banner72

Mehmet Bal Vefat Etti

Tarsuslu Ressam Mehmet Bal hayatını kaybetti.

GÜNCEL 25.04.2014, 18:19 25.04.2014, 18:19
Mehmet Bal Vefat Etti

Tarsuslu Ressam Mehmet Bal hayatını kaybetti.

Tarsus'un yetiştirdiği büyük usta, ressam Mehmet Bal, tedavi gördüğü hastanade doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Merhum Bal'ın cenazesi yarın (cumartesi) öğle namazına müteakip Tarsus Şehir Mezarlığı'nda toprağa verilecek.  Mehmet Bal evli ve 2 çocuk babasıydı.

MEHMET BAL KİMDİR?

Mehmet Bal, 1930 yılında, Tarsus'un İnceark mahallesinde, yoksul bir ailenin üç çocuğundan biri olarak dünyaya geldi.
 
Çocukluk Günleri
 
Çocukluk günleri ikinci dünya savaşının en sıkıntılı günleri içinde geçti. Her şeyin karne ile satıldığı savaş yıllarında, Annesi ve kardeşleriyle hasadı yapılmış ekin tarlalarında başak topladı.
 
Ortaokul birinci sınıfta annesini kaybetti. Resme olan ilgisi bu yıllarda başlar. Babası Halil Bal, o yılların adeta bir kültür merkezi sayılacak nitelikteki "Sadık Paşa Gazinosu”nda garsondu. Gazinonun tiyatro sahnesi, balkonu, locaları bulunuyordu.
 
O yılların tiyatro toplulukları gösteri ve konserlerini bu gazinoda yaparlardı. Mehmet Bal'ın sanatsal gelişiminde burada izlediği gösteri ve konserlerin büyük etkisi olmuştur.
 
Ortaokulun son sınıfında babasını kaybetti. 1946 yılından itibaren iki kardeşi ve kendisi için geçim sıkıntısı başlamıştır.
 
O günlere ait fotoğrafı olmadığından, savaş yıllarını ve çocukluğunu kendi çizgileri ile anlatmıştır.
 
Küçük iki kız kardeşinin geçimini sağlayabilmek için, kendisi gibi fakir bir aileye mensup olan arkadaşı ile Mersin sebze halinden aldıkları bir çuval portakalı arabayla Tarsus'a taşıyor, akşamları kollarına taktıkları sepetle kahvelerde portakal ve simit satıyordu.
 
Askerlik Dönemi
 
1949'un Ekim ayında Maraş'a askerlik görevini yapmaya gittiği sırada Tarsus istasyonunda kara vagona binerken kendisini uğurlayan kimsesi yoktur.
 
Maraş'ta askerlik sürecinde de başarılı çalışmaları olmuştur. Garnizonun çeşitli bölümlerine askeri komposizyonlar yapıyor tabelalar yazıyordu. Tatbikatlar sırasında bölgenin haritalarını, komutan ve eratın çeşitli karikatürlerini, resimlerini çiziyordu.
 
Aynı zamanda anlamlı günlerde yerel "Kahraman Maraş" gazetesinde günün anlamını belirten Linol usulü klişeleştirdiği kompozisyonları yayınlanıyordu.
 
O günlerde Maraş'a misafir olarak gelen Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Atadan'ın, alay komutanı kurmay albay Sabri Büyükünal'ın isteği üzerine 50x70 cm. ölçüsünde kara kalem portresini yapmıştır. Aynı zamanda Maraş'ta Foto Ustel atölyesinde kendisine çalışma izni tanınmıştır(Kız kardeşlerine bakma ihtiyacından dolayı). Çok mutlu bir askerlik dönemi geçirmiştir.
 
Askerlik Dönüşü
 
Askerden dönünce Tarsus’ta "RÖNESANS" adını verdiği resim, tabela, reklam atölyesini açar. Bez üzerine büyük boy  afiş çalışmalarına başlamıştır. Aynı zamanda sinema yöneticiliği yapmış ve fotoğraf stüdyosu açmıştır.  Yaptığı işler; tabela, takvim, broşür, etiket. Mersin'den Gaziantep'e kadar çeşitli firmalara büyük boy afişler ve reklam içerikli çalışmalar yapmaktadır.
 
Mehmet Bal ilk resim sergisini 1953 senesinde Tarsus'ta o zamanki Şehir lokantasının boş salonunda açar. Yaptığı yağlı boya tabloların çoğu satılmıştır.
 
Evlilik ve Çocukları
 
Daha önce Adana Öğretmen okulunda eğitim gören Zehra(Zehra Kundakçı) hanımla tanışarak 1953 yılı okul bitiminde nişanlanır. 1955 yılında evlenirler. Bu evlilikten Halil ve Hilal isimli iki çocukları olur.
 
Sinemacılık ve Afiş Çalışmaları
 
1956 yılında Mehmet Bal’ın sinemacılık serüveni de başlar. Kışlık Saray Sineması’nın dört ortağından biridir. Birinci vizyon filmlerle sinemayı Tarsus’ta ön plana çıkarır. Sinemacılıkta Tarsus'ta bir ilk olan sinemaskop perdeli yazlık Saray sinemasını da 1956 yazında hizmete sokar.
 
1959 yılında her şeyiyle yepyeni bir sinemanın işletmesinde ve yönetiminde ön plandadır. Yeni Sinema’da Tarsus’ta ilk defa tüm personel özel kostümlüdür. Film başladıktan sonra müşteri biletli bile olsa sinemaya giremez. Seyirciler ancak film arasında salona alınır. Tamamen yabancı film gösterimi sunan sinemanın 18,30 matinesinde alt yazılı orijinal yabancı film gösterilmektedir.
 
Yeni sinemanın bitişiğindeki atölyesinde yaptığı sinema afişleri oldukça başarılı olarak insanlara sunulması İstanbullu film şirketleri tarafından fark edilir.
 
Uzun süren ısrarlara rağmen Mehmet Bal önceleri İstanbul’a gitmeyi kabul etmez. Sipariş verilen film afişlerini Tarsus’tan yapmaya devam eder.
 
Tarsus’ta yapıp İstanbul’a gönderdiği afişlerinde imza olarak “RÖNESANS M. Bal -Tarsus” yazılıdır.
 
Tarsus’tan Ayrılış
 
İstanbul film yapımcılarının isteği üzerine Tarsus'tan yapıp gönderdiği afişler yapımcılar tarafından çok beğenilmesi üzerine o yılların en büyük film ve sinema işletmecisi olan Fitaş filmin ısrarlı daveti üzerine çok sevdiği memleketi Tarsus'tan 1967 yılında ayrılmak zorunda kalır. Eşi ve iki çocuğu ile İstanbul'a taşınır. Ayrılıştaki üzüntüsü hemşerilerine atölyesine astığı bir afişle bildirir.
 
Yaşadığı şehirde unutulmaz anılar ve izler bırakan Mehmet Bal Tarsus’ta hiç unutulmaz. Her zaman her yerde, yaptığı tabelalar, afişler, karikatürler, sinemacılık anlayışı ile anılır. İstanbul’da yaptığı afişler Tarsus’ta ilgi ile izlenmeye başlamıştır. Çırakları sürdürmeye çalışır Mehmet Bal’ın sanatsal çabasını. Ama hiçbir zaman hiç kimse bir Mehmet Bal olmayı beceremez.
 
İstanbul…
 
Afiş yaptırma teklifleri sadece Fitaş film şirketinden gelmemiştir. İstanbul’da bütün film afişlerini basan Mimeray matbaası ve diğer yerli film yapımcılarından da afiş yapımı için talepler gelmiştir.
 
Mehmet Bal, Fitaş filmin kendisine tanıdığı imkanları yeterli bulmuş, şirketin sinemalarına film afişlerine, yerli film yapımcılarına 17 yıl devamlı olarak yüzlerce afiş çizmiştir.
 
Tercüman Gazetesi’nde çizgi romanlar yapar. Bunları en önemlisi Tarık Buğra’nın “Osmancık” isimli eseri için yaptığı çizimlerdir. Diğer çizgi roman çalışmaları ise “Tecavüz” ve “Şehzadenin Gözdesi” isimli çalışmalardır. Bir başka çizgi roman girişimi ise yarım kalmıştır.
 
Mehmet Bal ülkemizin milli bayramlarında gazetelere yaptığı günün anlamını belirten kompozisyonlarla tüm ülke insanının gönlünde taht kurmuştur. Muhtelif gazetelerin ilk sayfasında yer alan Atatürk ve ulusal bayramlarımız konulu komposizyon, yıllarca evimizin ve işyerlerimizin duvarında keyifle yer almıştır.
 
Bu arada Ünlü Türk Büyüklerini konu alan oldukça başarılı kompozisyon çalışmaları da yapmıştır.
 
Mehmet Bal film afişleri yapma süreci sırasında 1981 yılında Atatürk'ün 100. yıl kutlamaları kapsamında "100. yıl Kutlama Koordinasyon Kurulu Başkanlığı" nın açtığı bir resim yarışmasına, Atatürk'ün yaşamı ile ilgili 12 adet komposizyon gönderir. Seçici kurulun beğenisi üzerine yapıtları takvim olarak basılır.
 
Mehmet BAL En Büyük Eserine Başlıyor
 
Mehmet Bal Atatürk ile ilgili çalışmalarına büyük bir istekle başlamıştır. Sinemacılık ve çizgi roman deneyimi olan Mehmet Bal Atatürk’ün hayatını çizgi roman tarzında Türk insanına sunmak ister. Bu konuda yaptığı ilk çalışmalar büyük ilgi görür. Araştırmalarını daha ciddi bir şekilde yaparak yakın tarihimiz konusunda çizim çalışmalarına başlar.
 
Mehmet Bal'ın 1990 senesinde Ankara'da Kültür Bakanı Sayın Namık Kemal Zeybek tarafından sergilenen "Yakın Tarihimiz ve Atatürk 1876-1938" adlı sergi Ankara’da ses getirmiştir.
 
Mehmet Bal’ın çalışmalarını görüp beğenen Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen sanatçı ve eserleriyle yakından ilgilenmeye başlar. Yapılan görüşmeden sonra Mehmet Bal Anadolu Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürmeye karar verir.
 
“YAKIN TARİHİMİZ VE ATATÜRK” adlı eserin ikinci bölümü olan "Bir Devletin Doğuşu" Eskişehir’de tamamlanır. "YAKIN TARİHİMİZ VE ATATÜRK, 1876-1938" adı altında kitaba dönüştürülür.
 
Eskişehir’deki Çalışmaları
 
Mehmet Bal, Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in istekleri üzerine bir buçuk yılda "Eskişehir'in Tarihi"ni resimlemiştir
 
Eve Dönüş
 
Eskişehir’deki çalışmalarını bitiren Mehmet Bal memleket hasretine dayanamaz. 2003 yılında Mersin'e gelir. Sık sık uğradığı Tarsus’ta çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği mekânlarda eski dostları ve çocukluk arkadaşları ile hasret gidermeye çalışır. Bu arada boş durmaz. Yurdun çeşitli yerlerinde Yakın Tarihimiz ve Atatürk konulu çalışmalarından oluşan sergiler yapar.
 
Mersin…
Tarsus Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz beyin istekleri üzerine "TARSUS'un KURTULUŞ DESTANI"nı çizgi roman olarak hazırlar ve Belediye yayını olarak bu eşsiz eser basılır.
 
Ayrıca Atatürk’ün Tarsus’a ilk gelişinde Tarsus Şelalesi’ni ziyaret etmesini konu alan resim çalışması da yapmıştır. Bu çalışma Tarsus belediyesi tarafından çoğaltılır ve tüm Tarsus’ta dağıtılır.
 
Tarsus Belediyesi’nin büyük bir özveri ve inançla Tarsus'a getirip onararak müze haline getirdiği NUSRAT mayın gemisinin ve Tarsus Çanakkale Müzesi’nin içindeki tablolar Mehmet Bal tarafından yapılmıştır.
 
Mehmet Bal 60 yılı geçen sanat yaşamında binlerce eser meydana getirmiştir. Bu biyografi özetinde. Mehmet Bal’ın sanat ve meslek hayatının belli dönemleri anlatılmaya çalışılmıştır. Mehmet Bal Mayıs 2010 tarihinden bu yana Tarsus’a tekrar yerleşmiş ve Tarsus Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz beyin Mehmet Bal adına Haziran 2009 yılında açtığı “Mehmet Bal Sanat Galerisi” çatısı altında çalışmalarına devam ediyordu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
25
açık
banner64
Namaz Vakti 05 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31