YFI Coin (yearn.finance) Nedir? YFI Coin (yearn.finance) Yorumları, yearn.finance Teknik Analiz, yearn.finance Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? YFI Coin (yearn.finance) Coin yorum ve grafiği

YFI Coin (yearn.finance) Nedir? YFI Coin (yearn.finance) Yorumları, yearn.finance Teknik Analiz, yearn.finance Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? YFI Coin (yearn.finance) Coin yorum ve grafiği

Coin 08.04.2021, 16:56 08.04.2021, 17:16 Tarsus Haber
YFI Coin (yearn.finance) Nedir? YFI Coin (yearn.finance) Yorumları, yearn.finance Teknik Analiz, yearn.finance Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? YFI Coin (yearn.finance) Coin yorum ve grafiği

Tüm dünyayı etkisi altına alan kripto para birimleri hızla yayılmaya devam ediyor.

Öncelikle belirtmek isterizki işlemlerimizi Binance.Com'da yapıyoruz. Hem çok hızlı hemde birçok coin çiftiyle işlem yapılabilmekte. Yüksek kapasiteli sunucuları sayesinde en yoğun günlerde bile donma yaşanmıyor.

Ayrıca, Türkiye'deki bankalarda EFT/Havala yapılabiliyor ve para anında hesabınıza geçiyor. Ancak Binance üye adı soyadı ile banka hesap sahibi adı soyadı kesinlikle aynı olmak zorunda. Aşağıdaki reklama tıklayarak Binance.Com'a üye olabilirsiniz.

Bu coinlerden bir tanesi de YFI Coin (yearn.finance) coin. Kripto para borsalarında alış satış yapan kullanıcılar, internet arama motorlarında YFI Coin (yearn.finance) Nedir? YFI Coin (yearn.finance) yükselir mi?, düşer mi? gibi sorulara cevap aramaya devam ediyor.

Bu yazımızda YFI Coin (yearn.finance) ile ilgili bilgilere yer vereceğiz. Unutmayın coin yorumları maalesef çok risklidir. Çünkü herkes bu konuda uzman değil. O yüzden kimse YFI Coin (yearn.finance)'in yükselip yükselmeyeceğini, teknik analizlere bakıp söyleyemez. Kısacası yapacağı sadece coin tahminidir. 

Coinlerin hepsi birer projedir. Bu projelerin bir kısmı DeFi bir kısmı NFT bir kısmı henüz inovasyon kategorisinde olan projelerdir. 

Yatırım yapmadan önce mutlaka o coine ait projeyi incelemeniz, projenin yatırımcılarını araştırmanız, kısacası proje hakkında tüm bilgilere sahip olmanızı öneriyoruz. 

Özellikle twitterde bazı kullanıcılar YFI Coin (yearn.finance)’in grafiği nasıl?, tepe noktası yada dip seviyeye geldi mi? YFI Coin (yearn.finance) için bu fiyattan alım yapılır mı? 

YFI Coin (yearn.finance) Stop/Loss neresidir? YFI Coin (yearn.finance) kısa vadeli mi? Orta vadeli mi? Uzun vadeli mi? Alayım gibi sorular soruyorlar.

Yeniden hatırlatmakta fayda görüyoruz. Vadeye siz karar vereceksiniz. Projeye göre bu kararınızı verebilirsiniz. 

Çünkü sonuçta para yatırıyorsunuz. Ve paranızı bir anda kaybedebilirsiniz. O yüzden yatırım yapacağınız coinin son 1 yıllık geçmişindeki fiyat hareketlerine, alım satım hacmine, Maksimum arz ile şu anki arz adedine. Piyasa değerini mutlaka incelemenizi tevsiye ediyoruz.

Özellikle sosyal medyada bu uçacak, bu aya çıkacak, bu artık durdurulamaz gibi yorumlara kesinlikle güvenmemeniz gerektiğini tekrar tekrar hatırlatıyoruz.

Bize kalırsa bir coine yatırım yapmadan önce, mutlaka ilgilendiğiniz coin ile ilgili araştırma yapmalıi dahil olduğu projenin yatırımcıları, ekibi, arz ve maksimum arz miktarlarını iyice araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Bazı yatırımcılar YFI Coin (yearn.finance) artacak mı? diye sorular soruyor. Bazı yatırımcılar ise grafik istiyor, dip noktası nedir? Tepe noktası nedir? Bu gibi sorulara yanıt arıyor.

Yearn Finance, DeFi platformu üzerinde, karmaşık DeFi kullanımını, özellikle yeni kullanıcılar için, basitleştiren bir arayüz. Yearn Finance sistemi, bulunduğunuz projeden kazanacağınız geliri, işlem ücretlerini otomatik hesaplıyor.

YFI tokeni ile varlıklarınızı farklı likidite havuzlarına da taşıyabilirsiniz.

Yearn finance, merkezsiz ekosistemde Aavei Compound, Dydx ve Fulcrum gibi token kredilerinizi optimize etmek için kullanılabilir. Yearn Finance ile varlıklarınız en çok kar getirecek şekilde otomatik olarak yer değiştirilir.

Yearn.Finance’ın Twitter’da 93 binden fazla takipçisi var. Bu rakamın oldukça yüksek bir değer olduğunu söyleyelim. Protokolün resmi Telegram adresinde ise 15 binden fazla kullanıcı var. Bu da oldukça yüksek bir rakam. YearnFinance’ın telegram grubuna katılarak, protokolle ilgili gelişmeleri anında öğrenebilirsiniz.

YFI coini Yearn Finance ekosistemi yönetim yetkisi veren ERC-20 tokenidir. Yearn Finance protokolü YFI coini likidite sağlayıcılarına (SLPs) dağıtır. Aave, Compound, Dydx, ve Fulcrum gibi Likidite havuzları YFI coini değişim aracı olarak değil oylama için kullanırlar.

Yearn Finance’ın geliştiricisi Andre Cronje YFI coinin değersiz olduğu ve borsalarda işlem görmemesi gerektiği konusunda çok  açıklamasına rastlamak mümkün. Fakat yatırımcılar yine de YFI coine yatırım yapmayı tercih etti ve sonuç; YFI coin şu an en değerli kripto para konumunda.

Andre Cronje’ye göre YFİ coinin en büyük destekçileri YFI coin alanlar değil Yearn finance protokolü kullanıcılarıdır. Cronje YFI coini satın almak yerine protokolü kullanarak kazanmayı her zaman tavsiye ediyor.

YFI coini şu an Binance ve Uniswap üzerinden almak mümkün. 

Yearn Finance YFI coini Ethereum üzerinde yapılşmış genel bir ERC-20 tokendir. Buna göre cüzdanlarda saklanabilir. Cüzdanların Ethereum platformunu desteklemesi yeterli. Bu cüzdanlar arasında; Keepkey, Ledger ya da Trezor’u saymak mümkün.

Eğer YFI coininizi yazılımlara arasında dolaştırmak istiyorsanız o zaman da; Coinomi (mobile), Exodus Wallet, ya da Atomic Wallet tercih edilebilir.

DeFi olarak da bilinen merkeziyetsiz finans, protokoller tarafından sunulan getiriler yükseldikçe parabolik bir büyüme sergilemeye başladı. Bu büyümenin önemli bir kısmı, protokolün hangi yönde gelişeceğinin token sahipleri tarafından belirlenmesine imkan tanıyan yönetişim tokenlarının kullanıma sunulmasına atfedilebilir. Yönetişim tokenları, DeFi protokollerini merkeziyetsiz hale getirmede çok önemli bir adımdır.

Yönetişim tokenları akımını takip eden Yearn.finance, Temmuz 2020'de YFI tokenı çıkardı. Bu token kısa sürede kripto para dünyasının ilgisini çekerek, bir ay içinde 3 USD'den 30.000 USD'ye yükseldi.

2020 yılının başlarında Andre Cronje tarafından kurulan Yearn.finance, kullanıcılarına ether, sabit coin ve altcoinleri yatırarak en yüksek getiriye ulaşma imkanı sunmaya odaklanan Ethereum tabanlı bir protokoldür. Andre Cronje, farklı DeFi uygulamaları tarafından sunulan getiriler arasında bir tutarsızlık olduğunu fark ettikten sonra Yearn.finance'i kurmaya karar veren Güney Afrikalı bir finansal teknoloji geliştiricisidir.

Kullanıma sunulmasından kısa bir süre sonra platformun saldırıya uğramasının ardından Cronje, kullanıcılara yeni bir ürün portföyü sunmak için protokolü revize etmiştir.

Önemli Özellikler

Protokolün başlıca özelliğine Vaults (Kasalar) adı verilir. Bu özellik, kullanıcıların kripto para yatırmasına ve getiri elde etmesine imkan tanır. Yatırılan fonlar, getiriyi en üst seviyeye çıkarmaya ve riski en aza indirmeye çalışan bir strateji tarafından yönetilir. Kullanıma ilk sunulduğunda Kasalar'ın başlıca odağı sabit coinlerdir, fakat o zamandan bu yana ether, tokenlaştırılmış Bitcoin ürünleri, Chainlink ve diğer coinleri destekleyecek şekilde genişlemiştir. 

Kasalar, Ethereum üzerinde işlem yapmanın yüksek maliyetini ortadan kaldırdığı için önemlidir. Sermayenin bir araya getirilmesiyle, yalnızca tek bir hesabın (her bir Kasa'yı kontrol eden) yield farm'a işlem ücreti (gas) ödemesi yeterli hale gelir.

Yearn.finance başka hizmetler de sunar. Earn (Kazan), Kasalar'ın yalnızca sabit coinleri ve tokenlaştırılmış bitcoini destekleyen daha basit bir versiyonudur. Zap (Değiştir) ise kullanıcıların geleneksel sabit coinleri, sabit coinleri temsil eden likidite sağlayıcı tokenlarıyla takas etmesine imkan tanır.

Yearn.finance şu anda, DeFi kullanıcıları için merkeziyetsiz bir sigorta protokolü olan ylnsure ve merkeziyetsiz borç alma ve vermeyi destekleyecek StableCredit (Sabit Kredi) gibi başka ürünler üzerinde de çalışmaktadır.

Yearn.finance, Temmuz ayına kadar küçük bir gruba hitap ediyordu. 2020 yılının başındaki güvenlik ihlali ve Mart ayındaki kripto para piyasası çöküşünün ardından birçok kullanıcı o zamanlar yeni olan bu protokolü kullanmaya çekiniyordu.

Bu durum Cronje'nin Medium'da yayınladığı bir blog yazısında, kullanıcıların Yearn.finance protokolünü yönetebilmesi için bir ERC-20 tokenı olan YFI'ın kullanıma sunulduğunu açıklamasıyla değişti.
YFI, merkeziyetsiz bir borsa olan Balancer'a likidite sağlamak ve Yearn.finance ürünlerine sermaye yatırmak da dahil olmak üzere birkaç farklı yoldan "farm" edilebiliyordu.
Medium'da yayınlanan yazı, YFI'ın "içsel değere sahip olmadığını" belirtse de coinler piyasa tarafından hızla toplanmaya başladı. Bir Balancer havuzunda 3 USD'den işlem görmeye başlamasının ardından, yatırımcıların Yearn.finance yönetişimindeki değerin farkına varmasıyla bu kripto paranın fiyatı çok yükseldi ve platform yatırma işlemlerinden on milyonlar kazanmaya başladı.

YFI'ın lansmanından kısa süre sonra, topluluk maksimum arzı 30.000 coinde tutmaya karar vererek YFI sayısının daha fazla artmasındansa coinin nadir bulunur kalmasını tercih etti. Bu karardan memnun olmayan kullanıcılar, projede bir çatallanma yaparak DFI.money ya da YFII olarak bilinen yeni bir proje yarattı.

YFI, yatırma işlemlerini artırması ve dikkat çekmesi nedeniyle Yearn.finance için çok önemli olsa da coinin başka bir amacı daha vardı: protokolün gelişimini ve kontrolünü kullanıcılar arasında merkeziyetsiz hale getirmek. 

Farming mekanizması, ister 100 USD ister 1.000.000 USD'ye sahip olsun tüm kullanıcıların aynı zamanda ve aynı masrafla YFI kazanmasına imkan tanıyordu. Bu da herhangi bir kullanıcının Yearn.finance üzerinde bir etki yaratmak için YFI sahibi olabileceği anlamına geliyordu.

YFI'ın kullanıma sunulmasının ardından, topluluk üyeleri tarafından ortaya atılan çeşitli önerilerin token sahipleri tarafından oylanabileceği kapsamlı bir yönetişim portalı açıldı. 
Bugüne kadar alınan kararlar arasında bir pazarlama ve geliştirici ekibinin işe alınmasının yanı sıra Kasalar'a belirli stratejilerin eklenmesi de yer alır.

Coin sahipleri, protokolden elde edilen karların bir kısmının YFI sahiplerine ödenmesi yönünde önemli bir karara da imza attı. Yearn.finance ürünlerinden alınan işlem ücretleri Hazine'de birikir ve daha sonra da Hazine, YFI sahipleri ve ekip arasında bölüştürülür. Bu da Bitcoin ve Ethereum'dan farklı olarak YFI'ı temettü getirili bir varlık haline getirir.

Birçok kişi YFI'ın geçmiş fiyat hareketlerine odaklansa da coinin asıl önemli özelliği, protokollerin benimsenmeyi nasıl teşvik edebileceğine yönelik bir değişime imza atmış olmasıdır. YFI'ın lansmanının, herkesin aynı fiyatı ödeyerek coinin yaratılmasında katılımcı olabilmesi nedeniyle "Bitcoin'den bu yana en adil lansman" olduğu iddia edilebilir.

Kullanıcıların her bir yeni coin için belirli bir fiyat ödediği İlk Coin Arzını (ICO) kullanmak yerine, YFI kullanıcılarının protokolde katılımcı olmasını gerektiren bir mekanizma tercih edilmiştir. Bu mekanizma, tüm kullanıcıların yönetişim tokenı aracılığıyla Yearn.finance üzerinde bir etki yaratabilmesi nedeniyle projenin hızla bir topluluğa sahip olmasına imkan tanımıştır.
Başlarda görülen fiyat oynaklığının ardından bile Yearn.finance, merkeziyetsiz finans ve genel anlamda kripto para dünyasındaki en aktif topluluklardan birine sahiptir. 

YFI, bir takım zorluklar da yaşamıştır. Andre Cronje, çok uzun bir süredir Yearn.finance ve YFI'ın arkasındaki isim olduğu için yatırımcılar onun hareketlerini büyük bir ilgiyle takip etmektedir. Bu durumda Cronje kısa bir mola vermek isterse, bunun YFI üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Dolayısıyla bazı kişiler, projenin hala bu önemli oyuncu etrafında merkezi olduğunu (en azından bir dereceye kadar) iddia eder.

Bunun bir örneği, bu yılın başlarında Cronje'nin DeFi dünyasından ayrılmak istediğini söylemesiyle yaşanmıştır. YFI fiyatları, projenin kapanacağı korkusuyla düşmeye başlar.

Fakat Yearn.finance, yeni ekip üyelerini bünyesine dahil ettikçe bu "Cronje Etkisi" (bazı kullanıcıların verdiği isimle) yavaşça gücünü kaybetmektedir. Cronje'nin etkisi olmadan merkeziyetsiz yönetişim gelişmeye devam ederse, böyle bir sorun artık söz konusu olmayabilir.

YFI Coin (yearn.finance) Piyasa Değeri ₺13,399,449,517 - 14.41%

YFI Coin (yearn.finance) Tamamen Seyreltilmiş Piyasa Değeri ₺13,410,809,666 - 14.41%

YFI Coin (yearn.finance) Dolaşan Arz 36,635 YFI 

YFI Coin (yearn.finance) Maks Arz 36,666

YFI Coin (yearn.finance) Toplam Arz 36,666

YFI Coin (yearn.finance) Sıralaması #69

Alım satım yapabilmek için aşağıda reklama tıklayarak Binace'ye üye olabilirsiz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 07 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 20 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 53
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Rayo Vallecano 20 32
6. Villarreal 20 31
7. Real Betis 20 31
8. Athletic Bilbao 20 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 20 22
15. Espanyol 20 21
16. Sevilla 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9