Başkan Seçer: “Su Faturalarında Rahatlama Olacak”

Her hafta kırsal mahalleleri ve yaylaları gezerek, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarını yerinde inceleyen ve yurttaşların taleplerini dinleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bu hafta sonu Erdemli’nin Elvanlı, Tömük, Arslanlı, Hüsametli ve Aydınlar Mahallelerinde incelemelerde bulundu.

GÜNCEL 19.07.2020, 15:32 19.07.2020, 15:32
Başkan Seçer: “Su Faturalarında Rahatlama Olacak”

Her hafta kırsal mahalleleri ve yaylaları gezerek, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarını yerinde inceleyen ve yurttaşların taleplerini dinleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bu hafta sonu Erdemli’nin Elvanlı, Tömük, Arslanlı, Hüsametli ve Aydınlar Mahallelerinde incelemelerde bulundu.

Seçer, Pazartesi günü yapılacak MESKİ Genel Kurulu’nda su faturalarındaki vergi yükünün azaltılmasına ve faturalarda indirim yapılmasına dair karar alacaklarını söyledi. Suya zam yapmadıklarını ancak pandemi sürecinde su tüketiminin artması nedeniyle faturaların kabardığını ifade eden Başkan Seçer, “Ortada bir rahatsızlık var.

Vatandaşın rahatsız olduğu konu beni de rahatsız etti. İyi bir düzenlemeyle inşallah Pazartesi günü Cumhur İttifakıyla da anlaşarak bu işi çözeceğiz” dedi.

Elvanlı’ya 2 milyon liralık içme suyu hattı
 
MESKİ tarafından yapımı devam eden Elvanlı Mahallesi içme suyu hattı inşaatı çalışmalarını inceleyen Başkan Seçer, yaklaşık 16 kilometrelik içme suyu hattı için 2 milyon lira harcama yapılacağını, çalışmanın Aralık ayında bitmesini hedeflediklerini söyledi.

Seçer, “Erdemli bölgesinde hem temiz içme suyu şebekeleri, hem kanalizasyon hattı, hem atıksu arıtma tesisleri, çok sayıda projemiz var. Şu anda devam eden Kumkuyu kanalizasyon çalışmamız var. Onu Limonlu Atıksu Arıtma Tesisi’ne bağlayacağız.

Yine muhtelif yerlerde kanalizasyon, temiz içme suyu şebeke hatları, rehabilitasyon çalışmaları var. Tömük önemli bizim için. Orada yaklaşık 130 milyon civarında atıksu arıtma tesisi, kanalizasyon yapım işimiz var. Yine yaklaşık 16- 17 milyon civarında bir temiz içme suyu şebeke hattı çalışmamız olacak.

Temiz içme suyu şebekesi çalışmalarımız kısa süre sonra başlayacak. Onu kendi imkanlarımızla MESKİ’nin imkanlarıyla gerçekleştiriyoruz. Diğer projeye de Avrupa Kalkınma Ajansı’ndan bir hibe çalışması içerisindeyiz.

Bayağı da bir mesafe aldık. 2024 yılına kadar toplamda 360 milyon lira civarında bir yatırım, şu ana kadar biten, devam eden, yeni başlayacak olan yatırımları da göz önüne alırsanız Erdemli bu konuda epey bir yatırım alacak” dedi.

“2,5 milyar liralık yatırım öngörüyoruz”

MESKİ’nin önümüzdeki 3 yıl içince 2,5 milyar liralık yatırım yapmasını öngördüklerini ifade eden Başkan Seçer, “Anamur için de İller Bankası’na bu konuyla ilgili ilçe belediye başkanları ile beraber ziyaretimde de görüştüğümüz önemli bir proje var.

O da çok değerli bir proje, yaklaşık 80-100 milyon lira civarında sadece içme suyu projesi. Yine Tarsus'ta, merkezde devam eden yağmur suyu çalışmaları var” diye konuştu.

“Hem öz kaynaklar, hem hibeler kullanılıyor”
 
MESKİ’nin yaptığı altyapı, kanalizasyon, atıksu arıtma tesisi yatırımlarının hem insan ve çevre sağlığı açısından, hem turizm açısından önemli olduğuna işaret eden Başkan Seçer, bu yatırımlardan bazılarını kendi kaynaklarıyla, bazılarını da dış hibelerle yaptıklarını anlattı.

Tömük’te atıksu arıtma ve kanalizasyon tesisini, Mezitli’de içme suyu hattını dış hibelerle yapacaklarını kaydeden Başkan Seçer, “Bu şekilde 2024’e kadar Mersin'de çok mesafe alacağımızı göreceksiniz” dedi.

Mahalle muhtarından teşekkür
 
Elvanlı Mahallesi Muhtarı Mustafa Hayta da,  Başkan Vahap Seçer’in,  ilk göreve seçildiğinde Elvanlı’ya söz verdiğini ve bu sözünü tuttuğunu belirterek, “Sayın Başkanım, ilk başkan olacağında Elvanlı’ya geldiğinde bize bu şansı tanıdı, söz verdi, suyumuzu da getireceğinin sözünü verdi.

Allah kendinden razı olsun. Sayın Başkanım her zaman var olduğunu bize gösterdi. Ekibiyle beraber hepsine defalarca teşekkür ediyorum. Suyumuzu da getirecek Allah izin verirse, inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Paramız yok, borçlanma alamadık gibi bahanelere sığınmayacağız”
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Elvanlı Mahallesi’nde yurttaşlarla da sohbet etti. Başkan Seçer, “Mevcut imkanlarımızı hatta imkansızlıklarımızı imkana dönüştürerek, bütün sıkıntılara rağmen, paramız yok demeden, gelirimiz düştü demeden, borçlanma yetkisini Meclis bize vermedi demeden mevcut imkanları en iyi şekilde değerlendirip, sizlere hizmet edeceğiz.

Ne yapacağız,  ne edeceğiz sizlere hizmet edeceğiz. Paramız yok, borçlanma yetkisi alamadık gibi bahanelerin arkasına sığınmayacağız, yoktan var edeceğiz, yine bu Mersin’e hizmet edeceğiz. Bu konuda kararlıyız” dedi.

50 yıldır beklenen köprüyü Mersin Büyükşehir yapıyor

Başkan Seçer, Erdemli ziyareti kapsamında, Mergin Çayı üzerinde yapılan köprünün şantiye alanını da gezerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bölgeye 50 yıl önce köprü yapıldığını, o günün şartlarında yapılan köprünün bugün yetersiz olduğunu ve yıllardır yeni bir köprü beklediklerini belirten mahalle sakinleri ve muhtarlar, köprü inşaatını başlatan Başkan Seçer’i alkışlarla karşıladı. Başkan Seçer, şunları söyledi:“Burası birçok güzergahı bağlıyor.

Hüsametli, Veyselli, Tapureli, Alibeyli,  Elbeyli, Yeniyurt. Birçok bölge faydalanıyor ve buralar tarımsal üretimin yoğun olduğu bölgeler. Buranın önemini bir kat daha ortaya çıkıyor. Çok yoğun çalışan bir bölge. Burada dar bir köprü var. Zaman zaman büyük araçların dönmekte zorluk yaşadığı keskin bir viraj yer.

Kış aylarında da yükselti güneşi kestiği için don ve buzlanma oluyor, o da tehlike yaratıyor. Dolayısıyla direkt karşıya geçeceğimiz için bu sorun da ortadan kalkacak. Burada bir yükselti yapmamız lazım, virajı da kıracağız. Trafik açısından daha rahat ve güzel olacak.

Yaptığımız imalat köprü 70 metre uzunluğunda, 1162 metre de yeni yol yapıyoruz. Viraj ortadan kalkıyor ve yol kısalıyor aynı zamanda. Değerli bir çalışma oluyor. Umut ediyorum, bittikten sonra da bu bölgenin halkı bize teşekkür edecek. Çünkü hakikaten hayatları kolaylaşacak.”

“Aralık ayına kadar bitecek”
 
Yöredeki köprü ihtiyacını belediye başkanı olmadan önce öğrendiğini ifade eden Başkan Seçer, “Burada seçim çalışmaları sırasında muhtar adaylarımızla bir toplantı yaptık, bu sözü ben orada verdim. Özellikle tarım üreticilerinin yoğun olduğu bölge, buradan tarım ürünleri hale, pazara ulaşıyor ve sıkıntı yaşanıyor dedikleri için de önemsedim.

Allah nasip etti, göreve gelir gelmez de projesi gerçekleşti, ihalesi yapıldı. Şu anda da imalatı devam ediyor. Pandemi dolayısıyla bir kesinti oldu, o da şimdi normale dönüyor. Aralık ayına kadar da bu iş bitecek. İnsanlar bölgelerinde hizmet istiyor, hizmet bekliyor, hayatlarının kolaylaşmasını istiyor. Muhtarlarımız vatandaşların talebi doğrultusunda çalışıyor, emek ediyor. Onlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yeniyurt Mahalle Muhtarı Ertuğrul Tat, Tapureli Mahalle Muhtarı Hasan Yıldız, Hüsametli Mahalle Muhtarı Faruk Eser ve Veyselli Mahalle Muhtarı Bülent Arslan da köprü projesinden dolayı Başkan Seçer’e teşekkür etti. Muhtarlar, köprü ihtiyacını senelerce birçok siyasetçiye anlattıklarını, sözler verildiğini ancak sözlerin tutulmadığını, Başkan Seçer’in ise seçim öncesi verdiği sözü tuttuğunu söyledi.

“Rahat uyuyun, belediye emin ellerde”
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,  Arslanlı Mahallesi’nde de yurttaşlarla bir araya geldi. Başkan Seçer, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:“Çalışıyoruz. Bir şeyler yapıyoruz. İmkanlarımızı en iyi şekilde kullanarak, her yere ulaşmaya çalışıyoruz.

Ben de her yere gitmeye çalışıyorum. Yerine gitmek, yerinde görmek önemli. Biz çalışmak için geldik, hizmet yapmak için geldik. Türkiye için farklı bir dönem. Öyle imkanlar iyi değil. Belki de en sıkıntılı dönemde görev aldık ama Allah’ın izniyle üstesinden geliriz. Kolay işi herkes yapar.

Önemli olan zor işi başarabilmek. Bakın kriz dönemi, pandemi, gelirler düştü, ‘Allah yardımcınız olsun’ dediler. ‘Aşarız’ dedik.  Önemli olan başkanın krizi yönetmesi. Bunu da alnımızın akıyla başardık, çıktık. Gecemizi gündüzümüze kattık.

Tüm çalışanlarımızla birlikte gıda yardımından temizlik malzemesine kadar, bebeklerin mamasını bile düşündük. Bunlar önemli. Fakirin fukaranın, hasta, yaşlı hepsinin evine yemek gönderdik 3 ay boyunca. 500 bin kişilik yemek ürettirdik. Bunu Mersin Büyükşehir Belediyesi yaptı.

Daha büyük işler de yaparız, vatandaşımıza kol kanat da gereriz, yolunu da yaparız. Kavga olmadan, dövüş olmadan, ekonomik ve siyasi istikrar olduğu noktada, biz en iyi hizmeti veririz, hiç merak etmeyin. İyi bir kadromuz var.

Eksiğimiz var, eksikler tamamlanacak, her geçen gün bakacaksınız ki sizlere sahip çıkan bir belediyeniz var. Bundan yana en küçük bir endişeniz olmasın. Kafanızı yastığa koyun, rahat uyuyun. Belediye emin ellerde. Güzel de işler oluyor.”

“Hazırlıklarımızı yatırım programına göre yapıyoruz”
 
Başkan Seçer, Hüsametli Mahallesi’ndeki buluşmada da yurttaşlara hem yatırımlar hakkında bilgi verdi, hem de Belediye Meclisi’ndeki gelişmeleri değerlendirdi. Yerine getiremeyeceği hiçbir söz ve vaatte bulunmadığını ifade eden Başkan Seçer, yatırım programına aldıkları işleri ise o yıl içinde bitireceklerini söyledi.

Seçer,  “Kırsal bölgelerin birinci isteği yol. Her yerde yol isteği var. Grup yolu, orman yolu fark etmiyor. Büyük olunca her şey bizden isteniyor. Yapacağız, bunun başka yolu yok. Ya yapacağız, ya yapacağız.

Bunu sabırla, akılla, iyilikle yapacağız ama yapacağız. Biz hazırlıklarımızı yatırım programımıza göre yapıyoruz. Herkes hakkına razı olursa, biz ne yapacağımızı bilirsek, siz ne zaman yapılacağını bilirseniz, bu işler tıkır tıkır gider” dedi.

“Şeytanca siyaset yapmaya gelmedik”
 
Yurttaşlardan Belediye Meclisi toplantılarını takip etmelerini isteyen Başkan Seçer, Meclis konuşmalarının sadece bazı bölümlerinin montajlanarak sosyal medyada yayınlanmasına da tepki gösterdi. Seçer, “Bazı kara propagandalar da yapılıyor. Üzülüyorum.

Meclis çalışmalarında gerginlikler oluyor. Orada bir şey dikkatimi çekti. O anları almışlar, tek taraflı, benim o kısa cümlelerle verdiğim cevapları bir araya getirmişler, onu da sosyal medyada sponsorlu yayıyorlar. Kendi kendimi izledim. Gerçi onu da becerememişler.

Hakikaten yine de sabırlı adammışım. Kızgın anlarımı bulmuşlar ama orada bile sabır gözlerimden görünüyor. Çok şükür nezaketimiz, asaletimiz gözlerimizden görünüyor. Bu çok çirkin bir şey.

Bir kelimemi almış, sen konuşma diye eklemiş, sanki belediye başkanına sinkaf etmişim gibi sosyal medyada yayıyorlar. Kötülüğe bakın. Şeytanlığa bakın. Şimdi biz bu şekilde şeytanca siyaset yapmaya gelmedik. Hizmet yapmaya geldik” ifadelerini kullandı.

“Su faturalarında rahatlama olacak”
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Aydınlar Mahallesi’ndeki konuşmasında da yurttaşlara su faturalarıyla ilgili müjde verdi. Başkan Seçer, şunları söyledi:“MESKİ’de sürekli yatırımlar yapmamız gerekiyor. Su geliri var, su temin ediyoruz, sudan bir gelir elde ediyoruz.

Bazı vergiler var, faturada görüyorsunuz. Atıksu vergisi, çevre temizlik vergisi, o faturalarda tahsil ediliyor. İlçe belediyelerine gidiyor, Maliye’ye gidiyor. O vergilerle bu yatırımları yapmaya çalışıyoruz.  Yoksa suyun bir metreküpünün maliyeti size verilen para değil.

Biz hibe bulamazsak, ilave kaynak bulamazsak bu yatırımları da yapma şansına sahip değiliz. Su temel ihtiyaç maddesi. Faturalar biraz kabardı mı şikayetler başlıyor. Pandemi sürecinde su tüketimi arttı. Mart, Nisan, Mayıs’ta herkes evde kaldı.

Çoluk çocuk okula gidemedi. Baba, ana işe gidemedi, öğretmen gidemedi, devlet memuru gidemedi, su tüketimi arttı. Bu da faturalara yansıdı,  bu kabak da benim başıma patladı. Vatandaş haklı olarak şikayet ediyor ‘Aman başkan bu işe bir çözüm bul’ diye. Pazartesi günü MESKİ Genel Kurulu yapıyoruz.

Suda bir düzenleme yapacağım. Faturalarda şöyle bir rahatlama olacak. Vergilerde düşüş olacak.  Ortada bir rahatsızlık var. Vatandaşın rahatsız olduğu konu beni de rahatsız etti. İyi bir düzenlemeyle inşallah Pazartesi günü Cumhur İttifakıyla da anlaşarak bu işi çözeceğiz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4