SushiSwap Coin (SUSHI) Nedir? SushiSwap Coin (SUSHI) Yorumları, SUSHI Teknik Analiz, SUSHI Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? SushiSwap Coin (SUSHI) Coin yorum ve grafiği

SushiSwap Coin (SUSHI) Nedir? SushiSwap Coin (SUSHI) Yorumları, SUSHI Teknik Analiz, SUSHI Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? SushiSwap Coin (SUSHI) Coin yorum ve grafiği

Coin 01.04.2021, 13:35 01.04.2021, 13:58 Tarsus Haber
SushiSwap Coin (SUSHI) Nedir? SushiSwap Coin (SUSHI) Yorumları, SUSHI Teknik Analiz, SUSHI Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? SushiSwap Coin (SUSHI) Coin yorum ve grafiği

Tüm dünyayı etkisi altına alan kripto para birimleri hızla yayılmaya devam ediyor.

Bu coinlerden bir tanesi de SushiSwap Coin (SUSHI) coin. Kripto para borsalarında alış satış yapan kullanıcılar, internet arama motorlarında SushiSwap Coin (SUSHI) Nedir? SushiSwap Coin (SUSHI) yükselir mi?, düşer mi? gibi sorulara cevap aramaya devam ediyor.

Bu yazımızda SushiSwap Coin (SUSHI) ile ilgili bilgilere yer vereceğiz. Unutmayın coin yorumları maalesef çok risklidir. Çünkü herkes bu konuda uzman değil. O yüzden kimse SushiSwap Coin (SUSHI)'in yükselip yükselmeyeceğini, teknik analizlere bakıp söyleyemez. Kısacası yapacağı sadece coin tahminidir. 

Coinlerin hepsi birer projedir. Bu projelerin bir kısmı DeFi bir kısmı NFT bir kısmı henüz inovasyon kategorisinde olan projelerdir. 

Yatırım yapmadan önce mutlaka o coine ait projeyi incelemeniz, projenin yatırımcılarını araştırmanız, kısacası proje hakkında tüm bilgilere sahip olmanızı öneriyoruz. 

Özellikle twitterde bazı kullanıcılar SushiSwap Coin (SUSHI)’in grafiği nasıl?, tepe noktası yada dip seviyeye geldi mi? SushiSwap Coin (SUSHI) için bu fiyattan alım yapılır mı? 

SushiSwap Coin (SUSHI) Stop/Loss neresidir? SushiSwap Coin (SUSHI) kısa vadeli mi? Orta vadeli mi? Uzun vadeli mi? Alayım gibi sorular soruyorlar.

Yeniden hatırlatmakta fayda görüyoruz. Vadeye siz karar vereceksiniz. Projeye göre bu kararınızı verebilirsiniz. 

Çünkü sonuçta para yatırıyorsunuz. Ve paranızı bir anda kaybedebilirsiniz. O yüzden yatırım yapacağınız coinin son 1 yıllık geçmişindeki fiyat hareketlerine, alım satım hacmine, Maksimum arz ile şu anki arz adedine. Piyasa değerini mutlaka incelemenizi tevsiye ediyoruz.

Özellikle sosyal medyada bu uçacak, bu aya çıkacak, bu artık durdurulamaz gibi yorumlara kesinlikle güvenmemeniz gerektiğini tekrar tekrar hatırlatıyoruz.

Bize kalırsa bir coine yatırım yapmadan önce, mutlaka ilgilendiğiniz coin ile ilgili araştırma yapmalıi dahil olduğu projenin yatırımcıları, ekibi, arz ve maksimum arz miktarlarını iyice araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Bazı yatırımcılar SushiSwap Coin (SUSHI) artacak mı? diye sorular soruyor. Bazı yatırımcılar ise grafik istiyor, dip noktası nedir? Tepe noktası nedir? Bu gibi sorulara yanıt arıyor.

DeFi alanında her geçen gün bambaşka yeni projeler ortaya çıkıyor. Bunların en sonuncusu da SushiSwap. SUSHI adında bir de yönetim token'ı olan SushiSwap, birkaç gün içinde kilitli değer bakımından patlayıcı bir büyüme yaşadı. Bununla paralel olarak da SUSHI'nin fiyatı rekor üstüne rekor kırdı. SushiSwap nedir ve SUSHI ne işe yarar? Bu sorulara yanıt veriyoruz.

SushiSwap, UniSwap’ın birkaç özellik eklenmiş kopyasıdır. UniSwap ise Ethereum’da otomatik token takası sağlayan bir protokolü, merkezsiz borsadır. 2018 yılının Kasım ayında piyasaya sürüldü ve kendisini “ERC20 token’larının takası için basit bir akıllı sözleşme arayüzü” olarak tanımlıyor.

SushiSwap ekibi, projeyi böyle özetliyor: Uniswap + MasterChef akıllı sözleşmesi = SushiSwap

UniSwap projesi araştırıldığında, içinde “Chef Nomi” gibi anonim geliştiricilerin olduğu SushiSwap’ın neden UniSwap’ı kopyalamak istediği anlaşılıyor. Her gün 100 bin işlemin yapıldığı merkezsiz bir borsa olan UniSwap, orta ölçekli merkezi bir borsanın yaptığı kadar varlık transferlerini kolaylaştıran bir güç merkezi haline geldi.

Uniswap ve Sushiswap arasındaki temel fark, birincisinde kripto bulunmaması, diğerinde ise olmasıdır. SUSHI, likiditenin UniSwap’tan SushiSwap’a geçmesinin sağlanması için yaratıldı. SUSHI ayrıca her yatırımcısına borsada yapılan işlemlerden yüzde 0.05 pay veriyor.

Bu çatallanmanın amacını aktarmak için SushiSwap ekibi şu notu yazdı: “SushiSwap’ı biz, UniSwap protokolünden bir sonraki adım olarak tasarladık: bir evrimleşme. UniSwap’ın zekice yaratılmış olan çekirdek tasarımına, protokolün geliştirilmesine yardımcı olacağını düşündüğümüz topluluk-yönlü, ve katılımcılara da kazandıran özellikler ekledik.”

Geliştiriciler ayrıca, şu anda merkezi şekilde bir şirket ve yatırımcıları tarafından kontrol edilen UniSwap’tan farklı olarak, SushiSwap’e bir yönetim işlevi de eklediler.

SushiSwap nedir sorusunu yanıtlandırdıktan sonra Sushi’ye geçelim. Sushi (SUSHI) ise SushiSwap’in yönetim token’ıdır ve SushiSwap’ı UniSwap’tan ayıran şeylerden biri de budur. Bilindiği üzere UniSwap’ın henüz bir yönetim token’ı yok ve likidite sağlayıcılarına toplanan işlem ücretlerini veriyor. Diğer yandan SushiSwap ise likidite sağlayıcılarına, protokolün mainnet’i 2 hafta içinde devreye girdiği zaman SUSHI’leri vermeye başlayacak.

Uniswap şu anda, hangi havuzda olduğu fark etmeksizin likidite sağlayıcılarına tüm işlem ücretlerinin yüzde 0,30’unu ödül olarak veriyor. SushiSwap’ta ise yüzde 0.25’lik rakamın yanında yüzde 0.05’lik bölüm de SUSHI’ye çeviriliyor ve ödüller bu şekilde dağıtılıyor. Sonuç olarak en çok likiditeyi sağlayan kullanıcılar en çok SUSHI token’larına sahip oluyor.

Son veriler, SushiSwap’ta kilitli fonların 1 milyar 300 milyon doları geride bıraktığını gösteriyor. Bu fonlar ağırlıklı olarak SUSHI, ETH, USDT, DAI, UMA, BAND ve LINK’ten oluşuyor. Protokole fon kilitleyerek likidite sağlayanlar, ödüllendiriliyor.

SushiSwap ve yönetim token’ı Sushi, son günlerde çarpıcı bir büyüme yaşadı. Son üç gün içinde Sushi, yüzde 1500’den fazla değer kazanırken SushiSwap’ta kilitli fonların değeri de benzer bir patlayıcı artış gördü. SushiSwap’taki bu hareket, DeFi dünyasının önde gelen isimlerinin gözünü korkutmuş gibi görünüyor. Borç verme protokolü Dharma Labs’ın kurucu ortağı Brendan Forster, iddialı bir öngörü ile SushiSwap deneyinin çökmesini beklediğini söyledi. Forster, “Likidite çatallanması takas fiyatlarını tüm kullanıcılar için daha zararlı hale getirecek ve tüm likidite sağlayıcıları için geçici zararı daha da artıracak. Buradan tek fayda sağlayacak kesim Sushi kurucularıdır” dedi. Merkezsiz borsa protokolü olan 0x’in kurucu ortağı Will Warren da bu savaşı SushiSwap’ın kazanmasının korkunç olacağını ifade etti. Warren, “Yaratıcıları ödüllendirmek Ethereum topluluğunun çıkarına… Likidite çatallanması, sadece daha kötü takas (swap) fiyatlarının oluşmasına yol açacak.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Binance CEO’su Changpeng Zhao’da DeFi dünyasındaki bu yüksek getirilerden endişeleniyor gibi görünüyor. Zhao, “Şu anda DeFi’da çok fazla balon görüyorum. ‘Likidite sağlamak ve getiri elde etmek için coin’leri stake etme’ temel konseptinin kalıcı olacağına inanıyorum. Ama yeni token’larla sübvanse edilen bu süper yüksek getiriler olmayacak. Süper yüksek risk. Dikkatli olun!” ifadelerini kullandı. Herkesin aklındaki sorulardan biri bu. Özellikle bu soru işaretleri, geçtiğimiz ay DeFi deneyi YAM’da meydana gelen olaydan sonra daha çok oluşmaya başladı. Bilmeyenler için iki günlük bir DeFi projesi olan Yam.Finance, hızla popüler hale gelirken projede ortaya çıkan kod hatasından sonra yüzde 99’dan fazla değer kaybetmiş ve çok sayıda insan büyük zararlar etmişti. Konuyla ilgili açıklamadan önce Yam.Finance’in piyasa değeri 500 milyon dolara ulaşmıştı. Yam.Finance, dolar paritesinin korunması için token’larının arzının azaltıldığı bir ‘yield farming’, yani ‘gelir hasadı’ protokolüydü.

SushiSwap’ın kodları henüz denetlenmedi. Öncelikle protokole güvenebilmek için akıllı sözleşmelerin profesyonel olarak denetimden geçmesi gerekiyor. SushiSwap ekibi; Trail of Bits, PeckShield, OpenZeppelin, Consensys, Certik ve Quantstamp’ı sözleşmeleri denetmeye davet etti ve 5 ETH ödemeyi vadetti. Yakında Blockchain güvenlik şirketi Quantstamp’in SushiSwap’ı denetleyeceği belirtiliyor.

Protokol ve akıllı sözleşme düzeyinde SushiSwap, Uniswap ile aynı arayüzü paylaşıyor. Bu, protokolünüz şu anda Uniswap ile uyumluysa SushiSwap ile entegre etmenin nispeten basit olacağı anlamına geliyor. Ekip, “SushiSwap’ı entegre etmeye başlamak için çeşitli DeFi ve diğer ekosistem araçlarıyla çalışacağız.” diyor.Elbette, pek çok kişinin aklına gelebilecek sorulardan biri şudur: “Neden birisi Uniswap yerine SushiSwap’e likidite sağlamak istesin ki?”Uniswap ile likidite sağlayıcıları, havuzun işlem ücretlerini yalnızca söz konusu likiditeyi aktif olarak sağladıklarında kazanır. Havuzda kendi paylarını geri çektiklerinde, artık o pasif gelire ulaşım sağlayamazlar. Dahası protokol ilgi çektikçe, erkenden likidite sağlayıcı olarak katılanlar, artık getirilerinin seyreltilmesi riskiyle karşı karşıya gelebilir. Çünkü daha büyük ve daha zengin paydaşların yüklü miktarda sermaye ile protokole katılma olasılıkları artıyor.

SushiSwap ile, bir havuza biraz likidite sağlayabilir ve SUSHI token’ları halinde ödüller kazanabilirsiniz. Ayrıca Uniswap’in aksine, artık likiditeye katılmamaya karar verseniz bile SUSHI olarak biriktirilen protokol ücretinin bir kısmını kazanmaya devam etme hakkınız da bulunuyor.  Önceden likidite sağlayıcı olarak protokolün önemli bir paydaşı olursunuz.Stake etme yoluyla elde edeceğiniz kazançlar, stake ettiğiniz toplam LP (likidite sağlayan) token miktarına karşı stake edilen toplam LP token miktarıyla orantılı olacaktır. Likidite sağlamaya devam etmediğiniz sürece, varlıklarınız ve kazandığınız ödüller kademeli olarak azalacaktır.SushiSwap, çoğunluğun Uniswap havuzlarında likidite sağlayıcıları olduğunun farkında olduklarını söylüyor. Bununla birlikte, mevcut Uniswap likidite sağlayıcılarının protokollerine geçmeye başlamasını mümkün olduğunda kolaylaştırmak için token dağıtım mekaniği tasarladıklarından bahsediyor.

Likidite sağlamaya ve SUSHI token’larını kazanmaya başlamak için, Uniswap LP token’larını tutan herkes bu LP token’larını karşılık gelen ilk havuza koyabilir. Bu bir kez gerçekleştikten sora 0750000 bloğunda ödüller kazanılmaya başlanacak. Uygun LP token’ları listesine ise topluluk beraber karar verecek.Her blokta 100 SUSHI token’ı oluşturulacak. Bu token’lar, desteklenen havuzların her birindeki pay sahiplerine eşit olarak dağıtılacak. Bununla birlikte ilk 100.000 blok için (yaklaşık 2 hafta) üretilen SUSHI token’ının miktarı normalin 10 katına çıkacak ve blok başına 1000 SUSHI token basılacak. Bu, “yield farmer”ları ve protokolü benimseyenleri teşvik etmek ve “The Liquidity Migration’a (Likidite Göçü)” yardımcı olmak için gerçekleştirilecek bir olay.

İlk kullanabilir havuzlar:
CeFi Stablecoins (merkezi finans stablecoin’leri): USDT-ETH, USDC-ETH
DeFi Stablecoins (merkezi olmayan finans stablecoin’leri): DAI-ETH, sUSD-ETH
Borç Verme Protokolleri: COMP-ETH, LEND-ETH
Sentetik Varlıklar: SNX-ETH, UMA-ETH
Oracle’lar: LINK-ETH, BAND-ETH
Ponzinomics: AMPL-ETH, YFI-ETH
Delicacy (2x ödül): SUSHI-ETH

SUSHI/WETH havuzu iki kat daha fazla miktar alır, bu nedenle SUSHI’nizi Uniswap’ten sağlarsanız ekstra ödül alabilirsiniz. SUSHI kullanıma açıldığında, topluluk daha fazla uygun havuz eklemek veya herhangi bir havuzdaki SUSHI miktarını değiştirmek için oy kullanabilir. Mevcut Uniswap yapılandırmasıyla, herhangi bir havuzdaki tüm işlem ücretlerinin %0,3’ü, havuzun likidite sağlayıcılarına orantılı olarak dağıtılır. SushiSwap’te %0,25 doğrudan aktif likidite sağlayıcılarına gider, kalan %0,05 ise SUSHI’ye dönüştürülür ve SUSHI token sahiplerine dağıtılır.

Projenin uzun vadeli sürdürülebilirliği nasıl sağlanıyor? Ekip, “@LawMaster”ın önerisiyle; her SUSHI dağıtımının %10’u güvenlik denetimi de dahil olmak üzere geliştirme ve gelecekteki yenilikler için bir kenara ayrıldı.

SushiSwap ile Uniswap Karşılaştırması

Uniswap’in yerel token’ı UNI’nin piyasaya sürmesiyle, SushiSwap ve Uniswap hiç olmadığı kadar birbirine benzer hale geldi. Fakat unutulmaması gereken kritik bir nokta var. O da bu Uniswap’in sahip olduğu ve SushiSwap’in sahip olmadığı bir durumdur.

Likidite sağlayıcıları, her iki protokolde de alım satım ücretlerinden pay alırlar. Uniswap’te bir kişi ne kadar fazla likidite sağlarsa, havuzlardan yapılan işlem ücretleri kesintisi o kadar yüksek olur. Bunun sonucu, havuzlar büyüdükçe daha küçük likidite sağlayıcılarına verilen ödüllerin azalmasıdır. Kripto para borsaları, madencilik havuzları ve risk sermayesi fonları gibi büyük kuruluşlar, sonuç olarak bu alım satım ücretlerinden aslan payını alabilir ki genellikle alır. SushiSwap ise, protokolü ilk benimseyenlerin daha sonra protokole katılanlara göre kazandıkları SUSHI miktarının 10 katını alacakları şekilde tasarlanmıştır. Bu SUSHI’yi ilk benimseyenlerin havuzlara likidite sağlamayı bıraksalar bile tüm havuzlardan alım satım ücretlerinden pay alacakları anlamına geliyor.

SushiSwap’in yaptığı şey, Uniswap’teki likidite sağlayıcılarını SushiSwap protokolünde Uniswap LP token’larını stake ettikleri için ödüllendirmektir. Peki ödül nedir? SUSHI token’ları. Protokolün lansmanının ilk iki haftasında, Uniswap LP token’ları “havuzlara” koyan kullanıcılara, çıkarılan her Ethereum blokunda (~ 12 saniye) 1000 SUSHI token’ı verildi. O dönemde SUSHI’nin yüksek piyasa değeri göz önüne alındığında, bu havuzların çoğunda faiz yıllık %2500’ü aştı. En yüksek getiri, SUSHI-ETH çifti için Uniswap LP token’larını stake etmek için SUSHI’de ek 2 kat ödül veren Sushi Party havuzundan geldi (ve olmaya devam ediyor).

İki haftalık sürenin sonunda, The Liquidity Migration™ gerçekleşti. Bu, tüm Uniswap LP token’larının, temeldeki kripto parayı kullanmak ve hepsini SushiSwap’in yeni havuzlarına göndermek için otomatik olarak Uniswap’e geri gönderildiğinin görülmesi anlamına geliyor. 24 saat içinde Uniswap’tan 1.14 milyar doların üzerinde para çıkışı oldu.

SushiSwap Coin (SUSHI) Piyasa Değeri ₺15,527,763,538 - 0.19%

SushiSwap Coin (SUSHI) Tamamen Seyreltilmiş Piyasa Değeri ₺30,507,743,938

SushiSwap Coin (SUSHI) Dolaşan Arz 127,244,443 SUSHI

SushiSwap Coin (SUSHI) Maks Arz  250,000,000

SushiSwap Coin (SUSHI) Toplam Arz 210,840,004

SushiSwap Coin (SUSHI) Sıralaması #58

Alım satım yapabilmek için aşağıda reklama tıklayarak Binace'ye üye olabilirsiz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 27 Ocak 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 19 45
2. Fenerbahçe 19 41
3. Başakşehir 19 37
4. Beşiktaş 18 35
5. Trabzonspor 19 35
6. Adana Demirspor 19 34
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 19 25
10. Karagümrük 19 22
11. Ankaragücü 19 22
12. Giresunspor 19 21
13. Gaziantep FK 19 19
14. Kasımpaşa 19 19
15. Antalyaspor 18 18
16. Sivasspor 19 18
17. Hatayspor 18 17
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 19 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 20 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 19 34
8. Boluspor 20 33
9. Sakaryaspor 20 31
10. Manisa FK 19 28
11. Göztepe 20 27
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 20 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 20 16
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Denizlispor 20 12
19. Gençlerbirliği 20 10
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 17 44
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 17 28
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 18 25
11. Girona 18 21
12. Valencia 17 20
13. Espanyol 18 20
14. Almeria 18 19
15. Sevilla 18 18
16. Getafe 18 17
17. Celta Vigo 18 17
18. Real Valladolid 18 17
19. Cadiz 18 16
20. Elche 18 6