Başkan Seçer, Esnafa Verdiği Sözü Tuttu, MESDEM İçin İmzalar Atıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ile Mersin Esnaf ve Sanatkâr Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (MESDEM) protokolünü imzaladı.

EKONOMİ 20.08.2020, 10:43 20.08.2020, 10:43
Başkan Seçer, Esnafa Verdiği Sözü Tuttu, MESDEM İçin İmzalar Atıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ile Mersin Esnaf ve Sanatkâr Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (MESDEM) protokolünü imzaladı.

MESDEM, Başkan Seçer’in seçim döneminde sözünü verdiği Esnaf Masası projesini de kapsıyor. Esnaf ve Sanatkârlar Merkezi Üst Kurulu, Esnaf Masası ile Esnaf ve Sanatkâr Danışmanlık ve Eğitim Merkezi olmak üzere 3 kategoriden oluşan sistem, Mersin’de yaşayan esnaf ve sanatkârların sorunlarını çözüp, talep ve beklentilerini karşılayacak.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği gösteren proje ile Mersin’de yaşayan 50 binin üzerinde esnafın çözüm ortağı MESDEM olacak.

Başkan Seçer, imzalanan MESDEM protokolünün amacını, “Esnafa danışmanlık ve eğitim merkezi aracılığıyla eğitim ve danışmanlık hizmeti verecek olan MESDEM’i oluşturmak. İkincisi esnafın genel konularının müzakere edileceği, esnaf ve sanatkârlar merkezi üst kurulu oluşturulması için gerekli işlem ve uygulamaların yürütülmesini sağlayacak kurulu oluşturmak.

Esnafımızın beklentileri, talepleriyle her türlü problemlerinin çözümüne yardımcı olmak için Esnaf Masası’nın oluşumunu sağlayacak bir protokol olacak” sözleriyle açıkladı.

“Esnaf ekonominin lokomotifi”
 
İmzalanan protokol sonrası konuşan Başkan Seçer, Esnaf Masası projesi ile çıktıkları yolda 3 kategorili bir MESDEM sistemi kurduklarını ifade ederek, ekonominin lokomotifi esnaf için yapılan çalışma hakkında bilgi verdi.

Başkan Seçer, “Esnaf ve sanatkârımızı önemsiyoruz. Göreve geldiğimizden bugüne kadar, hatta göreve gelmeden yaptığımız çalışmalarda, seçim manifestomuzda esnafımıza çok yer verdik, önem verdik. Ekonominin lokomotifi olduğu, birçok insanın direkt ya da dolaylı olarak esnaf üzerinden geçimini sağladığı düşüncesiyle, Mersin ESOB ile bir araya gelerek ortak değerlendirmeler yaptık.

Esnaf Masası fikri de o yaptığımız toplantılarda çıktı. Orada yaptığımız değerlendirmelerde bunun uygun olacağı görüşü hâkim oldu ve Allah nasip etti, göreve geldikten sonra hukuki zeminini hazırladık, faaliyete geçecek noktaya getirdik” dedi.

“Pandemi sürecini esnafımızın en az tahribatla atlatmasını sağlayacak çalışmalarımız oldu”

50 binin üzerinde esnafa sahip olduklarını ve bu rakamın Mersin ekonomisi için oldukça önemli olduğunu ifade eden Başkan Seçer, pandemi süreci boyunca hem esnaf hem de aileleri için önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Başkan Seçer, şunları söyledi:“Pandemi sürecinde de bir dizi tedbirler alarak, pandemi sürecini esnafımızın en az tahribatla atlatmasını sağlayacak bazı çalışmalarımız oldu. Sizlerle yaptığımız işbirliği sonucunda toplamda 16 binin üzerinde gıda kolisiyle esnafımıza katkı sunma imkanı bulduk. Esnafımızın o süreçteki sıkıntılarını bir nebze olsa gidermeye yardımcı olduysak bizi ziyadesiyle memnun etti.

Mayıs ayındaki Meclis toplantımızda kiracı esnafımız için bazı kararlar aldık. Yasa uyarınca 19 Mart ile 19 Haziran tarihleri arasında 448 kiracı esnafımızın 3 milyon 83 bin 722 TL kira borcunu 3 ay süreyle erteledik. Pandemi sürecinde kapalı kaldığını ifade eden 135 kiracımız dilekçe ile belediyemize başvurdu.

Bunlardan kapalı kaldığı tespit edilen 70’inin 316 bin 826 lira kira bedeli terkini yapıldı. Bunlardan 30 kiracı kiralarını peşin ödedikleri için önümüzdeki dönem kira bedelinde bunu mahsup edeceğiz. 35 kiracıya ise genelge kapsamına girmediği için işlem yapamadık.”

“Her hal ve şart altında sizlere beraberiz”
 
Seçer, konuşmasının devamında MESDEM’in kuruluşunda emeği geçen paydaşlara teşekkür ederek, “Böyle bir çalışmaya beraberce emek koyduğunuz için sizlere şükranlarımı belirtmek istiyorum.

İşleri hayırlı olsun, bereketli olsun. Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Dünyanın yaşadığı bir pandemi süreci var. Ülkemizin spesifik olarak, bölgeden kaynaklı, kendi iç dinamiklerinden kaynaklı yaşadığı önemli ekonomik, sosyal, siyasal sorunlar var.

Burada birinci derecede etkilenen alanlar esnaflarımız, sizlersiniz. Biz devletin bir organı olarak, her zaman olduğu gibi bundan sonra da her hal ve şart altında sizlerle beraberiz, beraber olmak zorundayız; hepimizin selameti için, ülkemizin, milletimizin selameti için” dedi.

Esnaf Masası’nın önümüzdeki günlerde açılacağının müjdesini de veren Seçer, “Esnaf Masamız Ulu Çarşı’daki 47 ve 48 No’lu işyerlerinde yapılacak. Belediyemiz bu dükkanların tahsisini yaptı. Gerekli çalışmalar yapıldı, hazır hale getirildi. Önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız.

Alo 185 hattımızdan özel olarak 4 kısa yolu tuşuyla Esnaf Masası’na ulaşabilecekler. Hem MESKİ hem Büyükşehir ile ilgili iletişim kurmak isteyen vatandaşlarımızın bütün soruları bu çağrı merkezinde yanıtlanacak.

Görevli personelimiz doğal olarak esnafımızın çözüm ortağı olacak. Operatörlerimiz 8.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet verecek. Bu saatler dışında gelen çağrılar kayıtlara düşecek ve arkadaşlarımız tarafından ertesi gün işleme alınacak” dedi.

Dinçer’den Başkan Seçer’e: “Sizlerle daha büyük işler yapacağız”
 
Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer ise yaptığı konuşmada, Başkan Seçer’e gerek pandemi süreci öncesi, gerek pandemi süreci boyunca esnafa yapılan gıda kolisi ve kira erteleme desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Dinçer, Başkan Seçer’e yönelik şunları söyledi: “Sayın Başkanımız, bugüne kadar her zaman yanımızda oldunuz. Ne zaman, ne dediysek, ne sorunumuz olduysa hiçbir zaman bizleri reddetmediniz. ‘Bugün işim var’ demediniz. Yola giderken bile bizi dinleyip, öyle çıktınız. Ben Mersin ESOB olarak 69 oda başkanım ve 60 bin esnafım adına sizlere teşekkür ediyorum.

Allah razı olsun, başarılarınızı da daim etsin. İnşallah bu kurul aracılığıyla, sizlerle beraber el ele vererek, çok güzel hizmetlere imza atarız diye düşünüyorum. Esnafımız kendisine hizmet eden, kendisine bir adım atan insanı asla unutmaz. Sizlerle daha büyük işler yapacağız. Hayırlı, uğurlu olsun. Türkiye’ye örnek olsun.”

MESDEM, 3 kategorili bir sistem olacak

Esnaf ve sanatkârların sorunları, beklentileri, talepleri ile her türlü problemlerinin çözümüne yardımcı olmak için MESDEM bünyesinde oluşturulacak olan Esnaf ve Sanatkârlar Merkezi Üst Kurulu, Esnaf Masası ile Esnaf ve Sanatkâr Danışmanlık ve Eğitim Merkezi, esnaf ve sanatkârlara danışmanlık ve eğitim gibi konularda hizmet verecek.

Oluşturulacak “Esnaf ve Sanatkâr Merkezi Üst Kurulu” ile esnafın genel konuları ile ilgili gerekli iş, işlem ve uygulamaların yürütülmesi sağlanacak. Mersin’de ticareti, ekonomiyi ve girişimciliği geliştirmek üzere Danışmanlık ve Eğitim Merkezi vasıtası ile esnafa eğitim ve danışmanlık hizmeti verilecek.

Esnaf ve sanatkârların sorunları çözüme kavuşacak

Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Esnaf Masası ile Mersin’de Esnaf ve Sanatkârlar siciline kayıtlı esnaf ve sanatkarların sorunları, beklentileri ve Büyükşehir’den her türlü talepleri kayıt altına alınacak. Büyükşehir Belediyesi ile ilgili konularda başvuruları alacak olan Esnaf Masası, sorunların çözümü ve takibi noktasında her türlü desteği verecek.

Esnaf ve sanatkârların sosyal ve ekonomik gelişimine yönelik faaliyetler yapılacak
 
İmzalanan MESDEM kapsamında oluşturulacak Esnaf ve Sanatkâr Merkezi Üst Kurulu’nun başkanlığını Başkan Seçer, başkan vekilliği görevini ise Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer üstlenecek.

Akdeniz, Toroslar, Mezitli, Yenişehir Belediye Başkanlarının daimi üye olarak yer alacağı Üst Kurul, Mersin esnaf ve sanatkârları ile ilgili konularda en yüksek danışma organı olacak.  

Kurulun görevleri arasında, esnaf ve sanatkârlar ile ilgili genel aksaklık ve sorunları saptamak, çözüm yollarını belirlemek, 5216 ve 5393 Sayılı Büyükşehir ve Belediye Kanunları kapsamında yetkili olunan konularda kamu kurum ve kuruluşları arasındaki eşgüdümü sağlayacak önerilerde bulunmak yer alacak.

Haksız rekabetin önüne geçilecek

Esnaf ve sanatkârlar ile yanlarında çalışanların sosyal ve ekonomik gelişimine yönelik eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetlerin hayata geçirilmesine katkı sunma görevini de üstlenecek olan Üst Kurul, esnaf ve sanatkârların iş yeri açılışında fizibilite, teknik destek ve danışmanlık hizmetinin verilmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılmasına destek verecek.

Ayrıca, esnaf ve sanatkârlarla haksız rekabete neden olan kayıt dışı işletmeler ile etkin mücadele edilmesi için gerekli girişimlerde bulunacak.

Esnaf ve sanatkârların teknoloji altyapı gelişimine katkı sunmak için yerel, ulusal ve uluslararası kurum, kuruluşlar ile iş birliği içerisinde projeler yürütülecek, teknik ve finansal kaynaklar konusunda bilgilendirmelerinin yapılması sağlanacak.

Şehir içerisinde kalan imalat ve üretim işleriyle uğraşanlara esnaf ve sanatkarlara yönelik sanayi siteleri, iş geliştirme merkezleri, teknoloji merkezleri, ortak kullanım atölyeleri için gerekli girişimlerin, araştırmaların ve kararların alınmasını sağlayacak.

Esnafın yerel, ulusal ve uluslararası pazarlara ulaşımı için gerekli tanıtımlar yapılacak
 
Esnaf ve sanatkârların işletme maliyetlerinin düşürülmesi hususunda belediyelerin yetki alanlarına giren konularda gerekli iş, işlem ve uygulamaların hayata geçirilmesini sağlanacak.

Esnaf ve sanatkârların yerel, ulusal ve uluslararası pazarlara ulaşım imkânlarının sağlanması konusunda gerekli tanıtım, reklam, halkla ilişkiler, fuar organizasyonları, pazar araştırmaları gibi konularda çalışmaların yürütülmesi için gerekli destek verilecek.

Mersin’de katma değeri yüksek veya özgün üretim yapan esnaf ve sanatkârların tanıtımının yapılması, işletmelerinin geliştirilmesine yönelik çalışma ve desteklerin hayata geçirilmesi sağlanırken, e-ticaret, temel bilgi teknolojilerinin kullanımı gibi konularda esnafın gelişimi için özel politika ve uygulamaların hayata geçirilmesi için çalışmalar yapılacak.

MESDEM, esnaf, sanatkârlar ve yanlarında çalışanların gelişimi için strateji ve eylem planlarının hazırlanmasını da üstlenecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
27
açık
banner64
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:46
Güneş 05:23
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:53
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31