banner72

Başkan Kocamaz Gençlere Seslendi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Müfide İlhan İlkokulu’nda düzenlenen 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı İlköğretim Haftası kutlama programında öğrencilere seslenerek, genç nesillerin Müfide İlhan’ı örnek almalarını istedi.

ADANA HABER 19.09.2016, 14:15 19.09.2016, 14:15
Başkan Kocamaz Gençlere Seslendi
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Müfide İlhan İlkokulu’nda düzenlenen 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı İlköğretim Haftası kutlama programında öğrencilere seslenerek, genç nesillerin Müfide İlhan’ı örnek almalarını istedi.

Başkan Kocamaz: “Güzel ve anlamlı bir tesadüf”

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı İlköğretim Haftası kutlama programı, Müfide İlhan İlkokulu’nda düzenlendi. Programa Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Garnizon Komutanı Kadir Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Ak Parti Mersin Milletvekilleri Yılmaz Tezcan ve Hacı Özkan ile CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak katıldı.

Kutlama programında bir konuşma yapan Başkan Kocamaz konuşmasına “Burada güzel ve anlamlı bir tesadüfe dikkatlerinizi çekmek istiyorum” diyerek başladı. Programın düzenlendiği okulun, Türkiye’nin ilk kadın Belediye Başkanı, Mersin eski Belediye Başkanlarından Müfide İlhan’ın adını taşıdığını belirten Başkan Kocamaz, “Bu güzel tesadüf hepimiz için gurur vesilesi olmakla birlikte, kız öğrencilerimiz açısından ayrı bir öneme sahiptir.

Okulumuza adını veren Müfide İlhan Hanımefendi, Milli Mücadelemizin kahraman askerlerinden Mareşal Fevzi Çakmak'ın yeğenidir. İlkokul çağında amcası Fevzi Çakmak'ın yanında Atatürk'ün huzuruna çıkmış ve elini öpme bahtiyarlığına erişmiştir.

İlkokulu Ankara'da, orta öğrenimini Kandilli Kız Lisesi’nde tamamladıktan sonra Muallim Mektebini bitirerek Cumhuriyetin aydın öğretmenlerinden biri olarak vatanına hizmet etmiştir. Uzun yıllar öğretmenlik yapan Müfide İlhan Hanımefendi, hemşehrimiz Dr. Faruk İlhan Bey ile evlenmiş, 1946 yılında şehrimize yerleşmiştir.

1950 yılında Belediye Meclisi üyeleri tarafından Mersin Belediye Başkanlığına seçilmiş, böylece Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olarak tarihe geçmiştir. Tüm hayatını tam bir Cumhuriyet kadını olarak yaşayan Müfide İlhan Hanımefendi, ülkesi ve milleti için dur durak bilmeden çalışmış gerçek bir vatanseverdir.

Hayatının son dönemlerinde bile Almanya'daki Türk çocuklarını Alman okullarına hazırlama sınıflarında öğretmenlik yaparak idealist Türk kadını kimliğiyle örnek olmuştur. Burada bulunan kız öğrencilerimizin her biri, okudukları okula adını veren Müfide İlhan Hanımı örnek alarak eğitimlerini tamamlayacak, idealist bireyler olarak vatan, millet ve devlet yolunda önemli hizmetler üstleneceklerdir.

Yarının öğretmenleri, doktorları, mühendisleri, yöneticileri olarak hizmet bayrağını bizlerden devralacak; aydın birer anne olarak vatansever evlatlar yetiştireceklerdir” dedi.

“Atatürk’ün sözleri yol gösteriyor”

Konuşmasını Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ile sürdüren Başkan Kocamaz, “Kızıyla erkeğiyle bu güzel yavrularımızı eğitecek olan öğretmenlerimiz gerçekten kutsal bir mesleğin mensubudur. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu konudaki şu sözleri hepimize yol gösterir: ‘Öğretmenler! Yeni nesli, Cumhuriyet’in fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.

Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir... Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır’ ve “En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır” diyor Büyük Atatürk ve ardından ekliyor: ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.

Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır.’ Gerçekten de her millet, çocuklarını ve gençliğini, kendi temel değerleri içinde görmek, yetiştirmek ve gelecek asırlara hazırlamak ister. Çocuklarına ve gençlerine gerekli eğitimi veremeyen, onları özlediği gibi yetiştiremeyen bir millet, asla hür ve bağımsız olamaz.

Eğer millet olarak vatanımız ve devletimizle birlikte sonsuza kadar yaşamak ve gelecek yüzyıllarda da kendi kimliğimizle var olmak istiyorsak; eğitimi en öncelikli konu olarak görmek durumundayız. Milli ve manevi değerlere bağlı, beden ve ruh sağlıyı yerinde, güçlü ve başarılı bir eğitim ve öğretimle çağın standartlarına göre yetişmiş, sevildiğine, korunduğuna inanan bir nesil, milli varlığımızın en büyük teminatı olacaktır. Kitaplıklarımız, laboratuvarlarımız, cıvıl cıvıl gençler tarafından dolduruluyorsa, milletçe, istikbalimizden emin olabiliriz” diye konuştu.

“En sağlam kalkınma yolu eğitimden geçer”

Bir toplumu bekleyen en önemli sorunlardan birinin nesiller arası çatışma olduğuna değinen Başkan Kocamaz, “Çocuklarımız ve gençlerimiz, ‘aile ve okul çatışması’ adını verdiğimiz, ‘değerler çelişkisi’ içinde bunalmamalıdır. Çocuklarımızın, onları şefkatle kucaklayacak ailelere, kendilerine rehberlik edecek idealist aydınlara, vatanına, milletine ve devletine yürekten bağlı eğitimcilere ihtiyacı vardır.

Eğer, aile, okul ve devlet olarak evlatlarımıza rol model olacak ‘seçkin örnekler’ veremezsek; çocuklarımız ve gençlerimiz başıboş kalırlar ve örneklerini kendilerine göre ‘sokaktan’ aramaya başlarlar. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak her vesileyle milli kültürümüzün tanıtılması, korunması ve geliştirilmesine yönelik faaliyetler yaparak, tarihimizdeki örnek simaları çocuklarımıza, gençlerimize ve halkımıza tanıtmaya çabalıyoruz.

Bu yöndeki gayretlerimiz bundan sonra da artarak devam edecektir. Eğitimin asla ihmal edilemeyecek iki yüzü vardır: Eğitim, hem milli hem de çağdaş olmak zorundadır. Eğitim milleti bütünleştirmeli; toplum kesimleri arasında çatışmalar varsa bunları yok etmenin yollarını aramalıdır. Yaşamak isteyen hiçbir millet, eğitimin milli karakterini inkâr ve ihmal edemez.

Bu noktada eğitimin en önemli fonksiyonlarından biri de milli kültürü geliştirmek ve genç nesillere aktarmaktır. Bu noktada eğitimin en temel görevi; milli kültürü genç nesillere devretmektir. Çocuklarına ve gençlerine çağı hayran bırakacak eserler vermeleri için sarsılmaz bir iman, irade ve heyecan vermektir. Pek çok kişi kalkınmadan söz ederken ülkeyi saran fabrika bacalarını, kara, deniz ve hava yollarını, barajları, köprüleri hayal eder.

Bunlar elbette ki kalkınmanın çok önemli birer yönünü temsil ederler. Oysa kalkınma, milli, çağdaş ve güçlü bir milli eğitim konusudur. İnsanlarının tamamını milli ve çağdaş ihtiyaçlara göre eğitmeyen bir ülke gerçekten kalkınamaz. İnsan unsurunu bilimsel ve milli bir planlamayla işleyip geliştirmeyen bir ülke kalkınmış sayılmaz. Bir ülkenin en sağlam hatta en kısa kalkınma yolu eğitimden geçer. Öte yandan eğitim, insanları maddi ve manevi yönleriyle kavramalıdır.

Eğitim görenler görmeyenlere nazaran bedenen ve ruhen daha mükemmel olmalıdır. Biz de bu bilinçle hareket ediyor; çocuklarımızın sportif anlamda kendilerini geliştirmeleri için gerekli her türlü tedbiri alıyor ve gerekli yatırımları yapıyoruz. Valiliğimiz ile sıkı bir işbirliği yaparak çocuklarımızın ve gençlerimizin beden ve ruh sağlığıyla ilgili ciddi ve disiplinli önlemler alıyoruz. Onları sahipsizlik duygusuna düşürmemek için yoğun bir çaba gösteriyoruz.

Konuşmamın sonunda, başta öğretmen ve öğrencilerimiz olmak üzere Mersin’de kader birliği eden tüm hemşehrilerimin ilköğretim haftasını canı gönülden kutluyorum. Eğitim camiamıza mutlu, huzurlu, sağlıklı ve başarılı bir eğitim ve öğretim yılı diliyorum” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından okulu gezen Büyükşehir belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, öğrencilerle sohbet etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
33
açık
banner64
Namaz Vakti 19 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Fenerbahçe 2 4
4. Başakşehir 2 4
5. Alanyaspor 2 4
6. Beşiktaş 2 4
7. Gaziantep FK 2 4
8. Giresunspor 2 3
9. Antalyaspor 2 3
10. Galatasaray 2 3
11. Kayserispor 2 3
12. Konyaspor 2 2
13. Ümraniye 2 1
14. Ankaragücü 2 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 2 0
Takımlar O P
1. Bodrumspor 1 3
2. Samsunspor 1 3
3. Boluspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Altınordu 1 1
7. Gençlerbirliği 1 1
8. Adanaspor 1 1
9. Keçiörengücü 1 1
10. Rizespor 1 1
11. Tuzlaspor 1 1
12. Erzurumspor 1 1
13. Pendikspor 1 1
14. Bandırmaspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Liverpool 2 2
13. Fulham 2 2
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Crystal Palace 2 1
17. Southampton 2 1
18. Everton 2 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 1 3
2. Real Betis 1 3
3. Villarreal 1 3
4. Osasuna 1 3
5. Real Madrid 1 3
6. Real Sociedad 1 3
7. Valencia 1 3
8. Celta Vigo 1 1
9. Espanyol 1 1
10. Athletic Bilbao 1 1
11. Barcelona 1 1
12. Mallorca 1 1
13. Rayo Vallecano 1 1
14. Almeria 1 0
15. Sevilla 1 0
16. Cadiz 1 0
17. Girona 1 0
18. Elche 1 0
19. Getafe 1 0
20. Real Valladolid 1 0