü güldürecek.
 
Yeni tesis alanları ve projeleri ile üreticiye ve çiftçiye gelir kapısı açan Başkan Kocamaz, hem bölge ekonomisine hem de yerli halkın aile bütçesine katkı sağlayacak olan tesisin açılışını çok yakın zamanda gerçekleşti.
 
Tarsus’ta Dedeler Mahallesinde yapılan, 4 bin m2 alan üzerine 1700 m2 kapalı alanda inşa edilen, geleneksel salamura üretimini gerçekleştirecek salamura tesisi, işleme kapasitesi sayesinde üreticinin yüzünü güldürecek. Aynı zamanda bölgede işsiz vatandaşlara istihdam alanı sağlayacak olan tesiste, kadın üreticiler de yerini alacak. 
Alternatif ürünlerle üretime zenginlik katacak salamura tesisinde üreticiler, dalından topladıkları ürünlerle yılda 200.000 kg/yıl sarı ulak yeşil kırma manuel ve otomasyon sistem, 100.000 kg/yıl Gemlik siyah sele manuel sistemle işlenecek zeytinin yanı sıra 5.000 kg/yıl asma yaprağı işleyecek.
 
Bahsedilen kapasiteler tesisin başlangıç kapasiteleri olmakla birlikte talep gelmesi halinde işlenen ürün miktarı artacak. Tesiste ayrıca yöresel çeşitler olan Sarı Ulak ve Gemlik, asma yaprağında da Trakya İlkeren ve Yalova İncisi çeşitleri değerlendirilerek, ürünler hak ettiği değeri bulacak. Yöreye uygun salamura çeşitlerinin satışa sunulması amacıyla işletme faaliyet alanında fabrika satış mağazası ile zeytin ve yaprak salamuraların satışı sağlanacak.
 
Modern Tarsus’un kalbi; Kültür Park ve Yarenlik Alanı

Kültür Park ve Yarenlik Alanı çalışmasını modern mimari ile taçlandıran Büyükşehir Belediyesi, Tarsusluların kaliteli ve güzel vakit geçirebileceği sosyal donatı alanları inşa etti.
Yaşam alanları ferah bir ilçe için çalışan Büyükşehir Belediyesi, Kültür Park ve Yarenlik Alanı’nı yenileyerek, ilçenin kültürel hafızası konumundaki mekânlarına modern bir görünüm kazandırdı ve doğayla iç içe yeni mekanlar oluşturdu.


 
Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen Kültür Park ve Yarenlik Alanı’nda çocuk oyun alanı, hobi ve fitness alanları, yürüyüş yolları, gençlik merkezi, modern kent mobilyaları, cami, şadırvan, ışıklı küre, fıskiyeli süs havuzları, sergi üniteleri, kafeterya ve restoranı ve diğer sosyal donatıları bulunuyor.33 farklı türde bin 3 yüz 53 adet ağaç, 25 farklı türde 13 bin 761 adet çalı çiçeği, 6 farklı türde 11 bin 248 adet mevsimlik çiçek ve 17 bin 500 m2 rulo çim ile süslendiği Kültür Parkı yeşil alanları ile Tarsus’a nefes aldırdı.
 
Tarımı ile örnek ilçe: Tarsus

Budama, zirai mücadele ve bitki besleme konularında eğitimler veren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi İstasyonu Kurulumu Projesi kapsamında üreticilere yetiştiriciliğini yaptıkları ürünler hakkında hastalık, zararlı ve mahallelerinde meydana gelebilecek yoğun yağış, fırtına ve don uyarısını SMS yoluyla gerçekleştiriyor.Büyükşehir Belediyesi, Erdemli ilçesinde üreticilere destek olmak amacıyla bugüne kadar toplam, 100 bin adet nergis fidanı, 63 bin 886 adet zeytin fidanı, 45 bin 560 adet ceviz fidanı ve 25 bin adet lavanta dağıtımı gerçekleştirdi.

45 üreticiye Üreticilerimize Ürün Satış Tezgâhı Projesi kapsamında dağıttığı ürün satış tezgâhları ile üreticiler tarafından direk satışının yapılarak üreticilerin ekonomik refah seviyelerinin yükselmesine katkı sundu. Ekolojik Tarımın Önemi ve Yaygınlaştırılması Projesi Kapsamında ilköğretim öğrencilerine organik tarımı bilinçlendirme sunumu ve küçük tiyatro gösterisi yapan Büyükşehir Belediyesi, 19 kadın üreticiye  2 adet arılı katlı, 1 adet boş katlı, 1 adet arıcı malzeme seti (arıcı maskesi, körük, el demiri,  eldiven) arı kovanı dağıtımı yaptı.
Kıl Keçisi Islah Projesi kapsamında Mersin’de küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelerin küçük dağınık ve ırklarının bozulma riskinin bulunmasına karşılık damızlık teke desteklemesi yapan Büyükşehir, sürülerin devamlılığı için ilçede toplam 89 üreticiye 371 adet %25 hibeli saf kıl keçisi desteklemesi yaptı.

20 mahallede sulama tesisi için 55 bin 64 metre sulama borusu yardımı yapan Mersin Büyükşehir, Meyve ve Sebze Yükleme - Boşaltma Platformu Yapım İşi’ni de kısa süre içerisinde tamamladı.Su depolama havuzu yapım işi inşaatını da gerçekleştiren Büyükşehir, 2017 yılında Örnek İstiridye Mantarı Üretim Sistemleri Kurulması Projesi kapsamında tarım ile uğraşan ailelerin yaşam standartlarının yükseltilmesine, ekonomik yönden katkı sağlayarak mevcut tarımsal ürünlere alternatif olarak yalıtımlı üretim çadırlarında demonstratif amaçlı istiridye mantarı üretilmesine katkı sunuyor.

İlçede istiridye mantarı üretim çadırı kurulumunu gerçekleştiren Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında Örnek İstiridye Mantarı Üretim Tesisleri Kurulması Projesi kapsamında %25 üretici katkılı 2 adet tesis kurulumu gerçekleştirdi.  

Buzağıları Hastalıklardan Korumak İçin Yalıtımlı Barınakların Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında %25 üretici katkılı 360 adet buzağı barınağı desteklemesi yapan Büyükşehir, İstiridye Mantarı Kompost Üretim Eğitimi kapsamında istiridye mantarı üreten ve üretmek isteyen üreticilerimize kompost üretim aşamaları Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve Çukurova Üniversitesi katkılarıyla teorik ve uygulamalı olarak eğitim verdi.

Üreticilere Misinalı Motorlu Tırpan Makinası Destek Projesi kapsamında %25 üretici katkılı 12 adet tırpan makinası desteği yapan Büyükşehir Belediyesi, badem kırma ve ayıklama makinası ile badem yetiştiriciliği yapan ailelerin yaşam standartlarının yükseltilmesine, coğrafi şartlara uygun bir şekilde bu faaliyetlerin sürdürülebilirliğinin sağlanmasına katkı sunuyor.

Tarsus’un 9 mahallesinde sulama kooperatifi kurulmasını sağlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi, üreticiye ekonomik, çocuklara vitamin desteği sağlamak için muhtelif okullarda toplam 100 ton portakal dağıtımı gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi ayrıca Güneş Paneli Desteği Projesi kapsamında %25 üretici katkılı 61 adet güneş paneli desteklemesi yaptı.

Tarsus Orman Okulu’nda gözlem ve deneyime dayalı bir yaklaşımla eğitim veriliyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Tarsus Kaymakamlığı arasında yapılan protokol gereğince okulun yapımını üstlenerek tamamlayan ve Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne iki yıl süresince tahsis eden Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı orman okulu olma özelliğine sahip, ‘Tarsus Orman Okulu’nu şehre kazandırdı.

130 dönüm ormanlık bir alan içerisinde yer alan Tarsus Oran Okulu, içerisinde bulunan 18 bungalov ev, bungalov salonlar, yemekhane ve spor tesisleriyle Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı orman okulu olma özelliğine sahip.
Etrafı tel örgülerle çevrili olan, tamamı güvenlik kameralarıyla izlenebilen son derece güvenli okul yerleşkesinin şehir merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Uluslararası standartlarda bir eğitim programının uygulandığı Tarsus Orman Okulu’nda çocuklar bilim ve sanatın gerçek ilham kaynağının doğa olduğunu yaşayarak öğrenme fırsatına erişiyor.

Ayrıca sürdürülebilir mutlu bir yaşam döngüsünün doğayı sürdürülebilir kılmakla mümkün olabileceğini anlıyorlar. Gözlem ve deneyime dayalı bir yaklaşımla eğitim veren Tarsus Orman Okulu’nda Doğa, Kuş Gözlem, Astronomi, Permakültür, Tamir, Müzik ve Resim atölyeleri bulunuyor. Atölyelerde çocuklar hem doğanın ruhunu keşfedediyor hem de ona zarar vermeden kendi hayatlarını en doğru şekilde sürdürebilmeyi tecrübe ediyorlar.   

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 26 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 27 57
2. Eyüpspor 26 53
3. Sakaryaspor 27 49
4. Pendikspor 26 47
5. Keçiörengücü 27 47
6. Rizespor 25 46
7. Manisa FK 26 42
8. Bodrumspor 27 42
9. Boluspor 26 41
10. Bandırmaspor 26 40
11. Göztepe 26 38
12. Tuzlaspor 27 28
13. Altay 27 25
14. Adanaspor 27 25
15. Erzurumspor 26 25
16. Altınordu 26 20
17. Gençlerbirliği 26 18
18. Denizlispor 27 17
19. Yeni Malatyaspor 27 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13