Compound Coin (COMP) Nedir? Compound Coin (COMP) Yorumları, COMP Teknik Analiz, COMP Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? Compound Coin (COMP) Coin yorum ve grafiği

Compound Coin (COMP) Nedir? Compound Coin (COMP) Yorumları, COMP Teknik Analiz, COMP Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? Compound Coin (COMP) Coin yorum ve grafiği

Coin 31.03.2021, 17:33 Tarsus Haber
Compound Coin (COMP) Nedir? Compound Coin (COMP) Yorumları, COMP Teknik Analiz, COMP Düşer mi? Yükselir mi? Alınır mı? Compound Coin (COMP) Coin yorum ve grafiği

Tüm dünyayı etkisi altına alan kripto para birimleri hızla yayılmaya devam ediyor.

Bu coinlerden bir tanesi de Compound Coin. Kripto para borsalarında alış satış yapan kullanıcılar, internet arama motorlarında Compound Coin Nedir? Compound Coin yükselir mi?, düşer mi? gibi sorulara cevap aramaya devam ediyor.

Bu yazımızda Compound Coin ile ilgili bilgilere yer vereceğiz. Unutmayın coin yorumları maalesef çok risklidir. Çünkü herkes bu konuda uzman değil. O yüzden kimse Compound Coin'in yükselip yükselmeyeceğini, teknik analizlere bakıp söyleyemez. Kısacası yapacağı sadece coin tahminidir. 

Bize kalırsa bir coine yatırım yapmadan önce, mutlaka ilgilendiğiniz coin ile ilgili araştırma yapmalıi dahil olduğu projenin yatırımcıları, ekibi, arz ve maksimum arz miktarlarını iyice araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Bazı yatırımcılar Compound Coin artacak mı? diye sorular soruyor. Bazı yatırımcılar ise grafik istiyor, dip noktası nedir? Tepe noktası nedir? Bu gibi sorulara yanıt arıyor.

Compound borç alan kişilerin kripto para bakiyelerini protokol ile bloke etmektedir ve kripto para kredi verenleri aynı platformda buluşturmaktadır. Borçlulardan alınacak ve borç verenlere tanımlanacak faiz oranı borç verilen kripto paranın arz-talep dengesine göre değişmektedir. Oluşturulan her yeni blokta faiz oranı güncellenmektedir. Borç tutar her zaman ödenebilir ve borç verilen tutarı her zaman hesabınıza çekebilirsiniz.

Compound (COMP) Avantajları Nelerdir?

Compound borç verme sistemi genel hatları ile diğer borç verme ve alma protokolleri ile farklı değildir. Farklı olduğu nokta sistemde blokeli tutulan varlıkların Compound tokenlere dönüştürülmesidir.

Compound sisteminde kullanılan cToken genel olarak teminat verilen tokenin, blokede kaldığı sürece yeni bir token olarak tutulmasıdır. Ethereum bakiyenizi Compound sistemine verdiğinizde sizin varlığınızı cToken olarak elinde tutar ve borç verir. İstediğiniz zaman teminat bıraktığınız kripto para birimini teminat verdiğiniz varlık olarak yani Ethereum olarak kazandığınız faiz ile birlikte çekebilirsiniz.

Borç verdiğiniz kripto para varlıkları teminat olarak alındığında cToken olarak imzalanır ve sisteme geçer.Teminat verdiğiniz kripto para türünün markette arz-talep dengesine göre faiz oranı belirlenmektedir.Compound protokolünün halen bir merkezi olması eleştirilse de kurucusu kısa bir sürede merkeziyetsiz bir yapıya kavuşacağını belirtmiştir.Compound protokolü üzerinden borç verebildiğiniz gibi, belli bir teminat değerini cüzdanınızda tutmanız halinde kripto para borçlanabilirsiniz. Borcunuzun ödenmemesi halinde teminatınıza el konulacaktır.

Defi dünyasında bu hizmeti sunmak için çalışan platformlardan biri de Compound. Ethereum tabanlı bu projenin insanların birikimlerine erişmesine nasıl yardımcı olabileceğinin cevabını bu makalede bulabilirsiniz.

Çoğu DeFi protokolü gibi, Compound da Ethereum üzerine kurulmuş, açık erişilebilir akıllı sözleşmeler sistemidir. Compound, borç alanların kripto varlıklarını protokole kilitleyerek kredi almalarına ve borç verenlerin ise kredi vermelerine odaklanmakta. Borçlular ve borç verenler tarafından ödenen ve alınan faiz oranları, her bir kripto varlığının arz ve talebi tarafından belirlenir. Üretilmiş her blokta faiz oranları oluşturulur. Krediler geri ödenebilir ve kilitli varlıklar her zaman geri çekilebilir.

Bu prensip üzerine inşa edilen cToken’ları ise Compound’un yerel token’larıdır. Bunlar, kullanıcıların faiz kazanabilmelerini, bu parayı diğer uygulamalara aktarabilmelerini, ticaret yapabilmelerini ve kullanabilmelerini sağlayan bir token.

Compound’u kim yarattı?

Compound’un kurucusu ve CEO’su, eski bir ekonomist olan Robert Leshner.

Compound’u özel kılan şey ne?

Compound, yüzeyde, daha fazla kripto varlığını ödünç almak için kripto varlıklarını teminat olarak kullanması açısından diğer merkezi olmayan protokollere benzemekte. Ancak platformun öne çıktığı kısım, sistemlerinde kilitlenen varlıkların cTokens kullanılarak tokenleştirilebilmesidir.

Compound token’ları veya cTokens, bir kullanıcının Compound’a yatırılan paralarını temsil eden ERC20 token’larıdır. Protokolde ETH veya USDC gibi başka bir ERC20 token’ı koyarak kullanıcılar eşit miktarda cTokens alır. Örneğin, USDC’yi protokolde kilitlemek, sizin için otomatik olarak faiz alan cUSDC token’ları üretir. İstediğiniz zaman cUSDC’nizi normal USDC artı faiz olarak kullanabilirsiniz.

Her varlığın kendi pazarı vardır ve bu pazardaki arz veya talep miktarı faiz oranlarını – cToken’larınızın zaman içinde ne kadar para getireceğini belirler.

Compound’u farklılaştıran diğer özellikleri neler?

Kullanıcının kilitli varlıkları ERC20 biçimine dönüştürüldüğünde serbestçe taşınabilir, özelleştirilebilir ve diğer merkezi olmayan uygulamalarda (dApps) kullanılabilir hale gelir. cTokens kullanımı, DeFi hareketinin temel bir özelliğini temsil eder: Farklı protokolleri farklı yapı blokları olarak birleştirme yeteneği. Bu özellik “para legoları” olarak da biliniyor.

Örneğin cUSDC kısa bir süre önce, önceden programlanmış koşullara göre kripto varlıklarında otomatik olarak alım sayım yapan popüler bir DeFi uygulaması TokenSet’e dahil edildi. Böylece cUSDC’yi otomatik ticaret algoritmalarıyla birleştirerek, Set token sahipleri yalnızca otomatik ticari işlemlerden yararlanmakla kalmıyor, aynı zamanda bundan faiz de kazanıyor – çift DeFi kullanımının avantajı. Ancak Compound tüm bunların yanında eleştiri de aldı.

Compound’un en açık eleştirilerinden biri, DeFi dünyasında asla kabul edilmeyen bir nokta olan protokolün merkeziliğine değinen Spankchain kurucusu Ameen Soleimani’den geldi. Soleimani’ye göre, kullanıcıların fonları hem protokol hem de olası manipülasyona karşı savunmasız, çünkü protokol tamamıyla merkezsizleştirilmiş değil.

Compound kurucusu Robert Leshner eleştiriye, Compound’un nihayetinde Web3 topluluğunun her zaman umduğu, tamamen merkezi olmayan bir uygulama olacağı sözü ile cevap verdi.

cToken’ları nasıl üretiliyor?

Bir kullanıcının kripto varlıklarını Compound protokolüne bırakmasıyla yeni cToken’ları oluşur. Kullanıcılar, teminat olarak ETH kullanıp kredi almak istediklerinde, yatırdıkları ETH karşılığında otomatik olarak cETH alırlar. Kullanıcılar faiz kazanmak için USDC kullanmak isterse, USDC’yi sisteme yatırdıklarında cUSDC alırlar.

cToken’larına nereden ulaşılabilir?

MetaMask, Coinbase cüzdanı veya Huobi cüzdanı gibi bir Ethereum cüzdanı ve Compound sisteminin şu anda kabul ettiği kripto varlıkları kullanılarak cTokens çıkarılabilir veya oluşturulabilir. Aralık 2019 itibariyle, Compound BAT, DAI, ETH, REP, USDC, WBTC ve ZRX’i kabul ediyor.

Compound ile başka neler yapılabilir?

Kripto varlıklarını platforma yatırmak ve cTokens almak gibi oldukça basit bir süreç ile kripto varlıklarınız aracılığıyla faiz kazanmanın yanı sıra, Compound’dan ödünç kripto alabilirsiniz. Burada ekstra bir aşama sizi bekliyor. Teminatınızın değerinin kredinize göre minimum bir tutarın üzerinde kalması gerekiyor. Teminatınızın değeri çok düşerse, tasfiyeye girme riskiniz var – yani teminatınızın kredinizi geri ödemek için otomatik olarak satılabilir.

Compound’u gelecekte ne bekliyor?

Compound ve DeFi daha geniş anlamda, insanların kazandıkları para üzerinde daha fazla erişime ve kontrole sahip olmalarına yardımcı olmak istiyor. Proje eleştirilerine rağmen, Compound’un uzun vadeli hedefi tamamen merkezsizleşmek oldu. Compound ekibi şu anda protokolü yönetiyor olsa da sonunda tüm yetkileri Compound topluluğu tarafından yönetilen Merkezi Olmayan Özerk Kuruluşa (DAO) devretmeyi planlamakta.

Compound Ethereum üzerinde kurulmuş bir DeFi protokolüdür. Compound açık akıllı sözleşmelerle kullanıcıların teminatlarını bloke eder. Bloke edilen teminatlar, kredi almak ya da kredi vermek için kullanılabilir. Compound arz-taleb dengesine göre kredi faizlerini belirler.

Yani kısaca, Compound, kullanıcıların kripto paralarını kredi vererek faiz geliri elde edebilecekleri bir platformdur.

Compound nasıl çalışır?

Compound üzerine coin girildiğinde, yatırdığınız coin miktarını temsilen cToken (örn. cETH, cBAT, CDAI vs.) alırsınız. her bir cToken kısıtlama olmadan alınıp satılabilir. Borç verenler istedikleri zaman paraları geri alabilirler. Bütün bu süreç otomatik olarak Compound tarafından yürütülür.

Bu süreçte, aktiviteleri teşvik etmek için COMP coin kullanılır. Kullanıcı, kredi alan ya da veren, Compoun’da işlem yaptığında COMP token ile ödüllendirilir.

Her gün yaklaşık 2.880 COMP coin Compound protokol kullanıcılarına dağıtılır. Dağıtım ETH, USDC, DAI gibi piyasalara, borçlanma talepleriyle doğru orantılı olarak yapılır.
Piyasada dağıtımın %50’si tedarikçilerden %50’si ise kredi verenlerden temin edilir.

DeFipulse verilerine göre 2020 yılı içerisinde 500 milyon dolardan fazla varlık Compound üzerinde kilitlendi.

Compound Coin (COMP)  Piyasa Değeri ₺16,338,252,333 - 1.24%

Compound Coin (COMP)  Tamamen Seyreltilmiş Piyasa Değeri ₺32,498,217,824 - 3.47%

Compound Coin (COMP)  Dolaşan Arz 5,027,430 COMP

Compound Coin (COMP)  Maks Arz 10,000,000

Compound Coin (COMP)  Toplam Arz 10,000,000

Compound Coin (COMP) Sıralaması #56

Alım satım yapabilmek için aşağıda reklama tıklayarak Binace'ye üye olabilirsiz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 31 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 28 60
2. Eyüpspor 28 53
3. Rizespor 27 52
4. Sakaryaspor 28 52
5. Pendikspor 27 50
6. Keçiörengücü 28 47
7. Bodrumspor 28 45
8. Manisa FK 27 42
9. Göztepe 27 41
10. Boluspor 27 41
11. Bandırmaspor 27 40
12. Altay 28 28
13. Tuzlaspor 27 28
14. Erzurumspor 27 25
15. Adanaspor 28 25
16. Altınordu 27 23
17. Gençlerbirliği 27 21
18. Denizlispor 28 17
19. Yeni Malatyaspor 28 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13