Arçelik 7 yılda 1,3 milyon adet ürünü geri dönüştürdü

- Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer:- "2014 yılından bugüne kadarki 7 yıllık süreçte, 1,3 milyon adet AEEE'yi geri dönüştürdük. Eski ve verimsiz ürünleri yeni ve enerji verimli ürünlerle değiştirerek yüksek elektrik tüketimini engelledik ve 326 GWh enerji tasarrufu elde ettik"- "Bu sayede 41 milyon hanenin günlük elektrik tüketimi kadar 197 milyon TL'lik bir tasarruf sağladık. İki tesisimizin 7 yılda gerçekleştirdiği geri dönüşümden gelen enerji kazancı 2,5 MW gücünde 52 adet rüzgar türbininin yıllık enerji üretimine eşdeğer oldu"- "Dünyada her yıl 50 milyon ton atık elektrikli ve elektronik eşya oluştuğu belirtiliyor. The Global E-Waste Monitor 2020 Raporu'na göre ise 2019 yılında Türkiye'de oluşan atık elektrikli ve elektronik eşya miktarı 847 bin ton"- Pandemi döneminde tüketici davranışları çok değişti. Tüketici önceliğini eve yatırıma, hijyen koşullarının sağlanmasına verdi, bu da bizim beyaz eşya satışlarımızı oldukça olumlu etkiledi"- "Sürdürülebilirlik, önümüzdeki dönemin yeni dijitali olacak, çok yıkıcı şekilde geliyor. Tüketici, mahallesi, toplumu, ülkesi ve dünya için gerçekten bir şey yapan şirketleri tercih edeceğini söylüyor"

EKONOMİ 25.02.2021, 13:19
Arçelik 7 yılda 1,3 milyon adet ürünü geri dönüştürdü

İSTANBUL (AA) - Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, "2014 yılından bugüne kadarki 7 yıllık süreçte, 1,3 milyon adet Atık Elektrikli, Elektronik Eşya'yı (AEEE) geri dönüştürdük. Eski ve verimsiz ürünleri yeni ve enerji verimli ürünlerle değiştirerek yüksek elektrik tüketimini engelledik ve 326 GWh enerji tasarrufu elde ettik. Bu sayede 41 milyon hanenin günlük elektrik tüketimi kadar 197 milyon TL'lik bir tasarruf sağladık." dedi.

Arçelik'in Eskişehir ve Bolu'daki AEEE tesislerine düzenlediği online basın gezisi, Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, Kalite, Sürdürülebilirlik ve Resmi İlişkiler Direktörü Fatih Özkadı ve Buzdolabı Ürün Direktörü Ayhan Önder'in katılımıyla gerçekleştirildi.

Arçelik Türkiye Genel Müdürü Dinçer, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için tüm iş süreçlerini sürdürülebilirlik temelli olarak şekillendirdiklerini söyledi.

Sürdürülebilirlik stratejilerinin önemli bir halkası olan Eskişehir ve Bolu'da kurdukları AEEE geri dönüşüm tesislerinde çevresel sürdürülebilirlik performansını daha da ileri taşımak için çalıştıklarını aktaran Dinçer, AEEE geri dönüşüm tesisleriyle, Türkiye'deki geri dönüşüm sektörünün kalitesinin artırılmasına katkı sağladıklarını anlattı.

Dinçer, çalışmaları gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma sorumluluğunun bilinciyle yürüttüklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz haftalarda açıkladığımız ve bizi oldukça heyecanlandıran yeni marka yolculuğumuz da bu sorumluluğumuzun temeline dayanıyor. Bu yıl itibarıyla fayda odaklı yeni marka yolculuğumuzda sloganımızı 'İyiliği Aşkla Tasarlar' olarak dönüştürdük. Bu dönüşümde odağımıza sorumlu üretim ve tüketimi aldık. Sorumlu üretim ve tüketimi destekleyecek ürün, teknoloji, servis ve projeler geliştirmeyi, bu konudaki farkındalığı arttırmayı hedefliyoruz.

Üretim ve tüketimde olduğu gibi, ürünlerin kullanım ömrü dolduğunda oluşan atıkların geri dönüşümü de sorumluluklarımızdan biri. Elektronik atıklarla ilgili rakamlara bakarsak, dünyada her yıl 50 milyon ton atık elektrikli ve elektronik eşya oluştuğu belirtiliyor. The Global E-Waste Monitor 2020 Raporu'na göre ise 2019 yılında Türkiye'de oluşan atık elektrikli ve elektronik eşya miktarı 847 bin ton. Yani Türkiye'de yaklaşık 1 milyon ton atık elektrikli ve elektronik eşyanın oluştuğu öngörülüyor."

Dinçer, İngiltere'deki Southampton Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, 2020 yılında dünyadaki e-atıkların yüzde 37'sini küçük ev aletlerinin, yüzde 22'sini ise büyük ev eşyalarının oluşturduğunu dile getirdi.

Bu noktada AEEE'lerin profesyonel ekiplerle toplanarak geri dönüşümünün sağlanmasının, sürdürülebilirlik ve çevre adına büyük önem taşıdığına dikkati çeken Dinçer, "Arçelik olarak, bu temel sorunla mücadele etmek adına öncü bir rol üstlendik ve Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu kapsamında ürünlerimizi doğaya geri kazandırmak, birer kaynak olarak değerlendirilmesini teşvik etmek amacıyla 2014 yılında Eskişehir ve Bolu’da atık elektrikli ve elektronik eşya geri dönüşüm tesislerini kurduk." bilgisini verdi.


- "Tasarruf edilen su miktarı yaklaşık 8 milyon hanenin günlük su tüketimine eşdeğer"


Can Dinçer, 2014 yılından bugüne kadarki 7 yıllık süreçte, 1,3 milyon adet AEEE'yi geri dönüştürdüklerini dile getirerek, eski ve verimsiz ürünleri yeni ve enerji verimli ürünlerle değiştirerek yüksek elektrik tüketimini engellediklerini, 326 GWh enerji tasarrufu elde ettiklerini aktardı.

Bu sayede 41 milyon hanenin günlük elektrik tüketimi kadar 197 milyon TL'lik bir tasarruf sağladıklarına dikkati çeken Dinçer, "İki tesisimizin 7 yılda gerçekleştirdiği geri dönüşümden gelen enerji kazancı 2,5 MW gücünde 52 adet rüzgâr türbininin yıllık enerji üretimine eşdeğer oldu. Bunun yanı sıra eski teknolojiye sahip ürünleri çevre dostu yeni ürünlerle değiştirerek 6,5 milyon ton su tasarrufu sağladık. Tasarruf edilen su miktarı yaklaşık 8 milyon hanenin günlük su tüketimine eşdeğerdir." bilgisini paylaştı.


- "Ürünlerin müşterilerimizden toplanması ve geri dönüştürülmesi sürecine devam ediyoruz"


Arçelik'in Türkiye'de hem üretici olup hem de sektörünün geri dönüşüm tesisini kuran ilk şirket unvanına sahip olduğunu belirten Dinçer, Eskişehir'deki tesiste buzdolapları ve soğutucuların, Bolu'daki tesiste ise büyük beyaz eşyaları ve küçük ev aletlerinin geri dönüştürüldüğünü anlattı.

Dinçer, Eskişehir'deki tesisin buzdolaplarında bulunan ozon tabakasına zararlı CFC'li gazları da kapalı kırma sistemi ile toplayabilen Türkiye'deki ilk geri dönüşüm tesisi olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Tesislerimizi kurduğumuz ilk yıl, 'Doğaya Dönüş Başlasın' sloganıyla Türkiye'nin en büyük geri dönüşüm hareketine imza attık. Markası ne olursa olsun, eski beyaz eşya ve televizyonları yeni ve verimli Arçelik ürünleri ile değiştirdik. 2018 yılında da 'Büyük Yenilenme Hareketi'ni başlatarak, yine her markadan eski beyaz eşyaları tüketicilerimizin evlerinden alarak çevre dostu yeni ürünlerle değiştirdik.

Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu kapsamında piyasaya sürülen ürünlerin müşterilerimizden toplanması ve geri dönüştürülmesi sürecine devam ediyoruz. Tesislerimizde geri dönüştürülen AEEE'lerden elde edilen plastik, demir, bakır, alüminyum gibi malzemeleri, kaynak verimliliği kavramına uygun olarak ekonomiye geri kazandırıyoruz."- "Geri dönüşüm tesisimiz tüm markalara açık"


Toplantı sonunda soruları yanıtlayan Arçelik yetkilileri basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Can Dinçer, geri dönüşüm tesisinin tüm markalara açık olduğunu dile getirerek, değişim kampanyasında bütün markalara bu hizmeti açtıklarını, marka bakmadan topladıklarını, tesislerde tekrar ekonomiye kazandırma gayretinde olduklarını söyledi.

Bu çerçevede yoğun bir iletişim kampanyası sürdürdüklerine işaret eden Dinçer, "Çevre dostu ürünlerimiz şu an bütün Arçelik mağazalarında var. Tüketicilerimiz evlerdeki ürünlerle çevre dostu ürünleri değiştirebilirler. Fiyat konusunda, özel bir fiyatlandırma yapılmadı, herkesin ulaşılabileceği bir fiyatlandırma, özel indirimlerle değişim kampanyasında tüketicinin karşısına çıktık, önemli de bir talep var." bilgisini verdi.

Dinçer, salgın sürecinin tüketicilere ve sektöre etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İnsanların evde kaldığı dönemde, tüketicinin davranışının çok değiştiğine dikkati çeken Dinçer, şunları söyledi:

"Tüketici önceliğini eve yatırıma, hijyen koşullarının sağlanmasına verdi, bu da bizim beyaz eşya satışlarımızı oldukça olumlu etkiledi. Başta derin dondurucu, buzdolabı, daha sonra çamaşır makinesi, kurutma makinesi alımda tetiklendi. Daha sonra da tüketici evindeki geçirdiği vakti daha kaliteli hale getirmek için eğlenceye ihtiyaç duydu, bu da televizyon satışlarına pozitif etki etti. Bu anlamda iyi bir yıl geçirdik, sanayi rakamlarında da bunu gördük."


- "Sürdürülebilirlik stratejimizin merkezinde olmaya devam edecek"


Dinçer, Arçelik'in önümüzdeki dönem stratejileri hakkında da bilgi vererek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sürdürülebilirlik bizim stratejimizin merkezinde olmaya devam edecek, bu konuyu çok önemsiyoruz. Sürdürülebilirlik dünyanın en önemli ajandası ve böyle kalmalı. İklimlendirme krizi, enerji verimliliğine ilişkin bu yıllarda yapacağımız çalışmalar, geleceğimizi direkt etkileyecek. Yepyeni bir tüketici geliyor, bu tüketiciyi iyi anlamak gerek, çok yakından takip etmek gerek. Biz tüketiciye çok yakın bir markayız ve bu değişimi hissediyoruz. Yakın zamanda hızla arttığını görüyoruz ve pandemi dönemi sonrasında daha da artacak."

Konuya ilişkin dünya ölçeğinde yapılan son çalışmanın verilerine atıfta bulunan Dinçer, sonuçların çok dikkat çekici olduğuna işaret etti.

Dinçer, sonuçlara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Araştırmaya göre, dünyadaki tüketicilerin yüzde 73'ü önümüzdeki dönem alışveriş önceliğini değiştireceklerini, sürdürülebilir ürünleri üreten firmaların veya markaların ürünlerini talep edeceklerini söylüyor. Yine araştırma, bu tür ürünlerin pazar büyüklüğünün, diğer ürünlere göre 6 kat artacağını ifade ediyor. Yatırımcıların da yüzde 78'i sürdürülebilir teknolojilere önem veren, önceliğine alan şirketlere yatırım yapacağını söylüyor. Hepsinden de önemlisi, bu tür sürdürülebilirliği merkezine almış şirketlerde çalışan çalışma arkadaşlarımızın yüzde 75'i iklimlendirmeye karşı bir şeyler yapma gayreti içindeler, onların performansı diğer şirketlerde çalışanlara göre yüzde 16 daha fazla."


- "Değişim kampanyasında ürünü tüketicinin evinden biz alıyoruz"


Son yıllarda konuşulan dijitalin yıkıcı şekilde bir an da geldiğini dile getiren Dinçer, buna hazır olan şirketlerin çok başarılı olduğunu anlattı.

Dinçer, "Arçelik olarak 15 yıl önce attığımız adımlarla dijital dönüşümde hazırdık, bu dönemde de güçlenerek çıktık ama şimdi sürdürülebilirlik, önümüzdeki dönemin yeni dijitali olacak, çok yıkıcı şekilde geliyor. Tüketici, mahallesi, toplumu, ülkesi ve dünya için gerçekten bir şey yapan şirketleri tercih edeceğini söylüyor." ifadelerini kullandı.

Değişim kampanyasında tüketicinin evine gittiklerine dikkati çeken Dinçer, markası ne olursa olsun ürünü tüketicinin evinden kendilerinin alıp, geri dönüşüm fabrikasına ulaştırdıklarını, bütün hizmeti şirket olarak kendilerinin yaptıklarını söyledi.


- "Geri dönüşüm tesisimizi bir kadın yönetiyor"


Teknolojik ürünlerin marketlerde satılmasına yasak getiren yasa tasarısına ile ilgili görüşleri sorulan Fatih Özkadı, "Bu alanda serbest ticaretin devamlılığını düşünüyoruz. Gerek Arçelik'in gerekse sektördeki diğer ürünlerin tüketicilerle uygun şartlarda, doğru zamanlarda buluşmasını önemli buluyoruz. Sektör görüşünü Bakanlığımıza bu şekilde ilettik." yanıtını verdi.

Ayhan Önder ise, geri dönüşüm tesisinin 12 ay boyunca faaliyette olduğunu belirterek, "Çeşitli kampanya dönemlerinde yoğunluğu oluyor ama yıl boyunca açık. Şirket olarak kadın istihdamına önem gösteriyoruz, geri dönüşüm tesisimizi yöneten de bir kadın. Geri dönüşüm tesisimizde 3 vardiya düzeninde 33 adet operatör, 1 adet master operatör, 1 adet kıdemli mühendis olmak üzere toplam 35 kişilik bir ekip çalışmaktadır." dedi.

Önder, "Son 7 yılda 1,3 milyon adet ürün geri dönüştürüldü, bunun 500 bine yakını buzdolabı, geri kalanı da diğer ürünler. Eskişehir'deki AEEE geri dönüşüm tesisimizde yıllık 195 bin buzdolabı ve soğutucu, Bolu'daki tesisimizde 1 milyon adet büyük beyaz eşya ve küçük ev aleti işleyebilecek kapasitemiz mevcut." ifadelerini kullandı.Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
13
kapalı
banner64
Namaz Vakti 03 Aralık 2021
İmsak 06:05
Güneş 07:30
Öğle 12:36
İkindi 15:11
Akşam 17:32
Yatsı 18:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 14 21
9. Brighton 14 19
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7