Japonya Deprem Görüntüleri Şok Video İnanılmaz Tsunami Dalgalar Binlerce Ölü İzle

Japonya Deprem Görüntüleri Şok Video İnanılmaz Tsunami Dalgalar Binlerce Ölü İzle

GÜNCEL 10.03.2011, 23:00 21.10.2020, 16:24
Japonya Deprem Görüntüleri Şok Video İnanılmaz Tsunami Dalgalar Binlerce Ölü İzle

Tüm liman ve demiryolu taşımacılığı kapatıldı birkaç havaalanı ile ülkenin Narita havaalanına başkent Tokyo da dahil olmak üzere deprem, bir sonucu olarak da kesildi.
Miyagi deprem tsunami birçok kimyasal ve sanayi bölgelerinde elektronik fabrikaları ve büyük üretim ev sahipliği dahil etkilenen alanları ve çevresindeki bölge, neden olmuştur.

iki depremin etkilediği bölge ve bir yedek parça fabrikasında Japon otomotiv devi Toyota montaj fabrikası, Nissan dört fabrikalar faaliyetlerini durdurdu. Honda'nın Sayama, Tochigi ve üretim Hamamatsu fabrikalar yapılıyor.

Asahi Kasei Firma Miyagi'deki fabrika, üretim bir ara elektrik kesintisi nedeniyle aldı. Cosmo Petrol Şirketi bir petrol rafinerisi yangın Chiba koptu. Fuji Heavy Industries şirketi durdurulur bazı otomobil parçaları üretimi üretimi 8 10 fabrika faaliyet göstermektedir. Tochigi faaliyetlere bir uçak fabrikası ve üretim tesisi de elektrik şirketi askıya alınmıştı.

Bazı bitkilerin Fujitsu depremde hasar gördü. çinko bitki Hachinohe'de Aomori, Miyagi ve Nippon Kağıt Grubu fabrikalarından Fukushima bölgelerinde Ibaraki, Mitsui Madencilik ve Eritme Şirket Kashima sentetik kauçuk fabrikasının JSR üreticisi üretimi durdurdu. Hafif bira üreticisi Sapporo Breweries bitki hasar ve, Sendai, Sendai oluşur Chiba üretim tesislerinde elektrik kesintisi nedeniyle yapılamaz.

iki dört fabrikasında Fukushima ve Miyagi yılında Elektronik devi Sony, üretim durdu. Miyagi'deki yılında şirketin kimyasal üretim tesisi yeraltı suyuna, binlerce fabrika işçisinin ikinci katta mahsur kaldı şeklinde konuştu süre.

Ibaraki Kashima bitki bulunan Sumitomo Metal Endüstrisi, harekat durdu.

herhangi bir radyoaktif sızıntı kaydedildi varken Tokyo Elektrik Güç Şirketi Fukushima Daiichi üç nükleer reaktörler işletilen, otomatik olarak devre dışı bırakılır.

Tokyo Gaz şirketi de faaliyetlerini durdurdu ülkenin doğusunda doğal gaz ve Kanto bölgesinde 35 bin hane ulaşım kesildi.


SİGORTA ŞİRKETLERİ VE AVRUPA BORSALARI
Bu arada, deprem hasar nedeniyle dünyanın önde gelen sigorta şirketlerinin hisseleri neden olur yüzde 6,5 ile yüzde 2 düştü.

sigorta sektöründe yüzde 5,8 önde gelen küresel oyunculardan Swiss Re hisseleri biri, Munich Re yüzde 5,4 ve Hannover Re'nin yüzde 4,7 düştü. yüzde Scor'un Fransız sigorta şirketi hisselerinin 6.5, Aviva, Allianz ve Axa sigorta şirketlerinin araştırma yüzde 2,5 ve İngiliz Prudential'ın da yüzde 2

Swiss Re sözcüsü Tom Armitage,''Biz bir şey söylemek için herhangi bir konumda değiliz. Durumu hala belirsiz olduğunu,''dedi. Armitage, Japonya, şirket, 10 önemli pazar biri olduğunu söyledi.

Şubat ayında dünyanın en büyük sigorta şirketi Munich Re ve Swiss Re, doğal felaket iddiaları zaten tüketir duyurdu Yeni Zelanda ve Avustralya'da sel felaketi için ayrılan yıllık bütçe, bir deprem.

Munich Re yönetim kurulu üyesi Torsten Jeworrek'', deprem öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada Pazartesi söyledi important''for Munich Re Japonya'da deprem riski söyledi.

Deprem de, Avrupa borsaları Asya borsaları üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu.

Avrupa'da devam işlemleri, yüzde 0,23 olan Londra Borsası'nda FTSE-100 Endeksi, Dax, Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası Endeksi, Paris Borsası Cac 40 endeksi yüzde 0.61, Madrid Borsası Endeksi IBEX, 23, Milan 0.82 0 yüzde 0,95 oranında yüzde Amsterdam Menkul Kıymetler Borsası Endeksi AEX Borsası FTSE MIB Endeksi yüzde 0,76 oranında kaybetti.


KOBE DEPREM HASAR 100 MİLYAR DOLAR yol açtı
Piyasa uzmanları, tam olarak bilinemeyeceğini açık ne kadar şu anda deprem ve tsunami zarar, ama kim hükümet kesinlikle bir bütçe acil durum üzerinde çalışacak diyenlere akıllara getirdi 1995 yılında Japonya'da Kobe depreminden sonra.

sonbaharda Tüketim ve bunun yurt içi hasıla uzmanlar geçici bir azalmaya yol açacak brüt düşünüyorum hükümeti daha fazla tahvil satıyor vurguladı, Japonya Merkez Bankası muhtemelen piyasa işlemleri genişleyen, onlar likidite sağlamaya odaklanmaları gerektiğini belirtti.

Ubyrisk danışmanlık firması, 1995 yılında Japonya'da Kobe depremi göre 100 milyar dolarlık zarar yol açtı. deprem sigorta şirketlerinin maliyeti 3 milyar dolar oldu.

Bu şirketin bazı ülkelerde verileri ve sigorta şirketlerine göre, deprem nedeniyle hasar maliyeti aşağıdaki gibidir:

TARİH ÜLKE VE BÖLGE TOPLAM MALİYETİ
(MİLYAR DOLAR)
SİGORTA BEDELİ
(MİLYON DOLAR)
YAŞAM KAYBI

1995JAPONYA/KOBE 17 Ocak 6430 100 3000
12 87149 85 2008ÇİN/ŞİÇUAN MAYIS
17 44 15 300 61 Ocak 1994ABD/NORTHRİDGE
27 Şubat, 8000 520 30 2010 sili
28 460 46 23 Ekim 2004JAPONYA/NİGATA
7 Aralık 1998ERMENİSTAN/SİPİTAK 14 25000
21 Eylül 2370 1999TAYVAN/NANTOU 14750
16 12,5 335 1 Temmuz 2007JAPONYA/NİGATA
17 Ağustos 1999 TÜRKİYE / İZMİT 12,6 600 15 000
23 Kasım 1980 İTALYA / Irpinia 11 40 2914
17 Ekim 1989 ABD / Loma Prieta 10.960.682
6 Aralık 2004 Güney Asya (tsunami) 10 1000 210 000
Haiti 12 OCAK 2010 8200 316 000

Depremin maliyeti, kalkınma ülkenin seviyesine göre değişiyor. Yoksul ülkelerin, gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında depremin insani ve ekonomik maliyeti çok daha ciddi ulaşıyor.

PETROL FİYATI
Öte yandan, deprem ve ABD ham petrol varil fiyatı sonra ilk kez bu ay için 100 $ altına düştü.

varil başına ABD ham petrol fiyatı Nisan teslimat ay için 99,88 $ azaltmak için 2.82 dolara düştü. varil başına ABD ham petrol fiyatı 99,01 $ bir ara yükseldi.

Nisan teslim ayında varil başına Londra Brent tipi ham petrolün fiyatı 112,81 $ değer kaybına 2.62 dolara düştü. 119,79 $ 2.5 ile 24 Şubat'ta varil Londra Brent tipi ham petrol fiyatları yılın en yüksek seviyede oldu.

Petrol fiyatlarındaki düşüş, ABD ve Japonya Çin depreminden sonra dünyanın en büyük petrol tüketici üretimi durdurmak için fabrikaların onlarca neden etkili oldu.
Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Deprem Araştırma Enstitüsü. D'Graves, Pasifik plaka depremler, çok Türkiye daha büyük ve dedi ki,''Biz, deprem gibi bir ihmal edilebilir risk yoktur. Fakat yine de, en fazla 8 depremler ülkemizde gerçekleşiyor''dedi.

B. Ü. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr Nurcan Meral ile Özel UDİM Müdürü Dr. onların sorularını yanıtladı D'Graves, üyelerinin bir toplantı ile rasathane basın.

Depremle İlgili Özel Bilgi, bir şans olduğunu denizde çok büyük bir depremin gerçekleşme, kara, zarar tasarruf durumunda büyük zarar verebilir, yangın ve büyük bir tsunami üretecek 2 ifade edildi.

Özel,''değil, aynı zamanda bütün dünya biliyor belirten Türkiye that''Alpine Himaleya içinde Kuşağı''nda deprem, Japonya ve Türkiye'de depremler, depremlerin farklı mekanizmaları. Levha hareketleri birbirini etkileyebilir''dedi.

D'Graves ayrıca şunları söyledi:

''Deprem Bu tür depremler çok sık değildir. Böylece Sumatra en büyük depremlerden birisi sonra. Bu birkaç yıl olabilir deprem değildir. Bu yüzden bizim için gerçekten çok ilginç bir deprem oldu. Burada büyüklüğünü kabul den daha büyük deprem açısından özellikle büyük bir levha, Pasifik levhası ise;. Bu nedenle belki bir 17 Ağustos'la kere 40 kere 35 karşılaştırın. Dolayısıyla biz deprem böyle bir ihmal riski yok. Fakat yine de, en fazla 8 depremler ülkemizde gerçekleşiyor.''

yaşamın minimum kayıp hızlı müdahale önemini çarpıcı deprem Graves sonra''ile. Her deprem, dünyanın en büyük teknoloji size zarar görebilir dünyanın en zengin ülkede iseniz, kullanmak. Yaşam indirebilmektir kayıplarını en aza indirmek için önemlidir. Japon toplumu, başarılı bir örnek oldu. Ayrıca, çok fazla bina ve dar koylar, özellikle tsunami etkisi oluyor. Pasifik uyarı merkezinde bu konuda alarm verdi''dedi.

UYARI MERKEZİ ÇALIŞMALARI tsunamiden KANDİLLİ Rasathanesi

Türkiye özel tsunami riski soru üzerine, şunları kaydetti:

Türkiye Coast son 3 bin yıl,''tek orada oluştu 1990 tsunami yıkıcı. Biz tarihsel tsunami var. Ancak, Kocaeli heyelan sonucu, deniz dalgalarının 5-6 metreye kadar artış olduğu bilinmektedir. Bunlarda, Marmara Denizi'nin evsel ve hasar miktarı kadar küçük çok burada zaman çok az, çünkü alarm oldukça büyük olacak bir deniz. Türkiye'de yaşanan Ancak, bir deprem tsunami alarmı Pasifik sahil deniz oluştu, ders, deprem, tsunami alarmı farklı olacaktır. Son iki yılda Kandilli Rasathanesi ve Tsunami uyarı merkezinde çalışıyor. Yakında bizim merkez size tanıtacağız. Dünya ve aynı zamanda Kandilli Rasathanesi vermek için görevlendirildi bir depremin herhangi bir gelecek tsunami erken uyarı Kuzey Doğu Akdeniz denizlerin Doğu Akdeniz ülkeleri ile bağlantılı olarak. Ancak Japonya, meydana geldi, deprem denizde meydana gelen, Türkiye'de meydana gelen bir deprem çok karşılaştırmak doğru değildir. Bu nedenle Japonya ile herhangi bir benzerlik gösteremez.''

Mezarlarının da özet olarak konu hakkında şunları söyledi:

risk böyle bir sıfır olasılık Marmara depremi: Son net bize''bildirin. Büyük tsunamiler, deniz tabanının büyük çatlakların sonucudur. Kırık alan Sumatra mesala bir alandır. Bu nedenle, biz fizik Türkiye'de her yerde olamaz gibi bir şey var. Ikincisi, büyük bir su tsunami gereklidir aynı zamanda su, derinlik ve mesafe çok büyük, çok büyük gövde formu için. genişliğinde 80 kilometre, Marmara Denizi 150 km uzunluğunda bakıyorum. Ancak, tsunami dalgasının bir kartopu ve büyüdükçe saat gidebilirsiniz aynı kırma sonra seslendiğimiz.''

Japonya'da 8.9 büyüklüğünde deprem deprem ve kayıplar en az 400 sayı, yüzlerce kişi eksik bildirilen dev dalgaların sebep.

Polis, sadece 88 kişi ülkenin kuzey ve doğusunda öldürüldü. Polis, 200 ve Miyagi yılında Sendai ve plaj bulunan 300 organları, ülke çapında kayboldu 349 kişilik söyledi.

NHK kamu televizyonu, ölü sayısının çok daha fazla olabileceğini açıkladı.

ada 130 kilometre Sendai, 380 mil kuzeydoğusunda Tokyo rapor olduğunu başkentin doğusunda deprem bölgesi Honşu merkez üssü.

Sabah Deprem, Japonya'nın kuzeyinde deniz altında 35 kilometre hızla 07:46 GMT, meydana geldi. Bu büyük deprem 8.9 olarak 373 kilometre uzakta başkenti Tokyo'dan merkez üssü bile hissedildi.

tsunami sonrası deprem meydana geldi. Japon televizyon görüntüleri yayını, kuzeydeki yerleşim kim deniz sularına ilerleyen olanların götürür. Bazı yerlerde 10 metre Tsunamiyle dalgaları belirtilen aşıyor.

kuzey korku içinde bu alanlarda Özellikle hayatın kaybına artar. Japon Ulusal Polis Ajansı, en az 60 kişi 56 kişi de kayıp olduğu bildirildi öldü, dedi. yaralı sayısı 244 olarak verildi.

100 kişi kentinde kuzeydoğusundaki Kyodo haber ajansı, Miyagi, Japonya, hareketli gemi tsunamiyle bildirdi nerede karaya çekildi. geminin akıbeti hakkında hiçbir bilgi etti.

Uzmanlar, yaklaşık 50 kez temsil eden 1999 Marmara Depremi de deprem şiddeti. şiddetinde deprem artçı 6'nın üzerinde çok sayıda meydana geldi sonra. Bu deprem büyük artçı 7.2 olarak ölçüldü olduğunu.

Çocuk BM YARDIM İÇİN HAZIR

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM Japonya'da Japon halkının yardım için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız arkasında that''this zor günler söyledi''dedi.

Genel Sekreter Ban, BM ifadede tsunamiyle gazetecilere sonra gelen ve Japonya'da yaşanan 8.9 şiddetindeki deprem söyledi. Tüm haber ve resimlerin Japonya şok ve büyük üzüntü world''because içinde spent''in yasağı, Birleşmiş Milletler Japonlar ve Japonya hükümeti adına hayatlarını için başsağlığı diledi kaybetti belirten olması.

Japonya'nın yasağı dikkat çeken ülkelerden biri çalışan dünyadaki herkesin Cömert yardım, uluslararası toplumun destek ve Japon halkı ve hükümetinin dayanışma, o kısa sürede bu zor zamanda hayatta umduğunu söyledi.

Japon Japonlar çağıran yasağı açıklama bir parçasıdır,''Ben, size en iyi dileklerimi sunmak bu korkunç trajedinin üstesinden geleceğinize inanıyorum''dedi.

Tüm ekipleri seferber edeceğini söyledi olarak Ban, BM Japonya, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi en kısa sürede yetkililer ve insani yardım ile temas halinde olduğu bir soru üzerinde özellikle yardımcı olacaktır.


HASAR ENERJİ TESİSLERİ

Tarımsal alanlarda Japonya'da meydana gelen deprem ve tsunami sonraki yanı sıra nükleer güç santralleri ve petrol tesisleri bir etkisi vardır.

5 nükleer santral bir önlem olarak operasyonları durdurdu. Japonya'nın elektrik önemli bir bölümü şu anda 4 milyon kişi bulunmayabilir elektrik sağlanması nükleer enerjiden dolayı gerekiyor.

bir nükleer tesiste Türbinleri olağanüstü hal birinde yangın ilan edildi zaman. Ancak, daha sonra açıklama endişeleri tesis sızıntı olmaz.

yangın bazı petrol tesisleri, ulaşım ağı ise, bildirildiğine ağır hasar aldı. De yol köprü ve raylı sistemler çok sayıda da hasarlı olduğu gibi.

Japonya, zararın milyarlarca dolar toplam ulaşan korkuluyor. Fazla altı bin kişi, Japonya'da 1995 Kobe depreminde hayatlarını kaybeden, maliyeti yaklaşık 100 $ milyar dolar.

Dışişleri Bakanlığı, "JAPONYA" DİKKAT

8.9 büyüklüğündeki deprem ve tsunami Japonya'da meydana geldi sonra, bu ülkede olanların yakınları, Dışişleri Bakanlığı çağrı merkezi bilgi alabilirsiniz bildirdi.

Bakanlık, çağrı merkezi (0312) belirtilen 292 29 29 24 saat aile içi şiddet telefon numarası ulaşmada zorluk vatandaşların yakınları açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Duyuru şöyle:

kendi kayıt bilgileri olabilir yakınları 0312-292 29 29 telefonu arayarak Devlet Konsolosluk Bölümünde 24 saat Call Center ulaşmada zorluk vatandaşların bu ülkede yaşayan yakınları nedeniyle Japonya'da Deprem. vatandaşlar hakkında bilgi verilecektir tespit Bakanlığı sonuçlarını yakın Tokyo Büyükelçiliği aracılığıyla Japonya'da mevcut koşulların ışığında İmkanları. "

JAPON HÜKÜMETİ uyarı

Japonya, Naoto Kan, Başbakan halka itidal çağrısında bulundu. deprem Kan ve ardından bakanlar kurulu olağanüstü toplantıya çağırarak, bir dizi önlem açıkladı.

Deprem hasarlı alanlar Donanma gemileri gönderildiğini, kurtarma ekipleri harekete geçti.

Kan basın toplantısında, depremin yol açtığı hasar, hükümetin elini en aza indirmek için her türlü çabayı gösterecektir "dedi.

Kan da, bu istisnai durum hareket tüm siyasi partiler ile kavga oluştuğunu ve hükümet ve özel sektör için çağrıda bulundu. Bu çağrı, tarafların olumlu bir yanıt buldu.

DÜNYA DESTEK Japonya

Japonya da dünya devletleri için harekete geçti. ABD Başkanı Barack Obama, Japon halkı, ölüm için başsağlığı, onlar yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.

Obama, (Eşim) Michelle (Obama) ilk deprem ve tsunami, Japon halkı da dahil olmak üzere yaşamını yitirdi "dedi ... Biz ABD'de bu büyük felaket Japon halkına yardım etmeye hazır olduğunu başsağlığı diliyoruz. Sarsılamaz kaliteli dostluk ve ittifak, iki ülke arasında bu trajedi iken ve bu durum Japon halkının yanında durmak kararlılığımızı güçlendiriyor aşmak "dedi.

Avrupa Birliği, Japonya "tüm niteliklere uygun hareket edecek desteklemek için," dedi. Libya, deprem ve tsunami, bir yandan AB toplantısı sonrasında yayınlanan bildiride, "büyük bir endişe," memnun "dedi.

Açıklamada, "etkilenen devletlerin ve raporun halklara [afet] başsağlığı dileklerini ve destek. Komisyon'un tüm gerekli yardım seferber istedim Milli yanıtları yanı sıra yüksek Görevler ve," denildi.

DAVUTOĞLU: TÜRKLERİN EN İYİ

Japonya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, deprem sonrasında bir açıklama yapan bölgedeki Türkleri olumsuz hakkında bir hikaye olduğunu söyledi.

Davutoğlu, bilgilere göre Tokyo, Embassy, ​​kendilerine ulaşan, Japonya deprem rapor değildir hasar, yaralanma veya ülkedeki Türk vatandaşları arasında can kaybına neden olmadı.

Ardışık DEPREMLER

Bu sabah, deprem sarsıntıları önce dehşete bütün dünya Pasifik bölgesinin üstüne kaydedildi. Bugünün son 140 yıl içinde büyük gösteriyor.

depremden önce 8.9 'luk iki gün içinde Japonya 35 kez sallandı.

Büyüklüğünde bir deprem 6.3 Honshu dün kapalı gerçekleşti. haberdi karşı Bununla birlikte, Honshu kapalı kaydedilen 7.2 büyüklüğünde deprem ve hatta şok bir gün önce, Japon deprem barışçıl gösterdi.

Dünyanın en büyük deprem hiç May 22, 1960 tarihinde Şili meydana kaydedildi. Bir 9.5 büyüklüğünde deprem taşıdı.

Dev dalgalar, Japon kıyışeridini dövmeye başladılar. gemi, otobüs, araç ve ülkede hatta evlerimiz, daha doğru ilerleyebildi tepenin yokluğunda sürüş dalgaların bile içleri, önüne ne geliyor. Bu felaket, tam bir resim ortaya çıkardı. Ölenlerin sayısı bini aştı.

tsunami vurdu depremin ardından 8,9 'luk Japonya önce
  
Fotoğraf galerisi için tıklayın


kayıpların sayısı bin olarak belirtilmiştir. Iki hızlı tren ve 100 yolcu kayıp bir gemi içinde tsunami dalgaları için yerleştik. Sadece Sendai vücudunun şehrin sahil yakın 300 kişi bulundu. Japon ekonomisi deprem 100.000.000.000 $ maliyeti aşması tahmin edilmektedir.

KORKU VE AN

Deprem iki Böyle bir dükkanın bodrumunda Japon korku yaşayan gözünde yansıdı duyuyorum yakaladı.

ALARM ÖNCE BİR DAKİKA EDİLDİ

Binaların herhangi bir binayı yıkarak, çatıda hayatları için, çok güçlü bir Japon çıkmasını sağlar. Ada ülkesi, dev
tsunami bekledi. için mesajlaşma Cep telefonu genel uyarılar vardı 'derhal bölgeyi terk.

ÇİFT ARTÇILARI 7.4, LE Salladı

Hatta Gölcük artçıları büyük depremin ulaştı depremin şiddeti yok eğer. 30'dan fazla biri olarak 7.4 artçıdan
kaydetti. Uzmanlara göre, 8.9 'luk Gölcük depreminden 55 kat daha fazla deprem gücünü yok etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
22
açık
banner64
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:34
Güneş 05:18
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 20:12
Yatsı 21:49
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31