banner72

Dash Coin (DASH) Nedir? Dash Coin (DASH) Yorumları, DASH Teknik Analiz, DASH Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? Dash Coin (DASH) Coin yorum ve grafiği

Dash Coin (DASH) Nedir? Dash Coin (DASH) Yorumları, DASH Teknik Analiz, DASH Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? Dash Coin (DASH) Coin yorum ve grafiği

Coin 30.03.2021, 17:18 Tarsus Haber
Dash Coin (DASH) Nedir? Dash Coin (DASH) Yorumları, DASH Teknik Analiz, DASH Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? Dash Coin (DASH) Coin yorum ve grafiği

Tüm dünyayı etkisi altına alan kripto para birimleri hızla yayılmaya devam ediyor.

Bu coinlerden bir tanesi de Dash Coin. Kripto para borsalarında alış satış yapan kullanıcılar, internet arama motorlarında Dash Coin Nedir? Dash Coin yükselir mi?, düşer mi? gibi sorulara cevap aramaya devam ediyor.

Bu yazımızda Dash Coin ile ilgili bilgilere yer vereceğiz. Unutmayın coin yorumları maalesef çok risklidir. Çünkü herkes bu konuda uzman değil. O yüzden kimse Dash Coin'in yükselip yükselmeyeceğini, teknik analizlere bakıp söyleyemez. Kısacası yapacağı sadece coin tahminidir. 

Bize kalırsa bir coine yatırım yapmadan önce, mutlaka ilgilendiğiniz coin ile ilgili araştırma yapmalıi dahil olduğu projenin yatırımcıları, ekibi, arz ve maksimum arz miktarlarını iyice araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Bazı yatırımcılar Dash Coin artacak mı? diye sorular soruyor. Bazı yatırımcılar ise grafik istiyor, dip noktası nedir? Tepe noktası nedir? Bu gibi sorulara yanıt arıyor.

2017 yılına damga vuran kripto paralar arasında Bitcoin’le birlikte ilk 3 sıraya koyacağımız coin’lerden biri de kesinlikle Dash’tır. Geride bıraktığımız yıllarda yaklaşık 1 ay içerisinde 1.549 dolara kadar çıkan Dash sadece bu yönüyle bile akıllara Dash nedir sorusunu beraberinde getiriyor. 2014 yılında ortaya çıkan Dash kendine amaç olarak kullanıcı bilgilerini korumak ve anonim olmak gibi hedefler seçiyor. Kuruluşu itibari ile mafyavari bir havası olan Dash’in yaşadığı büyük dalgalanmaları belki de buna bağlayabiliriz.

İlk çıktığında adı Darkcoin olan Dash daha sonra adını Digital Cash kelimelerinin birleşiminden oluşan Dash olarak değiştirmiştir. Dash aynı zamanda  merkezinde gizliliği barındıran ilk kripto para birimi olarak tanımlanıyor. Gizliliği ilke edinen Dash’i ortaya çıkaranın kim olduğu her ne kadar bilinmese de oklar genel olarak Evran Duffield’in üzerinde yoğunlaşmakta.

Dash Coin’in Sağladığı Avantajlar

Kripto para dünyasının yaramaz çocuğu olarak tanımlayabileceğimiz Dash her ne kadar düşüşte olsa da kullanıcılarına şu tarzda vaatlerde bulunuyor;Yukarıda da anlattığımız üzere Dash’in en önemli özelliği gizlilik. Dash’in coin karıştırıcı servisleri kullanarak sağladığı gizlilik avantajı sayesinde kendini açık etmek istemeyen kullanıcılar hem kendi kimliklerini koruyabiliyor hem de gizlilik sayesinde Dash coinlerini daha rahat bir şekilde muhafaza edilebiliyor.

Bitcoin’de mevcut olan birçok problemi çözdüğünü iddia eden Dash, kullanıcılarına hızlı veri aktarımı vaat ediyor. Bu sayede kullanıcıların daha hızlı işlem yapıp zamandan kar etmelerini sağlıyor.
Dash sistemi kendi kendini idare etmesi üzerine kurulmuş bir sistemdir ve dışa kapalı özerk bir yapıyor sahiptir. Kendi kendini yönetebilen Dash dışarında bir yardım almaması sebebiyle kullanıcılarından aldığı ek masrafları mümkün olduğunca aşağıda tutuyor.

Dash’ın Bitcoin’den Farkı Nedir?

Dash bünyesinde yapılan işlemleri ikiye ayırmasıyla Bitcoin’den ayrılıyor. Bünyesindeki işlemleri Instantsend ve PrivateSend yani anlık işlemler ve özel işlemler olmak üzere ikiye ayırıyor. Bu sayede Dash ağında gerçekleşen işlemler gruplandırılıp hem işlemlerin birbirine karışması önleniyor hem de kullanıcı işlemlerinin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanıyor.  Bunun yanı sıra Dash, idare edilme yönünden de Bitcoin’den ayrılıyor. Bitcoin, yükselmeye başladığı geçen sene içerisinde bir çok kurum ve kuruluştan bağış ve yardım almış ve bunlara muhtaç bir hale gelmiş durumda.

Durum böyle olunca Bitcoin’in yönetim ve idaresinde sadece iki birim görüyoruz. Madenciler ve ortak kuruluşlar. Dash’te ise bu durum farklı. Dash kullanıcı işlemlerini kolaylaştırmak için Masternode adını verdiği bir sistemi kurdu. Bir nevi yatırımcı olan bu Masternode’lar hem sistemin işleyişini sağlıyor hem de sistemden gelir elde ediyor. Yani Bitcoin’in aksine Dash kendisine yatırım yapacak ortakları kendi bünyesine katıp sonraki kaynak kesintilerini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. İdare olarak Masternode’ların önemli bir yeri olan Dash idaresinde aynı zamanda madenciler ve hazineciler yer alıyor.

Dash Coin Madenciliği

Dash coin, kendi bünyesinde her zaman farklı özellikler barındırmayı amaçlayan ve bu özelliklerle birlikte kullanıcıları kendi bünyesine çekmeye çalışan bir oluşumdur. Bu farklı özellik çabasını Dash coin madenciliğinde de görebiliyoruz.  Bitcoin madenciliğinde kullanılan Proof of Strake algoritmasının değiştirerek kendine uyarlayan Dash coin X11 algoritmasını ortaya çıkarıyor. Dash coin X11 algoritması sayesinde kullanıcılarının daha hızlı madencilik yapmasına olanak sağlıyor.

Dash Hakkında İlginç 3 Bilgi

İşte Dash ile ilgili 3 eğlenceli gerçek:Dash kelimesi, “dijital” ve “nakit” kelimesinin birleşimine dayanır. Bu, Dash’in varsayılan internet para birimi olma temel hedefine uyuyor ve onu Bitcoin ile doğrudan rekabete sokuyor. Dash’ta Ana Düğümleri etkinleştirmek için en az 1000 tire tutmanız gerekir. Bu size Masternode’lar olarak çıkarılmış her blok için %45 blok ödülü olarak ekstra ayrıcalıklar sağlar.
Her blok madenciliği ödülünün %10’u, gelecekteki gelişmeleri finanse etmek için Dash’e geri dönüyor.

Dash Coin Gizlilik Odaklı mı?

Bazı araştırmacılara göre birçok kişi Dash’in gizli olduğunu düşünüyor ancak bu doğru değil. Dash, işlemleri ana düğümleri kullanarak karıştırır. Bu tür bir karışımı çözmek için araçlar zaten Bitcoin için geliştirildi ve Dash için de çalışıyorlar. Ayrıca, masternod’lar Dash’e önemli bir merkezileştirme unsuru getirerek sansüre direnme yeteneğini de zayıflatıyor. Son olarak, Dash’in büyük bir pazarlama bütçesi vardır ve kaynakları yeniliğe değil pazarlamaya harcayacak şekilde yapılandırılmıştır. Bu uzun vadeli bir başarı tarifi değildir.Dash coin en basit haliyle, banka gibi bir aracı olmadan internet üzerinden bir arkadaşınıza veya perakendeciye gönderebileceğiniz bir dijital paradır.

DASH ve Bitcoin
Dash, birçok yönden Bitcoin'e benzer. Çevrimiçi alışveriş yapmak için kullanabilir veya bir yatırım olarak bekletebilirsiniz. Ayrıca, her işlemi kaydeden halka açık bir blok zincirinde çalışır.Dash, Bitcoin'in şu anda karşılaştığı bazı sorunları da çözmeye çalışıyor. Hız bunlardan biridir. Dash işlemleri dört saniyede onaylanırken, birine Bitcoin göndermek 10 dakika veya daha fazla sürebilir.Sonra ücretler var. Ortalama Bitcoin işlem ücreti, birine Dash göndermek için ödemeniz gereken 0,4 $ 'a kıyasla yaklaşık 6 $' dır. Ancak daha fazla kişi kripto para birimini kullanmaya başladığında ücret artacaktır.

Bitcoin ile ilgili büyük bir sorun, aynı zamanda bir yönetişim yapısının olmamasıdır. Bu, piyasaya yeni bir kripto para birimi getiren bir hard fork olmadan önemli değişikliklerin yapılamayacağı anlamına geliyor, Bitcoin Cash de böyle doğdu. Dash farklıdır. Önemli değişikliklerin hızlı bir şekilde uygulanabilmesi için bir oylama sistemine sahiptir.

Bitcoin'in aksine, Dash kendi kendini finanse ediyor. Yeni oluşturulan Dash'in yüzde 45'i madencilere ve yüzde 45'i masternodlara gidiyor. Geri kalanı - yüzde 10 - geliştirme ekibini, pazarlamayı, müşteri destek merkezlerini vb. Finanse etmek için hazineye gidiyor.

Diğer bir fayda ise anonimliktir. Tüm işlemler herkese açık olsa da adınız ve adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi paylaşmak zorunda değilsiniz. Ancak bu bir dezavantaj da olabilir. Anonimlik sağlayan Dash, Bitcoins ve diğer kripto para birimleri suç örgütleri tarafından kullanılmaktadır çünkü paranın izini sürmek mümkün değildir. Bazıları, kötü adamlar arasındaki popülerliklerinin, şimdiye kadar değerlerinde bu kadar büyük bir artış görmemizin ana nedenlerinden biri olduğunu iddia ediyor.

Dash Nasıl Satın Alınır, Saklanır ve Harcanır?

Artık "Dash nedir?" Sorusunu yanıtladığımıza göre onu nasıl biraz alabilirsin? Dash satın almak kolaydır. Bitcoin dahil diğer birçok kripto para birimiyle aynı şekilde elde edebilirsiniz. BitPanda veya Kraken gibi bir borsada hesap açın ve yerel para biriminizle Dash satın alın.

ABD'de bir ATM'den Dash satın alabileceğiniz birkaç yer de vardır. Ücretler yüksek olmasına rağmen kripto para birimini almanın en kolay yolu budur. Avusturya'da yaşıyorsanız, 400'den fazla Posta şubesinden ve yaklaşık 1.300 Posta ortağından satın alabilirsiniz.

Dash'i nasıl saklayabilirsiniz? Kripto para birimini, şirketin web sitesinden indirebileceğiniz dijital bir cüzdanda tutarsınız. Alternatif, hacklenme riskinin azalması nedeniyle çok daha güvenli bir yöntem olan Ledger gibi bir donanım cüzdanında saklamaktır.

Dash'i kabul eden işletmeler arasında barındırma sağlayıcıları, çevrimiçi oyun platformları ve hatta reklam ajansları bulunur.

Nerede harcayabilirsin? Dash, dolar ve euro gibi standart para birimleri kadar kabul edilebilir değildir, ancak bunu benimseyen birçok işletme vardır. Bunlara barındırma sağlayıcıları, çevrimiçi oyun platformları ve hatta reklam ajansları dahildir. Bir sonraki bölümde daha fazla bahsedeceğimiz bir yatırım olarak da kullanabilirsiniz.

Dash Coin (DASH) Piyasa Değeri ₺17,966,484,339 - 0.84%

Dash Coin (DASH) Tamamen Seyreltilmiş Piyasa Değeri ₺33,774,528,594

Dash Coin (DASH) Dolaşan Arz 10,053,924 DASH  - 53%

Dash Coin (DASH) Maks Arz 18,900,000

Dash Coin (DASH) Toplam Arz 10,053,924

Dash Coin (DASH) Sıralaması #49

Alım satım yapabilmek için aşağıda reklama tıklayarak Binace'ye üye olabilirsiz. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21
kapalı
banner64
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. İstanbulspor 7 8
14. Karagümrük 7 6
15. Antalyaspor 7 6
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Erzurumspor 6 6
16. Altay 7 6
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 7 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Leicester City 8 4
20. Nottingham Forest 8 4
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 7 19
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Osasuna 7 13
7. Real Sociedad 7 13
8. Villarreal 7 12
9. Valencia 7 10
10. Rayo Vallecano 7 10
11. Celta Vigo 7 10
12. Mallorca 7 8
13. Girona 7 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 7 1