Azerbaycan'ın Merhum Cumhurbaşkanı Aliyev, Tarsus’ta anıldı

GÜNCEL 09.05.2017, 23:58 09.05.2017, 23:58
Azerbaycan'ın Merhum Cumhurbaşkanı Aliyev, Tarsus’ta anıldı
Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, 94’üncü doğum gününde Tarsus’ta Haydar Aliyev Parkı’nda anıldı.

Haydar Aliyev Parkında gerçekleşen program, Tarsus Halk Eğitim Merkezi Çocuk Halk Oyunları ekibi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin folklor oynamaları ile Kampüs Okullarının minik öğrencilerinin mehteran gösterisi ve Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can’ın kızı İrem Can’ın Azerbaycan şiirini okumasıyla başladı.

Yapılan gösterilerin ardından Belediye Başkanı Şevket Can, açılış konuşmasını yaptı.

Azerbaycan ile doğuştan gelen bir kardeşliğin olduğunu söyleyen Başkan Can, “2007 yılında Bakü’nün alt belediyelerinden birisi olan Hatai şehri ile imzaladığımız kardeşlik protokolünden sonra 2009 yılında hizmete açtığımız parkımız, 2015 yılında aldığımız meclis kararı ile Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı, büyük devlet adamı Haydar Aliyev ismini verdik. Bugün Haydar Aliyev'in 94. doğum gününü kutlamak için burada bulunmaktayız.

Merhum Haydar Aliyev, Azerbaycan'da nasıl sevilip sayılmakta ise, biz de aynı şekilde sevip sayıyoruz. Büyük Önder Haydar Aliyev 2003’te aramızdan ayrılana kadar bu kardeşliğin ve bağın daha da güçlenmesi için elinden geleni yapmış ve “İki Devlet bir Millet” lafıyla da bu bağa derin vurgu yapmıştır.

Bizim Azerbaycan halkı ile doğuştan gelen bir kardeşliğimiz vardır. Tarihin derinliklerinden günümüze uzanan bu kardeşlik çerçevesinde ilişkilerimiz bundan sonra daha da güçlenecek tek millet iki devlet anlayışı içerisinde sosyal ve ekonomik yönden yeni ufuklara yelken açacaktır. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimizdir, hüznü bizim hüznümüzdür” demiştir.

İşte bu anlayışla yola çıkarak Türkiye-Azerbaycan dostluğu ve kardeşliğinin devamı için çalışacağız. Azerbaycan Türkiye kardeşliği en güzel seviyeye çıkacak sonsuza kadar sürecektir. Kardeş ülkemiz Azerbaycan’la ilişkilerimizin daha da güçlenmesine yol açacağına inandığımız bu programımıza katılıp bu onurlu günümüzde aramızda bulunarak bizleri şereflendirdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum dedi.

Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Haydar Aliyev Türk dünyasında önemli hizmetler yaptığını söyledi.

Kaymakam Ünal, “ Biz hep diyoruz ki, “Biz tek milletiz iki devletiz. Özümüz bir sözümüz bir.” 10 Mayıs 1923’te Haydar Aliyev doğmuş ve Atatürk’ün bütün prensiplerinin içerisindekileri aynen uygulamış ve 1993 yılında Azerbaycan bağımsızlığına kavuşmuştur. Bizim için Atatürk nasıl büyük Atatürk ise,  Haydar  Aliyev’de Azerbaycanlı  Kardeşlerimiz  için bir Atatürk’tür” şeklinde konuştu.

Azerbaycan’ın Türkiye için gerçekten bir can olduğunu belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, bir kardeş olduğunu söyledi.

Başkan Kocamaz, “Azerbaycan ismi içerisinde gerçekten Türkiye için bir can, bir kardeş mesafesinde. Çocukluğumuzdan bu yana dört gözle beklediğimiz, bir gün mutlaka kavuşacağımız Azerbaycan ve diğer Türk Dünyası ile hülyalarımız Allah’a binlerce şükürler olsun ki, 1990’dan sonra hayat buldu ve birbirimize kavuştuk, aradaki duvarlar yıkıldı.

Birbirimizin varlığını kucaklaşarak hissettik. Gerçekten Aziz Atatürk’ün 1930’lu yıllarda belirttiği gibi bu günleri dört gözle bekliyorduk ve rahmetli Başbuğumuzda bu günlerin mutlaka geleceğini ve Türk dünyasının kucaklaşacağını belirtiyordu ve çok şükür rahmetli Başbuğ öbür dünyaya gözü açık gitmedi. Bu duvarların yıkılmasını ömrü boyunca verdiği mücadelenin artık sübuta erdiğini bizzat gördü.

Biz bugün geldiğimiz günlerde bu kentte yerel yönetici olarak, görev aldığımız andan itibaren hülyalarımızı gerçeğe dönüştürmek düşüncesiyle günlük belediyecilik hizmetlerinin dışında kentin ufkunu bir yerlere aşmak istedik. Kentin ufkunu Türk Dünyasına açmak istedik.

İnsanlarımızın bir araya gelmesini, kaynaşmasını, birbiriyle bütünleşmesini hep düşündük. Bugün geldiğimiz noktada Allah’a binlerce şükürler ediyoruz, Azerbaycanlı kardeşlerimizin, kandaşlarımız, artık hiçbir yerden izin almadan, direk olarak gelip bizimle buluşabiliyor, bizler de aynı şekilde oralara gidip kardeşlerimizle kucaklaşabiliyoruz.

Dilimiz bir, dinimiz bir, inancımız bir ve soyumuz bir. Bir milletin ayakta durması için mutlaka dil birliği gerekiyor. Bunu merhum Ziya Gökalp Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak eserinde çok veciz bir şekilde ifade ediyor. Azeri kardeşlerimizle dil konusunda çok fazla bir problemimiz yok ama Azerbaycan dışındaki Türk Dünyasıyla anlaşmakta maalesef zorluk çekiyoruz.

İnşallah yine dileğimiz o ki bu diğer Türk kardeşlerimizle ortak bir alfabe etrafında birleşip birbirimizi çok daha yakından tanıyabiliriz. Hepimiz belli bir yaşlara gelmiş bu kentlere hizmet eden, bu ülkeye hizmet eden insanlar olarak, sorumluluk taşıyoruz. Önemli olan bu tür etkinliklerin bizden sonra da devam ettirilmesi, özellikle bizden sonraki nesillerin birbirine sahip çıkması, birbiriyle çok daha sıkı ilişkiler içerisine girmesidir.

Ben bu kentte, Tarsusumuzda, Haydar Aliyev’in ruhunun aramızda dolaşmasından, Haydar Aliyev’in bizleri buluşturmasından dolayı gerçekten onur duyuyorum. Bu ruhun yeniden tesis edilmesinde, bu kardeşliğin  yeniden tesis edilmesinde, bu ruhun yeniden canlandırılmasında çorbada zerre kadar tuzumuz varsa bundan onur duyarız. Başlattığımız bu hareketin şimdide pek çok değerli Belediye Başkanımız Şevket Can ve Hatai Belediye Başkanımız ve Valimiz tarafından da sürdürülüyor olması gerçekten de onur verici  bir olay.

Bu kardeşliğin, bu birlikteliğin devam etmesini temenni ediyorum. Rahmetli Haydar Aliyev’in ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Dünyasının çok önemli yol başçıları olduğunu, çok önemli fikir ve devlet adamları olduğunu bunların ortaya koyduğu fikirler doğrultusunda hep birlikte yürümemiz gerektiğini belirtiyorum” ifadesini kullandı.

Hatai Milletvekili Hüseyin Bala Miralamov ise yaptığı konuşmada, Türkiye ile Azerbaycan’ın ilelebet kardeş kalacağını belirterek, “Hepinize teşekkür ediyorum ve minnettarım. Türk Dünyasının liderlerinden biri elbetteki Mustafa Kemal Atatürk’tür. İkincisi bizim ülkemizin ulu önderimiz Haydar Aliyev’dir. Hem Mustafa Kemal Atatürk hem de Haydar Aliyev sonsuza kadar olacaktır. Ve inanın ki Türk dünyası ebedi olacaktır. Gelecek nesillerimiz bu amaçları sürdürmeye devam edecektir” dedi.

Hatai Valisi Razim Mamadov, her milletin tarihinde müstesna rol oynamış ve milletin kaderini değiştiren liderleri olduğunu söyledi.

Vali Mamadov, “Bugün burada olmamıza sebep olan herkese teşekkür ediyorum. Her bir milletin tarihinde müstesna rol oynamış ve milletinin kaderini değiştirmiş yön vermiş, devirler ve nesiller değişse de hiçbir zaman unutulmayacak büyük liderler vardır. Böyle insanların büyüklüğü yıllar geçtikçe daha net görülmektedir.

Bu insanlardan biri de kuşkusuz Azerbaycan halkının milli lideri Haydar Aliyev’dir. Sovyetler birliği döneminden bağımsız Azerbaycan dönemine kadar geçen tarihi süreçte hem dünyada hem de  Azerbaycan’da çok şeyler değişmiştir. Ama bizim için değişmeyen tek şey Haydar Aliyev’in şahsiyetine duyulan saygı ve sevgidir. Bilindiği gibi 1991 yılında bağımsızlığını yeniden kazanmış Azerbaycan Cumhuriyeti çeşitli zorluklarla karşılaşmış. Ekonomisi tamamen çökmüş genç cumhuriyet iç çatışmalar ve dış baskılar sonucu 1920’de olduğu gibi bağımsızlığını yeniden kaybetme tehlikesine maruz kalmıştır.  

Böylesine sancılı bir dönemde yeniden siyasete dönen ve iki dönem cumhurbaşkanı olan Haydar Aliyev halkının ondan beklediği misyonu başarıyla tamamlamış ülkesini parçalanma tehlikesinden kurtarmıştır. Haydar Aliyev dünyasın’da Türkiye ile ilişkilere her zaman özel önem verilmiştir. Zira Türkiye ve Azerbaycan’ı bir milletin iki devleti olarak görmüştür. Meydanlara alanlara bu iki devletin sevgisinin sonucu olarak meydanlara alanlara Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Haydar Aliyev’in isimleri verilmiştir. Hala Azerbaycan’da ve Türkiye’de isimler verilmeye devam edilmektedir. Herkese Türk misafirperverliği için teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Türki dünyasında bu tür kardeşliğin ilelebet sürmesini dileyen Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov, “Ulu önderimizin adını taşıyan bu güzel parkta gardaş Azerbaycan’dan size sevgiler saygılar getirdim. Azerbaycan ve Türkiye arasında ki derin dostluk ve gardaşlık eski tarihlere dayanmaktadır. Azerbaycan’ın büyük lideri Haydar Aliyev’in bir millet iki devlet, Büyük Atatürk’ün ise Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir lafları ülkelerimiz arasındaki gardaşlığın göstergesidir” cümlesini kullandı.

Konuşmaların ardından Haydar Aliyev Anıtı’na çiçekler bırakıldı. Haydar Aliyev parkına fidan dikiminden sonra program törene katılanların Haydar Aliyev Parkı’nı gezmesi ve hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.

Törene Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kardeş şehir Hatai Valisi Razim Mamadov, Milletvekili Hüseyin Bala Miralamov, Hatai Vali Yardımcısı Penah İmanov, Hatai Belediye Başkan Yardımcısı Aliyar Aliyev, Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, MHP Mersin İl Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, İlçe Jandarma Komutanı Mahmut Erin, MHP Tarsus İlçe Başkanı Ertuğrul Bodur, Tarsus Müftüsü Hayri Erenay, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak, oda ve dernek başkanları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ile çok sayıda davetli katıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
25
açık
banner64
Namaz Vakti 21 Mayıs 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:23
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:53
Yatsı 21:24
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Antalyaspor 38 59
7. Beşiktaş 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31