banner52

İŞ DÜNYASI SÖYLEŞİLERİ - Kibar Holding ve şirketlerinden çevre esnafa destek

- Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar:- "Yönetim ofisimizde ve mümkün olan bağlı şirketlerimizde çevre esnafın da istifade etmesi için olabildiğince dengeli şekilde, her gün başkasından olacak şekilde sipariş veriyoruz. Esnafımıza da destek olsun, hiç olmazsa akmasa da damlasın diye"- "Bizlerin çok fazla evde kalması mümkün olmuyor. Çünkü günlük işlemlerin yapılabilmesi için bazı fiili imzalar gerekiyor, hayatın durmaması lazım"- "Futbolu severim, Beşiktaş taraftarayım ancak çok fanatik olduğumu söyleyemem"- "Toplum sorunlarına karşı her daim duyarlı olduk. Düzenli KSS çalışmalarımız ve projelerimizin yanı sıra yaptığımız önemli destekler de mevcut ancak bunların reklamını yapmayı tercih etmiyoruz. Yalnız şunu söyleyebilirim; sosyal sorumluluk tarafında 2021 bütçemiz 2020'ye göre daha güçlü"

Genel 21.02.2021, 11:07
İŞ DÜNYASI SÖYLEŞİLERİ - Kibar Holding ve şirketlerinden çevre esnafa destek

İSTANBUL (AA) - MUSAB TURAN - Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, "Yönetim ofisimizde ve mümkün olan bağlı şirketlerimizde çevre esnafın da istifade etmesi için olabildiğince dengeli şekilde, her gün başkasından olacak şekilde sipariş veriyoruz. Esnafımıza da destek olsun, hiç olmazsa akmasa da damlasın diye..." ifadelerini kullandı.

Kibar, "İş Dünyası Söyleşileri" kapsamında, AA muhabirine yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını süresince iş yaşamının nasıl devam ettiği ve kendisi hakkında merak edilenleri anlattı.

Kibar Holding'in 2020'yi salgının getirdiği daralmaya rağmen başarılı geçirdiğini ifade eden Kibar, "Geçtiğimiz yılın 2. çeyreğinde sektörler pandemiden daha yoğun etkilendi. 3. çeyrekte toparlama sürecine girildi. 4. çeyrekte, Avrupa'nın ve diğer pazarların açılmasıyla tedarik imkanları realize olabildiğince üretim faaliyetlerimizi devam ettirmeye çalıştık." diye konuştu.

Salgın boyunca gerekli tedbirleri alarak sanayi faaliyetlerini devam ettirmeye çalıştıklarını aktaran Kibar, "Pandeminin etkin olduğu dönemlerde hemen hemen bir vardiyayı pandemiyle ilgili sağlık sorunları nedeniyle kaybettik diyebilirim. Ofis çalışanlarımız olabildiğince evden çalıştı." dedi.

Kibar, Holding bünyesinde ofis çalışanları için evden çalışmayı yaygınlaştırdıklarını, bunu olabildiğince kalıcı hale getireceklerini bildirdi.

2021 yılında emtia ve lojistik kaynaklı sıkıntıların tüm sektörleri etkileyebileceğini ifade ederek, "Bu yılın 2020'den daha iyi geçeceğini öngörüyoruz. Sanırım birçok emtia ve malzemelerde de zaman zaman lojistikten kaynaklı sorunlar olabilir. Çünkü birtakım coğrafyalardan diğer coğrafyalara konteyner, kamyon, gemi taşımacılığında biraz sıkıntılar yaşanıyor bu süreçte. Halihazırda da yaşanmakta. Bunlar kaynaklı sorunları da daha yakın takip ederek planlamalarda büyük aksama olmadığı takdirde bu yılın geçen yıldan yüzde 10 daha iyi olmasını bekliyoruz." şeklinde konuştu.


- "Aynı sistematiğimiz, daha öncesi nasılsa aynen devam ediyor"


Ali Kibar, şirket çalışanlarına ve topluma olan sorumlulukları gereği hadiseleri değerlendirirken kullandığı dile dikkat ettiğini belirterek, "Gerçekleri karamsar anlatmak var, iyimser anlatmak var, bir de gerçeği olduğu gibisine yakın söylemek var. Biz olduğu gibisine yakın söylemeye çalışıyoruz. Hayatın gerçeklerini bilfiil yaşıyoruz yani." ifadelerini kullandı.

Kovid-19 salgınıyla beraber evden çalışmanın yaygınlaşmasına karşın patronların genelde resmi imzalar nedeniyle ofise gitmeyi sürdürdüğünü aktaran Kibar, şunları kaydetti:

"Ofis çalışanı beyaz yakalı arkadaşlarımızı evlerden çalıştıracak şekilde dönüşümlü modellemeyi yaptık ama belirli birkaç kişi olarak sokağa çıkma yasaklarının olduğu günler hariç her gün işimizin başındayız. Sabah geliyoruz, akşam aynı mesaimiz, aynı sistematiğimiz, daha öncesi nasılsa aynen devam ediyor. Tabii ki maske ve mesafe ile yeni normalin getirdiği düzenlemelere uyum sağlayacak şekilde... Bizlerin çok fazla evde kalması mümkün olmuyor. Çünkü günlük işlemlerin yapılabilmesi için bazı fiili imzalar gerekiyor, hayatın durmaması lazım. Sürekli gün içinde saati, zamanı tam belli olmayan, pat diye icap eden konular olabiliyor. Her ne kadar planlasanız da günün saatlerini göz önüne aldığınızda çok uzak kalamıyorsunuz.

Bir noktada aslında işlerin yapılması, yetkiler konusunda arkadaşlarımıza ne kadar delege etsek de şirketimizin sistematiğine uyum sağlayacak yönetsel gereksinimlere ihtiyaç duyulan noktalarda bazı stratejik konuşmalar icap ediyor. Online toplantılar da fiziki toplantılar kadar verimli olamayabiliyor. O nedenle yönetimden olan arkadaşlarımızın bazı konuları yüz yüze konuşması, anlatması gerekiyor."


- "Ofisimin kapısı her zaman açık"


Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kibar, salgının en yoğun günlerinde anlık olarak vermesi gereken önemli kararlar olduğunu hatırlatarak, "Biz baştan itibaren herhangi bir söylentiye mahal vermemek için iletişimimizi tüm fabrikalarımız ve çalışan arkadaşlarımıza günlük ve haftalık olarak yaptık. İnsanlar ne olup ne olmadığını yönetimden şeffaflıkla görürlerse duyduklarına değil, yönetimin reel olan verilerine itibar etme durumu olur." diye konuştu.

Salgının şahsi iş yaşamında rutinleri değiştirmediğini ifade eden Kibar, "Eskiden ne yapıyorsak aynen onu yapmaya devam ediyoruz." dedi.

Holding bünyesindeki tesislere ve yönetim ofisine ziyaretçi kabulünü asgariye indirdiklerini bildiren Kibar, "Eskiden ofiste öğle yemeği yerdik, pandemi döneminde hep evden getirdik. Çünkü restoranlar da kapalıydı. Şimdi yönetim ofisimizde ve mümkün olan bağlı şirketlerimizde çevre esnafın da istifade etmesi için olabildiğince dengeli şekilde, her gün başka işletmeden olacak şekilde sipariş veriyoruz. Esnafımıza da destek olsun, hiç olmazsa akmasa da damlasın diye..." şeklinde konuştu.

Tüm çalışma arkadaşlarını ailenin bir parçası olarak gördüğünü, herkesin iletişimini birbiriyle sevgi ve saygı çerçevesinde devam ettirdiğini belirten Kibar, ofisinin kapısının her zaman açık olduğunu, işi ve ihtiyacı olan çalışma arkadaşlarının kendisini herhangi bir saatte ziyaret edebileceğini söyledi.


- "Sosyal medyaya kendimi kaptırmıyorum"


Ali Kibar, 38 yıldır bilfiil iş yaşamının içinde olduğunu, zamanının büyük bölümünü iş yerinde geçirdiğini anlattı. Haberleri takip ettiğini belirten Kibar, "Ekonomi haberlerine bakıyorum, saat başı haberleri oluyor... Onları rutin olarak olabildiğince takip etmeye çalışıyoruz. Zaman zaman sosyal medyada haber bombardımanı oluyor. Çok fazla kendimi kaptırmıyorum. Çünkü orada bazıları doğru, bazıları yanlış olabiliyor. Birtakım algı enstrümanları oluyor." dedi.

Akıllı saat kullanmaya gerek görmediğini aktaran Kibar, sağlığına olabildiğince dikkat ettiğini söyledi.


- "Rica telefonlarından gocunmuyorum"


Ali Kibar, eş dost telefonlarıyla gelen iş, burs ve hayır ricalarını elinden geldiğince sonuçlandırmaya çalıştığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bazen çok geliyor rica telefonları. Olabilecek konular, zaten aktarılacak yerler varsa oralara aktarıyoruz, çözmeye çalışıyorlar. Yapabileceğimiz bir şeyse yardımcı olmaya çalışıyoruz. Olabilecek bir şey değilse ya söylüyoruz ya sessiz kalıyoruz. Ancak genel olarak rica telefonlarından gocunmuyorum. Sadece bizim toplumumuz değil, dünya zor bir süreçten geçiyor. Onun için olabilecek ne varsa herkesin bir tarafından tutmaya çalışması lazım. Bu toplum olmanın sorumluluğu... Kişisel olarak iyi olmanız pek bir anlam ifade etmiyor, toplum olarak iyi olmanız lazım."


- "Hatalarınızdan ders alıyorsunuz, aynı hataları bir daha yapmamaya çalışıyorsunuz"


Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kibar, çalışanların aileleri de dahil edildiğinde 26 bin kişinin geleceğiyle ilgili önemli kararlar vermek zorunda olduğunu, tedarikçiler, hizmet alınan kurumlar dahil edildiğinde çok daha kalabalık bir kesimin hayatına dokunduklarını söyledi.

Kibar, "Bir ekosistemin parçasıyız. Bizim fazla çalışmamız şu anlamda önemli; bizden etkilenen birçok insanın ekmeği sıkıntıya girmesin diye aynı çalışma tempomuzu hala devam ettiriyoruz. Bu şudur; siz işinizi olabildiğince doğru yaparsınız, konjonktür iyi olur, kötü olur, şu gerekçeler, bu gerekçeler, sizin yaptığınız elleçlemenin dışındaki faktörler zaten sizin yönlendirebileceğiniz hususlar değildir. Buradaki sorumluluk, yönetici olarak bizlerin olabildiğince işleri olumlu tarafa götürecek sorumlulukları almasıdır. Yoksa kimse kimsenin sırtına 'bu kadar insanı istihdam et' diye yük koymuyor. Hatalarınızdan ders alıyorsunuz, aynı hataları bir daha yapmamaya çalışıyorsunuz. Hayat da böyle bir şey zaten. Özel hayatınızda da hatalar yapabilirsiniz, iş hayatınızda da... Bir sonraki sefer aynı hataları yapmamaya çalışıyorsunuz." şeklinde konuştu.


- "Önceliğimiz toplumla birlikte yaşamak"


Kayserili olduğunu hatırlatan Kibar, ticaretin genlerinde bulunduğunu, "kendisini iş insanı olarak bulduğunu" söyledi.

Kibar, "Futbolu severim, Beşiktaş taraftarıyım ancak çok fanatik olduğumu söyleyemem." dedi. Türk futbolunun son dönemde azalan başarı grafiğini üzüntüyle izlediğini ifade eden Kibar, altyapıdan oyuncu yetiştirmek için daha kararlı bir iradenin oluşması gerektiğini söyledi.

Kurumsal hayır faaliyetlerine ve sosyal sorumluluğa önem verdiklerini dile getiren Kibar, "Toplum sorunlarına karşı her daim duyarlı olduk. Düzenli kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) çalışmalarımız ve projelerimizin yanı sıra yaptığımız önemli destekler de mevcut ancak bunların reklamını yapmayı tercih etmiyoruz. Yalnız şunu söyleyebilirim; sosyal sorumluluk tarafında 2021 bütçemiz 2020'ye göre daha güçlü. Önceliğimiz yaşamak, toplumla birlikte yaşamak... Tek başına yaşadığınızda ne olacak ki?" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
10
açık
banner64
Namaz Vakti 14 Nisan 2021
İmsak 04:38
Güneş 06:02
Öğle 12:47
İkindi 16:26
Akşam 19:22
Yatsı 20:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 29 57
4. Altay 29 53
5. Altınordu 30 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Tuzlaspor 30 44
9. Ümraniye 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23