banner52

Yıldız Ventures gıda ve perakende startup'larına yatırım yapmayı sürdürecek

- Yıldız Ventures Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Yahya Ülker:- "Yatırım programlarımızla startup ekosistemini destekleyerek sektöre katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Yeni iş modelleri ve fikirlerini değerlendirmeye devam ediyor, yeni girişimlerin hayata geçmesini sağlamayı, bazılarını da yatırımlarımızla daha da büyütmeyi hedefliyoruz"- "7 binden fazla ürün çeşidiyle kolay ve pratik bir alışveriş deneyimi sunan istegelsin, şu anda İstanbul, Kocaeli, Ankara, Bodrum, Eskişehir, İzmir’de faaliyet gösteriyor. 2020’de hızlı bir büyüme gösteren istegelsin’in, 2021 yılında da yeni şehirlere açılarak bu büyümeyi sürdürmesini bekliyoruz"- "Toplamda altı startup’a hızlandırma programı kapsamında yatırım yaptık. 2020’deki ikinci Hızlandırma Programı’na seçilen startup’lar Arkim, Paragon Pure ve Nom oldu. İlk aşamada bu girişimlere 75 bin dolar finansal destek sağladık"

Genel 06.03.2021, 11:04
Yıldız Ventures gıda ve perakende startup'larına yatırım yapmayı sürdürecek

İSTANBUL (AA) - MUSAB TURAN - Yıldız Ventures Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Yahya Ülker, "2021’in girişim ekosistemi için önceki yıllara göre daha hareketli olacağını tahmin ediyorum. Yıldız Ventures olarak odak noktamızda gıda ve perakende sektörlerindeki girişimler var. Global ortağımız Sente Foundry ile birlikte gerçekleştirdiğimiz hızlandırma programımız kapsamında, gıda alanında bu yıl en az üç erken aşama startupa yatırım yapmayı planlıyoruz." dedi.

Ülker, AA muhabirine Yıldız Holding'in girişimcilik ekosistemini desteklemek için kurduğu Yıldız Ventures'in çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının her alanda değişimi hızlandırdığını ifade eden Ülker, yepyeni ihtiyaçların ortaya çıktığını söyledi.

Sosyal ve kurumsal hayattaki değişimin belki de tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar hızlı gerçekleştiğini anlatan Ülker, "Bu değişim, yeni şirket ve girişimlerin doğması için de çok verimli bir ortam hazırladı, hazırlamaya da devam ediyor. Bu doğrultuda her alanda yeni yatırımların daha da hız kazanacağını düşünüyorum; yeni fikirler, yeni iş alanları, mevcut iş alanlarının dönüşümü… Bu açıdan bakınca hem yatırımcılar hem de girişimciler için elbette zor ama bir o kadar da heyecan verici bir dönemden geçiyoruz." diye konuştu.

Yatırım fonlarının ya da risk sermayesi şirketlerinin sayısının sürekli arttığını belirten Ülker, kurumsal şirketlerin birbiri ardına kendi fonlarını kurduklarını, startupların sayısının da kayda değer oranda arttığını söyledi.

Türkiye'nin, genç ve yeni fikirlere son derece açık bir girişimci ekosistemine sahip olduğunu aktaran Ülker, önümüzdeki süreçte bu potansiyelin tüm dünyada daha da büyük bir ilgi göreceğine emin olduğunu kaydetti.

Ülker, "Yıldız Ventures olarak biz de yatırım programlarımızla startup ekosistemini destekleyerek sektöre katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Yeni iş modelleri ve fikirlerini değerlendirmeye devam ediyor, yeni girişimlerin hayata geçmesini sağlamayı, bazılarını da yatırımlarımızla daha da büyütmeyi hedefliyoruz." bilgilerini verdi.


- "istegelsin, pazara yön veren yenilikçi bir girişim olarak öne çıktı"


Ülker, 2020’de gündemlerinin oldukça yoğun geçtiğini ifade ederek, bu yıl daha fazla yoğunluk beklediklerini söyledi.

Ülker şunları kaydetti:

"Yıldız Ventures olarak üç ana faaliyetimiz var: inkübasyon, finansal yatırım ve gıda odağı ile yürütülecek girişim hızlandırma programı.

İnkübasyon kapsamında daha çok ana iş dikeylerimizi destekleyecek fikirleri değerlendiriyoruz. Mevcut işlerimizi stratejik ve teknolojik olarak destekleyen fikirleri Yıldız Ventures bünyesinde geliştirmeye, olgunlaştırmaya odaklanıyoruz. Dünyaya paralel olarak Türkiye’de de e-ticaret pandemi döneminde büyük atılım ve genişleme gösterdi. Geçen yıl yaptığımız en büyük inkübasyon yatırımı, bu alandaki yetkinliğimizi ve gücümüzü destekleyeceğine inandığımız istegelsin oldu. Yıldız Ventures’ın sağladığı know-how sayesinde, Türkiye’nin ilk online süpermarketi istegelsin, online market alışverişi noktasında pazara yön veren, yenilikçi bir girişim olarak öne çıktı.

Yine gıda alanında yatırım yaptığımız bir diğer girişim de EuroFresh oldu. Bu girişim, değişen tüketici davranışlarına paralel olarak, kullanımı son derece pratik, yıkanmış ve doğranmış sebze meyveleri müşterilerine ulaştırıyor.

Finansal yatırım tarafında çalışmalarımıza daha geniş bir odakla devam ediyoruz. Geçen yıl birçok girişimle bir araya geldik. 2020 özellikle FinTech, SaaS (software as a service) ve yapay zeka alanlarında hareketlilik yaşanan bir yıldı. Bu alanlarla da kısıtlı olmamak üzere, finansal ve stratejik destek arayışında olan, yüksek potansiyelli ve büyüme gösteren girişimleri değerlendirmeye devam edeceğiz."


- Destek alan girişimlerin ilk müşterisi Yıldız Holding oluyor


Ülker, erken aşama gıda girişimlerini desteklemek amacıyla başlattıkları hızlandırma programını global iş ortağı Chicago merkezli Sente Foundry ile birlikte yürüttüklerini ifade ederek, program kapsamında öncelikle girişimcilerin başvurularını değerlendirdiklerini söyledi.

Stratejik açıdan uygun olduğunu düşündükleri girişimlerle de altı haftalık hızlandırma modülünü başlattıklarını anlatan Ülker, "Bu şekilde toplamda altı startupa hızlandırma programı kapsamında yatırım yaptık. 2020’deki ikinci Hızlandırma Programı’na seçilen startuplar Arkim, Paragon Pure ve Nom oldu. İlk aşamada bu girişimlere 75 bin dolar finansal destek sağladık. Finansal desteğin yanı sıra, en az bu kadar önemli bir başka desteğimiz ise girişimlerin Yıldız Ventures referansıyla kurumsal firmalarla iş birliği yapma fırsatı bulması; aynı zamanda ilk müşterilerinin Yıldız Holding şirketleri olması gibi değerli bir fırsatı da sunuyoruz" bilgilerini verdi.


- "istegelsin, kullanıcılarına market alışverişinde her anlamda yeni nesil bir deneyim yaşatıyor"


Üker, Yıldız Ventures olarak, bugüne kadarki en büyük finansal yatırımı, 30 milyon dolarlık yatırım rakamıyla istegelsin'e yaptıklarını ifade ederek, "istegelsin Türkiye’nin ilk online süpermarketi olarak, kısa sürede sektörün önemli oyuncularından biri oldu. 7 binden fazla ürün çeşidiyle kolay ve pratik bir alışveriş deneyimi sunan istegelsin, şu anda İstanbul, Kocaeli, Ankara, Bodrum, Eskişehir, İzmir’de faaliyet gösteriyor. 2020’de hızlı bir büyüme gösteren istegelsin’in, 2021 yılında da yeni şehirlere açılarak bu büyümeyi sürdürmesini bekliyoruz." dedi.

istegelsin'in online süpermarket hizmetini bir servis olarak başka firmalara da sunduğunu aktaran Ülker, geçen yıl Apsiyon ve su siparişi uygulaması Bisu ile iş birliğinin duyurulduğunu söyledi.

Sonrasında ise Vodafone’la "Süpermarket Yanımda" uygulamasının hayata geçirildiğini aktaran Ülker, "Bu özelliğiyle istegelsin, yeni döneme uyum sağlayan değil, tam da yeni dönemin ihtiyaçları doğrultusunda doğan bir şirket. Kullanıcılarına da market alışverişinde her anlamda yeni nesil bir deneyim yaşatıyor. Örneğin Mastercard ile geliştirilen uygulamayla müşteriler sesli olarak sipariş verebiliyor. Bu yıl istegelsin için hem sesli sipariş gibi başka teknolojik yeniliklerin hem de yeni iş birliklerin hayata geçtiği bir yıl olacak." diye konuştu.


- "E-ticaret ve gıda sektörü konusunda yeni iş birlikleri ve girişimler artacak"


Ülker, girişim sermayelerinin yeni iş alanlarına odaklanmaya başladığı ve bu anlamda yatırımların hız kazanacağı bir dönemin eşiğinde olunduğunu belirterek, teknoloji odaklı girişimlerin artacağını söyledi.

Salgının global anlamda bazı sektörleri olumsuz etkilediğini anımsatan Ülker, girişimcilik ekosisteminin bu krizi fırsata çevirmeyi başardığını söyledi.

Bu dönemde bazı sektörlerin önemini artırdığını aktaran Ülker, salgın öncesi çok aşina olmadığımız yeni iş kollarının hayatımıza girdiğini kaydetti.

Salgınla beraber e-ticaret ve gıda sektörünün daha entegre bir şekilde çalışmaya başladığını belirten Ülker, "E-ticaret ve gıda sektörü konusunda yeni iş birlikleri ve girişimler artacak." dedi.

Geçen yılın girişim ekosisteminin büyüdüğü bir yıl olduğunu anlatan Ülker, şöyle konuştu:

"2021’in girişim ekosistemi için önceki yıllara göre daha hareketli olacağını tahmin ediyorum. Yıldız Ventures olarak odak noktamızda gıda ve perakende sektörlerindeki girişimler var. Sente Foundry ile birlikte gerçekleştirdiğimiz hızlandırma programımız kapsamında, gıda alanında bu yıl en az üç erken aşama startupa yatırım yapmayı planlıyoruz. Türkiye’den daha fazla girişimin global arenada kendine yer bulacağına inanıyorum. Biz de Yıldız Ventures’da trendleri takip ederek yatırımlarımızı yeni odak alanlarına yönlendireceğiz.

İnkübasyon tarafında işimize stratejik olarak değer katabileceğini düşündüğümüz fikirlere veya erken aşamadaki girişimlere öncelik veriyoruz. Finansal yatırım tarafında ise her sektörden girişime açık bir yapımız bulunuyor. Ekip, ürün, iş modeli, ticarileştirme stratejisi, hedef pazarlar gibi kriterlere göre girişimleri değerlendirip yatırım kararı veriyoruz. Bunu yaparken herhangi bir coğrafi sınırlandırmamız yok ama önceliğimizin Yıldız Holding’in hali hazırda ayak izinin bulunduğu coğrafyalar olduğunu söyleyebiliriz."


- "Startuplara destek vermeyi sürdüreceğiz"


Yıldız Ventures Kurucusu ve CEO'su Yahya Ülker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2021’de mevcut yatırımlarımızı desteklemeye devam ederek büyümelerine ivme kazandıracağız. Öte yandan Yıldız Ventures olarak trendleri ve başta gıda, perakende ve teknoloji alanlarında olmak üzere gelişmeleri sürekli izleyen bir yapımız var. Bu da işimizin önemli bir kısmını oluşturuyor. Elbette startuplara destek vermeyi, yatırım yapmak ve desteklemek için yeni fikir ve girişimleri aramayı, takip etmeyi sürdüreceğiz."Yorumlar (0)
16
açık
banner64
Namaz Vakti 13 Nisan 2021
İmsak 04:39
Güneş 06:03
Öğle 12:47
İkindi 16:26
Akşam 19:21
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23