Başkan Kocamaz, “Toroslar’da Daha Yapacak Çok İşimiz Var”

ADANA HABER 11.11.2018, 18:36 11.11.2018, 18:36
Başkan Kocamaz, “Toroslar’da Daha Yapacak Çok İşimiz Var”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin genelinde sürdürdüğü hizmet maratonuna ilçelerde gerçekleştirdiği açılış ve temel atmalarla devam ediyor. ‘Mersin’de Daha Yapacak Çok İşimiz Var’ sloganıyla yola çıkan Başkan Kocamaz, Erdemli ilçesinde başlattığı temel atma ve açılış programlarına Toroslar İlçesi ile devam etti.

Açılış ve temel atma programında Mersin’in dördüncü önemli katlı kavşak projesi olan ve  ‘Milli Egemenlik Katlı Kavşağı’ ismi verilecek olan Toroslar Katlı Kavşağı’nın temeli atıldı.  Toroslar’ın kanayan yarası olan ve yıllardır açılamayan Milli Mücahit Rıfat Uslu Caddesi 17.000.000.00 TL kamulaştırma bedeli ödenerek modernize edildikten sonra açıldı.

Törende ayrıca Toroslar ilçesinin üreticilerine zeytin ve ceviz fidanı dağıtılırken, Yörüklere de güneş paneli dağıtımı gerçekleştirildi.Program başlangıcından saatler öncesinde yerini alan ve açılış alanını dolduran coşkulu kalabalık Başkan Kocamaz’ı tezahürat ve alkışlarla karşıladı. Vatandaşların yoğun ilgi ve sevgi gösterisiyle karşılaşan Başkan Kocamaz’ın sözleri sık sık destek tezahüratları ve alkışlarla kesildi.

Başkan Kocamaz, “Herkese yol olduk, su olduk”

Açılış ve temel atma töreni öncesi konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin’i en doğusundan en batısına kadar, Akdeniz’den Toroslar’ın tepesine kadar bir bütün olarak ele aldıklarını ve topyekun ayağa kaldırma sözü verdiklerini belirtti.

2014 yılında çıktıkları hizmet yolculuğunda yıllardır ihmal edilen Toroslar bölgesindeki vatandaşların beklentilerine cevap vermek için gece gündüz çalıştıklarının altını çizen Başkan Kocamaz,  “Yolsuz ve susuz yerleşim birimi bırakmayacağız demiştik. Allah’a çok şükür ki bugün geldiğimiz noktada Mersin’de yolsuzluğu bitirdik. Herkese yol olduk, su olduk, musluklarından aktık. Hiçbir ilçeyi bir diğerinden ayırt etmedik. Hepsine eşit mesafede durduk. Tespit ettiğimiz eksiklikleri ortadan kaldırmak için gece gündüz demeden mücadele ettik.

Her zaman halkımızla birlikte olduk. Problemleri çözme noktasında yoğun bir gayret içerisine girdik. Mersin kırsalda ve merkezde tarihinde görmediği hizmetlere kavuştu. Bizden önce sadece merkezde yaklaşık 745 metrekareden ibaret olan Büyükşehir sınırlarının 22 katına çıktığı bir belediyeyi yönetiyoruz. Yıllardır yapılmayan eksik projeleri hayata geçirdikçe bizler de mutlu oluyoruz”  
dedi.

Mersin’in şehir planlaması konusunda en önemli eksiklikleri olan 1/100 binlik ve 1/ 5 binlik planları en kısa sürede hayata geçirirken, trafik sorununu çözecek Ulaşım Master Planı’nı da göreve gelir gelmez hazırladıklarını ifade eden Başkan Kocamaz, “Tespit ettiğimiz eksiklikler doğrultusunda kentin sorunlarını çözmeye matuf projeleri hayata geçirdik.

Bu projeler yaklaşık 3 buçuk yıl sürdü. Bakanlıklardan izin alma konusunda uzun bir süreç yaşandı. Ulaşım Master Planı içerisinde tam 22 tane katlı kavşak yapma mecburiyeti ortaya çıktı. Bunun 12 tanesi Okan Merzeci Bulvarı’nda.

Birazdan temelini atacağımız Anıt Katlı Kavşağı da bu kavşaklardan bir tanesi olacak. Sadece bu çevre yolunda önümüzdeki dönem tamamlayacağımız 12 katlı kavşağımız var. Mersin genelinde de toplamda 22 katlı kavşak hayata geçecek” 
şeklinde konuştu.

“Kendimizi milletimize, halkımıza amade kılmışız”

Vatandaşlara hizmet noktasında bir çok engelle karşılaştıklarını sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Biz hizmet ettikçe hizmetleri engellemeye çalışan birçok kişi ya da kurumla karşılaştık ama Allah’a şükür ki bizim eğecek bir başımız yok. Sonuna kadar azmedip problemleri çözmek için gece gündüz kendimizi milletimize, halkımıza amade kılmışız.

Mersin Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar sürdürdüğü planlama, proje ve yapılanma çalışmalarıyla tüm ilçelerde hizmet ettik. İlçelerimizin hal, otogar, mezbaha eksikleri var ancak bu eksiklikler önümüzdeki süreç içerisinde tamamlanmış olacak” 
diye belirtti.

“Kavşak Şubat ayında tamamlanacak”

Mersin’in büyüklüğü ve ihmal edilmişliği düşünüldüğünde ne kadar hizmete susamış olduğunun anlaşıldığını belirten Başkan Kocamaz,“Hizmetleri saymakla bitiremeyiz ve Mersin’in hizmete ne kadar aç olduğunu biliyoruz. Bugüne kadar hazırladığımız projeleri inşallah bundan sonra hayata geçirmek sizlerin duası ve desteği ile bizlerin boynunun borcu olacak.

Kaynak yetersizliğine, engellemelere, her türlü sıkıntıya ve Her şeye rağmen, rağmen Allah’a çok şükür 1994’ten beri hizmet veriyoruz. Çekilen zahmetin, verilen mücadelenin ve gelinen noktanın inşallah 31 Mart’ta da sekteye uğramadan yoluna devam edeceğini sizlerin coşkusundan bir kere daha anlamış bulunuyorum.

Temelini atacağımız, açılışını yapacağımız projelerimizin Toroslar ilçemize ve Mersinimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Temelini atacağımız Anıt Katlı Kavşağı’nın da 31 Mart yerel seçimlerinden önce tamamlanacağını ve hizmete sunulacağını buradan herkese müjdeliyorum” 
diye belirtti.

Tören, Büyükşehir Belediyesi tarafından dört buçuk yıl içerisinde Toroslar ilçesine yapılmış olan hizmetlerin yer aldığı film gösterimi ve Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile başladı. Okunan dualar eşliğinde gerçekleştirilen açılış ve temel atma töreninde Başkan Kocamaz ve protokol üyeleri, hayırlı olsun temennileri ile açılış kurdelesi kesti.

Milli Egemenlik Katlı Kavşağı’nın temeli atıldı

Kentsel değişimin ve dönüşümün mimarı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Mersin’e kazandıracağı 4. katlı kavşak olan Toroslar Milli Egemenlik Katlı Kavşak projesinin temelini kendisini yalnız bırakmayan coşkulu kalabalıkla birlikte attı.
 
Kent trafiğini rahatlatma ve Mersinlileri trafiğin karmaşasından kurtarmak adına dördüncü katlı kavşak projesi hayata geçiyor. Mersin Ulaşım Ana Planı doğrultusunda hayata geçecek olan Milli Egemenlik Katlı Kavşak projesi H. Okan Merzeci -Kuvayi Milliye Caddesi kesişiminde yapılacak.

Saatte 5 bin 376 aracın geçeceği kavşakta, doğu–batı istikametinde battı-çıktı transit geçit, kuzey-güney istikametinde ise sinyalize geçiş yapılacak. Ulaşım Master Planına göre yapılan bu projenin dalış ve çıkış uzunluğu ise 450 metre, toplam proje uzunluğu ise 800 metre olarak belirlendi.
 
Planlanan hemzemin sinyalize kavşak ile H. Okan Merzeci Bulvarı, Kuvayi Milliye Caddesi ve Mezarlık Caddesi arasındaki  bağlantı sağlanarak trafiği büyük oranda rahatlatacak katlı kavşak 2019 yılının Şubat ayında vatandaşların kullanımına açılacak.

Bu proje sayesinde vatandaşların yıllık zaman kazancı,  9.691,158 TL, yıllık yakıt tüketimi kazancı 7.653.812 TL, yıllık emisyon kazancı 4,679,848 TL olmak üzere milli ekonomiye toplamda 22.024.818 TL kazanç sağlayacak.

Rıfat Uslu Caddesi’nin kaderi Büyükşehirle değişti

Mersin’in geleceğine yön veren ve trafik yoğunluğuna çözüm amaçlı hayata geçirdiği vizyon projeleri Mersin trafiğinde önem arz eden konumların iyileştirilmesini sağlayan Başkan Kocamaz, yine Mersin trafiği için önemli geçiş sağlayan alanlardan biri olan Rıfat Uslu Caddesi’nin yenilenmiş halinin açılışını gerçekleştirdi.

Mersin’in kanayan yarası olan, yıllardır yılan hikâyesine dönen ve geçmiş yerel yönetimlerin çözüm bulma noktasında tıkandığı Rıfat Uslu Caddesi’nin kaderi değişti.

Yenişehir ilçesini Toroslar’a bağlayan bu ana güzergâhta 17 Milyon TL kamulaştırma bedeli ödenerek, yıkım işlemleri yapıldı. Çalışmalar boyunca 2 bin 852 ton sıcak asfalt ve 2 bin 500 m2 kaldırım ve bordür döşeme çalışması gerçekleştirildi.

Fidanlar ve Güneş Panelleri üreticinin yüzünü güldürdü

Büyükşehir Belediyesi, Mersin’de kaliteli ve verimli tarımsal kalkınma gerçekleştirmek için çıktığı yolda hayata geçirdiği pek çok proje ile çiftçinin, üreticinin yüzünü güldürdü.  Meyveciliği Yayma ve Geliştirme” ile “Kırsal Alanları Tarıma Kazandırma”  projeleri kapsamında çiftçilere birçok çeşitte, binlerce fide ve fidan dağıtımı gerçekleştirdi.

Bereketli Mersin topraklarının verimli bir şekilde üretime açılmasını sağladı. Düzenlenen temel atma ve açılış töreni kapsamında Toroslar ilçesinde üretim yapan üreticilere 2 bin 600 adet ceviz ve zeytin fidanı dağıtım yapıldı. Yapılan dağıtımlar Mersin genelinde üreticiye 29 bin 400 adet dağıtım yapılmış oldu.

Başkan Kocamaz Yörüklere ışık oluyor

Büyükşehir Belediyesi’nin Türk kültürünün devamını sağlayan Yörüklere yönelik en önemli projelerden birisi olan ‘Kıl Çadırı Aydınlanıyor Projesi’ kapsamında ilçelerde güneş paneli dağıtımı gerçekleştirmeye devam ediyor.

Dağıtılan güneş panelleri sayesinde binlerce metre rakımda kendi elektriğini üreten Yörükler daha kolay bir hayata adım atarken, kara çadırlar da bu proje sayesinde ışığa kavuşuyor. Proje kapsamında Toroslar’da ilk etapta 47 aileye güneş paneli dağıtımı gerçekleştirildi.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
26
açık
banner64
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 05:03
Güneş 06:22
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:46
Yatsı 20:01
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 6 14
2. Trabzonspor 5 13
3. Altay 6 12
4. Karagümrük 6 11
5. Konyaspor 5 11
6. Hatayspor 5 10
7. Fenerbahçe 5 10
8. Alanyaspor 5 9
9. Galatasaray 5 8
10. Kayserispor 5 7
11. Sivasspor 6 6
12. Adana Demirspor 6 6
13. Malatyaspor 6 6
14. Göztepe 5 5
15. Gaziantep FK 5 5
16. Kasımpaşa 5 5
17. Antalyaspor 6 5
18. Başakşehir 5 3
19. Giresunspor 5 1
20. Rizespor 6 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Ankaragücü 6 12
3. Eyüpspor 6 12
4. Erzurumspor 6 12
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Boluspor 5 7
9. Samsunspor 5 7
10. Kocaelispor 5 7
11. Altınordu 6 7
12. Menemenspor 6 7
13. Adanaspor 6 6
14. Balıkesirspor 5 6
15. Denizlispor 6 6
16. Bursaspor 6 5
17. Gençlerbirliği 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 6 14
2. Real Madrid 5 13
3. Valencia 5 10
4. Real Sociedad 5 10
5. Athletic Bilbao 5 9
6. Sevilla 4 8
7. Barcelona 4 8
8. Osasuna 5 8
9. Mallorca 5 8
10. Rayo Vallecano 5 7
11. Real Betis 5 6
12. Elche 5 6
13. Cádiz 5 5
14. Villarreal 4 4
15. Levante 5 4
16. Espanyol 5 3
17. Granada 5 3
18. Celta de Vigo 5 1
19. Getafe 6 0
20. Deportivo Alaves 4 0