HIS Travel, 2020'nin turizme etkisini ve seyahatlerin geleceğini açıkladı

- Çalışmaya göre, kontrollü seyahat etmek, risk yönetimi yapabilmek, dijital olmaya daha çok yaklaşmak ve teknolojiyi kullanabilmek seyahat politikalarında yeni bir sayfanın açılmasını sağlayacak- PCR testi, karantina uygulamaları ya da yaşanabilecek belirsizlik birçok seyahatseveri iç turizme yönlendirebilir

EKONOMİ 28.12.2020, 17:47
HIS Travel, 2020'nin turizme etkisini ve seyahatlerin geleceğini açıkladı

İSTANBUL (AA) - HIS Travel, 2020'nin turizme etkisini ve seyahatlerin geleceğini açıkladı.

HIS Travel'dan yapılan açıklamada, turizm sektörünün, bu yıl zor bir dönem yaşadığına dikkati çekildi.

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin derlediği makale çalışmasında, Tripadvisor'ın 30 Aralık 2019-15 Mart 2020 döneminde kullandığı verilerin bunu doğrular nitelikte olduğu belirtilen açıklamada, "Çıkan sonuçlar turizm sektörünün küresel krizlerden kolayca etkilendiğini ortaya koyuyordu. Buna göre, pandemi haberinin yayılmasıyla birlikte gezginlerin seyahatlerini iptal etmeye veya ertelemeye karar verdikleri gün neredeyse aynıydı. Hangi amaçla olursa olsun seyahat edecek olanların yaşadıkları kaygılar, Kovid-19 döneminde seyahat ve turizmin ayırt edici özelliği oldu ve bu özelliğini sürdürmeye devam edecek. Kontrollü seyahat etmek, risk yönetimi yapabilmek, dijital olmaya daha çok yaklaşmak ve teknolojiyi kullanabilmek seyahat politikalarında yeni bir sayfanın açılmasını sağlayacak." ifadeleri kullanıldı.


- 2020'nin öne çıkanları glamping camping, tekne, villa ve karavan oldu


Açıklamada, Google tarafından paylaşılan verilere göre, izole tatillerde önemli artış yaşandığı, "villa" aramalarının geçen yıla göre yüzde 101, "bungalov" aramalarının yüzde 42, "dağ evi", "bağ evi" aramalarının yüzde 85, "karavan" aramalarının yüzde 71, "tekne kiralamanın" yüzde 64 artış gösterdiği kaydedildi.

Dünya geneline bakıldığında büyük karavan şirketlerinin bu süre zarfında yüzde 650 artışla rekor rezervasyon rakamlarına ulaştığı aktarılan açıklamada, Türkiye'de olduğu gibi farklı ülkelerde de kamp tatili, karavan tatili, glamping camping'in doğa ile iç içe olmak isteyenlerin en çok tercih ettiği tatil biçimi olduğu bildirildi.

Airbnb'ye göre, yurt içinde ev-villa kiralamalarının 2021'de trend olmaya devam edeceği belirtilen açıklamada, "Tekne kiralamak ise deniz tutkunlarından genele doğru yayılım göstermeye başladı. Mavilere ve muhteşem koylara gitmek ya da ailece tatile çıkmak için tekne kiralamak en iyi tatil fikirlerinden biri haline geldi. İster ailece ister arkadaş gruplarıyla tekne kiralamanın dışında eğlence odaklı yelkenli konseptindeki tekne tatillerinde de farklı deneyimler yaşamak mümkün." ifadeleri kullanıldı.


- İç turizme ve yakın yerlere yöneliş arttı


Yurt dışı seyahatleri yeniden başlamış olsa da son dakika değişiklikler nedeniyle seyahat edeceklerin endişe duyabildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Her ülkenin kendine göre prosedürü olması nedeniyle turistik olarak yurt dışı seyahati yapmak biraz daha alışılmışın dışında olacak. PCR testi, karantina uygulamaları ya da yaşanabilecek belirsizlik birçok seyahatseveri iç turizme yönlendirebilir.

Türkiye'de seyahat edenlerin davranışları arasında pandemi döneminde 'yakın yerlere gitmek' öne çıkmıştı. Özellikle İstanbul'a yakın gidilecek yerler arayışı hiç olmadığı kadar popülerdi. Ayvalık, Şile, Çatalca, Ağva hem kolay ulaşımı hem de ekonomik lokasyonlar olması nedeniyle talep görürken, bu bölgelerdeki izole konaklama alternatiflerine yöneliş görüldü. Türkiye'nin farklı güzelliklerini bir başka gözle keşfetme şansı yakalamak 2021'in trendleri arasında yer alacak. Yurt içi turizmde kamp yapmak, karavan-tekne-villa kiralamak gibi farklı tatil deneyimlerini yaşamayı tercih etmek ülkemizdeki az bilinen yerleri bizlere keşfettirecek."


- Temassız teknolojiler ve çevrim içi rezervasyon uygulamaları


Açıklamada, çevrim içi uygulamaların dünyanın birçok ülkesinde seyahat edenlere kolaylık sağlarken, Kovid-19 döneminde önemini bir kez daha gösterdiği belirtildi.

Ulaşım ve konaklama iptallerinin yaşandığı pandemi döneminde iptal ve erteleme işlemlerinin seyahat edecekler için büyük bir problem oluşturduğu vurgulanan açıklamada, maddi ve manevi yıpratıcı bir süreç olan bu tür işlemleri 7/24 iletişim alınabilen entegre hizmetlerle çözüme ulaştırmanın, küresel seyahatin dinamiklerinden biri konumuna geldiği kaydedildi.

Yapılan araştırmaların, global çapta etkileşim yaratan gezginlerin teknolojinin kendilerine yeni bir deneyim ve yeni keşifler sunmasını beklediğini ortaya koyduğu aktarılan açıklamada, "Gezginler, seyahat ederken aktiviteleri gerçek zamanlı olarak keşfetmeyi, kolay ve hızlı yoldan rezervasyon yapabilmeyi istiyor. Bu da çevrim içi uygulamaların kullanımının 2021'de daha çok artacağını ortaya koyuyor. Seyahatleri otel odasından kurtaran bir gezi ve deneyim planına dönüştüren, daha çok seyahat edebilmek için doğru çözümlerle maliyeti düşüren, yolculuk öncesinde ve yolculuk sırasında meydana gelebilecek risklerden haberdar eden çevrim içi rezervasyon uygulamaları, gezginlerin asistanı konumuna gelecek." denildi.

Küresel gezginlerin yüzde 80'inin, bir seyahat acentesinin seyahatlerinden önce veya seyahatleri sırasında en az bir kez onlarla iletişim kurmasını beklediği belirtilen açıklamada, turizm firmaları için 2021'in, riskleri ve iletişimi odak noktaya alacakları bir yıl olacağı vurgulandı.

Açıklamada, "Özellikle iş seyahatlerinde hem şirket çalışanlarının hem de şirketlerin güvencesi olacak risk yönetimi, seyahat öncesinde ve sonrasında, hatta seyahat sırasında çalışanları ve şirketleri kesintisiz bir iletişimle güvende tutacak. Psikolojik, ekonomik ve fiziken tüm şirket aidiyetini koruyabilecek ve risk ihtimallerini minimuma indirebilecek risk yönetimi iş seyahatlerinin ulaşım, konaklama, transfer gibi süreçlerini doğrudan etkileyecek. Bu da önceden planlanmış seyahatlerin daha çok tercih edilebilir olmasını ortaya çıkartacak." ifadeleri kullanıldı.


- Rezervasyonlarda sosyal medya etkisi


Sosyal medyanın toplumu giderek daha fazla etkilemesiyle seyahat endüstrisi oyuncularının da benzer bir deneyim sağlamak için çalıştığı aktarılan açıklamada, yapılan seyahat araştırmalarının, içerik paylaşım platformlarının seyahat kararlarını etkilediğini ortaya koyduğu belirtildi.

Global Digital ve Adobe Tüketici İçerik Anketi gibi son araştırmaların, tüketicilerin ortalama olarak günde 8 veya daha fazla saat boyunca dijital içeriklerle zaman geçirdiğini gösterdiği kaydedilen açıklamada, Google'ın paylaştığı verilere göre, Türkiye'deki kullanıcıların yüzde 85'inin seyahatleri hakkında bilgi almak için online video izlediği ve söz konusu kullanıcıların yüzde 71'inin tercih ettiği ana kaynağın YouTube olduğu bildirildi.


- Sürdürülebilir ve fayda odaklı seyahatler


Açıklamada, sürdürülebilirliğin, seyahat ve konaklama satın alan bireyler için belirleyici bir faktör haline geldiği ve seyahat şirketlerinin, tatil seçeneklerini bunu yansıtacak şekilde uyarlamaya başladığı aktarılarak, şu değerlendirmelere yer verildi:

"Otellerdeki plastiğin azaltılmasından sürdürülebilir odaklı tatil paketlerinin oluşturulmasına kadar, tüketicilere eko-konaklama söz konusu olduğunda geniş bir seçenek sunulmaya başlandı. Seyahat endüstrisinde dünyanın en büyük pazarlama uzmanları arasında yer alan MMGY tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Amerikalı gezginlerin yüzde 60'ı iklim değişikliğiyle ilgili endişelerinin önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde yeni rotaların oluşmasında etkili olacağını söylüyor. Aşırı turizmin azaltılmasında rol oynamak isteyen global gezginlerin oranı ise yüzde 54."


- 2021'de solo seyahat trendi


Solo seyahat ya da diğer ismiyle "tek başına seyahat"in, dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan çoğu gezginin uzun yıllardır hayat tarzı olan bir seyahat kavramı olduğu belirtilen açıklamada, "Yurt dışındaki öğrencilerin eğitime, çalışanların iş hayatına ara verdikleri 'gap year' döneminde yoğunluk gösteren solo seyahat; bugün gezginlerden iş insanlarına kadar birçok segmente özel rotalar oluşturulmasını sağladı. Blogger'ler, fenomenler, Youtuber'lar ve seyahat yazarlarının solo, yani tek başına seyahat deneyimlerinin verdiği motivasyon ile solo seyahat kavramı birçok kesimi etkiledi." denildi.


- Dijital göçebe vizesi ve uzaktan çalışma


Açıklamada, çoğu ofis çalışanının, Kovid-19 krizi sona erdikten sonra haftada 5 gününü iş yerinde geçirmeyi düşünmediği aktarılarak, "British Council for Offices tarafından yapılan bir ankete göre, pandemi, çalışma modellerini temelli değiştirebilir ve gelecekte beyaz yakalı çalışanlar, kısmen ofiste kısmen de uzaktan çalışarak hibrit bir çalışma modelini benimseyebilir. Kaybedilen turizm gelirinden çok etkilenen bazı destinasyonlar bu durumun farkına vararak dijital göçebelere kapılarını açmak için çalışmalar hayata geçirdi. Antigua, Barbados Barbuda, Estonya ve Gürcistan gibi destinasyonlar dijital göçebelik vizesinden yararlanmak isteyen çalışanlara ülkede çalışma kolaylığı sunuyor." ifadeleri kullanıldı.


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
4
kapalı
banner64
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11