Serhan Geçim

İnsanın Gönlüne Candan Dokunmak  

İnsan insanın evvela gönlüne muhtaçtır. İnsanların gönlüne giremeyenin başarılı olması mümkün değildir. Bu hep böyle olmuştur. Ne yaparsanız yapın, sevgi ile gönüllere dokunamıyorsanız, boşuna çabalıyorsunuz demektir.
 
Herkesin başkanı olmak da kolay bir şey değildir. Her partiden vatandaşa hizmet etmek, sorunlarına çare bulmak...
 
En önemlisi de sorunlarını samimiyetle anlatanları samimiyetle dinlemek. Gerçekten de zor zanaat. Ama dedik ya önemli olan insanların gönlüne girmektir.
 
Soruyorum bazen, başkanı nasıl buluyorsunuz? İlk cevap, “bizi samimiyetle dinliyor”...
 
En önemlisi de bu değil mi? İnsanları dinlemek. Öyle bir hale geldikki karşımızdakin 1 dakika konuşmasına tahammül edemezken, 336 Bin insana eşit mesafede durabilmeyi başarmak, gerçekten mangal gibi bir yürek işi.
 
Tabiki değerlerimizide unutmamak, hatırlamakta çok ama çok önemli.
 
Türk milleti için en önemli değerlerden biride şehitlik mertebesidir. Çünkü bayrağımızın rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin ta kendisidir.
 
Türkiye’de hiçbir belediyenin yapamadığını yaparak Tarsuslu şehit ailelerine ev hediye etmek onların acısını hafifletmese bile, yalnız olmadıklarını hissettirmek, bir nebze olsun kalplerdeki yangını hafifletebilir.
 
Hafifletme ihtimali bile ne yücedir. Bir olmak birlik olmakta bu demek değil midir? Hep iyi günde mi birlik olacağız? "Asıl dost zor günde belli olur", demedik mi yıllarca?
 
Peki kim söyleyebilir, Başkan insanları ayrıştırıyor, kimseyi dinlemiyor, derdimizi anlatamıyoruz, randevu istiyoruz vermiyor, sorunumuz var çözmüyor, çayımızı içmiyor, yemeğimizi yemiyor, halkın arasına karışmıyor?
 
Diyebilirmisiniz? Bence mümkün değil...
 
Unutmadan Başkan, düğüne, cenazeye, sünnete, nişana, kınaya... Bunlara da gelecek!

Çünkü başkanların kendilerine ait bir hayatları olamaz. Örneğin hasta olamaz. Akşam 8’de yatamaz. Şöyle 1 hafta tatile çıkamaz. Denize giremez. Yaylada kar'ın üstünde mangal yapamaz. Pazar günü 10’a kadar yatamaz. Sinemaya gidemez. Bunların hiçbirini yapamaz.
 
Hepimizin yaptığı her şeyi Başkan yapamaz! Bu haksızlık olmuyor mu?
 
Her Tarsuslunun birazcık empati yapması gerekiyor. 336 bin insanın vebalini taşımak gerçekten kolay değil. Hele hizmet etmek gerçekten çok zor bir iş. İnsanları memnun etmek dünyanın en zor işlerinden birisidir.

Ancak Başkan bunu başardı. Güler yüzüyle, insanları dinlemesiyle, sadece haybeye dinlemek değil, samimiyetle dinleyerek gönüllere girdi.
 
Zor iştir gönüllere girmek.

Alış veriş merkezine gitmişsiniz, bir anda başkanı görüyorsunuz. Çocuğunun elinden tutmuş AVM’de geziyor. Yüzünüzde bir gülümseme oluyor değil mi?

Neden!

Sebebi gayet basit.

Çünkü Başkan halkın arasında. Yüksekten bakmıyor, kibirden eser yok. Umarım bu tavrı, bu hoşgörüyü ve bu samimiyeti her siyasiden görürüz.
 
Kimden bahsediyordum sizce? Tabiki Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can’dan.

Yolunuz açık olsun sayın Başkan.

EN SON YAZILARI

 1. Tarsus Gezilecek Yerler
 2. Osmanlı Döneminde Tarsus -1-
 3. Mersin’in Lütfi Elvan'ı Var  
 4. Referandum’da Oy Nasıl Kullanılır
 5. Şehit Aileleri ve Şevket Can
 6. Mehmet Kalaycı
 7. Mesut Amca
 8. Kaymakamlar Ve Sosyal Medya
 9. Karanlıkta Uyanmak!
 10. Yapmayın!
 11. Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal
 12. 14.yıl
 13. Marka Kent Tarsus
 14. Susuyoruz
 15. Devlette Performans Sistemi
 16. Planlı ve Programlı Çalışma Başarıyı Getirir
 17. Burnundan Kıl Aldırtmayanlar
 18. Amcaoğlu
 19. Sadece Mersin’in Valisi
 20. Bebek Ölümleri Artmamış!