banner52

Garanti BBVA Genel Müdürü Baştuğ ile "Bankacılık Söyleşileri":

- "Son dönemde yapılan değişiklikler, sadeleşme ve normalleşme yolunda atılan adımlar ve reform çağrıları, pandemi sonrası yeni düzende bir fırsat penceresi sunarak Türkiye'yi cazip yatırım merkezi haline getirebilir"- "Umuyoruz 2021, ülkemiz ve bankacılık sektörü için büyüme yılı olacak. Genel olarak hemfikir olunan yüzde 5-5,5 arası bir GSYH büyüme beklentisi var"- "Fonlama maliyetlerini ve marjlarını iyi yöneten bankalar, önümüzdeki dönemi de başarıyla geçirecekler"- "Yatırımcıların sektöre olan iştahını sürdürmeleri için yabancı yatırımcı iştahının taze tutulması, temettü dağıtımındaki kısıtlamalarda gevşemeye gidilmesi gibi konular da kesinlikle destekleyici olacaktır"

EKONOMİ 21.12.2020, 11:03
Garanti BBVA Genel Müdürü Baştuğ ile

İSTANBUL (AA) - MURAT BİRİNCİ - Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, 2021'in, Türkiye ve bankacılık sektörü için büyüme yılı olabileceğini belirterek, son dönemde yapılan değişiklikler, sadeleşme ve normalleşme yolunda atılan adımlar ve reform çağrılarının, pandemi sonrası yeni düzende bir fırsat penceresi sunarak Türkiye'yi "cazip yatırım merkezi" haline getirebileceğini söyledi.

Baştuğ, "Bankacılık Söyleşileri" kapsamında AA muhabirine, Garanti BBVA ve sektörün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dönemindeki çalışmaları hakkında bilgi verirken, geleceğe ilişkin öngörülerini paylaştı.

Salgın sürecinin çoğu sektör için en büyük kazanımının dijitalleşme olduğunu vurgulayan Baştuğ, dijitalleşmeye yıllardır yapılan yatırımların ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görüldüğünü ve sürecin, esasen dijital kanallardan sundukları mevcut hizmet seviyesini test etmeye vesile olduğunu belirtti.

Baştuğ, müşterilerin ve çalışanların sağlığını birincil öncelik olarak gözetirken, ürün ve hizmetleri artan talebe rağmen kesintisiz bir şekilde tüm kanallardan sunmayı başardıklarını söyledi.

Sektör olarak belki de gelecek 5-10 yılda yaşayacakları müşteri dönüşümünü çok kısa sürede yaşadıklarını ifade eden Baştuğ, "Müşteri tarafında dijital farkındalığın inanılmaz arttığı bir dönem oldu. Gerek bankaların yönlendirmesi gerek kendi tercihleri doğrultusunda müşteriler, fiziki kanallar yerine dijital kanalları daha fazla tercih etmeye başladı. İlk defa internet ve mobil bankacılık uygulamalarıyla tanışan müşteri sayılarında çok ciddi artışlar gözlemledik. Tüm bu yaşanan süreç hızla dijitalleşen bankacılık sektörünün ivmesini daha da arttırdı. Yaptığımız anketlere göre, müşterilerimizin yüzde 30'u koronavirüs sonrası bankacılık alışkanlıklarının değiştiğini beyan ediyor. Yüzde 69'u dijital kanalları daha çok kullandığını, yüzde 54'ü şubeye daha az gittiğini söylüyor." şeklinde konuştu.

Baştuğ, salgın sürecinin iş yaşamını ve alışkanlıklarını da değiştirdiğine işaret etti. Proaktif davranarak çevik ve etkin planlama ile evden çalışmaya geçiş sürecini başarıyla gerçekleştiren bankaların iş süreçlerinin de sağlıklı ilerlediğini gördüklerini aktaran Baştuğ, bankacılık gibi müşteri ilişkisi yoğun bir hizmet sektöründe dahi, uzaktan çalışmayı bu kadar uç seviyelerde test etmenin önemli bir deneyim olduğunu kaydetti.

Sektör genelinde ilk defa bu kadar kapsamlı deneyimlenen esnek çalışma modelinin önümüzdeki dönemde de belirli görevler özelinde uygulanmasının mümkün göründüğünü ifade eden Baştuğ, "Son olarak, sektörün hem reel sektör hem de düzenleyici kurumlarla koordinasyonunun daha da güçlendiği bir dönem olduğunu düşünüyorum. Daha sürecin çok başında hızla alınan kararlar ve açıklanan destek paketleri ile tüm sektör, el birliği ve dayanışma göstererek reel sektöre ve ekonomiye destek olabilmek için elini taşın altına koydu. Bu tür zorlu dönemlerde iletişim ve koordinasyonun ve bankacılık sektörünün ekonomi yönetimine verdiği desteğin önemini gözlemleme şansı buluyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


- "Sermaye yeterlilik oranımız yüzde 18,5 gibi oldukça sağlıklı seviyelerde"


Recep Baştuğ, 2020'nin, aslında sene başında öngördükleri hedefleri ve rakamları bir kenara bıraktıkları, öncelikle çalışanların ve müşterilerin sağlığına odaklandıkları bir yıl olduğunu söyledi.

Yine de farklı dinamiklere rağmen etkin bilanço yönetimini elden bırakmadıklarını ve özellikle risk yönetimi alanında odaklarını artırdıklarını belirten Baştuğ, "Tüm çalışma arkadaşlarımın yoğun eforu ve yakın takibi sayesinde yılı hem finansal hedeflerimiz hem de stratejik performans göstergelerimiz açısından başarıyla geride bıraktığımızı söyleyebilirim." dedi.

Garanti BBVA olarak eylül sonu itibarıyla aktif büyüklükte 480 milyar TL'ye, toplam kredilerde yüzde 26 artışla 296 milyar TL'ye ulaştıklarını anımsatan Baştuğ, sektör için yılın zorluklarının yarattığı etkilerden birinin de kredi geri ödemelerinde yaşanabilecek olası aksaklıklar ve aktif kalitesinde bozulma riski olduğunu vurguladı.

Baştuğ, şöyle devam etti:

"Buralarda tam etkiyi 2020 yılında gördüğümüzü söyleyemeyiz ancak bu konuda çok ihtiyatlı bir yaklaşımımız var. Sektördeki en yüksek karşılık oranlarından birine sahibiz. 2021'de oluşabilecek riskler için tedbirimizi mümkün mertebe bugünden almaya çalıştık. Hedeflerimiz açısından zorlandığımız alan komisyon gelirleri oldu. Bu alanda tüm sektör yeni regülasyonlardan oldukça fazla etkilendi. Sonuç olarak, ilk 9 ayda 5 milyar TL'nin üzerinde bir kar rakamı açıkladık ve sermaye yeterlilik oranımız yüzde 18,5 gibi oldukça sağlıklı seviyelerde. Özetle, ekonomiye ve müşterimize verdiğimiz desteği ve yatırımcılarımıza değer yaratmayı sürdürdüğümüz bir yılı güçlü bir şekilde geride bırakıyoruz diyebilirim."


- "Pek çok açıdan daha olumlu bir 2021 yaşayacağımızı umuyor ve bekliyorum"


Garanti BBVA Genel Müdürü Baştuğ, 2021 yılı hedeflerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Umuyoruz 2021, ülkemiz ve bankacılık sektörü için büyüme yılı olacak. Genel olarak hemfikir olunan yüzde 5-5,5 arası bir GSYH büyüme beklentisi var. Pek çok açıdan daha olumlu bir 2021 yaşayacağımızı umuyor ve bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Garanti BBVA'nın, bu ekonomik toparlanma ortamında, ekonominin sürdürülebilir büyümesi ve sağlıklı, sağlam bir tabanda genişlemesi hedefleri doğrultusunda büyüme politikasını sürdüreceğini aktaran Baştuğ, kredilerde özel banka ortalamalarının üstünde büyüme hedefini koruduklarını söyledi.

Baştuğ, şöyle devam etti:

"Her segmentte büyüme hedefimiz olsa da tüzel tarafta talebin daha yüksek olmasını bekliyoruz. Özellikle KOBİ'lerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda finansman sağlamaya devam ederek ekonomimizin belkemiğini oluşturan esnafımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Fonlamada tabana yaygın yaklaşımımız ve mevduat kaynaklı büyüme odağımız 2021'de devam edecek. Büyümeye odaklanırken bir yandan da temkinli ve ihtiyatlı yaklaşımımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Aktif kalitesi, kredi dönüşleri ve tahsilatlar konusuna yüksek önem veriyoruz. Müşterilerimizle yakın teması ve desteği sürdürmeye devam edeceğiz. Etkin marj yönetimi de önümüzdeki dönemin kritik konu başlıklarından biri olacak. Fonlama maliyetlerini ve marjlarını iyi yöneten bankalar önümüzdeki dönemi de başarıyla geçirecekler. Çok genel hatları ile finansal odak noktalarımızı bu şekilde özetleyebilirim."


- "İş modelimize ve dijital altyapı yatırımlarımıza devam edeceğiz"


Recep Baştuğ, stratejik projelere ve çalışmalara da hız kesmeden devam edeceklerini söyledi. Bu açıdan 2021'in öne çıkan konuları hakkında da bilgi veren Baştuğ, müşterinin güvenilir finansal ortakları olma hedefiyle ihtiyaç ve taleplerini en iyi şekilde karşılamak için çalışmayı sürdüreceklerini belirtti.

İş modeli ve dijital altyapı yatırımlarına devam edeceklerini bildiren Baştuğ, dijital ve mobil kanallarda sundukları hizmet ve ürün yelpazesini genişletmeye devam edeceklerini söyledi.

Baştuğ, sektörde yeni bir düzenleme ile dijitalden müşteri kazanımının mümkün olabileceğini, odak alanlardan birinin bu olacağını ve bunu, potansiyel müşterilerin bankacılıkla tanıştırılması adına önemli bir inisiyatif olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Veri analitiği, büyük data ve yapay zeka kullanımını karar alma ve analiz süreçlerine mümkün olan her etapta dahil etmeye çalıştıklarını aktaran Baştuğ, "Burada da kullanımı yaygınlaştırma hedefimiz sürüyor. Sürdürülebilirlikte öncü banka kimliğimizle, 2021'de de bu konudaki farkındalığı artırmaya, tüm müşterilerimiz, çalışanlarımız ve paydaşlarımızda pozitif yönde bir etki bırakmaya devam edeceğiz." dedi.


- "Her 4 müşterimizden 3'ü dijital kanallarımızı tercih ediyor"


Garanti BBVA Genel Müdürü Baştuğ, dijitalleşmenin sektörde oyunun kurallarını nasıl değiştirdiğini de anlattı. Bankacılık sektöründeki dijitalleşme yolculuğuna bakıldığında, öncelikle ana fonksiyonların/işlemlerin dijitalleşmesi gündemdeyken, son yıllarda artık daha inovatif çözümlere ve farklı yaklaşımlara odaklanıldığını belirten Baştuğ, şöyle devam etti:

"Şimdilerde en güncel konu ise açık bankacılık ile müşterilere daha geniş bir hizmet seti sunabileceğimiz bir ekosistemin mümkün olması. Bu da aslında bankacılığın 'zaman ve mekan bağımsız hale gelmesi' demek oluyor. Açık bankacılık ile müşterilerin istedikleri zaman diledikleri ürünü daha önce o bankanın müşterisi olmamışken alabilecek olması, onlara en iyi deneyimi sunmayı daha önemli hale getiriyor. Önümüzdeki dönemde rekabette belirleyici bir unsur olacak. Dijitalleşme ile birlikte bankalardan beklenti de değişmeye başladı. Eskiden banka dediğinizde, 'param güvende olsun, ihtiyacım olduğunda kredi alayım', bu seviyede bir ilişki beklentisi vardı. Bugün gelinen noktada müşterilerimiz çok haklı olarak, yanlarında olmamızı, ihtiyaçlarını doğru anlamamızı, kişiye özel/proaktif ürün ve çözümler ve finansal sağlıklarını korumaya yönelik akıllı öneriler sunmamızı bekliyorlar. Biz de Garanti BBVA olarak uzun yıllardır trendlere göre, hatta trendleri öngörerek hizmetlerimizi uyarlamaya/yeni çözümler üretmeye çalışıyoruz."

Baştuğ, bugün neredeyse tüm işlemlerin şubeye gitmeden dijital kanallar üzerinden çok kolay bir deneyimle gerçekleştirilebildiğini vurguladı.

Her 4 müşterilerinden 3'ünün dijital kanalları tercih ettiğini bildiren Baştuğ, "Kullanıcılar bizi sadece diğer mobil banka uygulamaları ile değil, günlük hayatta sıkça kullandıkları diğer mobil uygulamalarla kıyaslıyor." dedi.


- "Tasarrufu artırıcı politikalar, tasarruf açığını ve dışsal kırılganlıkları azaltacaktır"


Recep Baştuğ, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ekonomide yeni dönem' açıklamalarından bankacılık sektörü ne bekliyor? 2021 ve sonrası yıllar için Türkiye'nin yeni hikayesi ne olmalı?" sorusu üzerine, "Son dönemde yapılan değişiklikler, sadeleşme ve normalleşme yolunda atılan adımlar ve reform çağrıları, pandemi sonrası yeni düzende bir fırsat penceresi sunarak Türkiye'yi cazip yatırım merkezi haline getirebilir." ifadesini kullandı.

Öncelikle kısa vadede para ve maliye politikasının, enflasyonu kalıcı olarak düşük tek haneli seviyeye getirmek için koordineli hale getirilmesinin önem arz ettiğinin altını çizen Baştuğ, enflasyonda öngörülebilirliğin artmasının; ekonomik aktörlerin kararlarını daha optimize almasını sağlayarak sürdürülebilir bir büyüme yakalanabilmesi için ciddi katkı sunacağını kaydetti.

Baştuğ, kalıcı yabancı fon girişlerinin ekonominin tamamında daha sürdürülebilir büyüme için kaynak oluşturduğunu, bunun yatırımlarla desteklenmesinin büyüme potansiyelini artıracağını söyledi.

Kısa vadeli dönüşüme ek olarak, daha orta ve uzun vadeye odaklanan reformların da bazı kırılganlıkları azaltmayı sağlayacağına işaret eden Baştuğ, "Tasarrufu artırıcı politikalar da tasarruf açığını ve dolayısıyla dışsal kırılganlıkları azaltacaktır. Bu noktada, yakın zamanda yapılan doğal gaz keşiflerini de destekleyici olan unsurlardan biri olarak görüyoruz." dedi.


- "Ülkemizin sürdürülebilir büyümesine elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız"


Garanti BBVA Genel Müdürü Baştuğ, bankacılık sektörü özelinde ise her zaman olduğu gibi özveriyle kendilerine düşen sorumlulukları alıp ülkenin sürdürülebilir büyümesine ellerinden gelen tüm desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Sektörün hem kendi içinde hem de yasal otoritelerle koordineli ve uyumlu bir şekilde hareket etmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Baştuğ, "İletişim kanalları ne kadar açık olursa o kadar fazla sinerji doğacağını tecrübe ettik ve ediyoruz. İnanıyoruz ki karşılıklı ihtiyaçları anlayıp ortak zeminde buluşabilmek, daha kalıcı ve istikrarlı bir gelişimle neticeleniyor." dedi.

Baştuğ, sektör olarak daha iyi noktalara gelebilmek için önümüzdeki dönemde de yasal düzenleyicilerin desteklerine ihtiyaç duydukları noktalar olduğunu söyledi.

İçinde bulunulan konjonktür gereği bankacılık gelirlerini baskılayan, komisyonlar üzerindeki regülatif düzenlemeler gibi bazı alanlarda yapılacak iyileştirmelerin, sektöre, özellikle de küçük-orta ölçekli oyunculara destek sağlayacağını belirten Baştuğ, diğer taraftan, global bankacılık sektörü ile ayrışmamak için dijital alanda, cloud (bulut) kullanımının güvenli bir şekilde tesis edilmesi gibi alanlarda gerekli esnekliğin sağlanmasının sektör için çok önemli olduğunu vurguladı.

Burada, örneğin bu yıl hayata geçecek olan dijital kanallardan müşteri kazanımına olanak sağlayan düzenlemelerin, bankacılık sektörünün büyümesi ve potansiyel müşterilerin sektör ile buluşması noktasında oldukça önemli ve pozitif bir adım olduğunu ifade eden Baştuğ, "Yatırımcıların sektöre olan iştahını sürdürmeleri için yabancı yatırımcı iştahının taze tutulması, temettü dağıtımındaki kısıtlamalarda gevşemeye gidilmesi gibi konular da kesinlikle destekleyici olacaktır." dedi.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
banner64
Namaz Vakti 14 Mayıs 2021
İmsak 03:53
Güneş 05:28
Öğle 12:43
İkindi 16:31
Akşam 19:48
Yatsı 21:16
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30