banner72

Başkan Can, Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

GÜNCEL 18.07.2018, 17:04 18.07.2018, 17:04
Başkan Can, Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi
Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, çalışmaları hakkında bilgi verdi, gündemi değerlendirdi.

Rutin olarak basınla bir araya gelen Başkan Can’ın, Mobil Resteurant’ta düzenlediği toplantı oldukça samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleşti.

Hizmetler hakkında bilgi veren Başkan Can, göreve geldikleri 4 yılı aşan zamanda verdikleri sözleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını, kentin gelişmesi için çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi.

Başkan Can, öncelikle 1994 yılından 2014 yılına kadar 20 yıl Tarsus’a hizmet eden Mersin Büyükşehir Başkanı Burhanettin Kocamaz’a yaptığı hizmetlerden dolayı ve bundan sonra yapacağı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

4 YILDA 36 ESERİ HİZMETE SUNDUK

Başkan Can, “Bu güne kadar 36 açılış yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 4 yılda Tarsus Belediyesi olarak 36 açılış yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Tarsus’ta 336 bin insanımıza hizmet ediyoruz.

Tarsus Belediyesi, nüfusumuzun fazla olmasından dolayı Büyükşehir Yasası’ndan Türkiye’de en fazla etkilenen belediyeler arasındadır. En fazla etkilenen belediye olmamıza rağmen, bizim işimiz ve mesleğimiz belediyecilik olduğu için, 21 yıllık belediyeci olduğum için konuşuyorum ki bu hizmetleri yaparken vatandaşımıza Büyükşehir Yasası’nın getirdiği zorlukları hissettirmememiz dahi büyük başarıdır. Allah’a çok şükür biz bunu başardık.

Eşit hizmet anlayışıyla ayrım yapmadan ayırmadan, dini, dili, ırkı, milleti, memleketi partisi ne olursa olsun, Tarsus’umuzda yaşayan bütün insanlarımızın Belediye Başkanı olduğuma inanıyorum. Tarsus’ta yaşayan bütün insanların Belediye Başkanı olmak da kolay bir şey değildir.

Allah’a çok şükür bize intikal eden hemşehrilerimizin teveccühü ve vatandaşlarımızla yapmış olduğumuz sohbetlerle biz bunu da başardık. Bundan da çok mutluyum. Doğduğum, büyüdüğüm, yaşadığım ve Allah nasip ederse yaşayacağım şehre hizmet etmenin de mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

VATANDAŞLARIN TALEPLERİNİ DEĞERLENDİRDİK

Vatandaşlardan gelen hizmeti değerlendirdiklerini kaydeden Başkan Can, “Tarsus’umuz dıştan göç alan bir yerleşim yeri, çoğu mahallelere gittiğimiz zaman hep bizden taziye evi istediler. Bu güne kadar farklı mahallelerimizde 8 adet taziye evi yapıp vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 2 adet camii inşaatı yaptık ve ibadete açtık.

Anıt Mahallemizdeki cami  hayırsever işadamı ve sayın Başkanımız Burhanettin Kocamaz Bey tarafından yaptırılmıştı, sağolsun. Oranın da arsasını Tarsus Belediyesi olarak bizler kamulaştırmıştık. 7 değişik mahalleye 7 adet yaşam boyu spor merkezi inşa ettik. 2 adet halı saha yapıp açılışını gerçekleştirdik. Sosyal market projesini başkanlığımızın ilk yılında faaliyete geçirmiştik. Devam eden işimiz canlı hayvan pazarını bitirip, vatandaşlarımızın hizmetine sunmuştuk.

Eski Belediye binasının restorasyon çalışmasını bitirip Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bizzat yapmış olduğum görüşme sonunda teklif ederek, ücretsiz 10 yıllığına tahsis hakkını verdik.  Siptilli Çarşısı Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yapmış olduğu 18 adet dükkan için Tarsus Belediyesi olarak ihalesine girdik, aldık ve bayanlarımıza yönelik tekrar işgaliye ile vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Şehitishak mahallemizdeki Turkuaz Çarşısını kaldırarak semt pazarı yaptık ve vatandaşlarımızın pazaryeri ihtiyaçlarını karşıladık” şeklinde konuştu.

GES’TEN PARA KAZANMAYA BAŞLADIK, 20 KÖY OKULUNUN BAHÇESİNİ SOSYAL YAŞAM ALANINA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ

Başkan Can, “Üretken Belediyecilik anlayışı ile çalıştığımız için  GES Projemizde 3.5 megavatlık lisansımızı almıştık, ihalesini gerçekleştirdik. Mevcut Pazar yeri çatılarına ve Belediye Tesis Binalarımızın çatılarının bir kısmına güneş panellerini yerleştirdik, Şubat ayından itibaren de elektriğimizi üretmeye başladık. Geçtiğimiz Haziran ayında ilk faturamızı kestik. 1 yılda Tarsus Belediyesi  3.5 milyonluk  elektrik üretecek.

Taşımalı eğitimden dolayı o köydeki bulunan çocuklarımıza köylü vatandaşlarımıza hizmet etmek adına 20 adet kapanan köy okulunun tahsis hakkını aldık ve örnek olarak İbrişim Köyü’ndeki okul binasını sosyal yaşam merkezi olarak düzenledik ve köylü vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Kapanan bu 20 okul bahçesini de park olarak düzenleyip köylü vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bu yılın sonunda da 20 okul bahçesi düzenlenmiş olacak.

Eshab-ı Kehf’te 17 adet dükkan yaptık oradaki esnaflık yapan köylü vatandaşlarımızın çalıştırması için Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğüne teslim ettik, Eshab-ı Kehf çevre düzenlemesini yaptık ve bu alanın bir kısmını da piknik ve mesire alanı olarak düzenleyip vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Engellilerimize yönelik “her insan bir engelli adayıdır” düşüncesiyle empati yapmak açısından Küçük Minare Camii’nin yan tarafında Empati Kafe’yi yapıp engelli kardeşlerimizin hizmetine sunduk.

Ayrıca Tarsus’umuzda engelsiz park yaptık ayrıca 5 adet parkımızda da engelli kardeşlerimiz için salıncaklar kurarak hizmetlerine sunduk. Kitap okumayı geliştirmek amacıyla Kitap Kafe’yi açarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Ülker Aydın Erinç Evi’ni hizmete açtık. Taşkuyu Mağarası’nı yerli ve yabancı turizme kazandırmak için düzenledik ve açılışını gerçekleştirdik” dedi.

MEGA VE PRESTİJ PROJELERMİZ DEVAM EDİYOR

Başkan Can, kentin şuan şantiye alanına döndüğünü, mega ve prestij projelerinin devam ettiğini belirterek, “Bunun yanında Ergenekon Mahallesi’nde şu anda pazar yeri, düğün salonu, kapalı yüzme havuzu olan yap-işlet-devret modeline benzer bir modelle yaklaşık 15.000.000 TL değerindeki yatırımı ihaleye çıkardık. Yüklenici iş adamımız yaptı ve şu anda vatandaşlarımızın hizmetinde.

Ayrıca Tarsus’umuzda Traktörcüler Sitesi içerisinde 2-3 ay önce traktör pazarını kurduk. Hanımeli Pazarı’nın açılışını gerçekleştirdik. Hanımeli Pazarı, haftada bir gün, Pazartesi günleri Şehitishak Mahallemizde bulunan Turkuaz Semt Pazarı’nın içerisinde tamamen kadınlarımızın el emeği, göz nuru ile ürettiği veya işlediği ürünleri getirip satabileceği bir yer. Mega ve prestij projemiz olan Berdan Projemiz ise yaklaşık 120 dönüm alana oturan bir projedir ve yaklaşık maliyeti 120.000.000 TL. dir.

Bu proje çerçevesinde şu anda bitmesi yakın 3 adet lokanta vardı, 2 sinin ihalesi gerçekleştirildi, son 1 lokanta kaldı. İnşallah ilerleyen günlerde bu lokantamızın da ihalesini yaptıktan sonra mevcut Berdan Projesi 1. etabın olduğu yerde lunapark yapımıyla ilgili olarak da ihaleyi gerçekleştirdim. 3-4 aya kalmaz Tarsus’umuzda sabit lunapark Berdan Projemizin içinde yer alacak. Tarsus’umuz gezip görülecek tarihi, doğal ve dini güzellikler açısından yegane bir şehir.

“Şehitlerimiz namusumuzdur, gaziler onurumuzdur” düşüncesiyle bugüne kadar Tarsus’umuzda yaşamış 72 şehidimizin ailesine vefa borcumuzu ödemek için ücretsiz konut verdik. Tabi vefa borcumuzu ödemek kolay değil. Ayrıca her gazimize de 10.000 TL nakit yardımda bulunduk. Belediye olarak her zaman yanlarındayız ve yanlarında olmaya da devam edeceğiz. Bunun yanında devam eden mega bir projemiz, 15.000 kişilik gösteri merkezinde 1. ihalemizi bitirdik, 2. ihalemizi gerçekleştirdik şu anda yüklenici firma inşaata başladı inşallah 3-4 ay içerisinde cephe kaplaması da bittikten sonra halkımıza hizmet edebilecek güzel bir gösteri merkezine de kavuşmuş olacağız.

Bunun yanında Tarihi Ticaret Merkezi’nde hiçbir esnafımızdan 1 lira dahi almadan dükkanlarının restorasyon çalışmasını yaparak güzelleştiriyoruz ve şu anda yapılan hizmetimiz görünmeye başladı. Birkaç aya kalmaz 2. ihaleyi de gerçekleştireceğiz. Bu sene Ramazan Ayı’nda iftarlarımızı mahalle aralarına girerek, vatandaşlarımızla birlikte yaptık. Ramazan Ayı boyunca her gün 5 bin-7 bin arası vatandaşımızla bir araya gelerek, toplamda 150 bin vatandaşımızla iftarımızı beraber yapmış olduk. Birlik, beraberlik ve kardeşliğin bir örneğini sergiledik” dedi.

AVRUPA KALİTE SAHİBİ BELEDİYEYİZ

Avrupa Kalite Ödülü alan bir belediye olduklarını ifade eden Başkan Can, “Daha önceden şuanki Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız, zamanın Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz beyin 2002 yılında başlattığı kalite çalışmaları ile 2013 yılında Türkiye’de Mükemmellik Ödülünü sayın başkanımız Burhanettin Bey almıştı.

Biz de İspanya’da geçen sene EFQM tarafından Türkiye’de başarı ödülünü alan 1-2 belediyenin arasına girdik. Şu anda bu almış olduğumuz ödülün 1 üst modeli için uğraşıyoruz şu anda denetleyiciler geldiler, bizleri denetlediler. İnşallah o ödülü de Cenabı Allah’ın izniyle alırız” cümlesini kullandı.

KONUT PROJESİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Herkesi evlendireceklerini kaydeden Başkan Can, “Bunun yanında şu anda çalıştığımız bir proje olan “Tarsus’ta herkesi evlendireceğim” dedim. Zorbaz Vakfı’ndan takas ve trampayla bize geçen arsanın şu anda projesi bitti, keşfi arkadaşlarımız kontrol ediyor. Mimar Sinan Bulvarı’nın yan tarafındaki olan yerde 1. etapta 200 daire 2. etapta 250 veya 270 daire olmak kaydıyla 1. etapla ilgili gerekli kontrol bittikten sonra ihaleye çıkacağız.

İhaleden sonra üyelerimizin bizlere müracaatı sonucunda sayı çok olursa noter huzurunda çekilişini gerçekleştirerek 1. etabı başlatmayı düşünüyorum. Tahminimce bu yılın sonuna kalmadan hep beraber temelini atacağız ve TOKİ’den daha ucuz, daha konforlu konut yapıp Tarsus’taki hemşerilerimizi evlendireceğim. Hedefim ve hayalim; şu anda Tarsus’umuzda herkesin bildiği gibi 13 mahallede kentsel dönüşüm işaretledik. Yeni Mahalle’de Cetvel Köprü ve özellikle Carrefour’a kadar olan bölge ana cadde tarafında dikkatinizi çekmiştir, evler yıkılmaya başlandı.

İnşallah bu yıl içerisinde inşaatı başlar. Yeni Mahalle Karakolu’na kadar olan kısımda da gecekondu diye nitelendirdiğimiz evlerimizle ilgili müteahhitler görüşme yapıyor. Gaziler ve Bağlar’da bu çalışma başladı. Ama ben eski Karamyağ Fabrikası, 53 dönüm 80.000 metrekare inşaat alanı olan İŞGEM’i toplu konut olarak düşünüyorum. Berdan Nehri’ni sağlı ve sollu yeşil alan olarak işaretledik. Çukurova’nın gerdanlığı olacak.

Duatepe ve İsmetpaşa Mahallelerimizde 3 senedir uğraşıyor ve emin adımlarla sona doğru yaklaşıyoruz. Kırklarsırtı, Beydeğirmeni, Fahrettinpaşa, 82 Evler, Hasadet İnşaatının karşı tarafı, Kavaklı’nın 2. tarafı gibi 13 mahallede kentsel dönüşüm işaretledik ve bütün vatandaşlarımızın yoğunluk artışını gerçekleştirerek hane sahiplerine bir inşaat alanı fazlalığı verdik. Gerçekten bu da şehrimiz görüntüsünün ve güzelliğinin gelişmesi için gerekliydi” dedi.

KENTİN KONAKLAMA İHTİYACINI KARŞILAYACAĞIZ

Başkan Can, “Kentin konaklama ihtiyacımızı karşılamak için yıllarca ihtiyacını duyduğumuz otel projemizin ihalesini gerçekleştirdik, kazısı başladı. Projemiz, 150.000.000 TL’lik karma ve mega projedir. 4 yıldız konseptinde 103 odalı, konutu, iş yeri ve ofisi olan 1 projenin de kazısına başladık. Artık Tarsus’umuzda otel ihtiyacı bitecek” ifadesini kullandı.

Başkan Can, devam eden hizmetleri şöyle sıraladı. “Şehrimizde 129 köyümüzden 70 köyümüzün köy meydanlarındaki parka çalışması bitti, parke çalışmasının bittiği yerlerde park çalışması başladı ve şu anda 30-40 köyde park çalışması bitti. Hedefimiz bu yılın sonuna kadar 129 köyümüzün parkesi bitecek ve parkı olmayan köy kalmayacak.

5 adet beldemizdeki eski belediye binalarını Mersin Büyükşehir Belediyemizden tahsis hakkını aldık. Şu anda Yeşiltepe, Bahşiş, Atalar, Gülek ve Yenice’deki eski belediye binalarımızın restorasyon çalışmaları bitti. Yenice Belediye binamızı jandarmaya verdik. Askerimizde bizim, polisimizde bizim. Yani jandarma olarak Yenice’deki karakol bizim belediye binasına taşınacak. Şu anda restorasyon çalışması başladı. Yeşiltepe, Bahşiş, Atalar ve Gülek’te muhtarlarımızla da görüşerek bu belediye binalarımızı da hizmete geçireceğiz.

Ayrıca Yeşiltepe’nin Yeşilkuyu parçasında bir taziye evi ihtiyacı vardı vatandaşımızın şu anda da o taziye evinin bitmesi yakın. Gülek’te Pazar yeri ihtiyacı vardı. Gülek’te ki Pazar yeri inşaatımız devam ediyor. Yaklaşık 2 Milyon TL’lik bir Pazar yeri, Ağustos-Eylül gibi Gülek’li vatandaşlarımızın Pazar yeri ihtiyacı giderilmiş olacak. Park sayımızda artış var. Muhtarlarımızla yapmış olduğumuz çalışma sonucunda Tarsus’ta 3 adet park inşaatımız devam ediyor.

Ayrıca köylerde de devam ediyor. Birde parklarda yenileme çalışması yaptık. 5 adet belde belediyemizin de ana caddelerin aydınlatma çalışmalarını gerçekleştirdik ve bitti. Tarsus Belediyesi olarak bu anlattıklarımın çoğu %80-90 bitirdiğimiz işler. Ayrıca Cumhuriyet Mahallemizde Pazar yeri inşaatımız devam ediyor. Fahrettinpaşa’da 8 adet dükkan ve halı saha inşaatımız bitti. İhalesi gerçekleşti. İnşallah Eylül ayı içerisinde de halı saha ve dükkanların açılışını gerçekleştireceğim.

Sayın başkanım Burhanettin Bey ikinci bir köprü inşaatına başladı. Kavaklı ve Fahrettinpaşa arasında gönül köprüsü adında, sayın başkanımızla yapmış olduğumuz görüşme sonucunda bizlerde DSİ’den onayını almıştık. Şu anda köprü inşaatı başladı. İnşallah bu köprü inşaatımız bittiği zaman şu yönden çok önemli, otomatikman Kavaklı, Yenimahalle, Eshab-ı Kehf  yani şehre biraz daha yaklaşacak. Hangi açıdan bakarsak bakalım bu köprünün birden fazla faydası var.

Yarbay Şemsettin Mahallesi ve Ferahim Şalvuz mahallesine hitap edecek Pazar yeri inşaatımız başladı. Bu yılın sonunda bitecek. Yaşam boyu spor merkezi inşaatımız başladı. Bu yılın sonunda bitecek. Halı saha inşaatımız Ferahim Şalvuz’da başladı bu yılın sonunda bitecek. Bahçe mahallesindeki halı saha inşaatımızın bitmesi yakın, Şahin Mahallesindeki halı saha inşaatımızın bitmesi yakın, Girne Mahallesinde taziye evi ihtiyacı vardı.

31 Temmuz’da ihalesi var. Bu yılın sonunda o da bitecek. Barbaros Mahallesi’nde 2 adet camimiz devam ediyor. Ayrıca Barbaros Mahallesi’nde 1 halı saha inşaatımızda devam ediyor. Halı saha inşaatımız bu yılın sonunda bitecek, camide inşallah 2019 Şubat ayında bitecek. Ergenekon Mahallesinde Ayyıldızlı cami inşaatımız devam ediyor. Akşemsettin Mahallesi, Akdeniz Sitesinin oradaki cami inşaatımız devam ediyor.

Kavaklı Mahallemizdeki cami inşaatımız devam ediyor. Ayrıca Emekliler Lokali inşaat bitti, iç teşrifatını yaptıktan sonra Tüm Emekliler Derneği’ne teslim edeceğiz. Anıt Mahallesinde Pazar yeri inşaatımız devam ediyor. Anıt Mahallesi’nde cami inşaatı ve Pazar yeri inşaatını yapabilmemiz için yeri kamulaştırmamız lazımdı. 6.5 Milyon TL’ye kamulaştırmaya para ödedik ve şu anda Pazar yeri inşaatımızın bitmesi yakın inşallah Ekim ayında Anıt mahalle sakinlerimizin hizmetine geçecek. Köylerimizle ilgili 3 adet cami inşaatımız devam ediyor.

Şu anda Takbaş, Böğrüeğri ve Ardıçlı  köyümüzde cami inşaatımız devam ediyor. Ayrıca Odalar Birliği binası olarak, eski maliye binamız. İhalesini yaptık. İnşaat başladı. Bu yılın sonunda 18 odamızı şu onda bizim odalar birliği binası diye nitelendirdiğimiz yere taşıyacağız. Hiç kimseden bir ücret talep etmiyoruz. Her zaman oda başkanlarımızın yanındayız.

Milli Eğitim Müdürlüğümüze 13 yıldır yapılamayan, örtü bedelleri ödenemeyen 2 okul inşaatının yapılabilmesi için 500 Bin TL bütçemizden, meclisimizden karar alarak para ödedik. Hepinizin bildiği gibi Gıda İhtisas Sanayi, Organize Sanayi’nin yapılabilmesi için 300 Bin TL Ticaret ve Sanayi Odası’na Çet raporları için meclisimizden karar alarak para aktardık. Tarsus’umuzu kurtaracak projelerden bir tanesi de Gıda ve İhtisas Sanayi’nin bir an önce yapılmasıdır.

Allah’a çok şükür. Cenab-ı Allah bana doğduğum, büyüdüğüm yerde hizmet etme imkanı verdi. Ayrım yapmadan, ayırmadan eşit hizmet anlayışıyla çalışıyorum. Allah nasip ederse de çalışmaya devam edeceğim” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
23
açık
banner64
Namaz Vakti 27 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1