PancakeSwap Coin (CAKE) Nedir? PancakeSwap Coin (CAKE) Yorumları, CAKE Teknik Analiz, CAKE Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? PancakeSwap Coin (CAKE) Coin yorum ve grafiği

PancakeSwap Coin (CAKE) Nedir? PancakeSwap Coin (CAKE) Yorumları, CAKE Teknik Analiz, CAKE Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? PancakeSwap Coin (CAKE) Coin yorum ve grafiği

Coin 30.03.2021, 16:33 Tarsus Haber
PancakeSwap Coin (CAKE) Nedir? PancakeSwap Coin (CAKE) Yorumları, CAKE Teknik Analiz, CAKE Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? PancakeSwap Coin (CAKE) Coin yorum ve grafiği

Tüm dünyayı etkisi altına alan kripto para birimleri hızla yayılmaya devam ediyor.

Bu coinlerden bir tanesi de PancakeSwap Coin. Kripto para borsalarında alış satış yapan kullanıcılar, internet arama motorlarında PancakeSwap Coin Nedir? PancakeSwap Coin yükselir mi?, düşer mi? gibi sorulara cevap aramaya devam ediyor.

Bu yazımızda PancakeSwap Coin ile ilgili bilgilere yer vereceğiz. Unutmayın coin yorumları maalesef çok risklidir. Çünkü herkes bu konuda uzman değil. O yüzden kimse PancakeSwap Coin'in yükselip yükselmeyeceğini, teknik analizlere bakıp söyleyemez. Kısacası yapacağı sadece coin tahminidir. 

Bize kalırsa bir coine yatırım yapmadan önce, mutlaka ilgilendiğiniz coin ile ilgili araştırma yapmalıi dahil olduğu projenin yatırımcıları, ekibi, arz ve maksimum arz miktarlarını iyice araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Bazı yatırımcılar PancakeSwap Coin artacak mı? diye sorular soruyor. Bazı yatırımcılar ise grafik istiyor, dip noktası nedir? Tepe noktası nedir? Bu gibi sorulara yanıt arıyor.

PancakeSwap, Uniswap ve SushiSwap’ta olduğu gibi hacim ve likidite anlamında DeFi protokolleri arasında kayda değer artışlar yaşadı. Bu likidite protokolleri, herkesi birer piyasa yapıcı hale getirirken belirli oranlarda fonlara sahiptir.

SushiSwap ve Uniswap’ın muadili olan PancakeSwap, Binance Smart Chain (BSC) ağı üzerinde çalışan bir merkezi olmayan borsadır (DEX). Şu abda BSC ağı içerisindeki en aktif ve sayılarla analiz edildiğinde ise zirve konumda olduğunu göreceğiz.

Bununla beraber sadece Binance üzerinde listelenmesi akıllara güvenli bir DeFi ürünü olup olmadığı sorusunu getirmiyor da değil. Ayrıca daha çok yeni bir platform olması ve yeni yeni popülerlik kazanması ile rakiplerinin DeFi Pulse ve DeFi prime gibi en ünlü platformlarda yer alıp PancakeSwap’ın buralarda yer almaması şimdilik önemli handikaplar bana göre.

PancakeSwap, platforma katılan kişilere piyasa yapıcı olmalarının yanı sıra işlem ücretlerinden gelir elde etmesine olanak tanır. 7 farklı cüzdan seçeneğiyle platforma cüzdanınızı bağlayabilmeniz mümkün.

Ayrıca elinizde bulunan CAKE token’larınız ile NFT koleksiyonlarını toplamanıza olanak veren platformda, NFT kazanmak için çekiliş benzeri bir yöntem ile koleksiyonları kazanma şansı elde ediyorsunuz. Bu, bana göre daha çok bir pazarlama çalışması gibi görünüyor. Yerine, NFT tabanlı koleksiyon ürünleri, platformda işlem yapıldıkça bir kullanıcı puan kazanım sistemiyle toplanabilseydi daha iyi olabilirdi.

CAKE token

PancakeSwap projesinin yerel token’ı olan CAKE; staking, farming ve governance gibi hizmetler için kullanılan bir utility token türüdür. Governance (yönetişim) modeli özelliği sayesinde topluluk tarafından alınan kararlarla yeni tasarı ve güncel gelişmeler için oylamalar yine bu token ile yapılmaktadır.

CAKE token logosu

BEP-20 protokolü özelliğine sahip token’ın blok başına 25 CAKE ile arzını artırdığını söyleyebiliriz. Coin alırken arz miktarındaki artışı iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Çünkü Binance borsasından CAKE alıp bir süre bekletirseniz bunun dezavantajı size etkileyecektir.

Hem BSC üzerinde yer alan kripto paraları hem de off-chain, yani zincir dışı (farklı blok zincirlerindeki) işlem çiftlerine likidite sağlamanız koşuluyla ya da CAKE stake etmeniz karşılığında CAKE token ödülleri kazanmanız mümkün.

Rakamlarla PancakeSwap

Toplam likidite oranı 1.1 milyar doları aşmış durumdadır. Ancak hâlâ istenilen potansiyelinin altında olduğu söylenebilir. Projesinin kararlılık açısından uzun vadeye ihtiyacı olduğu kanısındayım.
PancakeSwap’ın toplam piyasa değeri, 1 Şubat 2021’de 300 milyon dolar seviyelerindeyken bugün, yani 17 Şubat 2021 itibari ile 1.5 milyar dolara dayandı. Yılın ilk haftasında platformun ortalama hacim oranı 37 milyon, Şubat’ın ilk haftasındaki ortalama hacim oranı ise yaklaşık olarak 994 milyon dolardır. Platform üzerinde toplam 198 farklı token mevcut. Toplam kilitli varlıkların değeri 2 milyar 500 milyon dolardır.

Platformun belki de en dikkat çeken özelliklerinden biri, 3000’ün üzerinde fiyat paritesinin aktif olması. Swap kullanımı açısından iyi bir deneyim sunulurken kullanıcıların hangisini seçeceği konusunda kafa karıştırıcı bir çeşitlilik olduğunu da kabul etmek gerekiyor.

The CAKE Lottery’den bahsetmezsek olmaz. PoolTogether platformuna benzer ancak daha basit bir yöntem olan bu çekilişe katılım için ‘katılım bileti’ almanız gerekiyor. Her çekiliş turu içerisinde herhangi bir kullanıcı sınırsız miktarda bilet alabilmektedir.

Öncelikle CAKE token’larınız karşılığında piyango bileti satın almanız gerekli. Bilet numaralarınızdan 2, 3 veya 4’ü kazanan numaralarla veya tam sıralarıyla eşleşmesi durumunda ödüller kazanırsınız.

PancakeSwap nasıl kullanılır, nasıl çalışır?

Alım-Satım: Borsa, Binance Smart Chain üzerinde iki token alışverişine izin veren otomatik bir piyasa yapıcıdır (AMM). Elde Et: Yield farming ile CAKE kazanabilir, yine staking ile CAKE kazanabilirsiniz. Ayrıca şurup likidite havuzlarıyla daha da fazla token kazanabilmeniz mümkün. Kazan: PancakeSwap piyangosuna katılıp bu çekişte büyük ödüllerden birine sahip olabilirsiniz. PancakeSwap, BEP-20 token’larını takas etmek için merkezi olmayan bir borsadır.

PancakeSwap’teki otomatik likidite havuzları aracılığıyla herhangi bir BEP-20 token’ını başka bir BEP-20 ile takas edilmesi mümkündür. Borsada bir token swap (takas) yaptığınızda %0.2’lik bir işlem ücreti ödersiniz.

PancakeSwap esasında, Binance Smart Chain tabanlı bir DEX (merkezi olmayan borsa). Binance Smart Chain, hem kullanıcı sayıları hem de kilitlenen toplam değer açısından son haftalarda şimdiye kadarki en iyi zamanlarını yaşıyor. Binance Smart Chain, Binance Chain’in yerini alarak Eylül 2020’de piyasaya sürüldü. O zamandan beri, Binance’in blockchain’i önemli ölçüde büyüdü ve bazı popüler merkezi olmayan finansal platformları (DeFi) Binance Smart Chain’e taşındı.

PancakeSwap borsası, geleneksel borsalar gibi emir defteri kullanmaz. Bunun yerine, satın alma ve satma emirlerini doğrudan bir likidite havuzunda başkalarıyla eşleştiren otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) modeli kullanır. Bu havuzlar, diğer kullanıcıların fonlarıyla doldurulur. Kullanıcılar, böyle bir havuza likidite sağlayarak ticaret ücretleri ve likidite sağlayıcı (LP) token’ları kazanabilirler. LP tokenları, pancake’le uyumlu olacak şekilde FLIP token’ları adındadır. Bu token’ların farklı türleri vardır.

PancakeSwap ve CAKE Token Nasıl Kullanılır?

PancakeSwap, yield farming’i basit ve eğlenceli hale getirir. PancakeSwap’i kullanmak için önce MetaMask tarayıcı cüzdanınızı veya WalletConnect’i bağlamanız gerekir. MetaMask bir Ethereum cüzdanı olmasına rağmen, Binance Smart Chain (BSC) tasarımı, merkezi olmayan uygulamaları (dApps) MetaMask gibi Ethereum cüzdanlarıyla birlikte çalışabilir hale getirecek şekilde çalışır.

“Exchange” bölümü token takasları için kullanılırken “pools” bölümü, likidite sağlanması için ücretlerin kazanıldığı yerdir. Son olarak, “farming” bölümü, yield farming’in gerçekleştiği yerdir.

PancakeSwap ile Yield Farming

Yield Farming, kullanıcıların stake etme ödülleri karşılığında para yatırmalarına olanak tanır. Ödüller, birden fazla protokolde birleştirilebilir ve kullanılabilir, böylece kullanıcıların DeFi ekosisteminin çeşitli bölümlerinde en yüksek faiz oranlarını takip ederek verimi artırmalarına olanak tanır.

PancakeSwap’e Likidite Sağlama

PancakeSwap likidite sağlayıcısı (LP) token’ları, “FLIP” token’ları olarak adlandırılır. FLIP token’ları, bir havuza sağlanan token çiftine bağlı olarak farklı çeşitlerde gelir. PancakeSwap’da farming yapanlar, LP token’larını kilitleyebilir ve bu süreçte daha fazla ödül kazanabilirler. Bir PancakeSwap likidite havuzuna para yatırdıktan, LP ödülleri kazandıktan ve bunları Pancake token’ı (CAKE) toplamak için kullandıktan sonra, kullanıcılar CAKE token’larını kilitleyerek SYRUP token’ı alabilirler.

Pancake Token

Eylül 2020’de, Pancake token (CAKE) Binance Smart Chain’de (BSC) piyasaya sürüldü. CAKE, BSC’ye özgü bir BEP-20 token’ıdır. CAKE token, 2021’de son derece iyi bir performans gösterdi ve Şubat ayı boyunca inanılmaz bir fiyat rallisi yaşadı. CAKE’nin birincil işlevi, PancakeSwap platformuna likidite tedarikini teşvik etmektir. Bunun yanında, CAKE’nin maksimum arzı yok, bu da bir deflasyonist token olduğu ve arzı azaltmak için token’ların düzenli olarak yakıldığı anlamına geliyor.

Özet

Diğer herhangi bir DeFi protokolünde olduğu gibi, PancakeSwap de doğal risklerle birlikte gelir. Bununla birlikte, Binance Smart Chain (BSC) tarafından sağlanan güvenlik, DeFi kullanıcıları için sevindririci bir durum. PancakeSwap, Uniswap’in tüm işlevlerini ücretsiz olarak Binance Smart Chain’e (BSC) getiriyor. İşlem ücretleri BNB token’ı kullanılarak ödeniyor, ancak bu ücretler Ethereum tabanlı DeFi protokollerine kıyasla oldukça düşük. DeFi protokolleri inanılmaz miktarda gelir sağlıyor. Üstelik bu platformlar oldukça yeni. Binance Smart Chain (BSC), DeFi için heyecan verici yeni bir platform. PancakeSwap, BSC’den çıkan birçok başarılı projeden biri.

PancakeSwap Coin (CAKE) Piyasa Değeri ₺20,949,012,543

PancakeSwap Coin (CAKE) Tamamen Seyreltilmiş Piyasa Değeri ₺20,949,012,543

PancakeSwap Coin (CAKE) Dolaşan Arz 143,042,880 CAKE

PancakeSwap Coin (CAKE) Toplam Arz 143,042,880

PancakeSwap Coin (CAKE) Sıralaması #45

Alım satım yapabilmek için aşağıda reklama tıklayarak Binace'ye üye olabilirsiz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 01 Nisan 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 28 60
2. Eyüpspor 28 53
3. Rizespor 27 52
4. Sakaryaspor 28 52
5. Pendikspor 27 50
6. Keçiörengücü 28 47
7. Bodrumspor 28 45
8. Manisa FK 27 42
9. Göztepe 27 41
10. Boluspor 27 41
11. Bandırmaspor 27 40
12. Altay 28 28
13. Tuzlaspor 27 28
14. Erzurumspor 27 25
15. Adanaspor 28 25
16. Altınordu 27 23
17. Gençlerbirliği 27 21
18. Denizlispor 28 17
19. Yeni Malatyaspor 28 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 27 35
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 27 33
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13