Kaspersky, aşı araştırmalarıyla ilgili iki yeni gelişmiş tehdidi ortaya çıkardı

- Kaspersky Güvenlik Uzmanı Seongsu Park:- "Şu anda aşı araştırması veya kriz yönetimi gibi faaliyetlerde bulunan tüm kuruluşların siber saldırılara karşı dikkatli olması gerektiğine inanıyoruz"

EKONOMİ 30.12.2020, 11:15
Kaspersky, aşı araştırmalarıyla ilgili iki yeni gelişmiş tehdidi ortaya çıkardı

İSTANBUL (AA) - Kaspersky araştırmacıları, 2020 sonbaharında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) araştırmasıyla ilgili bir Sağlık Bakanlığı kuruluşu ve bir ilaç şirketi olmak üzere yüksek nitelikli varlıkları hedef alan iki APT vakası (gelişmiş tehdit) belirledi.

Kaspersky'den yapılan açıklamaya göre, Kaspersky uzmanları, faaliyetlerin arkasında yüksek ihtimalle siber suç grubu Lazarus'un olduğunu düşünüyor.

Dünyadaki salgın ve kısıtlayıcı önlemler devam ederken, pek çok kurum aşı geliştirme çabalarını hızlandırmaya, bununla birlikte bazı tehdit aktörleri de kendi kazançları için bu durumdan yararlanmaya çalışıyor.

Kaspersky uzmanları, Lazarus grubunun çeşitli sektörleri hedef alan mevcut kampanyalarını izlemeye devam ederken, aktörün yalnızca birkaç ay önce Kovid-19 ile ilgili varlıkların peşine düştüğünü keşfetti. Bununla ilgili iki de yeni olay tespit edildi.

Bunlardan ilki, bir Sağlık Bakanlığı kurumuna yapılan saldırı. 27 Ekim 2020'de kuruluştaki iki Windows sunucusu karmaşık kötü amaçlı yazılımların saldırısına uğradı. Kullanılan kötü amaçlı yazılım, Kaspersky tarafından 'wAgent' olarak biliniyor. Tehdit yakından analiz edildiğinde, Sağlık Bakanlığına karşı kullanılan wAgent kötü amaçlı yazılımının, daha önce kripto para birimi işletmelerine yapılan saldırılarda kullanılan kötü amaçlı yazılım grubu Lazarus ile aynı bulaşma şemasına sahip olduğu ortaya çıktı.

İkinci saldırı, bir ilaç şirketini hedef alıyordu. Kaspersky telemetri verilerine göre, şirketin sistemleri 25 Eylül 2020'de ihlal edildi. Şirket, bir Kovid-19 aşısı geliştiriyor ve aynı zamanda bunu üretme ve dağıtma yetkisine sahip. Saldırganlar, bu kez daha önce güvenlik satıcısı tarafından Lazarus'a bağlanacağı bildirilen Bookcode kötü amaçlı yazılımını Güney Koreli bir yazılım şirketi aracılığıyla bir tedarik zinciri saldırısı için konuşlandırdı. Kaspersky araştırmacıları, Lazarus grubunun geçmişte Bookcode kötü amaçlı yazılımlarını teslim etmek için hedefli kimlik avı yaptığına veya web sitelerini stratejik olarak tehlikeye attığına da tanık olmuştu.

Her iki saldırıda da kullanılan wAgent ve Bookcode kötü amaçlı yazılımları, detaylı özelliklerle donatılmış arka kapı benzeri işlevlere sahip. Kötü amaçlı yazılım operatörü, son yükü dağıttıktan sonra kurbanın makinesini neredeyse istediği her şekilde kontrol edebilecek hale geliyor.

Kaspersky araştırmacıları, belirtilen çakışmalar göz önüne alındığında, her iki olayın büyük ihtimalle Lazarus grubuna bağlı olduğunu düşünüyor. Araştırma halen devam ediyor.


- "İki olay, Lazarus grubunun Kovid-19 ile ilgili istihbarata olan ilgisini ortaya koyuyor"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Güvenlik Uzmanı Seongsu Park, şunları kaydetti:

"Bu iki olay, Lazarus grubunun Kovid-19 ile ilgili istihbarata olan ilgisini ortaya koyuyor. Grup, çoğunlukla finansal faaliyetleriyle tanınıyor olsa da stratejik araştırmanın da peşinden gidebileceğini hatırlatmak isteriz. Şu anda aşı araştırması veya kriz yönetimi gibi faaliyetlerde bulunan tüm kuruluşların siber saldırılara karşı dikkatli olması gerektiğine inanıyoruz."

Kaspersky ürünleri, wAgent kötü amaçlı yazılımını HEUR:Trojan.Win32.Manuscrypt.gen ve Trojan.Win64.Manuscrypt.bx olarak algılıyor. Bookcode kötü amaçlı yazılımı Trojan.Win64.Manuscrypt.ce olarak tespit ediliyor.

Kaspersky, gelişmiş tehditlerden korunmak için şu güvenlik önlemlerinin alınmasını öneriyor:

"Hedeflenen saldırıların çoğu kimlik avı veya diğer sosyal mühendislik teknikleriyle başladığından personelinize temel siber güvenlik eğitimi verin. Kendi soruşturmalarını yürütmek isteyen kuruluşlara Kaspersky Threat Attribution Engine yardımcı olacaktır. Bu hizmet keşfedilen kötü amaçlı bir kodu kötü amaçlı yazılım veri tabanlarıyla eşleştirir ve kod benzerliklerine dayanarak daha önce ortaya çıkan APT kampanyalarıyla ilişkilendirir. Uç nokta düzeyinde algılama, araştırma ve olayların zamanında düzeltilmesi için Kaspersky Endpoint Detection and Response çözümlerini uygulayın. Temel uç nokta korumasını benimsemenin yanı sıra Kaspersky Anti Targeted Attack Platform gibi ağ düzeyinde gelişmiş tehditleri erken bir aşamada algılayan kurumsal düzeyde bir güvenlik çözümü kullanın."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 22 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P